Ангели

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Angelite doagaat za mig na Zemjata i kako iskra se vrakaat na neboto.Svojata zadaca ja izvrsuvaat ovde na Zemjata i potoa od Neboto ne stitat i ni go pokazuvaat patot po koj treba da cekorime.
wowowowoowo, sto bilo interesno da si angel...........

doagjas na zemjata, pomagas, prosvetluvas pat i bum,odma se vrakjas gore kaj drugarite i piete pivo i so eden laser go pokazuvate pato' po koj treba da se cekori vo zivotot.......:nesum::nesum::nesum::nesum::nesum:
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Вака ме интересира да ми објасни некој духовно поупатен. Дали сите ние си имаме ангел чувар да не штити? Или лошковците кои не веруваат се оставени сами на себе?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мумија, секој кој е регуларно крстен, има свој бел Ангел-чувар, а за беља, со крштевањето добива и еден црномањаст ангел. кој го насочува крстениот кон правење лоши дела, кои, како и добрите дела, се запишуват во Небесните книги. Од така забележаните дела нема бегање а воедно, тие записи ќе служат како материјал на поедничниот суд на душата, после телесната смрт. По смртта, душата ќе може да го види Ангелот-чувар, кој ќе ја однесе да ги погледне и Рајот и пеколот, пред да биде одредено привремено место за душата.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Вака ме интересира да ми објасни некој духовно поупатен. Дали сите ние си имаме ангел чувар да не штити? Или лошковците кои не веруваат се оставени сами на себе?
Ја еве, од друго гледиште, да си кажам дека секој има анѓел чувар и водич. Без разлика дали си крстен или не, без разлика каков живот живееш и во што веруваш. А, скромно ќе кажам дека не се сложувам со МИКИ1 дека и некое црно суштество ни се приклучува.
 

Lavanda

Модератор
Член од
18 април 2008
Мислења
676
Поени од реакции
66
Мики ај кажи ми нешто за наречниците кои ти ја пишуваат судбината кога се раѓаш, норамлано ако знаеш нешто за нив, имаат исти чин како анѓелите или имаат поголем чин???
 

The Mummy

The world is not enough
Член од
3 мај 2006
Мислења
5.415
Поени од реакции
181
Мумија, секој кој е регуларно крстен, има свој бел Ангел-чувар, а за беља, со крштевањето добива и еден црномањаст ангел. кој го насочува крстениот кон правење лоши дела, кои, како и добрите дела, се запишуват во Небесните книги. Од така забележаните дела нема бегање а воедно, тие записи ќе служат како материјал на поедничниот суд на душата, после телесната смрт. По смртта, душата ќе може да го види Ангелот-чувар, кој ќе ја однесе да ги погледне и Рајот и пеколот, пред да биде одредено привремено место за душата.
А што е со некрстените тогаш? Им останува само црниот ангел зашто ете не го заслужиле белиот или бидејќи Господ е нели многу милозлив па ај им дава и на нив еден бел па што биде нека биде после.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Мики ај кажи ми нешто за наречниците кои ти ја пишуваат судбината кога се раѓаш, норамлано ако знаеш нешто за нив, имаат исти чин како анѓелите или имаат поголем чин???

Православието не познава наречници. Тие (наречниците) се дел од паганската традиција кај македонскиот народ. Православието не познава судбина па така, нема потреба од наречници кои, наводно, ја одредуваат судбината од новороденчето.
 
К

*Каталонец*

Гостин
Вака ме интересира да ми објасни некој духовно поупатен. Дали сите ние си имаме ангел чувар да не штити? Или лошковците кои не веруваат се оставени сами на себе?
лошковците ги штити ѓаволот чувар:pos::pos:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
А што е со некрстените тогаш? Им останува само црниот ангел зашто ете не го заслужиле белиот или бидејќи Господ е нели многу милозлив па ај им дава и на нив еден бел па што биде нека биде после.
Така е, им останува само црномањастиот, да ги наведува на чинење дела. Белиот неможе да им се додели, оти Светата Тајна крштевање не е проследена како што е редот во Црквата.
Според романскиот монах Клеопа, на некрстените народи им следува само еден бел Ангел, кој Севишниот им го доделува, поради Неговата оромна милост. Можеш сам(а) да претпоставиш, како им е на тие колективи/нароси, за чии добри дела се грижи само еден Ангел, кој, колку и да е способен, не стигнува да се погрижи са секој некрстен од тој народ.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Така е, им останува само црномањастиот, да ги наведува на чинење дела. Белиот неможе да им се додели, оти Светата Тајна крштевање не е проследена како што е редот во Црквата.
Според романскиот монах Клеопа, на некрстените народи им следува само еден бел Ангел, кој Севишниот им го доделува, поради Неговата оромна милост. Можеш сам(а) да претпоставиш, како им е на тие колективи/нароси, за чии добри дела се грижи само еден Ангел, кој, колку и да е способен, не стигнува да се погрижи са секој некрстен од тој народ.
Значи Господ не ги дарувал сите свои чеда со исти дарови, а?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Не, Он ги дарува сиtе, кои му се обраќаат Нему а не на некој друг. Бог на сите ни дарува доволно сила и доволно памет (некаде повеќе, некаде помалку, но доволно) за да си ги спасиме душите и да влеземе во Царството Небесно. Нема логика да се каже дека не ни дарува, оти да беше така, Отецот немаше да ни го дарува и Својот Единороден Син за спасение. Христос ги повика сите на спасение (незавосно од националноста и расата) а на нас останува дали таа Христова покана ќе ја прифтиме или не.
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
Така е, им останува само црномањастиот, да ги наведува на чинење дела. Белиот неможе да им се додели, оти Светата Тајна крштевање не е проследена како што е редот во Црквата.
Според романскиот монах Клеопа, на некрстените народи им следува само еден бел Ангел, кој Севишниот им го доделува, поради Неговата оромна милост. Можеш сам(а) да претпоставиш, како им е на тие колективи/нароси, за чии добри дела се грижи само еден Ангел, кој, колку и да е способен, не стигнува да се погрижи са секој некрстен од тој народ.
Моите ангели чувари баш светат со бела светлина, а ја не сум крстена. Ги имам видено, ако те интересира за доказ. И не ми кажувај дека е тоа измама, затоа што стално горам темјан - а темјанот ја покачува вибрацијата во просторијата и битија со пониска вибрација (као демончињата, ако смеам така да ги наречам, просто од тоа што не знам друг збор) не можат да останат таму.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom