Анима Мунди

Член од
15 мај 2015
Мислења
13
Поени од реакции
1
Што може да се стори во врска со кученце во соседната куќа кое лае непрекинато по неколку саати? Чудно лае кучето како да квичи, плаче, верувам дека така лае и долго лае ради што му треба нешто (храна, вода, ладно му е на температуриве). Сопствениците не му обрнуваат многу внимание, врзано си е надвор и еднаш до два пати у денот некој ке му фрли храна само и тоа е тоа. Сигурно му е ладно, не е некое крзнено куче, мислам дека е или црн лабрадар или некое слично.
Што може да се преземе околу ова во поглед на две работи. Првата е за здравјето на кучето, очигледно не е океј и односот кој го добива е еднаков на нула. И второто е што смета на цел комшилук.
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
4.463
Поени од реакции
6.709
Неколку недели/месеци покасно, изгледа укапираа дека стварно си ствараат апла негативен публицитет со тие осудувачките слики, па како што гледам бајаги имаат намалено. Нормално си пропагираат вегетаријанство, во умерени дози, бидејќи сепак и тоа им е една од главните цели како здружение, но во главно се вратија со акцент на споделувањето на постови за миленици кои се вдомуваат и за кои е потребна помош, а чат-пат гледам како споделуваат постови за помош и за луѓе. Мада последново е џабе, пошто утре ќе се деси нешто друго и пак прв коментар тука ќе биде „ovie se grizat povekje za kucishtana otkolku za lugjeto aram da im e“. Али знаеш како викаат, никад не можеш сите да ги задоволиш.

Свежо од фурна.
 

Scirea

Старата Дама
Член од
4 август 2010
Мислења
19.475
Поени од реакции
46.828
Ај да ги сватиш за месово, ама за млеково што пропагираат... немам зборови :unsure:
 

OmarSpears

Stelar
Член од
11 декември 2009
Мислења
1.251
Поени од реакции
3.006Само едно прашање? Со што ги храни овој кучињата? Со овошје и зеленчук? Или храна за кучиња која повеќе од 50% е месо?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.068
Поени од реакции
6.006
Луѓе, ај да донираме за Зиги. Не можам да се намирам. :(
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1042246665831571.1073743079.166688476720732&type=3&pnref=story
сега мачињата се пикнати или сами влегле во мотор ??
по ЕУ правна регулатива сопственикот на возилото може да го тужи сопственикот на мачките за штетата која настанува, може да биде и многу голема...
Јас на времето кога имав кола каде се пикаа мачки, најнапред пуштав гласно радио, после палев мотор...
АJДЕ СИТЕ СПОДЕЛЕТЕ И ПОМОГНЕТЕ МИ !!!

Вчера 26.11.2015 год. во периодот од 6:00-10:00 сабаjле УКРАДЕНО/изгубено ми е мечево(женско) од двор во Лисиче(позади новите згради на Адора на предпоследна 5-ка). Ве молам споделете сите што живеете во околината!!!


не е можно да украдеш големо маче ...најверојатно е нешто во врска со парењето а ако не ти се вратило може недај боже настрадало
 
Член од
28 март 2006
Мислења
15.496
Поени од реакции
8.293
Глувците и стаорците сигурно "ги галат и гушкаат"
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
5.177
Поени од реакции
13.997
сега мачињата се пикнати или сами влегле во мотор ??
по ЕУ правна регулатива сопственикот на возилото може да го тужи сопственикот на мачките за штетата која настанува, може да биде и многу голема...
Јас на времето кога имав кола каде се пикаа мачки, најнапред пуштав гласно радио, после палев мотор...

не е можно да украдеш големо маче ...најверојатно е нешто во врска со парењето а ако не ти се вратило може недај боже настрадало
Дали си ти нормален?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.756
Поени од реакции
2.289
сега мачињата се пикнати или сами влегле во мотор ??
по ЕУ правна регулатива сопственикот на возилото може да го тужи сопственикот на мачките за штетата која настанува, може да биде и многу голема...
Јас на времето кога имав кола каде се пикаа мачки, најнапред пуштав гласно радио, после палев мотор...

не е можно да украдеш големо маче ...најверојатно е нешто во врска со парењето а ако не ти се вратило може недај боже настрадало
Значи да ја тужиме општината? Бидејќи за скитниците според законот таа е одговорна.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.068
Поени од реакции
6.006
Значи да ја тужиме општината? Бидејќи за скитниците според законот таа е одговорна.
samo kaj nas ima kučinja i mačinja skitnici..eve bratučedmi od Zagreb ne može da veruva koga mu praćam sliki od naselba so dizini mačinja koj poedinci gi ranat. Kaj niv ima rok, ako nikoj ne go vdomi lučeto ili mačeto se eutanazira...
A kaznivo e ranenje skitnici, duri nadležnite se žalat deka poedinci gi krijat skitnicite koga dovađaat da gi zalovat.
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.756
Поени од реакции
2.289
Ок...не ми одговори на прашањето. Кого да тужиме? И не е точно дека само кај нас има скитници. Само кај нас не се решава прашањето. Две сосем различни работи.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
12.068
Поени од реакции
6.006
Ептен голем грев прават... :vrtioci:
епа има во блиѕина 2 кучиња скитници, мали се , едното е пудлица, може 4-5 години е тука, не е стерилизирана, напаѓа велосипедисти ако проваѓаат блиску каде што ја рани некој ... Сега од некаде дојде уште едно мало по раст, мажјак, доста агресивно, некој го рани ама не го носи на стерилизација... почна од неодамно не само велосипедисти, луѓе туку и деца да напаѓа... ќе напаѓа се додека некој не го ликвидира...
 
На врв Bottom