Анксиозност

Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Дали на некој му се зголемил overthinking - от со оставање на антидепресивите ?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
2.801
Поени од реакции
3.053
Дали на некој му се зголемил overthinking - от со оставање на антидепресивите ?
Јас кога ги оставав нагло одеднаш се зголемуваше анксиозноста, вртоглавица, депресија ама не знаев тогаш дека треба дозата малку по малку да се намалува подолго време да се навикнува телото. Така што ако пробуваш одеднаш да ги оставиш може да е и од тоа, но ако правилно ги оставаш.. тогаш консултирај се со психијатар/психолог
 
Ф

Флеш

Гостин
Дали на некој му се зголемил overthinking - от со оставање на антидепресивите ?
Од искуство ќе ти кажам,боље тргни ги тие антидепресивите и стрикно фокусирај се на себе со неприфаќање се на срце,повеќе контакт со луѓе,ако треба стави се и на позиција ароганција и физичка активност.

Зависен стануваш од антидепресивите кои имаат ефект да те смират хемиски во телото.

Сто посто не се трошиш многу физички и седиш претежно. Акумулираш многу психички нервоза/стрес.

Внимавај и батали се и работи си во свое темпо и со осет .
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Дали на некој му се зголемил overthinking - от со оставање на антидепресивите ?
Кога оставаш или пиеш антидепресиви паралелно треба да одиш и на психолог. Антидеприсивете нема ништо магично да направат и се да помине.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
440
Поени од реакции
718
Dolgo vreme sum po samoanaliza i sakam da spodelam kakvi mali detali ne unistuvaat potsvesno... sam ziveam vo stranstvo i se posvetiv dovolno vreme za sebesi...... mnogu pati kako pricina za anksioznost, depresija pogotovo migrena, nisko cuvstvo za sopstveno jas, negativitni misli.
1. Ugoduvanje na drugite za da se osigurime deka imaat dobro mislenje za nas.
2. Zboruvanje za sebe I otkrivajki si ja privatnosta pred luge sto ne zasluzuvaat da gi poglednes.
3. Opkruzen so propalici sto se pod nekoj porok ili nemat svoe jas.
4.opsesivno sedenje tehnologija, skrolanje. Socijalni mrezi.


Veke godina pravam joga meditacii, citam za svesnost, izbegnuvanje kontakt so narcisoidna familija, utrinski rutini pravam isto taka no ne sum konstanten... no izlegov od crnata dupka....
Poveke vreme sum sam, ne kako egoisticen tuku sedam smiren vo soba citam, pesacenje priroda koga mozam, afirmqcii, vizuelizacii, se mora da se kombinira....gledam da sum vo drustvo so stability luge, ako ne sum so takvi togas steikno sam pravam nekoja aktivnost... ne sme svesni kolku ne gusat I vlijaat nekoi luge.....
cisto sakav samo da spodelam kako moze da se izvlece nekoj od toj crn sbet na anksioznost, sum ispil 3 kila Helex I diazepam do sea, ne mu go pozeluvam toa I na najzlobnata licnost..
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
5.090
Поени од реакции
15.952
Дали на некој му се зголемил overthinking - от со оставање на антидепресивите ?
Dali mozebi bi probal so fizicka aktivnost, ishrana i Neolexan da probas i da go batalis toa gubre od lek? Isto taka, kantarionot ima silno antidepresivno i anksioliticko dejstvo.

Mislam, klise e znam, ama nema podobro od vezbanje, druzenje, a Neolexanot od iskustvo mozam da kazam deka mnogu pomaga, odnosno toa e 5HTP koj ke ti pokaci serotoninot, i indirektno i dopaminot, nema sansi da ne osetis. Mene me ima restartirano od sezonski epizodi na depresii. Ili 5HTP na Solgar, formula so 3 4 raboti plus od 5HTP.
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
440
Поени од реакции
718
Nekako podolgo vreme, so musterii hardcore kcokadjii istite najgolem broj konzumiraat droga alcohol, obicno sto imaat poveke poroci.... dolgo vreme sum pominal slusajki gi nivnite prikazni.... najcesto ovie site patat od anksioznost i drugi negativni emocii....kaj site dominira familijaren aspect (zloostuvsnje, napusten od roditel, narcisoiden roditel, nedolno vnimane posveteno) I slicno.... isto I pri razgovor so psiholozi I psihijatri, I procitano nekoja literatura... kognitivnata terapija zazema golemo znacenje za licnosta da go sfati trezveno..

Ne go obvinuvame roditelot, tuku dokolku vrskata e toksicna, togas najdobro toa da se sfati I da se stavi roditelot na ignore.... ili da na drug nacin da se prekine vrskataza daa ne te true....najloso e sto lugeto veke gi imaat vpieno losite naviki I patot za nazad e mnogu tezok...

Ova sto go pisam mozebi za mnogu luge e glupo ili pisuvam nesto sto site go znaat,,... no samo jas sum svedok kolku zivoti se unisteni a primaren pricinitel e tokmu ova.
 
Член од
12 февруари 2023
Мислења
2
Поени од реакции
0
Мислам дека зад анксиозноста секогаш стои некаков тип на страв и дека е стварно битно да се навлезе во коренот на тој страв за да се реши проблемот со анксиозноста. Колку повеќе знае човек на оваа тематика, толку подобро.
Еве едно корисно видео на македонски јазик што случајно ми се појави денес: https://www.facebook.com/ulkmaja/videos/1371867356920562

А и многу друи корисни совети споделува терапевткава, секоја чест.
 

Meri Sosedkata

Куќата до тебе
Член од
20 април 2023
Мислења
3
Поени од реакции
5
Голема поддршка од мене за сите што се соочувате со овој проблем.:pipi:
И јас имам анксиозност од неодамна,и ниту мене не ми е лесно.
Секојдневно имам панични напади,се потам,тресам,пребледувам,и сл.
Не пијам никакви лекови затоа што мислам дека е привремено.Исто така немам посетено ни психијатар.
 
Ф

Флеш

Гостин
Голема поддршка од мене за сите што се соочувате со овој проблем.:pipi:
И јас имам анксиозност од неодамна,и ниту мене не ми е лесно.
Секојдневно имам панични напади,се потам,тресам,пребледувам,и сл.
Не пијам никакви лекови затоа што мислам дека е привремено.Исто така немам посетено ни психијатар.
Мое искуство


Повеќе конфронтација со луѓе, не мисли многу,што биде биде менталитет , не се наметнувај многу, имај реакција ако они реагираат со тебе ,прави шо ти сака срце и пробај да вежбаш физички . Што повеќе се истрошиш,енергијата ти иде на друго место , не на фокус и на премногу мислење што ќе биде ,дали си крив итн . Најди исто најважно кога ќе дојде момент на напад , некој дефокус за занимација ,да тргнеш мисли .
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Голема поддршка од мене за сите што се соочувате со овој проблем.:pipi:
И јас имам анксиозност од неодамна,и ниту мене не ми е лесно.
Секојдневно имам панични напади,се потам,тресам,пребледувам,и сл.
Не пијам никакви лекови затоа што мислам дека е привремено.Исто така немам посетено ни психијатар.
Јас кога имав анксиозност не беше до таа мера со напади но немаше да помине ниту да се реши само од себе доколку не отидов на психолог. Верувам дека се влече некој корен со себе и некоја позадина за која можеби не сме ни толку свесни. Посети си писхихолог имаш многу избор и онлајн не мора со физичко присуство но можеш и преку матичен.
Не сум психолог но сум скептик дека тие работи може да ги поминеме сами, не знам зошто но ете такво мислење имам се надевам дека грешам во твојов случај.
Со лесно и доколку можам некогаш некако да помогнам тука сум.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Јас кога имав анксиозност не беше до таа мера со напади но немаше да помине ниту да се реши само од себе доколку не отидов на психолог. Верувам дека се влече некој корен со себе и некоја позадина за која можеби не сме ни толку свесни. Посети си писхихолог имаш многу избор и онлајн не мора со физичко присуство но можеш и преку матичен.
Не сум психолог но сум скептик дека тие работи може да ги поминеме сами, не знам зошто но ете такво мислење имам се надевам дека грешам во твојов случај.
Со лесно и доколку можам некогаш некако да помогнам тука сум.
Имам емпатија спрема луѓето,ама истовремено сум критичар кон нив и не поднесувам слабост.
На повеќето не им е потребен никаков психијатар или психолог.
Човек многу лесно може и сам да се избори со ваквите психолошки состојби.

Луѓето се робови на наметнатите правила и овоа е една од најглавните причини за ваквата состојба.Никаква креативност,претерана фрагилна нарцисоидност,репетиција во секојдневието,вечни споредби со другите и нереални очекувања од себеси...Што очекуваат со ваков начин на живот?
Сето овоа што го набројав води до негативни емоции,а тие се главна причина за анксиозност.
Згора на се многу често се случува кога ќе дадеш најдобронамерен совет или помош да ти се инаетат и пак да се навратат на нивното во животот.

Разбирам јас човек да не може да испадне од некоја состојба на ептен тешко ментално нарушување,ама анксиозност...:toe:
 
Ф

Флеш

Гостин
На повеќето не им е потребен никаков психијатар или психолог.
Човек многу лесно може и сам да се избори со ваквите психолошки состојби
Тука грешиш . Најголем проблем е што си сам пропаднат во дупката. 100 осто од депресиите и слично е шо се сами тие личности . Оставени се сами на себе и на цедило. Оставени се на нула и како се снаоѓаат . Ужасно е потребно плус човекова подршка.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.636
Поени од реакции
38.813
Имам емпатија спрема луѓето,ама истовремено сум критичар кон нив и не поднесувам слабост.
На повеќето не им е потребен никаков психијатар или психолог.
Човек многу лесно може и сам да се избори со ваквите психолошки состојби.

Луѓето се робови на наметнатите правила и овоа е една од најглавните причини за ваквата состојба.Никаква креативност,претерана фрагилна нарцисоидност,репетиција во секојдневието,вечни споредби со другите и нереални очекувања од себеси...Што очекуваат со ваков начин на живот?
Сето овоа што го набројав води до негативни емоции,а тие се главна причина за анксиозност.
Згора на се многу често се случува кога ќе дадеш најдобронамерен совет или помош да ти се инаетат и пак да се навратат на нивното во животот.

Разбирам јас човек да не може да испадне од некоја состојба на ептен тешко ментално нарушување,ама анксиозност...:toe:
брат, ти не знаеш што е анксиозност. Ти мислиш дека тоа е споредување со другите, нарцисоидност, очекувања. Тоа нема врска со анксиозноста.

А и најверојатно ова го имате сфатено пошто за секоја глупост се користи овој термин.

Анксиозност ти е друга работа. Анксиозност е кога мозокот те контролира. Тоа е необјаснив страв кој јавува физички симптоми како срце биење, забрзано дишење итн кога си соочен со некоја ситуација на дневна база. А не зошто се споредуваш со некого на инстаграм и слично.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
брат, ти не знаеш што е анксиозност. Ти мислиш дека тоа е споредување со другите, нарцисоидност, очекувања. Тоа нема врска со анксиозноста.

А и најверојатно ова го имате сфатено пошто за секоја глупост се користи овој термин.

Анксиозност ти е друга работа. Анксиозност е кога мозокот те контролира. Тоа е необјаснив страв кој јавува физички симптоми како срце биење, забрзано дишење итн кога си соочен со некоја ситуација на дневна база. А не зошто се споредуваш со некого на инстаграм и слично.
Не си ме сфатил добро.Јас ги наведов причините до кои најчесто доведуваат до анксиозност.Секако дека и генетиката си игра своја улога,па има и луѓе со нормален живот,родени во нормални фамилии кои патат од анксиозност.
Прочитај погоре подобро,негативните емоции поради таквиот начин на живот најчесто водат до анксиозност.
Секако дека анксиозноста не е нарцисоидност или споредба со другите.

А исто да знаеш,анксиозноста има јака корелација со нарцисоидноста и останатите нарушувања.
Автоматски споено мислење:

Тука грешиш . Најголем проблем е што си сам пропаднат во дупката. 100 осто од депресиите и слично е шо се сами тие личности . Оставени се сами на себе и на цедило. Оставени се на нула и како се снаоѓаат . Ужасно е потребно плус човекова подршка.
Кој ќе ти помогне тебе ако не самиот себе?
Не можеш самиот од себе да си пружиш помош па чекаш поддршка од другите?

Сум пишал претходно,ќе пишам пак и нека ви влезе овоа во главата затоа што е многу битно.За вас се работи.
Од ваквите психолошки состојби можеш самиот да се извадиш освен во случаеви ако нарушувњето не е премногу силно.Во тој случај,да,навистина ќе ти биде потребна помош од стручно лице и поддршка од луѓето.

Меѓутоа,поретки се случаевите каде нарушувањето е до толку силно,така да,кај повеќето случаеви останува на самата особа пред се,да застане цврсто на нозе и самата од себе да си помогне.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom