Анкета: Локални избори 2021 (кандидати, активности и кампањи)

II фаза: За кого ќе гласате на локални избори 2021?

 • СДСМ

  Гласови: 17 7,2%
 • ВМРО-ДПМНЕ

  Гласови: 65 27,4%
 • ЛЕВИЦА

  Гласови: 108 45,6%
 • ДУИ

  Гласови: 6 2,5%
 • АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ

  Гласови: 2 0,8%
 • БЕСА

  Гласови: 2 0,8%
 • ДПА

  Гласови: 1 0,4%
 • Друга партија (ќе пишам за која)

  Гласови: 13 5,5%
 • Независен кандидат (ќе пишам за кого)

  Гласови: 23 9,7%

 • Вкупно гласачи
  237
 • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
28 март 2015
Мислења
5.301
Поени од реакции
11.333
шо лафиш море кои 15к, ти изгледа само од либертас береш инфо
Прегледај го приврзокот 310449
Прегледај го приврзокот 310450
шо лафиш море кои 15к, ти изгледа само од либертас береш инфо
Прегледај го приврзокот 310449
Прегледај го приврзокот 310450
А ти од и инфомакс најверојатно. Дај стави ги резултатите од совети, а не од градоначалник.
Тие што гласавме за Левица во совет гласавме за ВМРО за градоначалник, оти глас за градоначалник на Левица ќе беше глас во вода. На парлемантарни ваквите гласови ќе идат за Левица, а не за ВМРО. Исто тука се и гласовите на Дом/ЛДП, независни и Зелен Хуман Град. па дури и има такви што гласале за СДСМ во совет, а ВМРО градоначалник, оти Шилегов ни своите не го поднесуваат.

Покрај ова на други избори уште луѓе ќе се охрабрат да гласат за трета опција, а не за ВМРО.
Гласовите на СДСМ и ВМРО ќе одат се надоле и надоле. Старците што гласат за нив се повеќе и повеќе ќе го снемува, а младите се повеќе се наклонети кон трето опции.
Со смена на генерации ќе се израмнат гласовите и ќе се добие таа трета опција. Може ова ќе трае 20год може 50год. Може Левица нема да биде таа партија, може ќе биде сосема друга, ама едно е јасно пополека овие две партии ќе паднат.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
8.083
Поени од реакции
26.254
Сајтов 2002 година дизајн , диал уп интернет :D
Мојот омилен дел.


И на изборите се случи тоа што се случи. Тоа е како да имате две деца. Едното од нив е со сите петки, а второто е со двојки и тројки. Тогаш и очекувањето од едното и другото се различни. Од тоа со двојки сте среќни ако извади тројка, а сте пресреќни ако има по некоја четворка. И тоа се случи вчера со Мицкоски и ВМРО ДПМНЕ.

Го спореди Заев и Сдсм со дете кое ги има сите петки. :pos:
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
965
Поени од реакции
2.737
А ти од и инфомакс најверојатно. Дај стави ги резултатите од совети, а не од градоначалник.
Тие што гласавме за Левица во совет гласавме за ВМРО за градоначалник, оти глас за градоначалник на Левица ќе беше глас во вода. На парлемантарни ваквите гласови ќе идат за Левица, а не за ВМРО. Исто тука се и гласовите на Дом/ЛДП, независни и Зелен Хуман Град. па дури и има такви што гласале за СДСМ во совет, а ВМРО градоначалник, оти Шилегов ни своите не го поднесуваат.

Покрај ова на други избори уште луѓе ќе се охрабрат да гласат за трета опција, а не за ВМРО.
Гласовите на СДСМ и ВМРО ќе одат се надоле и надоле. Старците што гласат за нив се повеќе и повеќе ќе го снемува, а младите се повеќе се наклонети кон трето опции.
Со смена на генерации ќе се израмнат гласовите и ќе се добие таа трета опција. Може ова ќе трае 20год може 50год. Може Левица нема да биде таа партија, може ќе биде сосема друга, ама едно е јасно пополека овие две партии ќе паднат.
Сакале или не ВМРО се врати на голема врата џабе се пењавите дека ќе паѓале гласовите ВМРО!
 
Член од
23 август 2010
Мислења
34.434
Поени од реакции
90.486
не мешај локални со парламентарни
гледам дпне зголемиле 2к гласа у Бутел ама само заради што имаше еден против кандидат, Велимир кој човекот буквално ништо не направи, така да јас го одбрав помалото зло во случајов дпне ама на парламентарни се знае мојот глас кај ке оди, ваков случај е со многумина затоа ти викам не се репер локалниве


Sent from my iPhone using Tapatalk
Значи ако добро те сфатив ти си гласал против СДСМ на овие локални избори зашо нивниот кандидат ништо не направил, ама на парламентарни секако си гласаш за СДСМ? Зошто? Што направија и со што заслужиле да гласаш за нив? Не велам дека треба да гласаш за ВМРО него не можам да ти ја сфатам логиката, освен ако не си мислел на Левица а не СДСМ, во тој случај занемари го коментаров.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
13.834
Поени од реакции
28.644
Ефтов почнал да пишува статии на ниво на Саше Политико. :ROFLMAO:
леле леле, нека се јави некој добронамерник кај човеков дома да провери дали е добар. Овде толку се чита фрустрацијата што дури и нелагодност ствара, поготово делот кај што го прозива Бранко, кај што се осеќа и мал паничен напад.
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.301
Поени од реакции
11.333
Сакале или не ВМРО се врати на голема врата џабе се пењавите дека ќе паѓале гласовите ВМРО!
Точно така. Цело СКОПЈЕ ВМРОВСКИ град.

ти се крена курето ваљда.
 
Член од
13 март 2015
Мислења
150
Поени од реакции
114
Знае некој колку ќе бидат платени членовите на избирачките одбори?
Имаше измени оваа година, зголемени им се финансиските средства, документот се вика ''Предлог-правилник за критериумите за определување надомест на членовите на изборните органи и изборната администрација за спроведување на Локалните избори 2021'', но не e објавен на страната на Дик. Има само за претседателите во медимуите објавено детали од новиот правилник:
''Исто така, ќе биде зголемен и надоместокот на сите членови на избирачките одбори, целокупниот состав, претседатели, заменик-претседатели, членови и заменик-членови. Така. за гласачки места каде има запишано до 100 гласачи, претседателите на избирачките одбори досега земаа 3.120 денари за еден изборен круг, а сега ќе земаат 4.000 денари. Претседателите на избирачките одбори каде има запишано од 101 до 300 избирачи на последните предвремени парламентарни избори земаа по 3.240 денари, а сега ќе земаат по 4.500 денари за еден изборен круг. Претседателите на избирачките одбори каде има запишано од 301 до 600 гласачи досега земаа 3.360 денари, а сега ќе земаат по 5.000 денари за еден изборен круг. Претседателите на избирачките одбори со запишани гласачи од 601 до 800 досега земале 3.480 денари, а сега ќе земаат 5.500 денари. И претседателите на избирачките одбори каде има запишано над 801 гласачи досега земале 3.600 денари, а сега ќе земаат по шест илјади денари за еден изборен круг''.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
22.785
Поени од реакции
64.837
Ефтов почнал да пишува статии на ниво на Саше Политико. :ROFLMAO:
Најомилен дел :LOL:

. Можеме да бараме милион грешки на СДСМ и ќе најдеме не еден милион туку ако треба и два милиони грешки, грешкички, промашувања или погрешно толкување на нивните политики. Но СДСМ не загуби поради тоа.
 

Keyser

Обичен смртник
Член од
11 август 2016
Мислења
584
Поени од реакции
2.154
^ Коа го видам ликов и цело време у глава ми зуи "тука функционирам" и ми иде некој нагон
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom