Атлантида - Македонија - Александар

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
ПАРИС АЛБАНЦИТЕ ДАЛИ СЕ ИЛРИ ИЛИ НЕ.



57 ПАТ
Не се Илири Албанците. Затоа и ти ги ставив тие линкови каде можеш да видиш што сум напишал на таа тема али изгледа не знаиш како да ги користиш. Ископирај ги линковите и стави ги во адрес бар на својот интернет пребарувач и ќе те однесат таму на темата.

А сега Горане да го видиме твојот став за Македонија и Македонците:

Дали Македонија постоела пред да постои Илирија Ематија Дарданија и Грција?


Што е по националност кралот Македон?
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Не се Илири Албанците. Затоа и ти ги ставив тие линкови каде можеш да видиш што сум напишал на таа тема али изгледа не знаиш како да ги користиш. Ископирај ги линковите и стави ги во адрес бар на својот интернет пребарувач и ќе те однесат таму на темата.

Значи албанците не се илири се сложуваш со моите постови.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Горане
Дали Македонија и Македонците постоеа пред Ематија, Илирија, Тракија, Дарданија, Грција?

Што бил по националност кралот Македон
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Од Лет - Дали Македонија постоела пред да постои Илирија Ематија Дарданија и Грција?

Од мене - како прво многу пати те замолив терминот Грција да не го употребуваш бидејки јас никогаш не сум ја спомнал Грција,и кога ми поставуваш вакви прашање во иднина избегнувај ја Грција.

е сега кога ја нема Грција - мојот одговор е следниов ,,името на Македонија и државата Македонија ,,не постоела пред Илирија,Ематија,Дарданија,бидејки по стоти пат ти реков дека Македонија го добива името по првиот родоначалник Македон - син на Дионис,(околу 4 200год.п.н.е.)повеке на вакви исти прашање не одговарам,ти понатаму дај го твојот одговор,но немој те молам со кралицат Теута,будејки нели спомна дека албанците не се илри и нејзините злодела по крајбрежните места,па морала римјаните да помогнат и полека навлегле на Балканот (прикаски за мали деца)

Што бил по националност кралот Македон од Лет

Македон како што реков е син на Дионис,а додека Дионис е син на Санела која е керка на Хармонија и Кадмо,Хармонија керка на Илириј,значи Македон по народност како што велиме денес би бил од коренот на кралот Илитиј крал на Балканот.(денешен)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
Од мене - како прво многу пати те замолив терминот Грција да не го употребуваш бидејки јас никогаш не сум ја спомнал Грција,и кога ми поставуваш вакви прашање во иднина избегнувај ја Грција.
лажеш

Досега најстарото запишано име кое се однесува на Македонија, а е користено од страна на грчките морепловци, е Ематија.

Лингвистите, името Ематија го изведуваат од грчкиот збор amathos што значи песочен, песочно..
За тебе Грчки јазик Грчки морепловци постојат ПРЕД Македонија.

Горан, 30 страни дискусии ти требаше за да признаеш дека за тебе Македонија не постои пред Ематија, Дарданија, Илирија, Тракија и Грција.

Горан 30 страни требаше да се осмелиш да ни кажеш дека кралот Македон (кој по тебе е основач на Македонија) е Илир.

Можеби овде има некој што се слага во овие тврдења со тебе, но јас не.
Те прочитав кој си и каков си уште на почетокот, и на крајот ја извадив вистината од тебе.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Поѓто многу се запи за Ематија,ако се сомневаш дека не е вистинското име како што го прикажуваат грците,дај го вистинското македонско име на оваа древна област,јас не сум го пронајдел уште,она што го имам пронајдено дека вистинското име древно на Олимп е Орест,инаку за Ематија имам одредни сомнежи за име кое не сеуште доистражено,значи сега за сега шпекулација дека Ематија е областа Арголида (каде Херакле се борел против кентаурите според митологијата)но и за Ајгај (светиот град )дека од пред Архелај се работи за Давидовиот град (бидејки имаме пронајдено дека Давид е во родбинска врска со Агеменон)

Од Лет - Горан, 30 страни дискусии ти требаше за да признаеш дека за тебе Македонија не постои пред Ематија, Дарданија, Илирија, Тракија и Грција.

Од мене ти реков Грција не ја ставај овде да те потсетам - Од мене - како прво многу пати те замолив терминот Грција да не го употребуваш бидејки јас никогаш не сум ја спомнал Грција,и кога ми поставуваш вакви прашање во иднина избегнувај ја Грција,и не мешај баби и жаби,мислам дек се договоривме без Грција,не оцрнувај нешто што не сум го пишал.

Од Лет - Досега најстарото запишано име кое се однесува на Македонија, а е користено од страна на грчките морепловци, е Ематија.

Лингвистите, името Ематија го изведуваат од грчкиот збор amathos што значи песочен, песочно..

За ова затоа ти ги дадов примерите со Хитлер и Наполеон,прку текстови кои се користени како доказ,значи преку овие докази од хеленизаљмот јас ги доставив како доказ за областа Ематија,која се навогале во Бело Морската област,(песочен,песочна)инаку латинскиот добива експанзија и за време на куманизамот што сум јас потврил со овој доказ да ти ме оцрнуваш и да ме правиш грк,која ти беше целта и зошто на здрав разум ме обезглавуваш.

Од лЕТ - Можеби овде има некој што се слага во овие тврдења со тебе, но јас не.
Те прочитав кој си и каков си уште на почетокот, и на крајот ја извадив вистината од тебе.

ОД МЕНЕ - ТОА СИ Е ТВОЈ ПРОБЛЕМ ЈАС НИКОГО НЕ УБЕДУВАМ.

Од Лет - оран 30 страни требаше да се осмелиш да ни кажеш дека кралот Македон (кој по тебе е основач на Македонија) е Илир.

Од мене - пак извртуваш од коренот на кралот Илириј.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Целта на овие дебати ми беше да докажиме за областа Ематија (бидејки така е позната )и доколку шпекулиравме и да сме во право за областа Арголида не верувам дека некој ке не разбереше,бидејки Арголида е поврзана со митологијата област каде Херакле се спротиставил на кентаурите,но како и да е нашата цел беше да докажиме дека оваа област се навога на денешна територија Р.Македонија,бидејки -
1 - не е можно два фалсификата во две различни држави за иста област
а - Ематија во Албанија
б - Ематиај во Грција (или поточно со фалсификатот за гробот на Филип втори во Кутлеш -кој го симболизира престолнината Ајгај,која се навогала во Ематија)
в - и доколку беа во право грците со пронаогање на гробницата на Филип,освен него во близина треба да се пронајдат и останатите 39македонски кралеви од лозата Аргестиди (не Темниниди )започнувајки со Пердика прва,од тука и Ајгај не случајно е и преставен како ,,светиот град,,(значи доколку е вистина за Кутлеш зошто за овој период послем пронаогањето на ,,гробницата на Филип,,барем уште еден до сега не пронајдоа македонски крал од лозата на аргестидите)
Сето она што се разлечуваше на оваа тематика воопшто не беше потребно,бидејки наместо да бидеме горди како наследници на Македонија каде живеле и ги погребувале македонските кралеви ние во ниеден пост не разговаравме за фалсификатот во Грција,туку се сомневавме,и потојно сакавме оваа тема да ја умртвиме,а со тоа и да ја скрииеме вистината.

Еве уште еден мал вовед како се присвојува епитетот илири,и како римјаните искористиле позиција да го присвојуваат Балканот,особено во времето на Филип пети.Рим кој бил во својот нагорен подем за време на кралувањето на кралот Филип пети во Македонија се замешал во работата т.н. Виграл - илирска држава на Балканот каде владеела кралицата Теута.
Теутината држава Илирија се простирала на териториите кои денес се воглавно во Албанија.
Таа како кралица - владетел на тоа кралство на своите поданици им дозволила да крстосуваат по Јадранското Море но, и да ги напаѓаат, вознимеруваат и пљачкаат соседните држави Дарданија, Епир,Македонија, Месанија и.т.н. Таквиот однос на Теута не можеле да го поднесат околните држави, а посебно островите на Јадранот и по еден нејзин напад на островот Иса – Вис граѓаните побарале помош од Рим, по што римјаните полека но сигурно и постепено за неколку десетина години си ги остваруваат своите интереси на Балканот.


Еден доказ од кога се населува народ во денешни делови на Албанија и како присвојува си го епитетот илири.(мислам дека името кажува све за кој народ се работи - Теута)

Затоа моето прашање и поврзано со целиот следен пост - Дали навистина подлегнала одеднаш тоа толку силно иммперија (Илирско-Македонска) на притисоците на нееманципираните и неписмените племиња на кои дури не им се знаат ниту водачите, а ниту пак кралевите, ниту пак од кои земји доаѓаат?
Згора на тоа, поради тоа што биле толку хумани, некој се досетил да им состави азбука и писмо за да го приспособи на нивниот говор. Биле итри, досетливи и на сите територии што ги освоиле формирале држави со нови имиња, но не се опредилиле за постапка како нивните претходни кралеви на Македонија и го оставиле името неѓибнато.
Според кажувањата и видувањата на некои автори за тој дел од Историјата, на дојденците многу им се бендисал фолклорот, обичаите, имињата, празниците на тукашните и си ги присвоиле. Не одеднаш, туку постепено во тек на неколку векови, како да од почетокот на нивното навлегување на Балканот па до целосното освојување не требало да општат меѓу себе и не требало да вршат работи што подразбираат култура, економија, политика. Или пак сето време им минувало во изучување на културата и достигнувањата во еконоијата и политиката и откако го постигнале тоа се појавуваат како еманципиран фактор на Балканот?
Значи, по навлегувањето на Славјаните на Балканскиот Полуостров одеднаш или во време од три до четири века ги снемува - Автаријатите, Перхебите, Дарданците, Паонците, Траките, Трибалите, Скодрите, Диорсите, Јасонците кои го прифатиле името Македонци, едноставно кажано сите од лозата на кралот Илириј.

едноставно кажано сите од лозата на кралот Илири - зошто?
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Единствена врска помегу атлантида и Македонија се птиците преселници.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Еве одредени докази за градот Солун -
1 - http://www.makedonskosonce.com/sonce248/tekst18.htm

2 - еве уште неколку докази за градот Солун.

Знаеме дека со поразот на македонската фаланга во третата македонско-римска војна во 168год.п.н.е.е ставен крај на отпорот на потомците на Илириј. Претходно во 315год.п.н.е.од Касандар,македонски цар,син на Антипатар кој се оженил со Тесалоника,сестра на Александар Македонски и го ликвидирал целото семејство на нашиот Александар трети Македонски,го гради градот околу Пидна, Терма и му го дава името на жена му Тесалоник.Македонскиот цар Персеј бил поразен покрај Пидна,им се покорил на Римјаните и ,под нивна доминација,станал главен град на цела Македонија.Тој служел како главен штаб на сенатот и на партијата на Помпеј Секст(кој по убиството на Цезар,влегол во Рим и станал проконзул на поморските сили.Влегол во борба со Октавијан,бил поразен и избегал во Милет каде бил убиен во 35год.п.н.е.)Тој ја избрал странката-партијата на Октавијан и Марк Антониј и го добил како награда името на слободен град.За време на трите први века од христијанскиот период и дури по подигањето на Цариград,градот бил главен на целиот регион опфатен меѓу Јадранското и Црното Море,а неговото население достигнало до 220 000 жители.Во третиот век од н.е. бил подигнат во статус на римска колонија за да го заштитува царството од инвазијата на Варварите.Се посетуваме на страшниот масакр нареден од Теодисиј Велики(346-395)кој во 390год.од н.е.наредил да се заколат 7000 граѓани на овој град.Архиепископ од Милано,еден од отците на латинската црква по име Св.Амброзиј кој наредил императорот Теодисеј први јавно да се покае.Од шестиот до осмиот век.од н.е.градот издржал повеќе крвави битки со Словените.Во 904год.тој бил заземен и опљачкан од Сарацените(Шпански муслимани,Арапи и Маври-кој за време на Кртоносните војни така ги викале и азијатските муслимани,особено од Палестина),Норманите(северни луѓе главно од Норвешка,Данска и Шведска)под водство на Танкред(легендарен јунак од Првата крстоносна војна.Се истакнал во борбите за заземањето на Ерусалим во 1099год.Станал кнез на Галилеја.)го освоиле во 1185год.и се однесувале варварски кон неговите жители.Во почетокот на тринаесетиот век.од н.е.тој поминал под доминација на маркизите Монтеферат(благородничко семејство од Ломбардија,еден од водачите на четвртиот крстоносен поход-1202,кој помогнал да се заземе Цариград,а потоа станал крал на истоимениот град)Градот подоцна е продаден на Веницијанците, и на крај завземен од Турците во 1430год.Св.Павле им го препорачал христијанството на граганите на овој град,и им упатил две религиозни писма.Градот е сметан како главен град на христијанството на исток,бил наречен ,,Православен град,, Последиците од таа римска победа тие ги чувствуваат цели тринаест векови.

Под број 1 - проверете колку жители имал Солун и во кој век
Под бриј 2 - исто проверете колку жители имал Солун и во кој век
Прашање мое каде се становниците на Солун кој важел за православен град.

Значи од текстот бој 1 - вели -
Spored nego, se smeta deka brojot na `itelite vo Solun iznesuva okolu osumdeset iljadi. Evreite, koi imaat nekolku sinagogi vo gradot, brojot okolu dvaeset i tri iljadi; avtohtonoto naselenie (Makedonci, n.z.) okolu dvaeset iljadi, dodeka preostanatiot del od `itelite se Turci.

текстот број 2 вели - градот бил главен на целиот регион опфатен меѓу Јадранското и Црното Море,а неговото население достигнало до 220 000 жители.Во третиот век од н.е. бил подигнат во статус на римска колонија за да го заштитува царството од инвазијата на Варварите.

Прашањето за да бидеме сватени дали
1 се работи за ист град,и доколку се работи за исти град каде е населението на овој град околу третиот век кое броело отприлика 220 000 жители.
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Доказ највероватно дека денешниот Солун како што ни е преставен од грците,нема никакава вистина дека Солун е граден на древните градово Терма,односно Тесалоника.Доколку навистина е така тогаш прашање е каде би се навогале древните македонски градови кој во близина на нив се одвиваат најбитните историски докази за постоењето на името Македонија,и народот македонски.Но и битката на Пидна каде се одвива трето римско - македонска војна. - поздрав
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Eве вчера слушам за 60 историчари и археолози кои испратиле писмо до Обама околу проблемот за името Македонија и да се преиспита признавањето на уставното име Македонија од страна на Буш,бидејки оваа територија се викала Паонија,(овде ако некој ме раљзбрал Грците сами си забодија нож во гради)мислам на дебатите со Лет во кој докажував за Илирија,Паонија,Тракија,Троја и др дека се постари од името Македонија.
 

Picasso`

Schizophrenic!
Член од
26 јануари 2007
Мислења
4.149
Поени од реакции
197
Од Лет - Дали Македонија постоела пред да постои Илирија Ематија Дарданија и Грција?

Од мене - како прво многу пати те замолив терминот Грција да не го употребуваш бидејки јас никогаш не сум ја спомнал Грција,и кога ми поставуваш вакви прашање во иднина избегнувај ја Грција.

е сега кога ја нема Грција - мојот одговор е следниов ,,името на Македонија и државата Македонија ,,не постоела пред Илирија,Ематија,Дарданија,бидејки по стоти пат ти реков дека Македонија го добива името по првиот родоначалник Македон - син на Дионис,(околу 4 200год.п.н.е.)повеке на вакви исти прашање не одговарам,ти понатаму дај го твојот одговор,но немој те молам со кралицат Теута,будејки нели спомна дека албанците не се илри и нејзините злодела по крајбрежните места,па морала римјаните да помогнат и полека навлегле на Балканот (прикаски за мали деца)

Што бил по националност кралот Македон од Лет

Македон како што реков е син на Дионис,а додека Дионис е син на Санела која е керка на Хармонија и Кадмо,Хармонија керка на Илириј,значи Македон по народност како што велиме денес би бил од коренот на кралот Илитиј крал на Балканот.(денешен)
Албанците се Индијанци, а Македонците се Марсовци, а твојот мозок кога би се продаал на аукција, би имал црвство добра цена, подобра дури и од таа на Летачкиот марсоец, оти кај тебе дури не е ни отпакован.

Дилема биле албанците Илири или не биле, и типов дава одговор... Да те земам меѓу рогој еднаш... Сурати недоцртани по форумиве...

П.С. Модератори/Администратори, дајте бе засукајте ракавици превземете нешто, бришете, банирајте, лунчувајте... Дајте фрустрираниов марсоец и несудениот археолог на дисциплинска комисија, куров ми... Шо е ова, и јас одам оф топик ама мадињата тапани ми ги напраија...
 
Член од
4 април 2009
Мислења
1.311
Поени од реакции
21
Албанците се Индијанци, а Македонците се Марсовци, а твојот мозок кога би се продаал на аукција, би имал црвство добра цена, подобра дури и од таа на Летачкиот марсоец, оти кај тебе дури не е ни отпакован.

Дилема биле албанците Илири или не биле, и типов дава одговор... Да те земам меѓу рогој еднаш... Сурати недоцртани по форумиве...

П.С. Модератори/Администратори, дајте бе засукајте ракавици превземете нешто, бришете, банирајте, лунчувајте... Дајте фрустрираниов марсоец и несудениот археолог на дисциплинска комисија, куров ми... Шо е ова, и јас одам оф топик ама мадињата тапани ми ги напраија...

Одговори бре Пикасо дали се илри или не,а тоа мегу роговите малку подоцна,зошто се испаничи толку,каде е проблемот на твојата паника,бараш адмистратори,да засукуваат ракави,бараш моделатори,земаш мегу рогови..........................не не плаши сега,те молам Пикасо,..................

Значи Пикасо не одговори зошто паника во неговите редови,дали поради овој текст кој ке го повторам.
Eве вчера слушам за 60 историчари и археолози кои испратиле писмо до Обама околу проблемот за името Македонија и да се преиспита признавањето на уставното име Македонија од страна на Буш,бидејки оваа територија се викала Паонија,(овде ако некој ме раљзбрал Грците сами си забодија нож во гради)мислам на дебатите со Лет во кој докажував за Илирија,Паонија,Тракија,Троја и др дека се постари од името Македонија.Или овој текст Пикасо - Доказ највероватно дека денешниот Солун како што ни е преставен од грците,нема никакава вистина дека Солун е граден на древните градово Терма,односно Тесалоника.Доколку навистина е така тогаш прашање е каде би се навогале древните македонски градови кој во близина на нив се одвиваат најбитните историски докази за постоењето на името Македонија,и народот македонски.Но и битката на Пидна каде се одвива трето римско - македонска војна. -

Дали Пикасо вистината треба да се укути со сила би сакал да ми одговориш,еве зошто те цитирам тебе - ,,Дилема биле албанците Илири или не биле, и типов дава одговор... Да те земам меѓу рогој еднаш... Сурати недоцртани по форумиве...,,
Те молам одговори,бидејки времето помина на сила,претња,војни - денес Пикасо е војна за докажување на вистината.(,,вистината е таа што ја одршува земјината топка во живот,таа е една и единствена за кои сите космички силе ке се обедината и застанат зад правата вистина и правите луге кој се борат за докажување на вистината)

Значи Пикасо не одговори зошто паника во неговите редови,дали поради овој текст кој ке го повторам.
Eве вчера слушам за 60 историчари и археолози кои испратиле писмо до Обама околу проблемот за името Македонија и да се преиспита признавањето на уставното име Македонија од страна на Буш,бидејки оваа територија се викала Паонија,(овде ако некој ме раљзбрал Грците сами си забодија нож во гради)мислам на дебатите со Лет во кој докажував за Илирија,Паонија,Тракија,Троја и др дека се постари од името Македонија.Или овој текст Пикасо - Доказ највероватно дека денешниот Солун како што ни е преставен од грците,нема никакава вистина дека Солун е граден на древните градово Терма,односно Тесалоника.Доколку навистина е така тогаш прашање е каде би се навогале древните македонски градови кој во близина на нив се одвиваат најбитните историски докази за постоењето на името Македонија,и народот македонски.Но и битката на Пидна каде се одвива трето римско - македонска војна. -

Дали Пикасо вистината треба да се укути со сила би сакал да ми одговориш,еве зошто те цитирам тебе - ,,Дилема биле албанците Илири или не биле, и типов дава одговор... Да те земам меѓу рогој еднаш... Сурати недоцртани по форумиве...,,
Те молам одговори,бидејки времето помина на сила,претња,војни - денес Пикасо е војна за докажување на вистината.(,,вистината е таа што ја одршува земјината топка во живот,таа е една и единствена за кои сите космички силе ке се обедината и застанат зад правата вистина и правите луге кој се борат за докажување на вистината)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom