Анализа на крв - толкување резултати

Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846
Бев многу болен да кажам почеток на Март и имав кашлица цел месец..Помина се тоа ама еве кашлицата ми се врати едно 3 недели како да имам нешто во грло па мора мало искашлување да се симне надоле па пак се качува нагоре итн итн да го исчистам грлото.Отидов направив крвна слика и бриз ми земаа од нос и грло и испаднаа негативни на патогени бактерии...Крвната слика ми рече матичната ми била океј само малце холестеролот 0и сум немал инфекција и ми даде лоратадин да не е на некоја алергиска база...Второ мислење ако може :)Прегледај го приврзокот 255148
... по неколку пишувања на ЛП и со дозвола на членот, би споделила едно искуство што ете поради една банална работа можеше да се искомплицира и од ништо да стане нешто...
... совети околу замастена јетра, па диета, па ослабување ќе држеше за подобрување на јетрени парамети, холестерол и триглицериди... но што со тие пациенти кои ги имаат истиве резултати, а се слаби неухранети? што ќе им кажеме дека имаат замастена јетра и да држат диета... и да не јадат то и то?
пореметување на липидниот статус не зависи секогаш од внесената исхрана тоа е сосема мал процент, покачени вредности секогаш и најчесто е поради пореметен внатрешен метаболизам на мастите...

...членот Мр.Дени, поради пандемијава и ширење рапидно на коронавирус и потреба на секој да има силен имунитет барем да се справи со болеста ако дојде до контакт и се зарази го натера ( а бил нели настинат) да зема барем „природен антибиотик“ познатиот добар стар антибиотик- лук по 2, 3 парчиња ги голтал дневно...
арно ама што ако е природен антибиотик лукот, во поголеми секојдневни дози делува на дигестијата, па ја зголемува кај тие што им е нормална, за разлика од тие што имаат поспор метаболизам и мрзливи црева и запек лукот би дошол како лек, ама не кај сите, па не и кај Мр. Дени!

... и така со денови кај членот се појавиле стомачни проблеми, болки или нешто што идело надоле нагоре кај грлото, па можеби и потешко дишење и ете ти беља со помисла дека тоа е тоа симптом на инфекција со коронавирус....
... Мр.Дени веднаш се јавил кај матичната објаснувајќи ја ситуацијата по телефон, па таа највероватно не се посомневала на коронавирус, оти немал контакти и матичната му препорачала таблети пантопразол - Нолпаза (што Мр.Дени не ни спомна тука мислејќи дека не е важно), туку само препораката н аантиалергикот Лоратадин од што мислеле дека „кнедлата“ во грло е од алергиска природа!
... после три дена терапија Мр.Дени не се чуствувал ништо поарно, па побарал лабораториско испитување каде резултатите се овие приложените што насочуваат на замастена јетра, покачен холестерол итн!


ice_screenshot_20200703-211959.png
ice_screenshot_20200703-212223.png

... е сега, ако се види несакано дејство на пантопразолот на покачување на липиден статус (холестерол, триглицериди) и препорака да најмалку недела дена се паузира со лекот па потоа се прават такви анализи, ете ја грешката каде членот му се јавуваат високи вредности во ова лабораториско испитување токму од пантопразолот што му било препорачано поради болки под дијафрагма, а сето тоа од едно секојдневно банално земање главици лук поради страв од коронавирус и подобрување на имунитетот на природен начин!

Мр.Дени, си прекина со таблетите, си прекина со земање на цели парчиња лук (ама едно мало скришум уз ручек) и нема никакви тегоби и си е топ! ;)

(@chef_cook слично можеби и кај тебе!)
 
Последно уредено:
Член од
27 јуни 2014
Мислења
51
Поени од реакции
67
Здраво дечки,
Денес стигнаа резултатите од рутинска крвна слика и се беше ок само седиментацијата е покачена 80 и нешто а треба да е <25 така нешто, е сега исто така
и тромбоцитите се покачени и ова упали аларм кај мене од нормални вредност 140 - 400 мене ми е 439 е сега на некои сајтови пишува горна граница 400 некои 450 тука во резултатот 400 е граница и според тоа јас сметам дека се покачени. Читав на нет за оваа појава и често се поврзува со малигни заболувања а и можни компликации од згрутчување на крвта и евентуално срцев удар, мозочен удар и слично и ова уште толку ме испаничи... Матичниот денес е прва смена и треба да чекам до утре па ако може некој да ме советува или евентуално ако некој имал некоја слична состојба. Инаку се чуствувам ок само ете ко некој вирус да имам се осеќам али генерално ок. Температурата ми е 37.2 макс без омалаксаност без треска и слично
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846
Читав на нет за оваа појава и често се поврзува со малигни заболувања а и можни компликации од згрутчување на крвта и евентуално срцев удар, мозочен удар и слично и ова уште толку ме испаничи...
....ти ова со цел памет се испаничи??? селекција се прави што се чита и како се толкува прочитаното!

...дали кога ти земаа крв од вена со вакуум систем епрувети раката прво ти била стегната со повеска (езмарк) и на последна епрувета ти ја тргна повеската и раката ти била слободна кога ти ја зедоа последната епрувета со крв?
...дали си направил/а CRP анализа?

и зошто си направил/а „рутинска“ контрола токму сега кога се избегнуваат овие места каде највише може човек да се зарази со коронавирус?
 
Последно уредено:
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Здраво дечки,
Денес стигнаа резултатите од рутинска крвна слика и се беше ок само седиментацијата е покачена 80 и нешто а треба да е <25 така нешто, е сега исто така
и тромбоцитите се покачени и ова упали аларм кај мене од нормални вредност 140 - 400 мене ми е 439 е сега на некои сајтови пишува горна граница 400 некои 450 тука во резултатот 400 е граница и според тоа јас сметам дека се покачени. Читав на нет за оваа појава и често се поврзува со малигни заболувања а и можни компликации од згрутчување на крвта и евентуално срцев удар, мозочен удар и слично и ова уште толку ме испаничи... Матичниот денес е прва смена и треба да чекам до утре па ако може некој да ме советува или евентуално ако некој имал некоја слична состојба. Инаку се чуствувам ок само ете ко некој вирус да имам се осеќам али генерално ок. Температурата ми е 37.2 макс без омалаксаност без треска и слично
Многу е седиментација 80. Утре право кај матичната. Не се сјајни и тромбоцитите поготово заради состојбава со вирусов.
 
Член од
27 јуни 2014
Мислења
51
Поени од реакции
67
....ти ова со цел памет се испаничи??? селекција се прави што се чита и како се толкува прочитаното!

...дали кога ти земаа крв од вена со вакуум систем епрувети раката прво ти била стегната со повеска (езмарк) и на последна епрувета ти ја тргна повеската и раката ти била слободна кога ти ја зедоа последната епрувета со крв?
...дали си направил/а CRP анализа?

и зошто си направил/а „рутинска“ контрола токму сега кога се избегнуваат овие места каде највише може човек да се зарази со коронавирус?
Па види се испаничив пошто резултатите не се нормални, поготово делот околу тромбоцитите пошто отворив на нет и има многу непознаници за причините и често канцери се спомињаат, инаку баш така како што кажуваш ми земаа крв стандард како и до сега што ми зимале, CRPто е ок. Правам крвна слика на секои 2 месеци чисто да си знам за мене и не одам секаде туку во авицена нема нит гужва ни ништо. Е сега јас сум женско го користам на брат ми профилов за да прашам и осеќам болки во долниот дел на стомакот претпоставувам се од гинеколошка природа и утре сум договорена да одам на гинеколог па се надевам на добри резултати...
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
441
Поени од реакции
723
Zdravo imam 32 godini maz sum, nivoto na progesteron mi e 1.86 a dozvoleno e <0.5...? Denes gi dobiv rezultatite no ne znae psihijatarot da gi procita, prcoitav na internet odprilika sto prestsavuva no nikade ne pisuva kako da se normalizira, imam istorija so golemi vozbudi kako kockanje, vozbuda, hiperaktivnost, anksioznost, strav dolgi godini ziveenje so takov stil, veke odreden period ziveam smireno no posledicite se ostanati,,
Dali znar nekoj kako da go normaliziram ovoj hormon sto mi e skoro 4 pati poveke od normala,
Blagodaram
 
Член од
22 април 2017
Мислења
2
Поени од реакции
1
Може мислење за крвнава слика? Се работи за женска особа, 25 години.





 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.846
Може мислење за крвнава слика? Се работи за женска особа, 25 години.





cdkYW2d.jpg pFlwyQT.jpg

...хематокрит под референтна вредност за женска особа 36% - 44%, укажува на недостаток на железо, затоа што се работи за млада особа би рекле дека е како последица на анемија, па пожелно е внесување на железото не само со исхрана туку и како суплимент што би се поправиле сите други пониски параметри во покажаниве анализи, поврзано со тоа ниско железо,
... присуство на еритроцити во урина, епителни клетки можеби како последица на некое песокче што се истркала (ренално потекло), па малку покачената седиметација можно да биде некоја инфекција од ренално потекло, па доколку нема други симптоми на често мокрење, пржење и чешање при уринирање, една до две чаши со лажичка од Увин гранули би завршило работа, без разлика дали благата инфекција може да биде од ренално или гинеколошко потекло,
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
... по неколку пишувања на ЛП и со дозвола на членот, би споделила едно искуство што ете поради една банална работа можеше да се искомплицира и од ништо да стане нешто...
... совети околу замастена јетра, па диета, па ослабување ќе држеше за подобрување на јетрени парамети, холестерол и триглицериди... но што со тие пациенти кои ги имаат истиве резултати, а се слаби неухранети? што ќе им кажеме дека имаат замастена јетра и да држат диета... и да не јадат то и то?
пореметување на липидниот статус не зависи секогаш од внесената исхрана тоа е сосема мал процент, покачени вредности секогаш и најчесто е поради пореметен внатрешен метаболизам на мастите...

...членот Мр.Дени, поради пандемијава и ширење рапидно на коронавирус и потреба на секој да има силен имунитет барем да се справи со болеста ако дојде до контакт и се зарази го натера ( а бил нели настинат) да зема барем „природен антибиотик“ познатиот добар стар антибиотик- лук по 2, 3 парчиња ги голтал дневно...
арно ама што ако е природен антибиотик лукот, во поголеми секојдневни дози делува на дигестијата, па ја зголемува кај тие што им е нормална, за разлика од тие што имаат поспор метаболизам и мрзливи црева и запек лукот би дошол како лек, ама не кај сите, па не и кај Мр. Дени!

... и така со денови кај членот се појавиле стомачни проблеми, болки или нешто што идело надоле нагоре кај грлото, па можеби и потешко дишење и ете ти беља со помисла дека тоа е тоа симптом на инфекција со коронавирус....
... Мр.Дени веднаш се јавил кај матичната објаснувајќи ја ситуацијата по телефон, па таа највероватно не се посомневала на коронавирус, оти немал контакти и матичната му препорачала таблети пантопразол - Нолпаза (што Мр.Дени не ни спомна тука мислејќи дека не е важно), туку само препораката н аантиалергикот Лоратадин од што мислеле дека „кнедлата“ во грло е од алергиска природа!
... после три дена терапија Мр.Дени не се чуствувал ништо поарно, па побарал лабораториско испитување каде резултатите се овие приложените што насочуваат на замастена јетра, покачен холестерол итн!


Прегледај го приврзокот 257609
Прегледај го приврзокот 257610

... е сега, ако се види несакано дејство на пантопразолот на покачување на липиден статус (холестерол, триглицериди) и препорака да најмалку недела дена се паузира со лекот па потоа се прават такви анализи, ете ја грешката каде членот му се јавуваат високи вредности во ова лабораториско испитување токму од пантопразолот што му било препорачано поради болки под дијафрагма, а сето тоа од едно секојдневно банално земање главици лук поради страв од коронавирус и подобрување на имунитетот на природен начин!

Мр.Дени, си прекина со таблетите, си прекина со земање на цели парчиња лук (ама едно мало скришум уз ручек) и нема никакви тегоби и си е топ! ;)

(@chef_cook слично можеби и кај тебе!)

Каде се пред и потоа резултатите да видиме што е топ?
 

Marquess

Ербап
Член од
20 јули 2009
Мислења
6.057
Поени од реакции
12.554
Слаб хипохондрик е мр.дени...

Sent from my SM-G975U using Tapatalk
 
Член од
24 март 2021
Мислења
2
Поени од реакции
3
Ве молам за второ мислење побрзо. Личноста е со дијагноза корона, извадена и е крв 8-ми ден од болеста и ставена е на xarelto терапија. Благодарам однапред.

резултати 1.png


резултати 2.png
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.309
Поени од реакции
7.299
Ве молам за второ мислење побрзо. Личноста е со дијагноза корона, извадена и е крв 8-ми ден од болеста и ставена е на xarelto терапија. Благодарам однапред.

Прегледај го приврзокот 289185


Прегледај го приврзокот 289186
Се гледа дека се работи за постара личност некаде 70+

Резултатите не се лоши. За да не ја стрефи некоја деменција да испита резерви на фолиева киселина и Б12 и евентуално да зема терапија.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Се гледа дека се работи за постара личност некаде 70+

Резултатите не се лоши. За да не ја стрефи некоја деменција да испита резерви на фолиева киселина и Б12 и евентуално да зема терапија.
Баба Ванѓа, од кои параметри ги откри годините на лицето што правело лаборат.контрола!?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom