Апорија

Бејко

unregistered user
Член од
14 ноември 2005
Мислења
222
Поени од реакции
1
...
под движење се подразбира , промена на местоположбата на една точка во просторот во однос на друга точка за одреден временски интервал.
или малку философски:
движење е да си биде и не, на исто место во ист момент.
брзината пак, сооднос помеѓу бидувањето и небидувањето.
(еј немој да ме спопукате за ова оти и сум и не сум сериозен со постов) :wink:
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
@ImperatoR:
под движење се подразбира , промена на местоположбата на една точка во просторот во однос на друга точка за одреден временски интервал.
да да , не викам не.
ама , сакам да кажам , движење во однос на " the fabric of space and time" зошто ако го дефинираш само како во однос на друга точка ,незначи дека ако нема ништо друго според што да мериме дека нема двжење, или не , а??? добро прашање
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
да да , не викам не.
ама , сакам да кажам , движење во однос на " the fabric of space and time" зошто ако го дефинираш само како во однос на друга точка ,незначи дека ако нема ништо друго според што да мериме дека нема двжење, или не , а??? добро прашање
Јас не викам ништо, туку ја сведувам дефиницијата на што е можно поедноставен модел, максимално упростен.
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
замисли го постоењето на една сингуларна единица на материја(ако воопште може да се земе така)
, дали ќе може да постои движење ако нема барем уште една таква во близина и ако не постои акција и реакција меѓу нив?????

ајде сеа , кој ќе проба да даде одговор , мене ми звучи како милион долар квешчн
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
замисли го постоењето на една сингуларна единица на материја(ако воопште може да се земе така)
, дали ќе може да постои движење ако нема барем уште една таква во близина и ако не постои акција и реакција меѓу нив?????

ајде сеа , кој ќе проба да даде одговор , мене ми звучи како милион долар квешчн
Беа разлика дали ќе има или не акција односно реакција помеѓу тие две честички ти може да се движат една спрема друга,но ако имаш само една сингуларна единица енергија, која може да се земе како една точка тогаш нема референца според која може да се докаже дека таа точка односо таа сингуларна единица енергија се движи.
Тоа се се теоретски модели.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Singularna wtf ????

Aporija bas em interesirase sto e koa toa glupost na kvadrat
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Беа разлика дали ќе има или не акција односно реакција помеѓу тие две честички ти може да се движат една спрема друга,но ако имаш само една сингуларна единица енергија, која може да се земе како една точка тогаш нема референца според која може да се докаже дека таа точка односо таа сингуларна единица енергија се движи.
Тоа се се теоретски модели.
Значи одговор на моето милион долар квешчн нема.!!!!
ај може небо666 има одговор :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom