Анте Готовина и Младен Маркач ослободени-Хрватска на нозе!

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.176
Поени од реакции
4.133
Овој суд нема врска со правдата и правото, и е првенствено насочен кон православните народи, доказ за тоа се и оние кои останаа во Хаг, само српски генерали и нашиот Јохан, а нашиве будали па ги амнестираа, изгледа во Втората светска војна ние и Србите бевме на погрешна страна
Болдираното е многу битен дел.Сите земји сателити на нацистичка Германија од Втората светска војна сега се во ЕУ.Романија,Бугарија,Унгарија и за нецела година Хрватска.
Инаку за Хааг се е кажано.Политички суд кој нема врска со правото и правдата.
 
Член од
29 ноември 2010
Мислења
773
Поени од реакции
334
Mалку сум изненаден (пријатно) од пресудата. Верував дека Готовина е невин, но не ми се веруваше дека од ХАГ ќе одат толку далеку и ќе признаат дека не биле во право и дека држеа еден невин човек во затвор толку многу години. Веројатно имало добро лобирање за разлика од нас во случајот со Јохан.
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Болдираното е многу битен дел.Сите земји сателити на нацистичка Германија од Втората светска војна сега се во ЕУ.Романија,Бугарија,Унгарија и за нецела година Хрватска.
Инаку за Хааг се е кажано.Политички суд кој нема врска со правото и правдата.
Али битно ние се боревме против анти фашизмот со 100 полуписмени селани опремени со стапови.Македонија да беше со Германците и Хитлер до сега немаше да имаме ниедно национално прашање нерешено, али ние бевме на страната на јудаистичката Црвена армија којашто потепа 20 милиони Руси.
--- надополнето: 16 ноември 2012 во 14:35 ---
Mалку сум изненаден (пријатно) од пресудата. Верував дека Готовина е невин, но не ми се веруваше дека од ХАГ ќе одат толку далеку и ќе признаат дека не биле во право и дека држеа еден невин човек во затвор толку многу години. Веројатно имало добро лобирање за разлика од нас во случајот со Јохан.
Колку може еден генерал да е невин кога истребил 8 % од своето население?Не се правете будали сите тука.Многу добро знаеме дека Хаг е се само не суд на правдата.Се е политика тука.Сите жалат за Сребреница, а никој не зборува за масакрот на Потурците врз српски села 3-4 дена претходно.За тоа никој не одговараше, али затоа се просраа за Сребреница во којашто немаше ни 800 жртви, али на Европа и требаше солзи за да има алиби да ја сруши Србија и Русија.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.238
Поени од реакции
26.092
Тоа е тоа, целата работа е дека одлуката е политичка, нема допирна точка со правото и правните начела.
Одлуката е политичка и многу чудна, дури и дрска. Првостепените казни беа 24 и 18 години соодветно, а второстепените ослободителни. Да беа првите казни ниски, ќе беше пресудава пологична. Вака е презентација на сила.

Но, и самиот суд е една голема фарса, па така јас лично навивам за ослободителна пресуда за било кого. Во војна се случуваат злосторства. Нема човек кој откако ќе му загине соборец може да се контролира. Единствен кој требаше да се наоѓа во тој суд беше Милошевиќ. Сите други го правеле тоа што морале да го прават.
 
F

FARANG

Гостин
Ова е твојот придонес во областа на филозофијата на правото?

Ако некој е товарен (обвинет) за нешто, автоматски е виновен?

:)

Браво, браво...
Значи според тебе главните генерали незнале за генцидите што ги извршувале хрватите? У веце биле дур се разработувала стратегијата за операција олуја?

Логиката ти е на ниво на хм... :)

Браво, браво
 
Член од
19 август 2010
Мислења
1.365
Поени од реакции
2.053
Значи според тебе главните генерали незнале за генцидите што ги извршувале хрватите? У веце биле дур се разработувала стратегијата за операција олуја?

Логиката ти е на ниво на хм... :)

Браво, браво
Тоа е исто како да кажеш балијата Али Ахмети незнаел каде се искасапените 11 Македонци.Тоа му е муабетот негов.
 
F

FARANG

Гостин
И што требаше Хративе да не ја ослободат територијата затоа што Србиве се плашеле дека ќе има геноцид?
Не е тоа поентата. Јас сум за етнички чисти држави на балканот. Немам НИШТО против тоа што Хрватите го направија. Сепак смешно е да ги пуштиш овие а да го држиш ЈОХАН. Ме заболе за хрватите или за србите иначе. Дали се овие криви и дали треба да си одлежат ако сакаме правда тогаш одговорот сите го знаеме. Ова е политичка одлука, негледам што со сила се правите будали
 
Член од
6 април 2007
Мислења
1.095
Поени од реакции
443
Болдираното е многу битен дел.Сите земји сателити на нацистичка Германија од Втората светска војна сега се во ЕУ.Романија,Бугарија,Унгарија и за нецела година Хрватска..
Комунистичките сателити кои ги се уште ги величат партизанските кокошкари и шумкари допрвин ќе чекат на правда. Оди во Москва жали се. Може некоj да го заболи уво за твоите поплаки.
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.631
Комунистичките сателити кои ги се уште ги величат партизанските кокошкари и шумкари допрвин ќе чекат на правда. Оди во Москва жали се. Може некоj да го заболи уво за твоите поплаки.
Ја заболе Москва и за нас и за србите, најголема заблуда која се шири сите овие 100 години е таа како мајка Русија ќе ни помогне, таа ќе не заштити од лошиот запад, ево само што није кренула што би рекле србите
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Значи според тебе главните генерали незнале за генцидите што ги извршувале хрватите? У веце биле дур се разработувала стратегијата за операција олуја?

Логиката ти е на ниво на хм... :)

Браво, браво
Слушај дечко. Јас не знам кој и колку е виновен во случајот. Не знаеш ниту ти. Ниту сме ги виделе доказите, ниту го пратиме случајот во детали. Проблемот е во тоа што ти два поста погоре истресе глупост од монументални размери. Ти напиша дека ако некој е обвинет за нешто, автоматски мора да е виновен за тоа. На пример, јас тебе те обвинувам дека си ми украл 1000 евра, и тоа автоматски значи дека си виновен. Тоа е суспензија на целокупниот правен систем, и суспензија на начелото невин додека не се докаже спротивното, које е основа на редот и поредокот во западната цивилизација.

Македонија како држава го признава меѓународниот трибунал. Тој пресуди дека хрватските генерали не се виновни. За мене тука приказната завршува. Ние Македонцие сме најголемите калимеровци, нон стоп некоја скриена правда бараме..
 
М

Мартин`

Гостин
Што мислите зошто дојде оваа ослободителна пресуда па и влезот на Хрватска во Европска унија ? Си завршија Хрватите работа и официјално станаа марионетки која ги одбија Русите за јужен тек иако знаеја дека со истиот и они како држава ќе имаат бенефит и граѓаните на Хрватска но со тоа ќе изгубеше Европската унија. Смешно е ова ако веќе ги ослободуваа требаше тоа да биде со првостепена одлука или сеуште се пазареа па можат Хрватите да ги стават во полоша позиција пред тие преговори.. и јас се согласувам дека требаше да ги ослободат уште одма бидејки бранеле своја територија но сепак тоа е мое мислење а хаг за таквите бранење каде што има и цивилни жртви, раселувања и сл дава казна.

Протерани 200.000+ лица, убиени околу 2000 од кои 1000 цивили = ослободителна пресуда за Готовина и Маркач
Убиени 9 терористи во Љуботен, да терористи не цивили - Јохан добија затворска казна од 12 години

:rolleyes:

Поента: Ако веќе има пак конфликт оди до крај а не да чистиш само селективно.. не вреди за 9 терористи да заглавиш 12 години во затвор кога за поголема бројка и за селење можеш да добиеш и ослободителна пресуда. Или бар ако добиеш затворска казна да знаеш дека ќе биде заслужена истата а и од таквите дела што си ги направил ќе има некој корист нема да биде бескорисно ..
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198
Тоа е исто како да кажеш балијата Али Ахмети незнаел каде се искасапените 11 Македонци.Тоа му е муабетот негов.
Ти не си баш ниво за некоја квалитетна дискусија. Имаш усвоено еден единствен експланаторен модел, и се обидуваш да го примениш на сите настани. Твојот експланаторен модел е евреите кои го уништуваат белиот човек. Тоа те прави затворен ум, неспособен ништо да разбере од она што се случува околу него.

;)
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.176
Поени од реакции
4.133
Комунистичките сателити кои ги се уште ги величат партизанските кокошкари и шумкари допрвин ќе чекат на правда. Оди во Москва жали се. Може некоj да го заболи уво за твоите поплаки.
Татар, јас само кажав мислење на очигледна работа.Нити се жалам нити ме боли к.. за ЕУ,Москва и комунистичките сателити.
 
F

FARANG

Гостин
Слушај дечко. Јас не знам кој и колку е виновен во случајот. Не знаеш ниту ти. Ниту сме ги виделе доказите, ниту го пратиме случајот во детали. Проблемот е во тоа што ти два поста погоре истресе глупост од монументални размери. Ти напиша дека ако некој е обвинет за нешто, автоматски мора да е виновен за тоа. На пример, јас тебе те обвинувам дека си ми украл 1000 евра, и тоа автоматски значи дека си виновен. Тоа е суспензија на целокупниот правен систем, и суспензија на начелото невин додека не се докаже спротивното, које е основа на редот и поредокот во западната цивилизација.

Македонија како држава го признава меѓународниот трибунал. Тој пресуди дека хрватските генерали не се виновни. За мене тука приказната завршува. Ние Македонцие сме најголемите калимеровци, нон стоп некоја скриена правда бараме..

Слушај стари :ROFLMAO:. За разлика од тебе јас имам мозок и можам сам слободно и независно да мислам. Ако судот еднаш ги осудил очигледно имало ДОКАЗИ. Ако еден војсководец, генерал направи акција во која брка 10тина посто од наслението на државата без притоа да незнае дека неговата претходница прави геноцид и дека претходно се било демек фер и они не правеле геноцид над народот кој мајката им ја расплака во Вуковар тогаш тој е најигнорантниот и нај неспособен генерал на сите времиња. Готовина дефинитвно не е тоа. Многу јак „правен систем“ во кој кадија те тужи, кадија те осудува а после под политички притисок кадија те ослободува подржуваш. Суспензија хм, БОМБА да е до мене. Осудуваат само кај што им одоговара. Судот кога ќе биде прав суд ќе го подржам и нема да ги коменитам одлуките а овој циркус на ЕУ и САД каде што државјани на некој држави се привилегирани, некој дури неможе ни да се тужат ќе го коменирам како сакам.

Македонија го призна овој трибунал оти немаше избор. Тој трибунал го затвори ЈОХАН кој се бореше за својата држава. Ние Македонците не сме калмиеровци, него наивни и кукавици затоа што не го направивме истото што го направија Хрватите ама тоа е друга тема.

Пошто втор пат покажуваш дека незнаеш да го користиш мозокот у главата те молам повеќе да не ме цитараш. Кога ќе почнеш да размислуваш самостојно а не да ми објаснуваш „правни системи“ па и примери да користиш ќе правиме муабет.
--- надополнето: 16 ноември 2012 во 15:26 ---
Што мислите зошто дојде оваа ослободителна пресуда па и влезот на Хрватска во Европска унија ? Си завршија Хрватите работа и официјално станаа марионетки која ги одбија Русите за јужен тек иако знаеја дека со истиот и они како држава ќе имаат бенефит и граѓаните на Хрватска но со тоа ќе изгубеше Европската унија. Смешно е ова ако веќе ги ослободуваа требаше тоа да биде со првостепена одлука или сеуште се пазареа па можат Хрватите да ги стават во полоша позиција пред тие преговори.. и јас се согласувам дека требаше да ги ослободат уште одма бидејки бранеле своја територија но сепак тоа е мое мислење а хаг за таквите бранење каде што има и цивилни жртви, раселувања и сл дава казна.

Протерани 200.000+ лица, убиени околу 2000 од кои 1000 цивили = ослободителна пресуда за Готовина и Маркач
Убиени 9 терористи во Љуботен, да терористи не цивили - Јохан добија затворска казна од 12 години

:rolleyes:

Поента: Ако веќе има пак конфликт оди до крај а не да чистиш само селективно.. не вреди за 9 терористи да заглавиш 12 години во затвор кога за поголема бројка и за селење можеш да добиеш и ослободителна пресуда. Или бар ако добиеш затворска казна да знаеш дека ќе биде заслужена истата а и од таквите дела што си ги направил ќе има некој корист нема да биде бескорисно ..
Баш така. Идните балкански конфликите ќе бидат многу крвави
 

Kajgana Shop

На врв Bottom