Алергии

Член од
5 мај 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo nova sum na forumov me interesira dali e alergija toa sto veke skoro edna nedela me cesaat racete a i malce ke me stegne srceto fala odnapred
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Zdravo I jas sum nova na forumov. Ve molam nekoj da mi preporaca dobar doktor zasto vaka veke ne mozam da funkcioniram. Alergija na hrana ama bukvalno sto i da stavam vo usta se pojavuvaat urtikarii, se pojavija letovo i seuste traat. Terapija prvo eden mesec aerius tableti, vtor mesec lentrika ne pomagase pa ajde navecer pojacavme so cereza dodeka gi piev super se mozev da jadam osven mleko i meso pokaza deka na toa sum alergicna no djabe koga prestanav so terapijata povtorno urtikarii, glavobolki i tezina vo predelot na nosot i liceto. Odam da pravam nov alergotest ovojpat pokazuva deka reagiram najmnogu na meso, orevi, riba, jajca, jabolka, a na se drugo reagiram po malku i ajde nova terapija Ataraks i taa ne pomaga a da napomenam deka sum na bezglutenska dieta samata se resiv za ova mislejki deka glutenot mi preci i sega najnovo denes se napiv analgin zasto glavobolkata ne se istrpuvase i od nego pocna da me cesa. doktorkava kaj sto odam mi preporaca vakcini ALERGOPREVENT se kupuvale od bugarija i ke mi go podobrele navodno imunitetot. Nekoj da imal iskustvo so ovie vakcini?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Zdravo I jas sum nova na forumov. Ve molam nekoj da mi preporaca dobar doktor zasto vaka veke ne mozam da funkcioniram. Alergija na hrana ama bukvalno sto i da stavam vo usta se pojavuvaat urtikarii, se pojavija letovo i seuste traat. Terapija prvo eden mesec aerius tableti, vtor mesec lentrika ne pomagase pa ajde navecer pojacavme so cereza dodeka gi piev super se mozev da jadam osven mleko i meso pokaza deka na toa sum alergicna no djabe koga prestanav so terapijata povtorno urtikarii, glavobolki i tezina vo predelot na nosot i liceto. Odam da pravam nov alergotest ovojpat pokazuva deka reagiram najmnogu na meso, orevi, riba, jajca, jabolka, a na se drugo reagiram po malku i ajde nova terapija Ataraks i taa ne pomaga a da napomenam deka sum na bezglutenska dieta samata se resiv za ova mislejki deka glutenot mi preci i sega najnovo denes se napiv analgin zasto glavobolkata ne se istrpuvase i od nego pocna da me cesa. doktorkava kaj sto odam mi preporaca vakcini ALERGOPREVENT se kupuvale od bugarija i ke mi go podobrele navodno imunitetot. Nekoj da imal iskustvo so ovie vakcini?
Go imam istiot problem,no resenie trajno ne se e privremeno,gi probavme site terapii razlicni,NO rezultat = 0 ,za alergoprevent sum cul,no ne znam dali e toa toa odnosno na internet mnogu kontra argumenti ima napisano odnosno rabotava e 50/50,toa e toa no so alergijava nepodnosliva e veke 4ti mesec -ne znam sto kese pravi ....
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Go imam istiot problem,no resenie trajno ne se e privremeno,gi probavme site terapii razlicni,NO rezultat = 0 ,za alergoprevent sum cul,no ne znam dali e toa toa odnosno na internet mnogu kontra argumenti ima napisano odnosno rabotava e 50/50,toa e toa no so alergijava nepodnosliva e veke 4ti mesec -ne znam sto kese pravi ....
Ako najdete nekoe resinie za problemov pisete da znam a vo meguvreme gi kupiv vakcinive od bugarija 10 dozi se ke gi primam pa ke pisam sto i kako ponataka
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.199
Поени од реакции
3.581
Kako odi so vakcinite deluvaat,ima efikasnost,daj te molam pisi zbor/dva da znam sto da pravam od golema vaznost mie , blagodaram unapred : )[DOUBLEPOST=1414143898][/DOUBLEPOST]Kako odi so vakcinite deluvaat,ima efikasnost,daj te molam pisi zbor/dva da znam sto da pravam od golema vaznost mie , blagodaram unapred : )
 
Член од
4 октомври 2014
Мислења
4
Поени од реакции
0
Uste ne sum pocnala od ponedelnik ke gi primam 5 dozi bile i se primaat sekoja nedela po edna doza sekoj ponedelnik ke primam po 1 doza pa ke pisam dali ke ima nekoe podobruvanje[DOUBLEPOST=1414493964][/DOUBLEPOST]Luge 5 meseci veke pijam antihistamini ima li nekoj kako mene reagiram bukvalno na se sto ke stavam vo usta reakcijata e urtikarii, glavobolka i ednoto uvo mi se vcrvenuva. pazam sto jadam, isfrliv mnogu namirnici ama djabe, kupiv bezglutenski vitamini za da go podobram imunitetot i na niv reagiram.treba zab da operiram se plasam od anestezijata, treba da pravam alergo test ama znam deka ke reagiram i na toa. ima li nekoj slicen problem kako mojov? sto da pravam? neli od apcinjava sto gi pijam za alergija ke go ostetam crniot drob a djabe gi pijam nemam urtikarii koga pijam apcinja ama glavobolka i vcrvenuvanje na uvoto seuste imam
 
Последно уредено:

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
@AlternativeF и сите останати. Се приближува денот кога треба да го направам алерготестот. Но јас сум под Декортин, Аериус/Лоратадин и кога како под Урбазон и Синопен. Ми рекоа дека алерготестот ќе се прави преку крв, бидејќи така ќе покажело со оглед на тоа дека сум под апчиња, но некои викаат дека резултатите нема да бидат точни.
Ќе покаже алерготестот со оглед на тоа дека сум под апчиња, а тој е преку крв?:)
 
Член од
4 јануари 2015
Мислења
1.151
Поени од реакции
512
Имам алергии на се и сешто што би се рекло,ја лечам алергијава со апчиња и со капки за нос да не кивам
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Uste ne sum pocnala od ponedelnik ke gi primam 5 dozi bile i se primaat sekoja nedela po edna doza sekoj ponedelnik ke primam po 1 doza pa ke pisam dali ke ima nekoe podobruvanje[DOUBLEPOST=1414493964][/DOUBLEPOST]Luge 5 meseci veke pijam antihistamini ima li nekoj kako mene reagiram bukvalno na se sto ke stavam vo usta reakcijata e urtikarii, glavobolka i ednoto uvo mi se vcrvenuva. pazam sto jadam, isfrliv mnogu namirnici ama djabe, kupiv bezglutenski vitamini za da go podobram imunitetot i na niv reagiram.treba zab da operiram se plasam od anestezijata, treba da pravam alergo test ama znam deka ke reagiram i na toa. ima li nekoj slicen problem kako mojov? sto da pravam? neli od apcinjava sto gi pijam za alergija ke go ostetam crniot drob a djabe gi pijam nemam urtikarii koga pijam apcinja ama glavobolka i vcrvenuvanje na uvoto seuste imam
Црно семе од виола продавниците за здрава храна, секој ден по 3 грама 2x на ден сабајле и навечер. Витамин ц, по 3 грама на ден, 3x 2x500mg после оброк. Црното семе да ти го измелат на лице место и со храна се зима т.е. после оброк или на старт на оброк. Б комплекс од крка исто така по 3x после ручек.

Друго мада не е морално, семе од коприва.
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
271
Поени од реакции
104
Имам алергиа на полен до сега пиев лоратидин и ми помагаа ама веќе не делуваат матичната не превзема ништо дали имал некој сличен проблем.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Имам алергиа на полен до сега пиев лоратидин и ми помагаа ама веќе не делуваат матичната не превзема ништо дали имал некој сличен проблем.
Консутирај се за истово до дерматовенеролог или со ОРЛ доктор. Мене за истото ми дадоа Аериус да пијам и спреј Риноко кој е кортикостероид. За некои две недели прекинав да ги осеќам симптомите на алергијата од полен.
 
Член од
15 април 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
Предлог каде да појдам да ми се направи добар алерготест. Правев кај докторката ежова, тестот преку крв што е излезе дека не сум алергичен на ништо. Барем на на алергените од тој панел. Ама еве рандом почнува носот да ми тече и да ме чеша кога излегувам надвор или пак очите да ми солзат. Предлози?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.531
Поени од реакции
34.685
Предлог каде да појдам да ми се направи добар алерготест. Правев кај докторката ежова, тестот преку крв што е излезе дека не сум алергичен на ништо. Барем на на алергените од тој панел. Ама еве рандом почнува носот да ми тече и да ме чеша кога излегувам надвор или пак очите да ми солзат. Предлози?
.... јас во последно време кога завршувам со ручекот кивам и ми тече носот тоа значи дека сум алергична и треба да одам на лекар? НЕ ! сето тоа е нормално...
Алергија се има на нешто ( алергени) што се јаде, допира и вдишува, а како што кажуваш ти кога излегуваш надвор носот ти тече и ти солзат очите?? така? значи не си алергичен на првите две на јадење и допир, значи од вдишување...сега што вдишуваш кога излегуваш? имаш липи расцветани? земи грст помирисај добиваш силни алергиски симтоми од тип на гушење, осип? тогаш ДА !ете на што си алергичен...
НО, јас ќе ти кажам друга работа, додека се нема изразени алергиски симптоми дури не се препорачува да се иде на лекар? Зошто? затоа што прво ќе се изнатрошиш пари за разно разни алерготестови кои богами не се евтини и тоа ќе ги поминеш во испитување и во крв и на кожа, потоа може некој да ти рече дека си алергичен на некоја исхрана и ќе прекинеш да ја јадеш со што ќе си го смениш биоритамот на исхрана па ќе направиш беља на друга страна, а ти си во годините кога треба да се дооформиш...
Јас сум сигурна дека ти си како сите други нормални кои немаат алергични реакции, едноставно ти кога излегуваш надвор сонцето можеби ти е прејако делува на тебе ги активира синусите и дури може и да киваш не само да те чеша... и тоа све е НОРМАЛНО , ако немаш поизрзени алергиски реакции како осип на телото, оток, гушење итн... ;)
И ? ако си алергичен на сонце? ќе станеш Бетмен а? уживај во твојата младост и не се замарај по лекари ! (y)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Предлог каде да појдам да ми се направи добар алерготест. Правев кај докторката ежова, тестот преку крв што е излезе дека не сум алергичен на ништо. Барем на на алергените од тој панел. Ама еве рандом почнува носот да ми тече и да ме чеша кога излегувам надвор или пак очите да ми солзат. Предлози?
И јас кога имав уртикарија и ми беше најтешко правев алерготест кај Ежова, затоа што на Клиника во Скопје требаше премногу да се чека, а беше итно. Дали ти се верува дека на сите маки и верувања во алерготестот, кога ги добив резултатите се разочарав? Било испитувано дали сум алергичен на морско прасе, златен хрчак и еден куп други работи кои во живот ги немам видено:ROFLMAO: А да не збориме за тоа дека е скапо, за некој можеби и прескапо.

Потоа правев алерготест на Клиника и бев задоволен. Така да закажи си за алерготест на Клиника и немај гајле.
 
Член од
15 април 2017
Мислења
7
Поени од реакции
0
И јас кога имав уртикарија и ми беше најтешко правев алерготест кај Ежова, затоа што на Клиника во Скопје требаше премногу да се чека, а беше итно. Дали ти се верува дека на сите маки и верувања во алерготестот, кога ги добив резултатите се разочарав? Било испитувано дали сум алергичен на морско прасе, златен хрчак и еден куп други работи кои во живот ги немам видено:ROFLMAO: А да не збориме за тоа дека е скапо, за некој можеби и прескапо.

Потоа правев алерготест на Клиника и бев задоволен. Така да закажи си за алерготест на Клиника и немај гајле.
Фала ти на одговорот, кажи ми само исто кај ежова го правеше тестот што е преку крв? Исто и на клиника, преку крв те испитуваа или прик/прицк тест?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom