Аналогна фотографија

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Една мала замерка што неможев да најдам ваква тема во овој подфорум.
Тие што паралелно се занимаваат со аналогна и дигитална фотографија можат тука да пишуваат и објавуваат свои фотографии, искуства, филмови, хартија и сл.
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Убаво ти што разбираш француски. А ние обичните луѓе што да праиме со клипчево? :D
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
Јас порано како мал честопати сликав со аналоген апарат (Смена 8). Филмот има специфични бои кои скоро ниеден дигитален апарат неможе да ги извади. Штета што џепарацот во 90-те ми беше доста мал и едвај една ролна филм месечно испукував. Ah the good old days.......
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Една мала замерка што неможев да најдам ваква тема во овој подфорум.
Тие што паралелно се занимаваат со аналогна и дигитална фотографија можат тука да пишуваат и објавуваат свои фотографии, искуства, филмови, хартија и сл.
Наместо обична дискусија, посочи ни, на пример, кај можеме да најдеме аналогни филмови (оригинални, не препакувано ѓубре од пазарџиска тезга), кој дуќан во Скопје развива фотографии од аналогни филмови, дали сеуште каја нас (во жалосна Македонија) некој користи аналогни филмови и фотоапарати и сл.

Напрај ја темава корисна и интересна.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Последен аналоген филм развив во 2002 година
Имав еден стал Илфорд, мислам дека со пентаксот го испукав, и ко дојде за развивање - нигде не можев да го дадам пошто не беше за машинско развивање, па дур најдов мајстор кој рачно ги развива па тој дур набавил хемикалии и хартија....
Полека кај нас изумира таа уметност, и се потешко се наоѓа и материјал
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Последен аналоген филм развив во 2002 година
Имав еден стал Илфорд, мислам дека со пентаксот го испукав, и ко дојде за развивање - нигде не можев да го дадам пошто не беше за машинско развивање, па дур најдов мајстор кој рачно ги развива па тој дур набавил хемикалии и хартија....
Полека кај нас изумира таа уметност, и се потешко се наоѓа и материјал
Па и кога излезе апаратот рекоа нема повеќе сликање на платно, па ете уште не е изумрена таа уметност.
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
Па и кога излезе апаратот рекоа нема повеќе сликање на платно, па ете уште не е изумрена таа уметност.
Кога се измислила фотографијата во 1839 многу луѓе преферирале да бидат насликани на уметничка слика отколку фотографирани бидејќи мислеле дека со фотографирањето во фотографијата се заробувале нивните души. Колку суеверни биле тогаш луѓето во тие времиња:Кезец:
 

Мармеладова

Tale of the inexpressible
Член од
21 април 2006
Мислења
1.743
Поени од реакции
184
Кога се измислила фотографијата во 1839 многу луѓе преферирале да бидат насликани на уметничка слика отколку фотографирани бидејќи мислеле дека со фотографирањето во фотографијата се заробувале нивните души. Колку суеверни биле тогаш луѓето во тие времиња:Кезец:
сакав да кажам, и покрај тоа што тоа суеверие повеќе не постои, опстојуваат и двете.
 

The Love Doctor

Необичен љубовен доктор
Член од
11 јануари 2015
Мислења
957
Поени од реакции
1.290
сакав да кажам, и покрај тоа што тоа суеверие повеќе не постои, опстојуваат и двете.
Така е. Аналогната фотографија и треба да опстои бидејќи поседува посебна убавина и шарм кој дигиталната фотографија нема никогаш да го има.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Па и кога излезе апаратот рекоа нема повеќе сликање на платно, па ете уште не е изумрена таа уметност.
сликање и фотогафирање се различни работи[DOUBLEPOST=1421075518][/DOUBLEPOST]
Така е. Аналогната фотографија и треба да опстои бидејќи поседува посебна убавина и шарм кој дигиталната фотографија нема никогаш да го има.
Аналогна фотографија на 35 мм филм не е почетон на фотографија, пред неа се фотографираше на стаклени плочи и филмови со многу поголеми формати и хемиски и физички состави, дражот на 4х5 инчи или пак плоча 8х5 инчи е уште поголема, 35мм филм е најнов и најмодерна аналогна технологија/
Денес дигиталнаѕа технологија овозможува да се симулираат сите аналогни техники и процеси, а фото печатарите ќе ги дадат оригиналните боји и нијанси.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom