Амазон и спамирање

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Тие socks-от, ги купувате "на големо" или може да си бирате од која држава и колку сакате?

Ми треба од Јужна Кореа мене. Вчера ми текна дека имам еден корејски PayPal акаунт со околу 700 долари на него, така ми стои со години. Ми заврши SSH серверот, не можам да се логирам на акаунтот, да ги извадам парите. А слабо некако ми оди барањето на корејски SSH сервер.
Има, само нема подесување на град и сл. Еве принт http://prntscr.com/5vxim7
Малку збунува пошто само КОРЕА стои, не јужна, но верувам дека не е северна;)
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Мислам дека и триптико може да даде свој придонес, така да ќе го цитирам од друга тема тука
Ќе најдеш на google хрватски vpn server. Таму имаш инструкции како да се поврзеш и ете ти нивна адреса.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.086
Поени од реакции
19.952
На големо се, ама има лимит можеш максимум 100 во денот да искористиш. Незнам дали има од јужна кореа не сум проверил никогаш ама ако сакаш може да погледнам

Не сум те цитирал @Con Artist

Sent from my Nexus 7
Има, само нема подесување на град и сл. Еве принт http://prntscr.com/5vxim7
Малку збунува пошто само КОРЕА стои, не јужна, но верувам дека не е северна;)
Да не даватe пари за Socks5, еве ви бесплатен скенер, сами наоѓајте си.
http://free-socks-proxy-scanner.soft32.com/

 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Да не даватe пари за Socks5, еве ви бесплатен скенер, сами наоѓајте си.
http://free-socks-proxy-scanner.soft32.com/

ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ, кај беше порано да го споделиш ова? Хич не си другар бре хеј!!!:P
А ние опрчуеле 35$. Нека истече договорот со овие чорапчињава што ги имаме, па да се инсталира ова.
Него, ...... едно почетничко прашање. Дали ако се земе впн ..... тоа значи дека земаш само еден впн и еден тунел? Со проимер, за да се сфатиме, ... ми треба од Њу Јорк. Имам повеќе акаунти. И сега, за секој акаунт ми треба посебен впн? Или има некоја опцја во комбинацја со прокси да се среди од еден впн?

Додека го пишував ова, ми текна дека должам објаснување за тоа зошто ги пишувам во кирилична форма МАК, ИП, впн и сл.
Е па драги форумџии, пред 2 недели се уверив дека сите ние, целата наша комуникација е надгледувана, анализирана и што ли ти уште не од “горните“. Кои се тие “горни“ не е ни битно колку што е битно како да се заштитме. Имено, заради овој проблем со ИП и амазон, ...... имав конверзација по гмаил со еден пријател. И двајцата сме на гмаил. Комуникацијата беше насловена како спуф мај МАК адрес. И тука си разменивме мислења и сл. НО, .... кога се видовме во живо и почнавме да дискутираме за истото, сакавме да изанализираме како и што сме кажале. И за таа работа моравме да се вклучиме на маил. Хмммммм, тука дојде комплетниот шок, кој потоа прерасана во ужас. Комуникацијата едноставно ја смена. И од мојот акаунт, и од неговиот. А и двајцата сме типови кои НЕ бришат мејлови. И наместо да дискутираме за проблемот, дискусијата се сврте во сосема друг правец. Заклучивме дека чичко гугл ни ги скенира мејловите и оние за кои мисли дека се несоодветни ни ги брише, а вероватно и после тоа занаат и кога идеш да мочаш.
Така да дечки, да не ми се случеше на мене, знам дека ќе бев скептик и некако тешко дека ќе го поверував ова, дека и нас обичните смртници не набљудуваат.
Од тогаш, моите комуникации кога се работи за вакви работи се сведува на два момента, ..... пишувам на македонски и ги ставам во некој фајл работите кои сакам да ги кажам (ворд, ексел, пдф, ..)................ јбга, ми направија да станам параноичен.
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.086
Поени од реакции
19.952
ЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ, кај беше порано да го споделиш ова? Хич не си другар бре хеј!!!:P
А ние опрчуеле 35$. Нека истече договорот со овие чорапчињава што ги имаме, па да се инсталира ова.
Па затоа прашував како ги набавувате, дали се имате претплатено месечно и земате на големо, или едно по едно ги купувате. :D

Него, ...... едно почетничко прашање. Дали ако се земе впн ..... тоа значи дека земаш само еден впн и еден тунел? Со проимер, за да се сфатиме, ... ми треба од Њу Јорк. Имам повеќе акаунти. И сега, за секој акаунт ми треба посебен впн? Или има некоја опцја во комбинацја со прокси да се среди од еден впн?
Заеби ВПН, не ви треба. Да не навлагам многу во детали зошто-како, чорапчињата ви се доволно. Може да тунелирате со нив секакви протоколи, не само HTTP. Плус посигурни се, анонимни, полесно се наоѓаат и тн., да не го должам многу.

Додека го пишував ова, ми текна дека должам објаснување за тоа зошто ги пишувам во кирилична форма МАК, ИП, впн и сл.
Е па драги форумџии, пред 2 недели се уверив дека сите ние, целата наша комуникација е надгледувана, анализирана и што ли ти уште не од “горните“. Кои се тие “горни“ не е ни битно колку што е битно како да се заштитме. Имено, заради овој проблем со ИП и амазон, ...... имав конверзација по гмаил со еден пријател. И двајцата сме на гмаил. Комуникацијата беше насловена како спуф мај МАК адрес. И тука си разменивме мислења и сл. НО, .... кога се видовме во живо и почнавме да дискутираме за истото, сакавме да изанализираме како и што сме кажале. И за таа работа моравме да се вклучиме на маил. Хмммммм, тука дојде комплетниот шок, кој потоа прерасана во ужас. Комуникацијата едноставно ја смена. И од мојот акаунт, и од неговиот. А и двајцата сме типови кои НЕ бришат мејлови. И наместо да дискутираме за проблемот, дискусијата се сврте во сосема друг правец. Заклучивме дека чичко гугл ни ги скенира мејловите и оние за кои мисли дека се несоодветни ни ги брише, а вероватно и после тоа занаат и кога идеш да мочаш.
Така да дечки, да не ми се случеше на мене, знам дека ќе бев скептик и некако тешко дека ќе го поверував ова, дека и нас обичните смртници не набљудуваат.
Од тогаш, моите комуникации кога се работи за вакви работи се сведува на два момента, ..... пишувам на македонски и ги ставам во некој фајл работите кои сакам да ги кажам (ворд, ексел, пдф, ..)................ јбга, ми направија да станам параноичен.
Илуминати брат. :pos:
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Е коо welcome to the club, ја порано им пишував на продавачите преку Амазон дали сакаат услуги, дебилизам на ниво. :pos:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Па затоа прашував како ги набавувате, дали се имате претплатено месечно и земате на големо, или едно по едно ги купувате. :D


Заеби ВПН, не ви треба. Да не навлагам многу во детали зошто-како, чорапчињата ви се доволно. Може да тунелирате со нив секакви протоколи, не само HTTP. Плус посигурни се, анонимни, полесно се наоѓаат и тн., да не го должам многу.


Илуминати брат. :pos:
Море ќе должиш на пиво, жими мама. Верувам дека има што да кажеш. АЈ нека се ослободи викса и те викам на пиво.
А за илуминати, ..... знам дека ти е смешно, но јбга, никако поинаку не можеме да си го објасниме феноменот на снемување комуникација.
 
Член од
12 април 2010
Мислења
491
Поени од реакции
143
Јас барам луѓе за постирање, ако има некој што може да постира нека ме контактира во порака.
Имам човек од Британија што редовно ми нарачува и плаќа редовно. Вчера ми прати 20 за постирање, па кој сака нека пише.
 
Член од
1 август 2015
Мислења
27
Поени од реакции
7
ја прочитав темата многу работи ми се нејасни :)
Него имам акаунт на амазон шо е стар и има порачки на него во преку 1000$ моментално сум во USA како би можел да го искорисам? или све е ова од лани па нема фајде?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom