Анкета: Mercedes A180 CDI v.s. VW Golf VII 2.0 TDI?

Кој од овие два автомобили е подобар и зошто?


  • Вкупно гласачи
    30

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.173
Поени од реакции
15.984
На пример одредени половни тојоти.
Јарис, за околу 2 и пол. год иам скоро 70.000 км пројдено. Освен потрошен материјал од лагери, гуртни и редовен сервис да чукнам у дрво ниеден поголем квар ми се нема десено. Вчудоневиден сум.
Моментално сум у потрага на поголема кола, али ова не го давам дур не цркне :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Истион модел на Голф го возев 3 месеца, корне. Забрзување, стабилност во кривини, успони, влечеше утоварен како магаре, гајле немаше. Ако моторно е сѐ супер, земи го него.
Мерцедесот си е класа таман работа ама моторно е послаб, веќе објаснија и поискусни. Зависи многу за што и ќе ти треба.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.952
Истион модел на Голф го возев 3 месеца, корне. Забрзување, стабилност во кривини, успони, влечеше утоварен како магаре, гајле немаше. Ако моторно е сѐ супер, земи го него.
Мерцедесот си е класа таман работа ама моторно е послаб, веќе објаснија и поискусни. Зависи многу за што и ќе ти треба.
Абе џабе ќе крева 200 и ќе забрзува како луда, кога на автопат стојат со радар на секои 20км.
Минатиот викенд од Градско до Скопје на 4 места беа застанати со радар, налет казната ќе ти ја земат и возачката.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Абе џабе ќе крева 200 и ќе забрзува како луда, кога на автопат стојат со радар на секои 20км.
Минатиот викенд од Градско до Скопје на 4 места беа застанати со радар, налет казната ќе ти ја земат и возачката.
Е тоа да, за Македонија и тротинет ќе ти е пребрзо како што тргнало. Да пробам да сменам, нема да се мачи со искачување на Стража, Галичник, итн. :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.952
Е тоа да, за Македонија и тротинет ќе ти е пребрзо како што тргнало. Да пробам да сменам, нема да се мачи со искачување на Стража, Галичник, итн. :D
Нема да се мачи со ниедно возило над 90кс :)

Инаку ако веќе сака половно јас би одел на возило купено во мкд со не повеќе од 4 години старост.
Пред 2 години имав прилика да пробам Skoda Superb, чудовиште од возило, на 180км/h внатре ми изгледаше како да возам 80км.
Прејака изолација, удобна, многу простор, автопатот ми се виде без нерамнини од што има добра амортизација :)
Инаку половни од 2015/2016та се наоѓаат за околу 14к евра.

Друга опција полоша за нијанса и поефтина за 2-3к октавиа.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Нема да се мачи со ниедно возило над 90кс :)

Инаку ако веќе сака половно јас би одел на возило купено во мкд со не повеќе од 4 години старост.
Пред 2 години имав прилика да пробам Skoda Superb, чудовиште од возило, на 180км/h внатре ми изгледаше како да возам 80км.
Прејака изолација, удобна, многу простор, автопатот ми се виде без нерамнини од што има добра амортизација :)
Инаку половни од 2015/2016та се наоѓаат за околу 14к евра.

Друга опција полоша за нијанса и поефтина за 2-3к октавиа.
Се согласувам за Супербот, ја разгледував и таа пред да се подновам ама друга класа е таа, седан, фамилијарна кола би рекла. Во гепекот слон собира :D зависи на кој што му треба.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Затоа што земаш на старо земи си со тебе и некој автомеханичар пријател што ти е да ги провери колите. Гледам од Крива Паланка ги купуваш ако имаш некој автомеханичар пријател од таму викни го со тебе. Ако не некој твој од каде и да си донеси го со тебе и не оди со некој рандом автомеханичар од Крива Паланка без да го знаеш или некој пријател да ти го викне.

Јбг не купуваш нов автомобил и стандард е муабетот дека баба од Италија го возела еднаш неделно до црква. Муабетот ми е во поголем број од случаевите без проблем се. Два автомобили од тамошните автоплацеви имам земено и без проблем си возат. Пример другар што зеде од авто плацевите за 3 недели откако го купи автомобилот мораше моторот да го смени.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.296
Поени од реакции
45.872
Многу пари се ова за кола на старо што е секогаш мачка во вреќа. Со спремни 13 000 евра , освен ако лично не ја знам бабата што ја возела, не би се нафатил. Кај се 13, таму се уште 2 до 3, има опции за лизинг и кредит, кола од салон се зема.
Не знаев дека оваа класа Мерцедес мотор од Рено користи.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Аха неважи :facepalm:
Корола 2008 внатре е како голф 4ка од 1998ма.
Е сеа ако сакаш да си правиш бајрам на умот,тоа си е твој проблем.
Што ти опфаќа тоа „внатре“? Тврди седишта и радио со копчиња, наместо со допир?
 

Morgan Freeman

Немодератор
Член од
23 април 2010
Мислења
2.922
Поени од реакции
4.370
Многу пари се ова за кола на старо што е секогаш мачка во вреќа. Со спремни 13 000 евра , освен ако лично не ја знам бабата што ја возела, не би се нафатил. Кај се 13, таму се уште 2 до 3, има опции за лизинг и кредит, кола од салон се зема.
Не знаев дека оваа класа Мерцедес мотор од Рено користи.
Не е само таа класа. И б класата сите модели што ги имаат, а истотака и моделите од ц-класата со мотори до 2.0 се со рено мотори. Зборувам за моделите од некаде 2012 наваму. Над 2.0 пак се нивни сопствени и за возврат им имаат дадено мотори на рено за инфинити. Меѓутоа оваа година се повлекоа од Рено групата.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.952
@TdmPlay еве ти ја и королата нова на акција за 15200 евра.
FB_IMG_1630273913960.jpg
 

LepiDzoni

Profesionalen ulichen cigan
Член од
25 јули 2014
Мислења
1.338
Поени од реакции
3.309
Што ти опфаќа тоа „внатре“? Тврди седишта и радио со копчиња, наместо со допир?
Imav prilika da svrtam edno krugce vo najnoviot camry, na kolega od rabota. Camry e najekskluzivniot sedan na toyota vo momentot, sedevme vo sreden trim. Eve sto mi upadna vo oci:
- eftina plastika,
- sve se trese, razmrdani delovi kapaci, drzaci itn
- rudimentiran infotainment so najosnovna navigacija i meni
- kamerata imase rezolucija na kompir
- srednoto sediste pozadi od nekoja pricina ako prikocis naglo, pagja
Megjutoa i pokraj sevo ova, najgolema odbivnost mi stvarase motorot. Motorot e slab i neresponziven. Bavno ubrzuva, ako nagazis do daska ima nekolku sekundi lag pred da povlece, na pat so krivini e tromav, kako da vozis kamion od sto toni.
Camry e vo ista klasa so mazda 6, insignia, mondeo... Na site ovie moze voda da im nosi. Mazda 6 e institucija vo sporedba.
Toyota e brend za reliability, ako sakas da ja vozis istata kola naredni 20 godini, go for it.
Ja licno smetam deka zivotot e prekratok da vozis dosadni koli.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Imav prilika da svrtam edno krugce vo najnoviot camry, na kolega od rabota. Camry e najekskluzivniot sedan na toyota vo momentot, sedevme vo sreden trim. Eve sto mi upadna vo oci:
- eftina plastika,
- sve se trese, razmrdani delovi kapaci, drzaci itn
- rudimentiran infotainment so najosnovna navigacija i meni
- kamerata imase rezolucija na kompir
- srednoto sediste pozadi od nekoja pricina ako prikocis naglo, pagja
Megjutoa i pokraj sevo ova, najgolema odbivnost mi stvarase motorot. Motorot e slab i neresponziven. Bavno ubrzuva, ako nagazis do daska ima nekolku sekundi lag pred da povlece, na pat so krivini e tromav, kako da vozis kamion od sto toni.
Camry e vo ista klasa so mazda 6, insignia, mondeo... Na site ovie moze voda da im nosi. Mazda 6 e institucija vo sporedba.
Toyota e brend za reliability, ako sakas da ja vozis istata kola naredni 20 godini, go for it.
Ja licno smetam deka zivotot e prekratok da vozis dosadni koli.
Епа тоа и беше муабетот, за reliability. Тоа нема никаква врска со изјавата дека Тојота 2008 имала внатрешност ко Голф 1998. Сигурно и касетофон има наместо цд плеер.

Некој гледа што делови има лаптопот, а некој само гледа да биде розов :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom