Ангола го забрани исламот

Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Шпанците и португалците му завршиле голема работа на Ватикан. Стопроцентен учинок. Ако ја собереле и северна/северозападна Африка од глупите Французи, денес сосем поинаква слика ќе гледавме на тој континент.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Ако имало, тие не биле христијански. Исто како и еден куп други работи кои се нарекуваат христијански, а врска немаат со учењето.

.
ја мајката
А.,како започнале крстоносните војни ?
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Пример, да беше ова: Random држава го забранува христијанството, мноооооооогу „атеисти“* ќе го оправдуваа тоа, демек: Тоа е тоа, напредна држава, и овакво... Но вака сеа со исламов... :icon_lol:

*намерно е под наводници, да.
Јас сум атеист и сосема го оправдувам ова. Христијанство или ислам не ми прави многу разлика мене.
 

Коловрт

Озимандија
Член од
12 април 2010
Мислења
4.015
Поени од реакции
9.164
Исламот во Ангола е од вчера. Арапите како носители на исламот никогаш немале големо влијание јужно од екваторот. Тука монотеизмот го донеа европските мисионери.

Читам сега за некои 500.000 муслимани во Ангола и како тоа до пред некое време немало ич. Сево ова ми изгледа пумпано со парите омирисани на нафта. Веројатно тоа е причина за оваа забрана. Додај на ова и низата акции на радикални исламисти во Африка во последно време и добива на разумност овој потег како превентивна од неволји.
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
702
Поени од реакции
691
некаде во Африка забрануваат ислам, а во ЕУ членките се се’ повеќе против христијанството и со отворена антихристијанска политика ко наводно им ги загрозува идеите за евроинтеграции и им попречува на "европските вредности ". такви ко што се например, еднополовите "бракови" или системот за тотална контрола.
факт е дека побрлаве светот
За кого како господине Традиционален. Јас како физички граѓанин на Европа и на државава ги поддржувам Европските политики и им се смејам на таквите ко тебе што се крстат кога ќе поминат покрај соборна. Религијата треба секаде да се забрани или во краен случај да биде сведена на интимен чин во своите соби а не да ми ја пропагираат како нешто нормативно и „добро“.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
ОК.

Дискусијата со тебе е стимулативна како читање руски телефонски именик.
тоа е тешко чтиво за тебе
ако сакаш релаксација пробај со албанскиот или косовскиот ептем лајт верзија
 
Член од
14 октомври 2013
Мислења
75
Поени од реакции
104
Јас како физички граѓанин на Европа
Како се физикалците платени во Европа? Здравствено има ли, ако те заболи половината од дигање?
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Е ова ти е временска машина.. Штотуку се вратија векови назад. Римејк на крстоносните војни ќе се деси. Во мода е римејк, ајде и Илинденското востание да го поновиме! Кој е за нека стегни лајк.

Тоа би било супер ново Илинденско востание,може прво со стрелање на домашни колаборатори и странски платеници.До душе ќе треба едно пола милион да бидат стрелани али сепак мора да се почне од негде.

Ако може барем уставот да го земеме од истото наместо сегашниов квази комуњариски би било супер.

За кого како господине Традиционален. Јас како физички граѓанин на Европа и на државава ги поддржувам Европските политики и им се смејам на таквите ко тебе што се крстат кога ќе поминат покрај соборна. Религијата треба секаде да се забрани или во краен случај да биде сведена на интимен чин во своите соби а не да ми ја пропагираат како нешто нормативно и „добро“.
А јас како физички граѓанин на Европа се смеам на "Европските политики" и им се смеам на квази атеистите и комуњари кои им се смеат на христијаните за нивното клањање пред цркви а во исто време се крстите пред вашата црква државата.Секако твоето решение за црквите нема шанса да биде применето и за државата така?

Дали би можеле да прекинете да ми проповедате што смеам да јадам,пушам,пијам и правам со својот живот.Вашата "напредност" не е ништо друго освен морална регресија која само пробувате да ја замаскирате користејќи ја државната палка да ја направи "нормална" што никогаш и нема да биде.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
А јас како физички граѓанин на Европа се смеам на "Европските политики" и им се смеам на квази атеистите и комуњари кои им се смеат на христијаните за нивното клањање пред цркви а во исто време се крстите пред вашата црква државата.Секако твоето решение за црквите нема шанса да биде применето и за државата така?

Дали би можеле да прекинете да ми проповедате што смеам да јадам,пушам,пијам и правам со својот живот.Вашата "напредност" не е ништо друго освен морална регресија која само пробувате да ја замаскирате користејќи ја државната палка да ја направи "нормална" што никогаш и нема да биде.
Не знам од каде ова го изваде, но не постои ниту логична ниту нужна врска помеќу атеизмот и обожувањето на државата. Напротив, најчесто атеизмот се поврзува со нагласен индивидуализам.

Ми е жал ова да го кажам, но тресна и остана жив.
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Пример, да беше ова: Random држава го забранува христијанството, мноооооооогу „атеисти“* ќе го оправдуваа тоа, демек: Тоа е тоа, напредна држава, и овакво... Но вака сеа со исламов... :icon_lol:

*намерно е под наводници, да.
Nајголем дел од либераливе се исламофоби. Чудна раbota.

I love Portoricans and Negros, as long as they don't move next door... :D
 
Член од
21 март 2012
Мислења
3.277
Поени од реакции
3.055
Не знам од каде ова го изваде, но не постои ниту логична ниту нужна врска помеќу атеизмот и обожувањето на државата. Напротив, најчесто атеизмот се поврзува со нагласен индивидуализам.

Ми е жал ова да го кажам, но тресна и остана жив.

Ама тебе те цитирав или него ? Он сам си има пишано дека е подржувач на "Европските политики".Тие Европски политики се се поголема бирократија,поголем државен апарат и поголем тоталитаризам.Многу е јасно што се подразбира под "европските политики" и за тоа ај да не се правиме на будали.

А тоа дека атеизмот се поврзувал со индивидуализам е чиста глупост ,од каде го извади ова од ракав?.Двете не се во никој случај поврзани.Напротив од историски аспект атеизмот е поврзан со најголемите тоталитарни режими кои исто така се и најголемите кољачи во дваесетиот и дваесет и првиот век.Индивидуализмот не е во ниеден случај поврзан со религиската определба или недостаток од истата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom