Алергии

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Јас ги конзумирав и ги конзумирам без никаков проблем, повторно тест - после дискусија, секој е различен.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас ги конзумирав и ги конзумирам без никаков проблем, повторно тест - после дискусија, секој е различен.
Баш затоа, ако кај тебе не наштетиле незначи дека кај друг нема. Башка за сусамот и јајцата има цели испитувања и студии дека не треба да се конзумираат во тек на уртикаријата, а и општо, при другите алергии. Тоа е и општо познато во медицината.
 
Член од
29 август 2017
Мислења
134
Поени од реакции
67
Хм... Имам алергија на пеницилин. Ја добив пред 2-3 години и не си поминав баш лесно. Отоци, гушење, црвенила по лице, врат, гради, уши. Плус покачена тампаратумпара и ужасно чешање. Моите дома се исплашија од мојот изглед. Завршив во болница, па малце буцни ваму, буцни таму, инекции, инфузии и се управив некако. Лошо, се ежам ко ќе ми текне. :cenzura:

Има некој друг алергичен на пеницилин? По коментарите забележав само 3-4.:)
 
Член од
20 јуни 2016
Мислења
257
Поени од реакции
120
Можеби ке звучам смешно но дали може некој да ми каже е што толку многу ме чешаат веѓите. Има моменти кога не можам да престанам да ги чешам и двете веѓи и приметувам црвенило и отеченост ова трае веке 2 месеци и никако да сфатам од што
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Прв пат го користам спрејот Фликсоназе и ме интересира дали е нормално после прскање веднаш да го затнува носот?
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.706
Поени од реакции
9.541
Прв пат го користам спрејот Фликсоназе и ме интересира дали е нормално после прскање веднаш да го затнува носот?
Флексоназе го употребувам кога ми е затнат носот поради алергијата, но за да ми го одзатне..незнам како може кај тебе така да делува?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.529
Поени од реакции
34.682
Прв пат го користам спрејот Фликсоназе и ме интересира дали е нормално после прскање веднаш да го затнува носот?
... сите деконгестивни спрејови за нос се користат не подолго од три дена, затоа што прекумерената доза доведува до зависност, доведува до потреба од зголемување на дозата со што самата ефикасност се намалува, а со тоа и нивното дејство што значи стегање на крвните садови (вазоконстрикција) и доаѓа до „Rebound Congestion“,
... повратно повторно затнување поради овој ефект при у
потребата на деконгестив за нос предизвикува несоодветно снабдување со крв (поради стегање на крвните садови) што предизвикува оток при што назални рецептори кои реагираат на деконгестиви спрејови повеќе од три дена (или предозирани) за регулирање и доаѓа до намалувањето на истите со повторна појава на затнување на носот,
... лично јас кога имам проблем од ваков тип со „проблематичен, затнат нос“ никогаш не одам со капки и спреј за носот, туку таблетарно со еднократно земање на само една таблета на „ Риностоп“ веќе немам проблем, нормално тоа го кажувам за себе,
инаку тој лек е составен од три активни супстанции:
- парацетамол (ублажува болки и намалува покачена телесна температура), - - - -
- псеудоефедрин (како назален деконгестив,делува на крвни садови во носна слузницата предизвикувајќи вазоконстрикција, нивно стеснување, со што се спречува прекумерно излачување на секрет од носот и ги ублажува симптомите на воспалена слузница на носот, па и на синусите),
- хлорфенамин ( има антихистаминско делување и ја намалува затнатоста, а со тоа и течењето на секрет од носот, а исто го сопира солзењето и пецкањето на очите),
 
Последно уредено:
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
Прв пат го користам спрејот Фликсоназе и ме интересира дали е нормално после прскање веднаш да го затнува носот?
Порано кога користев Фликсоназе доста често ми се случувало и мене. Да не си моментално настинат?
Автоматски споено мислење:

... сите деконгестивни спрејови за нос се користат не подолго од три дена, затоа што прекумерената доза доведува до зависност, доведува до потреба од зголемување на дозата со што самата ефикасност се намалува, а со тоа и нивното дејство што значи стегање на крвните садови (вазоконстрикција) и доаѓа до „Rebound Congestion“,
За ова нешто да не си грешка? Цел живот користам спрејови за алергија, секогаш ми кажувале од 2 - 4 недели да прскам бидејќи после некоја недела почнува да има ефект.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
И јас мислев дека имам настинка, ама по преглед се работи за алергија.
Претходно не ми помогнаа таблети за настинка.
Спрејот два дена го користам по дупла доза, ама ме затнува и мора после тоа и капки да ставам.

Ќе почекам за него чим отпосле има ефект. 20 дена треба да го користам.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.529
Поени од реакции
34.682
За ова нешто да не си грешка? Цел живот користам спрејови за алергија, секогаш ми кажувале од 2 - 4 недели да прскам бидејќи после некоја недела почнува да има ефект.
,,...Your nasal passages can develop a dependence to these medications in as little as three days; for this reason, the boxes and your doctors will tell you to only take these medications for no more than three days...,,
,,...As a rule, never use a decongestant nasal spray for longer than three days....,,
 
Последно уредено:
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
И јас мислев дека имам настинка, ама по преглед се работи за алергија.
Претходно не ми помогнаа таблети за настинка.
Спрејот два дена го користам по дупла доза, ама ме затнува и мора после тоа и капки да ставам.

Ќе почекам за него чим отпосле има ефект. 20 дена треба да го користам.
Јас колку што имам приметено, кога сум малце настинат и користам Фликсоназе ми се затнува нос. Иначе прашај го твојот матичен дали можеш да користиш Риноко.
Кои капки ги користиш за одзатнување?
 

@Fluffy_bunny

Зајко кокорајко
Член од
24 декември 2020
Мислења
1.629
Поени од реакции
2.071
И јас мислев дека имам настинка, ама по преглед се работи за алергија.
Претходно не ми помогнаа таблети за настинка.
Спрејот два дена го користам по дупла доза, ама ме затнува и мора после тоа и капки да ставам.

Ќе почекам за него чим отпосле има ефект. 20 дена треба да го користам.

Лоратадин и летизен немаш користено за алергијава? Пробај со морска вода мене ми има помогнато за одзатнување. Можеш и инхалации да правиш. Мислам дека не може да ти наштети на состојбава на никаков начин. Ако грешам медицинариве нека ме поправат.
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
3.654
Поени од реакции
4.142
Јас ова што ти го пишав ми е кажано од лекари специјалисти
Секој нека си се консултира со лекар пред да користи вакви спрејови
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Ме уништи оваа недела алергија вероватно од полен, очите ми солзат и ме чешаат како да имам песок во нив, нос закукан и кивање по цел ден... девојка ми рабаоти во Зегин ми даде Алерикс да пијам по една дневно, но слабо помага, насабајле очитее ми се залепени со прсти ги отварам... чудно ми е што првпат оваа година имам толку голееми проблеми.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom