Алтернативен рок

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Дечки еве еден линк од википедија за листа на алтернативни артисти.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_alternative_rock_artists

Не може точно некоја група да се вметне или да се извади од алтернативниот правец затоа што не е сосема јасно што се спаѓа под тоа, има од чил аут до некоја потешка форма на рок.
Како и да е алтернативата ми е троа блиска во музиката затоа што на некој начин оид таму почнав...прекрасна работа.:music1:
 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Секој различно го сфаќа алтернативниот рок, и различно ги класифицира бендовите. Всушност, ретко за кој бенд денес може да се каже точно на кој жанр припаѓа, затоа што се е испомешано. Иако одамна се простив со алтернативниот рок, остана само една група која и ден денес ја слушам и за која едвај чекам да се потврдат гласините за настапот на Егзит за да ги гледам во живо. Мјуз.

Според мене ова е чист пример за алтернатив рок:

Најдобри се! :vozbud:


Се вбројуваат главно во алтернативен рок, а исто и прогресив и спејс рок, али како и да е, едни од подобрите групи кои некогаш ги имам слушано. Потполно се согласувам, Absolution е врв, а The Small Print е најдобрата песна воопшто на Muse. Thoughts of a dying atheist, sing for absolution, time is running out, blackout i stockholm syndrome се исто нај. Тука е и Origin of Summetry со Citizen Erased и Space Dementia, но новиот албум комплетно ме разочара, со исклучок на симфонијата во 3 дела која е ремек дело.
Мјуз почнав да ги слушам со Stockholm Syndrome и Thoughts of a Dying Atheist. Тогаш се вљубив во нив.
За Citizen Erased и Space Dementia, како и голем дел од нивните песни, можам да кажам дека за да им ја сфатиш поентата треба да седнеш и да се заинтересираш за да сфатиш за што се пее. Пример, Citizen Erased. Морав да ја прочитам 1984 за да ја сфатам песната. Ми се свиѓа начинот на кој ги презентираат настаните а и темите кои ги обработуваат.

The Small Print. Дефинитивно мојата омилена песна од Мјуз, можеби и една од поомилените воопшто.
Фасцинантно нешто. Мефистофел и Фауст. Приказната за Фауст од гледна точка на Мефистофел. Можеби фактот дека Гете со Фауст ми стана омилен писател влијаеше врз тоа The Small Print да биде песна која ја имам преслушано повеќе од било која друга.

Не ми е по ќеиф... Многу ми е лигаво некако.
Не е до толку лигаво. Ако го обсервираш рокот на малку поинаков начин, ќе видиш дека најгеј од се е глам-рокот. Што, не го прави алтернативниот геј... до толку :)
 
G

Giggles

Гостин
Мене ми се допаѓаат The Fray.Покрај алтернатив, се вбројуват и во поп-рок и пијано рок. Стварно не може да се каже дека една група свири алтернатив, оти се мешаат и со други жанрови. Radiohead исто така се добри, I Placebo гледам на Wikipedia се вброени како алтернатив група. . . Тешко е да се сврстат во еден жанр.
 
Член од
15 март 2006
Мислења
95
Поени од реакции
5
Muse се една од најдобрите групи на денешницава, навистина ми е жал эа луѓето кои не слушнале эа нив, навистина пропуштаат многу добра и квалитетна муэика, муэика кое многу комплексна и едноставно не е эа секого. Треба да се влеэе во суштината, эашто ги пишуваат песните, која е поэадината, што да кажам Matt Ballamy е гениј, сите песни и текстови се негови, секоја чест на човекот. Кај нас сеуште не се многу популарни, ама эатоа секаде во светот растураат, Вембли го распродадоа една година однапред эа еден ден, ставија втор датум.
Исто така добри се и The Killers, Franz Ferdinand, Kasabian, The Kooks, Arctic Monkeys, Coldplay, и други не ми текнуваат сега.
Морам да ја прашам Aurora~Borealis каде ја најде книгата 1984, ја барам насекаде ја нема , ми кажаа по книжари дека ја нема во ниедна македонска иэдавачка куќа.Кај ја најде??
 
D

DartWader

Гостин
Незнам дали тука можеме да ги ставиме и Mars Volta. Според википедија тие се прогресив рок. Квалитетен бенд сеедно.


 
Член од
6 јануари 2010
Мислења
1.120
Поени од реакции
104
Морам да ја прашам Aurora~Borealis каде ја најде книгата 1984, ја барам насекаде ја нема , ми кажаа по книжари дека ја нема во ниедна македонска иэдавачка куќа.Кај ја најде??
При едно патување во странство летово, ми ја дадоа и ја прочитав.
Кај нас побарај во библиотеките. Мислам дека ја има.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.273
Група Алтернатор од битола свири Алтернативна музика:


ПС
Не е строго земено рок... али алтернат си е алтернат
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Е ајде кога сме кај темава, добар, прилично нов, бенд од алтернативен рок, ке дојде во Скопје за 1 месец. Станува збор за White Lies. Мене лично многу ми се допаѓаат. Но зашто добивав критики дека ми се добри поради што The Killers им е бенд кој им направил инфлуенца, па ајде ке кажам дека звучат на нив. Но не е така до крај. Joy Division, Editors, Interpol се исто бендовите кои влијаат на нивната музика. Сега ке излезе некој со изјава - поп музика праат бе. И до некаде ке биде во право зашто вооедно и зазвучуваат како тој препознатлив поп од 80тите. Доста од мене и еве една песна од нив:


 

Mark Renton

I live by the tune, I die by the book
Член од
12 ноември 2009
Мислења
5.359
Поени од реакции
4.882
Edna od moite omileni grupi


I aj posle recete video igrite ne cinele, da ne bea tie nikogas nemase da se zapoznaam so alternative rock...
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
Со оглед дека си слушам алтернатив ќе постирам некои омилени песнички.

Blue October оддамна ми се на плејлист, имаат заразни песнички, интересни текстови а и башка неам сретнато некој да ги знае, па имаат уше еден плус од мене :)

Летово, песнава го достигна врвот. Буквално се будев и заспивав со неа. Лав ет фрст сајт :) Нежно совршенство. Повелете слушнете. Инаку Mazy Star.

Ќе биде клише ако ја постирам Creep од Radiohead, која што ми е веќе преслушана а сепак нездосадена, али тука ќе ја лупнам High and Dry. Тотално опуштање.

 
Член од
16 јануари 2009
Мислења
2.731
Поени од реакции
1.063
Со оглед дека си слушам алтернатив ќе постирам некои омилени песнички.

Blue October оддамна ми се на плејлист, имаат заразни песнички, интересни текстови а и башка неам сретнато некој да ги знае, па имаат уше еден плус од мене :)

Летово, песнава го достигна врвот. Буквално се будев и заспивав со неа. Лав ет фрст сајт :) Нежно совршенство. Повелете слушнете. Инаку Mazy Star.

Ќе биде клише ако ја постирам Creep од Radiohead, која што ми е веќе преслушана а сепак нездосадена, али тука ќе ја лупнам High and Dry. Тотално опуштање.

За оваа последната имаш РЕСПЕКАТ.Иначе ми се свиѓа тоа што алтернативниот рок не е премногу комерцијализиран зашто ќе изгубеше на вредност.Вака барем коа ќе слушнам некоја добра песна можам да уживам и да не ми се здосади(ко повеќето прекомерцијализирани песни)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom