Алергии

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
,,,aeeee,,tuka vojna se vodi ,,a jas kafe pijam ,,alooo devojki malku dolu toa jajnicite sho gi imate,,,ustvari,,,spushtete topka de ,,,i dvete ste vo pravao ama ne ste vo pravo,,,
z,sh go velam ovoa,,
bidejkiza da nastane alergijska reakcija potreben e alergen koj vo odredena kondiciona sostojba na organizmot ke se manifestira i ke pojavi simptomatologija/za kancerite podocna/,,,,
znachi prvo poluvreme vaka stoi rezultatot,,,zaradi namalen imunoloshki status na organizmot se pojavuva alergiskata sostojba ,,,i kako shto i dvete navedovte a ste i neste vo pravo ,,,so celokupnata alergo reakcija i sostojba ,,
e sega vtoro poluvreme ,,e za gospozhata ,,pri bidejki ,,bjons i samata znaesh deka sleduva vtora faza koga kako odgovor na vitalnite funkciikoi ja prepoznavaat serioznosta na alergiskata sostojba stapuva na scena i ,,histaminot,,,koj od svoja strana im ovozmoshuva na permeabilnosta na krvnite odbrambeni kletki da se produciraat vo shto pogolem broj a mproizveden od bazofiilite i masnite kletki od svrznite tkiva/dobro prochitavte/,,,,i apropo toa imamekako shto veli gospozhata edna hiperaktivna sostojba i odgovor na imuniot sistem ,,
,,,ova beshe vo najkratki crti za da bide shto porazbirlivo ,,,
inaku ako navlezeme vo proliferacijata na eozinofilite bazofilite neutrofilite ,,i ushte nekoi drugi krvni elementi ke treba prostor i vreme,,,
,,,konechen zakluchok ,,,i ne ste vo pravo i ste vo pravo bidejki vsashnost i dvete medjusebe se nadopolnuvate ,,ooooffff ama pusta zhenska sueta ,,koja da bide popametna i nema kraj ,,
,,,tolku od mene vo najkratki crti,,,[DOUBLEPOST=1498406299][/DOUBLEPOST]
Лекови? Не знам дали си свесна, дека секој канцер е уникатен, и затоа НЕ МОЖЕ да се најде лек за СИТЕ канцери, има многу разни видови и фактори кои влијаат на способноста на истиот да мутира, и да стане отпроен на третманот кој на старт БИЛ успешен, па така додека да го НАЈДЕШ правиот третман, истиот веќе метастазирал и пациентот е мртов, така да немој да тресете зелени по темиве.

За алергиите, една од причините заради кои црното семе е толку успешно за алергии, е тоа што истото наместо да го појача премногу имунитетот, или да го сузбие - го балансира и стабилизира, хормонски како и анти-инфламаторно те адаптира на по умерена реаккција на хистамините.
,,,e vaka sega bidejki sekoe tkivo poteknuva od embrioloshkiot status ushte na samiot prapochetok,vrsti na tkiva se nekolku i tolku se,,,shto samo po sebe ke reche deka samo na embrioloshka osnova konstitucionalno postojat canceri kolku shto postijat i vrsti na tkiva,,,
od struchnata literatura shto doadja na nivo na SZO,,,sramezhlivo ,,,a i medju redovi chitajki se navestuva deka lek za kancerot postoi,no kako prvo ne se pushta vo shiroko proizvodstvo a i se nema zhelba za otkrivanje na veke postoechkite rezultati ,,oti repliciranjeto na DNK-ta odi sekogash po shablon i vo najgolem broj na sluchaevi e mnogu predvidlivo i samoto mutiranje na kancerogenite kletki ,,,
,,,onaka edno banalno prashanje ,,,zoshto penicilinot vo parenteralna forma e isfrlen od upotreba ,,,istoto e i so sredstvata za cancer,,,
,,,shto bi pravela edna od najdohodovnite industrii na svet ,,,ne samo shto e najdohodovna ,,tuku preku nejzino plasiranje komotno mozhe da se kontrolira i rezultira cela chovechka populacija ,,,
,,pak najkratko shto mozhev,,,[DOUBLEPOST=1498406912][/DOUBLEPOST]
Имаше порано еден алерголог во бивша Воена болница кој обавезно поред антихистаминици даваше и седативи.
Алергијата се јавува кај чувствителни, нервозни особи и затоа давал седативи за да ја излечи причината поради која настанува алергијата.
Тој доктор работеше и приватно во Аеродром, многу луѓе го благословуваат, незнам сега далу работи, инаку се вика др.Мојсовски
,,,sedativite ne obavezno se davaat po naod i momentalna sostojba od dve prichini,,
,,,prvata e shto histaminot deluva kako neurotransmiter a sedativite na nivo na aksonska vrska go podobruvaat pominot na nervnite impulsi a so toa vo isto vreme mu pomagaat na histaminot vo pobrza i pokvantitavna forma forma da deluva ,,
vtora rabota ,,ste videle li pacient vo alergiska sostojba ,,ili nedaj bozhe vo anafilaktichki shok ,,,
miorelaksantnoto dejstvo e vtoroto mnogu vazhno vo ovie sostojbi ,,,a i samata psihosostojba iziskuva davanje na bilokakov sedativ pri poozbilni alerhiski reakcii,,,
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Многу лесно можам да кажам, тоа што ти и другите не го знаете, е дека има повеќе типови на уртикарија, али тоа е не битно.


Сеедно, имате 3 опции.


1. Да пробате со препораката и да видите дали ќе има резултат.

2. Да не пробувате и да викате дека нема да има

3. Да ги слушате докторите, и воедно кога да нема да имате разултати - сепак да барате совети на форуми кои потоа не ги применувате и се така у круг.

Останува на вас. Македончето е најголем мазохист, така да не ме чуди. Немој некој да искочи во право. Ќе ви падне чинот после ;(
Незнам дали си доктор, студент на медицина или што и да си, го почитувам тоа што го знаеш, но не и тоа кога немаш доволно искуство во однос на некоја болест, а кажуваш како за неа одма да има лек.

Веројатно ако се занимаваш нешто со медицина, самиот знаеш што е уртикарија и истата колку е поопасна за разлика од некои други алергии, исто како што знаеш дека најчесто настанува од внатрешни жаришта кои не треба дополнително да се провоцираат, туку да се откријат и истите да се уништат/смират. Постојат повеќе типа на уртикарии, но заедничко е што можат да бидат многу опасни, посебно ако настане оток на горната усна.

Исто така треба да знаеш дека има светски ден за уртикаријата, како еден вид на поддршка меѓу пациентите, што значи дека не е било каква алергија, затоа што кај некои може да трае и по неколку години, исто како што треба да знаеш дека и во нашево здравство докторите добро ги запознаваат пациентите со тоа што е уртикарија, како се третира, кои се опасностите и што смее да се конзумира и прави додека истата се има, а што не.

Во текот на мојата уртикарија која беше доста силна беа вклучени од обични дерматолози, па се до професори, имунолози, ревматолози, па дури и контактирав со доктор дерматолог од Америка. Заедничко за сите беше дека на почетокот требаше да бидам на диета, а кога се виде дека уртикаријата дефинитивно не е од храна, сите рекоа да се вратам на нормална здрава храна, но не и на масна храна, јајца и храна составена од семиња, посебно не сусам, затоа што на нив иако не сум бил алергичен, сепак можат да предизвикаат провоцирање на уртикаријата. Единствената разлика од овие нашиве што ја кажа докторот од Америка е тоа дека треба да се мачкам со некој лосион од алое вера, почесто да се туширам и при туширањето да користам сода. Такво нешто од алое вера не ни најдов, а на толку иритирана кожа да користам и сода, не ни сакав да пробам.

И да, убаво е да се сослуша препорака, но не и истата да се примени ако е грешна.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
А како знаеш ти и другите на темиве, колку и дали имам искуство? можеш да ми дадеш еден пример?

Сега треба да ви кажувам приватни работи и искуства со други луѓе за да се убедуваме? колку пати треба да напишам дека зборам од лично искуство и дека од едно 30-на случаи до сега ни 1 не бил со помалце од одлични резултати, без разлика за која хронична болест се работи, ама не е тоа темата. На темиве сум да пренесам исксутво и да помогнам ако може да се помогне, тоа што вие тоа го сфаќате како наптревар и натегање наместо како совет е ваш проблем не мој. Уште не научивте дека буквално сите болести, предизвикуваат инфламација, ако ја победите неа горе доле ја контролирате или елиминирате болеста - е толку е просто.

Јас кога имав проблем, буквално бев спремен да пробам се, и пробав - па така најдов што работи, од друга страна вие бидејќи сте недоволно информирани живеете со илузиите дека само модерната медицина е ефикасна, а СЕ друго не работи - а има толку многу докази и студии кои го прикажуваат и докажуваат она што го искусив што веќе ми е траги -комично да ви објаснувам што и како, очигледно белиот мантил кај вас има магична фукција, е сега тоа што во меѓувреме се мачите, и барате совети на форуми - а они си ја знаат работата и се најдобри е друг феномен. Кога имаш алергии те третираат со 2-3 групи на антихистамини, 2, 3 -та генерација или какви и да се и тоа е - додека во природата, на место на тие 2-3 продукти, имаш како пример 1 билка која има над 250 активни и уште толку полу активни или сингергестични елементи, па така размисли колкава е шансата една изолирана супстанца да може да се носи со илјадници други од неколку билки.

За крај бонус, докторите што ти ја дале диетата не била веган диета, да си ја пробал таа диета за 2-3 недели ќе си бил слободен од симптоми со голема веројатност.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
А како знаеш ти и другите на темиве, колку и дали имам искуство? можеш да ми дадеш еден пример?

Сега треба да ви кажувам приватни работи и искуства со други луѓе за да се убедуваме? колку пати треба да напишам дека зборам од лично искуство и дека од едно 30-на случаи до сега ни 1 не бил со помалце од одлични резултати, без разлика за која хронична болест се работи, ама не е тоа темата. На темиве сум да пренесам исксутво и да помогнам ако може да се помогне, тоа што вие тоа го сфаќате како наптревар и натегање наместо како совет е ваш проблем не мој. Уште не научивте дека буквално сите болести, предизвикуваат инфламација, ако ја победите неа горе доле ја контролирате или елиминирате болеста - е толку е просто.

Јас кога имав проблем, буквално бев спремен да пробам се, и пробав - па така најдов што работи, од друга страна вие бидејќи сте недоволно информирани живеете со илузиите дека само модерната медицина е ефикасна, а СЕ друго не работи - а има толку многу докази и студии кои го прикажуваат и докажуваат она што го искусив што веќе ми е траги -комично да ви објаснувам што и како, очигледно белиот мантил кај вас има магична фукција, е сега тоа што во меѓувреме се мачите, и барате совети на форуми - а они си ја знаат работата и се најдобри е друг феномен. Кога имаш алергии те третираат со 2-3 групи на антихистамини, 2, 3 -та генерација или какви и да се и тоа е - додека во природата, на место на тие 2-3 продукти, имаш како пример 1 билка која има над 250 активни и уште толку полу активни или сингергестични елементи, па така размисли колкава е шансата една изолирана супстанца да може да се носи со илјадници други од неколку билки.

За крај бонус, докторите што ти ја дале диетата не била веган диета, да си ја пробал таа диета за 2-3 недели ќе си бил слободен од симптоми со голема веројатност.
Ако употребувам исхрана како што ти велиш, значи црно семе, веган диета и др.по твои инструкции, за две три недели симтомите на алергијата ке исчезнат...Но што потоа, што после неколку месеци, повторно добиваме алергија!?
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Нема да добиеш после, фората е да се намали воспалението целосно за тој период, после ќе почнеш да додаваш 1 по 1 од храните, и ќе дознаеш што ти прави проблем, ez.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
,,, @Psyside ,,, gledam deka nekoi raboti ti drzhat voda,,,no daj nemoj da ne kazham shto,,,sveduvash se na inflamatorni procesi,,ne kje da e bash taka pa i kaj alergiite,,,,toa shto patofizioloshkite procesi imitiraat inflamacija ne.znachi deka i toa se,,a od druga strana ako poglednesh ke vidish deka target terapiskiot tretman ne.sekogash se bazira na suzbivanje na inflamacijata,,,mehanizmot pochetokot i medikamentoznata terapija vo najgolem broj na sluchaevi e.sosema razlichen,,,
,,,i da kako i vo site patosostojbi najdi go prichinitelot i 90 posto od rabotata e zavrshena,,,
,,,,e sega okolu veganstvoto,,,najprijatelski ti kazhuvam deka malku neshto ooveke sum zapoznaen so ovaa problematika bidejki na nekoj nachin sum i del od timot na D-r Biban koja ima i napishano dve knigi za veganstvoto edna od opsht aspekt i drugata za lekuvanje i tretman na ginekoloshko-akusherski problemi,,,/se raboti za ginekolog specijalist a ne za priuchen i so kurs nutricionist/,,,,
,,,zborot mi beshe,,,ubavo te prasha katina shto posle tretma ot so nachinot na ishrana pri alergiski sostojbi,,,ti odgovori deka nastanhva izlekuvanje i deka nema lovtoruvanje na sostojbata,,,daj te molam,,,sepak struchniot ti shto taka go omalovazbuvash bel mantil sepak e pred tebe i tvoite ogranicheni po obem i area na poznavanja,,,alergijta sekogash ke se pojavi koga ke se pojavi alergenot,,,
,,,,odtuka a i od iskustvoto sega pak moe i kolegi e deka najvnimatelno i najstrogo vedenje na smetka da ne se.dodjde vo kontakt so prichinitelot,,,
,,,epropo toa,,,ednash vegan cel zhivot vegan,,,
,,,/sega e vo tek programa za razrabotuvanje na sistem na vegan ishrana za podobruvanje/ ne za izlekuvanje/ i na Alchajmer,,,koja za div o chudo dava rezultati,,
,,,,i ova moe pishuvanje neka ne te.stopira vo davanjeto soveti i pomosh na chlenovi i patnici namernici,,,naprotiv prodolzhi so tvojata misija,,,/bidejki site nie doadjame na ovoj svet so cel i ispolnuvanje na odredeni ni zadadeni zadachi,,iako neprashani dali sme sakale da.bideme i voopshto rodeni/,,, koga nekoj od nas shto sepak znae neshto poveke ako zabelezhime deka neshto ne e vo red ke se vkluchuvame so mislenja bez nikakva zla namera,,,
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
,,, @Psyside ,,, gledam deka nekoi raboti ti drzhat voda,,,no daj nemoj da ne kazham shto,,,sveduvash se na inflamatorni procesi,,ne kje da e bash taka pa i kaj alergiite,,,,toa shto patofizioloshkite procesi imitiraat inflamacija ne.znachi deka i toa se,,a od druga strana ako poglednesh ke vidish deka target terapiskiot tretman ne.sekogash se bazira na suzbivanje na inflamacijata,,,mehanizmot pochetokot i medikamentoznata terapija vo najgolem broj na sluchaevi e.sosema razlichen,,,
,,,i da kako i vo site patosostojbi najdi go prichinitelot i 90 posto od rabotata e zavrshena,,,
,,,,e sega okolu veganstvoto,,,najprijatelski ti kazhuvam deka malku neshto ooveke sum zapoznaen so ovaa problematika bidejki na nekoj nachin sum i del od timot na D-r Biban koja ima i napishano dve knigi za veganstvoto edna od opsht aspekt i drugata za lekuvanje i tretman na ginekoloshko-akusherski problemi,,,/se raboti za ginekolog specijalist a ne za priuchen i so kurs nutricionist/,,,,
,,,zborot mi beshe,,,ubavo te prasha katina shto posle tretma ot so nachinot na ishrana pri alergiski sostojbi,,,ti odgovori deka nastanhva izlekuvanje i deka nema lovtoruvanje na sostojbata,,,daj te molam,,,sepak struchniot ti shto taka go omalovazbuvash bel mantil sepak e pred tebe i tvoite ogranicheni po obem i area na poznavanja,,,alergijta sekogash ke se pojavi koga ke se pojavi alergenot,,,
,,,,odtuka a i od iskustvoto sega pak moe i kolegi e deka najvnimatelno i najstrogo vedenje na smetka da ne se.dodjde vo kontakt so prichinitelot,,,
,,,epropo toa,,,ednash vegan cel zhivot vegan,,,
,,,/sega e vo tek programa za razrabotuvanje na sistem na vegan ishrana za podobruvanje/ ne za izlekuvanje/ i na Alchajmer,,,koja za div o chudo dava rezultati,,
,,,,i ova moe pishuvanje neka ne te.stopira vo davanjeto soveti i pomosh na chlenovi i patnici namernici,,,naprotiv prodolzhi so tvojata misija,,,/bidejki site nie doadjame na ovoj svet so cel i ispolnuvanje na odredeni ni zadadeni zadachi,,iako neprashani dali sme sakale da.bideme i voopshto rodeni/,,, koga nekoj od nas shto sepak znae neshto poveke ako zabelezhime deka neshto ne e vo red ke se vkluchuvame so mislenja bez nikakva zla namera,,,
Нема никакво чудо за луѓе кои што си ја завршиле задачата и се едуцирале на тема веган исхрана, тоа може само на скептици и оние кои се исплашени да дознаат дека нивните драгоцени меса/кашкавали/јајца или w/e предизивикуваат толку многу проблеми, па се рационализира и плукаат овој тип на диети со ставови дека истите се за **кици, хипстери, и помодари - не си кул ако не јадеш месо :icon_lol:

Веган диетата е единствената која за неполни 3 недели прави 50% па дури и целосно опоравување од напредна атеросклероза, ова НИ ЕДНА друга диета не го може, истото е за MS, диета во која исто така има вклучено голема доза на витамин Д и други минерали - витамини.

Друго, јас реков дека најдов успешен третман (лек не е баш затоа што сум зависен од црно семе и да пазам на исхрана) и погрешно е да се каже дека ако се вратиш на другата диета нема да се влоши ситуацијата. Затоа реков, ќе почне човек 1 по 1 да уфрла храни од животно, и житарици (било какви) и ќе дознае што му предизвикува проблем, ако алергиите се на прашина како пример, или полен - црното семе во комбинација со витамин ц скоро целосно ги елиминира дури и без веган диетата т.е. периодот за кој се стабилизира организмот.

Дури и со нормална диета, ако си редовен со црно семе и витамин ц горе доле симптомите се многу благи - имам 100 пати до сега идено веган, па нормална диета и знам точно што и како реагира, ова може секој да си го тестира, воопшто не е комплицирано и тешко може да се увери и наместо да се натега да биде слободен или со осетно намалени симптоми, знаеш ли до сега со колку скептици сум се сретнал, и како после тоа се враќале и биле крајно благодарни и задоволни? ехеее еден куп, и кај сите е истиот став, да бе - ако било така немаше да има болни, ако било така ќе беше доктор, кај е доказот (покажуваш доказ - студии, ги негираат) итн итн, рационализации 1 тон.

И да, антихистамините поготово новите генерации имаат и анти инфламаторно дејство, покрај инхбицијата на антихистамин. И не разбирам, што има лошо ако треба секој ден да зимаш нешто, кое што дури и да не си алергичен има 10000000 бенефити и е уствари препорачливо а и според мене обавезно да се конзумира ако сакаш да бидеш здрав?


Едит, еве систематска рецензија на Nigella Sativa AKA Black Seed.

A clear inhibition of the growth of Staphylococcus aureus was observed by concentration of 300 mg/mL with distilled water as control, this inhibition was confirmed by using the positive control Azithromycin. The inhibition obtained was higher with N. sativa ground seeds from Hadramout than with N. sativa ground seeds from Ethiopia.


Methanolic extracts of N. sativa have the strongest antifungal effect followed by the chloroform extracts against different strains of Candida albicans. Aqueous extracts showed no antifungal activity. An intravenous inoculum of Candida albicans produced colonies of the organism in the liver, spleen and kidneys. Treatment of mice with the plant extract 24 h after the inoculation caused a considerable inhibitory effect on the growth of the organism in all organs studied.

A 5-fold decrease in Candida in kidneys, 8-fold in liver and 11-fold in spleen was observed in the groups of animals post-treated with the plant extract. These findings were also confirmed by Histopathological examination of the respective organs[30]. Antidermatophyte activity of ether extract of N. sativa and TQ was tested against eight species of dermatophytes: four species of Trichophyton rubrum and one each of Trichophyton interdigitale, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum and Microsporum canis using Agar diffusion method with serial dilutions of ether extract of N. sativa

When NSO was administered in combination with PZQ, the most prominent effect was a further lowering in the dead ova number over that produced by PZQ alone. Infection of mice with S. mansoni produced a pronounced elevation in the serum activity of ALT, GGT, with a slight increase in AP level, while reduce serum albumin level. Administration of NSO succeeded partially to correct the previous changes in ALT, GGT, AP activity, as well as the Alb content in serum. These results suggest that NSO may play a role against the alterations caused by S. mansoni infection[34]. Results of in vitro testing of N. sativa seeds against Schistosoma mansoni, miracidia, cercariae, and adult worms indicate its strong biocidal effects against all stages of the parasite and an inhibitory effect on egg-laying of adult female worms. N. sativa seeds also induced an oxidative stress against adult worms which indicated by a decrease in the activities of antioxidant enzymes, superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase, and glutathione reductase and enzymes of glucose metabolism, hexokinase and glucose-6-phosphate dehydrogenase. Disturbing of such enzymes of adult worms using N. sativa seeds could in turn render the parasite vulnerable to damage by the host and may play a role in the anti-schistosomal potency of the N. sativa seed[35]. The antioxidant and anti-schistosomal activities of the garlic extract (AGE) and NSO on normal and Schistosoma mansoni-infected mice was investigated. Result showed that, protection with AGE and NSO prevented most of the hematological and biochemical changes and markedly improved the antioxidant capacity of schistosomiasis mice compared to the infected-untreated ones.

The therapeutic potentials of α-lipoic acid (α-LA), L-carnitine, and N. sativa or combination of them in carbohydrate and lipid metabolism was evaluated in a Rat model of diabetes which was induced by single i.p. injection of streptozocin (STZ) 65 mg/kg. For evaluation of glucose metabolism, fasting blood glucose, insulin, insulin sensitivity, HOMA, C-peptide, and pyruvate dehydrogenase activity were determined. Either α-LA or N. sativa significantly reduced the elevated blood glucose level. The combination of 3 compounds significantly increased the level of insulin and C-peptide. Combination of α-LA, L-carnitine and N. sativa will contribute significantly in improvement of the carbohydrate metabolism in diabetic rats, thus increasing the rate of success in management of DM[46]. The effects of N. sativa aqueous extract and oil, as well as TQ, on serum insulin and glucose concentrations in streptozotocin diabetic rats were studied. Serum insulin and glucose concentrations, SOD levels, and pancreatic tissue malondialdehyde (MDA) were determined. Electron microscopy was used to identify any subcellular changes. Diabetes increased tissue MDA and serum glucose levels and decreased insulin and SOD levels. Treatment of rats with N. sativa extract and oil, as well as TQ, significantly decreased the diabetes-induced increases in tissue MDA and serum glucose and significantly increased serum insulin and tissue SOD. Ultrastructurally, TQ ameliorated most of the toxic effects of streptozotocine(STZ), including segregated nucleoli, heterochromatin aggregates (indicating DNA damage), and mitochondrial vacuolization and fragmentation

In a clinical study, the adjuvant effect of N. sativa oil on various clinical and biochemical parameters of the insulin resistance syndrome were investigated. N. sativa oil was found to be effective as an add-on therapy in patients of insulin resistance syndrome. N. sativa oil has a significant activity in diabetic and dyslipidemic patients[51]. N. sativa is of immense therapeutic benefit in diabetic individuals and those with glucose intolerance as it accentuates glucose-induced secretion of insulin besides having a negative impact on glucose absorption from the intestinal mucosa[52]. The effects of the TQ in STZ-induced diabetes in rats were investigated. The Effect of N. sativa seeds on the glycemic control of patients with type 2 diabetes mellitus was investigated in 2010. N. sativa seeds were used as an adjuvant therapy in patients with diabetes mellitus type 2 added to their anti-diabetic medications. N. sativa at a dose of 2 gm/day caused significant reductions in fasting blood glucose, 2 h postprandially (2 hPG), and glycosylated hemoglobin (HbA1c) without significant change in body weight. The results indicate that a dose of 2 gm/day of black seed might be a beneficial adjuvant to oral hypoglycemic agents in type 2 diabetic patients



Results showed that TQ induced a higher percentage of growth inhibition and apoptosis in the human osteosarcoma cell line SaOS-2 compared to that of control, and TQ significantly blocked human umbilical vein endothelial cell tube formation in a dose-dependent manner. It was found that TQ significantly downregulated NF-κB DNA-binding activity, XIAP, survivin and VEGF in SaOS-2 cells. Moreover, the expression of cleaved caspase-3 and Smac were upregulated in SaOS-2 cells after treatment with TQ. It was also found that TQ inhibits tumor angiogenesis and tumor growth through suppressing NF-κB and its regulated molecules. It was concluded that TQ effectively inhibits tumor growth and angiogenesis both in vitro and in vivo. Therefore, inhibition of NF-κB and downstream effector molecules is a possible underlying mechanism of the antitumor and anti-angiogenic activity of TQ in osteosarcoma
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
,,,,aj i nekako da.ti go premolcham cel post,,
,,,,no za da si zdrav nemora i da bidesh vegan,,,teorijata deka ednite umiraatvo bolki a drugite vo blagosostojba malku mi e.smeshna oti vaka ili onaka se.se.sveduva na isto,,,e togayh veke nishto ne e vazhno,,:::)))
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
,,,,aj i nekako da.ti go premolcham cel post,,
,,,,no za da si zdrav nemora i da bidesh vegan,,,teorijata deka ednite umiraatvo bolki a drugite vo blagosostojba malku mi e.smeshna oti vaka ili onaka se.se.sveduva na isto,,,e togayh veke nishto ne e vazhno,,:::)))
Никад не реков дека некој умира во болки, него дека се мачат со хронични болести а не пробуваат. Можеш да бидеш здрав со секоја диета, ние збориме за луѓе кои имаат проблеми. Поимот здрав, е релативен термин, и истиот варира премногу и зависи од мотивот и преставата на некој што е тоа здрав, од генетски фактори, физичка активност, рандом фактори итн - повеќето луѓе се навикнати да се осеќаат лошо и не ни приметуваат дека не живеаат него живуркаат. Многу мал процент од луѓето имаат мутација на ген кој ги прави имуни на атеросклероза, кај нив дури и да јадат 1 тон животински протеин, нема да имаат некој посебен проблем.
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
,,,,aman psiside ne e problemot se.vo ateromite,,,
,,,a koga sekoe telo ke navleze vo terminalnata faza,,,vegan ili nevegan sekao e.bolezna sostojba,,,
,,,aj za denes dosta beshe ,,,no prodolzhi so davanje sovetite i pomaganje,,,(y)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
А како знаеш ти и другите на темиве, колку и дали имам искуство? можеш да ми дадеш еден пример?

Сега треба да ви кажувам приватни работи и искуства со други луѓе за да се убедуваме? колку пати треба да напишам дека зборам од лично искуство и дека од едно 30-на случаи до сега ни 1 не бил со помалце од одлични резултати, без разлика за која хронична болест се работи, ама не е тоа темата. На темиве сум да пренесам исксутво и да помогнам ако може да се помогне, тоа што вие тоа го сфаќате како наптревар и натегање наместо како совет е ваш проблем не мој. Уште не научивте дека буквално сите болести, предизвикуваат инфламација, ако ја победите неа горе доле ја контролирате или елиминирате болеста - е толку е просто.

Јас кога имав проблем, буквално бев спремен да пробам се, и пробав - па така најдов што работи, од друга страна вие бидејќи сте недоволно информирани живеете со илузиите дека само модерната медицина е ефикасна, а СЕ друго не работи - а има толку многу докази и студии кои го прикажуваат и докажуваат она што го искусив што веќе ми е траги -комично да ви објаснувам што и како, очигледно белиот мантил кај вас има магична фукција, е сега тоа што во меѓувреме се мачите, и барате совети на форуми - а они си ја знаат работата и се најдобри е друг феномен. Кога имаш алергии те третираат со 2-3 групи на антихистамини, 2, 3 -та генерација или какви и да се и тоа е - додека во природата, на место на тие 2-3 продукти, имаш како пример 1 билка која има над 250 активни и уште толку полу активни или сингергестични елементи, па така размисли колкава е шансата една изолирана супстанца да може да се носи со илјадници други од неколку билки.

За крај бонус, докторите што ти ја дале диетата не била веган диета, да си ја пробал таа диета за 2-3 недели ќе си бил слободен од симптоми со голема веројатност.
Во процес на уртикарија не можеш да бидеш на веган диета се додека истата не се смири за да ти направат алерго тест. Првите неколку денови ти го даваат диетскиот режим составен од компир, двопек, лимон, чај од прегорен шеќер и такви работи, затоа што не се знае дали некоја друга храна која може да биде и дел од веган диетата, е причинителот за уртикаријата и истата може да ја испровоцира.

Згора на се точно и не се знаеше кој беше причинителот кој ја предизвикал кај мене уртикаријата, но се веруваше дека е хеликобактерот од кој беа високи вредностите. И повторно ќе ти напоменам, уртикаријата во 90% од случаите не е предизвикана од храна, туку од некое внатрешно жариште. Ти џабе некого ќе ставаш на веган диета, ако не го решаваш причинителот.
 
B

Bafra

Гостин
Во процес на уртикарија не можеш да бидеш на веган диета се додека истата не се смири за да ти направат алерго тест. Првите неколку денови ти го даваат диетскиот режим составен од компир, двопек, лимон, чај од прегорен шеќер и такви работи, затоа што не се знае дали некоја друга храна која може да биде и дел од веган диетата, е причинителот за уртикаријата и истата може да ја испровоцира.

Згора на се точно и не се знаеше кој беше причинителот кој ја предизвикал кај мене уртикаријата, но се веруваше дека е хеликобактерот од кој беа високи вредностите. И повторно ќе ти напоменам, уртикаријата во 90% од случаите не е предизвикана од храна, туку од некое внатрешно жариште. Ти џабе некого ќе ставаш на веган диета, ако не го решаваш причинителот.
Епа жариштата се или од Психолошка причина или загаден организам од лоша исхрана.

Убаво ти кажа Psyside , мењаш режим на исхрана, организмот на тој начин го одмараш и му помагаш да се исчисти од ѓубретот таложено со години. На тој начин место да троши енергија на глупостите што ги внесуваме, тој ќе ја искористи енергијата за чистење и лекување. Човечкиот организам е совршена машина и сам се лекува чисти.
После ти кажа постепено внесување на храна која претходно си ја конзумирал и ќе видиш на што реагираш.

Ако сакаш да видиш како стресот т.е. на психолошка база се нарушува балансот во телото, Германска Нова Медицина прочитај и 5те биолошки закони :D .
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
Епа жариштата се или од Психолошка причина или загаден организам од лоша исхрана.

Убаво ти кажа Psyside , мењаш режим на исхрана, организмот на тој начин го одмараш и му помагаш да се исчисти од ѓубретот таложено со години. На тој начин место да троши енергија на глупостите што ги внесуваме, тој ќе ја искористи енергијата за чистење и лекување. Човечкиот организам е совршена машина и сам се лекува чисти.
После ти кажа постепено внесување на храна која претходно си ја конзумирал и ќе видиш на што реагираш.

Ако сакаш да видиш како стресот т.е. на психолошка база се нарушува балансот во телото, Германска Нова Медицина прочитај и 5те биолошки закони :D .
,,,sosema pogreshno i laichko interpretiranje na tekstot od sungerot,,,,po se izgleda deka voopshto ne si go ni prochital a go napadjash za smetka na tvojata vegan opredelba,,,ubavo sungerot ti kazha prvo lociraj ja metata pa posle nejzina eliminacija i vitalna i psihofizichka,,,
,,,za natalozhenoto gjubre i toksini vo teloto i sam kazha deka po fizioloshki,pat se eliminiraat,,,,shto ne znachi deka za da go ischistish organizmot e potrebno na sekoi pet minuti da odish da mochash i na sekoi dva saati da seresh,,,ili na polasaat da plachesh bidejki ako znaesh ako ne sega ke doznaesh,,,najtoksichnite supstancii od teloto se isfrlaat preku solzi,,,zatoa pochni vednash da plachesh,,,
,,,i sho reche imalo samo pet-5 vitalni principi na zhiveachka,,,a sho praime so ostanalite,,,tuka ke zastanam malku da vidam sho ke pishesh vo prodolzhetok,,,
,,,,i sosema nepravedno go negirash postot na sungerot,,,ednostavno ne ti drzhi voda,,,:icon_mrgr:

,,,iPS,,,i ako veke zboruvame za nekakvo prochistuvanje na teloto tuka se i verskite posti,,,pridrzbuvaj se do niv i ke nemash problem,,,tie go prochistuvaat i teloto i umot,,,:D
 

mr wednesday

We're soldiers. Soldiers don't go to hell.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
1.649
Поени од реакции
7.997
Еве еден пример да се надоврзам на проблемот. Сега е веќе се потопло и потопло нели и веќе нападот на они морници боцкање и црвенило се помалце и помалце ги има. Една од причините што уште повеќе не ми е јасно каде е проблемот :/ Несакам да испадне дека се повторувам но општо кажувам ваљда таквите промени телото ваљда не ги поднесува па ги покажува надворешно.

Just saying
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.280
Еве еден пример да се надоврзам на проблемот. Сега е веќе се потопло и потопло нели и веќе нападот на они морници боцкање и црвенило се помалце и помалце ги има. Една од причините што уште повеќе не ми е јасно каде е проблемот :/ Несакам да испадне дека се повторувам но општо кажувам ваљда таквите промени телото ваљда не ги поднесува па ги покажува надворешно.

Just saying
,,,neeee na nekoi i vnatreshno im deluva,,,:ROFLMAO:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom