Александар Македонски

Член од
19 април 2007
Мислења
629
Поени од реакции
37
Ех Абе тој бил наш али треба да знаеме да си го зачуваме... Во Грција во секој дукан имаше по нешто за него какви фигури и споменици овде во Македонија нема ништо такво еден споменик нема за него еееј еден нема ....
Нема,и нема да напраат.
 
Член од
28 јануари 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
Drugar i jas ja procitav knigata ''TAJNATA NA BAKARNATA KNIGA'' i mnogu e interesna i mislam deka e opisana istorijata za bogastvoto na aleksandar makedonski. :vozbud:
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Хмммм.... мошне интересно..... само темава се наоѓа во мистерии па .......
 
Член од
31 јули 2006
Мислења
2.537
Поени од реакции
700
ЖИТЕЛ НА СЕЛО КРАј БАНСКО ИЗГРАДИ СВОја ВЕРСИја ЗА АРХЕОЛОГИЧЕСКА СЕНЗАЦИја

В. Петров: Вјарвам, че гробницата на Александ'р Македонски е в могилата под поликлиниката в с. Места обштина Банско


"""става дума за великија Александ'р Македонски, а нај-обшто това, което мислја, е, че гроб'т на древнија владетел е нјак'де тук и според мен много веројатно под в'просната могила, в'рху којато сега се издига сградата на поликлиниката в село Места. Какво ми дава основание да мислја така. Александ'р Македонски се е родил около 400 години преди Христос от мајка Олимпија и башта Филип Македонски.

Малкијат Александ'р живјал штастливо в столицата Пела. Израснал в непрек'снати тренировки и обучение като воин, а учител му бил самијат Аристотел. Историјата, којато ни касае обаче, започва след в'зкачването му на престола, когато е само на 19 г. П'рвијат военен поход на младија цар на Македонија бил по поречието на Струма. Когато минавал по дефилето, в рајона на Кресна го нападнало војнствено племе, за да го предпазјат от падаштите кам'ни, војниците го покрили с штитовете си, макар това да коствало на мнозина от тјах счупване на р'цете.

Това е п'рвото сериозно премеждие на Александ'р, когато замалко е штјал да б'де убит. Случката веројатно го е накарала да се об'рне к'м жрец, за да му предскаже с'дбата.
ИЗВЕСТНО Е, ЧЕ СТАРО ТРАКИјСКО СВЕТИЛИштЕ Е ИМАЛО НА 20 КМ јуЖНО ОТ ДНЕШНО БАНСКО, ТОЧНО СРЕштУ ЗЕМЛИштЕТО НА СЕЛО МЕСТА, В ЗАПАДНИја ДјаЛ НА РОДОПИТЕ.

Мјастото е било посветено на бог Митра и до днес се нарича от местните хора Митровица. Странно ми е, че и досега нито един археолог не е пројавил интерес к'м светилиштето. А Александ'р веројатно е разбрал за него от местни хора, докато т'рсел начин да получи просветление след преживјаното изпитание.

ИМЕННО НА МИТРОВИЦА ЖРЕЦИТЕ ПРЕДСКАЗАЛИ НА МЛАДИја ЦАР, ЧЕ штЕ ЗАВЛАДЕЕ СВЕТА, НО С ВОЕНЕН ПОХОД НА ИЗТОК, А НЕ НА СЕВЕР К'М ДУНАВА.
јавно предсказанието му е подејствало, заштото е факт, че Александ'р Македонски се отказва от похода к'м Дунава, вр'шта се и след известно време потеглја к'м Персија.
За подвизите му и превзетите от него територии е разказано много и аз нјама да ви занимавам с тези подробности.

ште се в'рна само к'м неговата см'рт. Известно е, че след като стигнал до Индија, се разболјал тежко, лекуван бил прод'лжително време, но лекарствата не само не му помогнали, но има и предположенија, че са ускорили влошаването на с'стојанието му. Нормално е човек като Александ'р, предусештајки краја си, да е помислил к'де да б'де погребан.
Едва ли би избрал случајно мјасто, а зашто да не е пожелал тјалото му да б'де положено в'в вечното му жилиште, там, к'дето е получил п'рвото откровение, че ште завладее света, т.е. нјак'де около древното светилиште Митровица. Древната практика в такива случаи е била св'рзана с'с строга конспирација на погребението, за да не може враговете на царја да плјачкосат вечното му жилиште и да поругајат тленните му останки.
Точно около погребението на Александ'р Велики тегне хилјадолетна мистерија, којато само подкрепја донјак'де моите догадки. Известно е, че тој умира през 332 г. пр.н.е., регент'т на императора подготвја погребението за семејната гробница в Еге.

НО ПО П'Тја КОНВОјаТ С МУМИФИЦИРАНОТО ТјаЛО, КОЕТО БИЛО ПОСТАВЕНО В СЕДЕФЕН КОВЧЕГ И ЗАЛјаТО С ПЧЕЛЕН МЕД, БИЛ НАПАДНАТ ОТ ВЕРНИја НА АЛЕКСАНД'Р ГЕНЕРАЛ ПТОЛОМЕј ЛАГ.
Тв'рде е веројатно това да е било с цел да се подменјат тленните останки, така че в гробницата в Мемфис, к'дето Птоломеј бил управител, вс'штност да е погребан двојник на владетелја на света.
А тјалото на истинскија Александ'р да е било транспортирано с кораб до днешната Кавала и оттам за два дни процесијата да е изминала 120-те километра дотук,
В ПОКРАјНИНИТЕ НА МИТРОВИЦА, К'ДЕТО Е ОЧАКВАЛА ВЕЛИКИја ВЛАДЕТЕЛ ГОТОВА ГРОБНИЦА.
И тук стигаме до с'штността - какво ми дава основание да смјатам, че под в'просната могила, в'рху којато сега стои поликлиниката, е в'зможно да се намира так'в мавзолеј. Когато е строена, при разкопаването на терена са открити многобројни следи от древни погребенија. При изкопите на основи строителите са попаднали на големи блокове от дјалан бјал мрамор, а в голјам радиус, около 30 км от мјастото, иманјари постојанно откриват монети от времето на Александ'р Велики.
Очевидно нјакој в древността е плаштал добре на строителите на обекта. А и откритите скелети са били на едри хора с височина над 1.90 м, каквито тук и сега трудно биха се намерили.
ИЗВЕСТНА Е ДРЕВНАТА ПРАКТИКА - КОГАТО ТРјаБВА ДА СЕ ЗАСЕКРЕТИ ЕДНО ТАКОВА ЗНАТНО ПОГРЕБЕНИЕ, СТРОИТЕЛИТЕ И ОХРАНИТЕЛИТЕ СА БИЛИ ИЗБИВАНИ, ЗА ДА НјаМА ПОСЛЕ СВИДЕТЕЛИ.

на македонски, please. Очи ме болат бугарски букви да читам.
 

iksimkd

ШшшШшшШ...
Член од
31 јули 2007
Мислења
5.000
Поени од реакции
2.184
Хммм... колку што разбрав да да да беше кај Беласица и на неговата гробница имало круг на кој било одсликано сонцето и под него била гробницата, а под сондето било длабоко незнам колку метри можеби и километар... таму стоел сандакот и тој човекот влегувал внатре ама само до 15-20 метри пошо бил дете и му било страв да оди подоле а било темница.. а ај нека каже некој нешто за забранета историја :toe: позз:helou:
Постои една таква дупка на Беласица и досега никој не влегол во неа како што знам јас бидејки велат дека жив нема да излезеш.....Ама не знам не сум баш сигурен дека Александар Македонски е таму.?
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Јас само разбрав дека ова е забранета историја, поради тоа што ако се дознае дека АЛЕКСАНДАР бил закопан во Македонија ке се смени историјата на многу земји, а Грците ке полудат ! :salut:
 

DANTE

Gym instructor.
Член од
22 март 2006
Мислења
1.318
Поени од реакции
366
Се прашивам дали е Александар погребан во Македонија?!? Го слушав еден историчар што ми зборуваше дека Александар бил закопан во некое место во Источна Македонија... ама не го сватив ептен добро пошо многу податоци во еден момент:uvo: не иде. Ај ако има некој нешто во врска со ова нека ми каже пошто стварно ме интересира и сакам да зборам на оваа тема и да знам за нашата историја. Бај д веј знам дека гробницата била под земја и човекот што ми раскажуваше ми рече дека ова била забранета историја бидејќи ако се откриело нешто ново можело да ја смени историјата на цел свет и ми кажа наводно дека гробницата била преместена... толку од мене да видам сеа нешто од вас? :helou:
Еден мал едит: местото кај што е (бил) закопан Александар во таа дупка имало стапици и луѓето кој што ги поставувале тие стапици имаат направено и друг пат по кој треба да излезат нормално, нема да умрат. Замислете си некоја слична ситуација како Индијана Џонс! Е сеа ако сака некој да влезе изгледа ќе мора да ги знае стапиците (ме потсеќа ова на светиот грал-може влагам малце у филм ама ај... :pos2:) сигурно има некоја мапа, незнам...
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Dechki, vie treba da doagjate pochesto na forum istorija.

Tamu imavme tema za Bakarnata Kniga, potoa nekolku temi za Aleksandar III Makedonski, potoa za helenizmot kako evropska izmislica od 19. vek, itn.

Eve videte kako izgleda Bakarnata kniga, ima sliki vo tekot na diskusijata (nekade pri kraj):

http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=17218


.
 
Член од
5 август 2007
Мислења
3.582
Поени од реакции
2.589
ZNAM SAMO DEKA POKRAJ VISTINSKIOT SARKOFAG POSTOELE USTE 2 LAZNI.Vistinskiot vo koj aleksandar MKD bil potopen so med taka da mozel da se nosi bilo kade bez da se raspadne teloto(mumija).spored mnogu arheolozi toj e vo rudnikot ALZAR ili vo negova blizina nekade na KOZUV
Tocno!! I jas taka imam procitano,samo malku razlicno. Znaci ne bil so med toj kaj sto bil Aleksandar tuku drugite dva bile polni so med,na nekoj nacin tie bile kamuflaza.A Aleksandar bil prenesen vo Makedonija baagi vreme po negovata smrt(baagi mislam na nekolku godini potoa)
E sea isto taka imam razbrano nekolku varianti kade mozebi se najduva grobot dokolku e vo Makedonija,
Prvata e deka mozebi e negde na panonskite grobista pomegu Gevgelija i Valandovo(mislam)
Vtorata e deka se naoga vo Pelagon(gradot sto sega go otkrijaa vo mariovo Prilepsko kaj seloto Bonce mislam bese)
Tretata e deka bil negde na Belasica.
Cetvrtata e deka bil nekade vo Ohrid(edno drugarce mi kazuvase deka nekoj komsija negov imal mapa tocno kaj se naogal,i na site precedateli mu predlozil da go najdat ama ne naisol na sorabotka,tuku mu rekle dajni go nie ke vidime dali drzi voda ili ne vo toj smisol.toj mu pobaral 200.000evra ama ne mu dale)(znaci verovatno i ne sakaat da se otkrija poso znaat ke ima mn posledici)
A za otkrivanjeto Milenko ima kazuvano deka ne mozel sekoj da go otkire grobot tuku samo odredeni luge vo odredeno vreme mozele da go otkrijaat,tamu imalo posebni moki bla bla,,,,so jas licno ne veruvam i tn.:)
Zasega toa odprilika sto znam a bas me interesira temava!
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Можда го кремирале =]

Колку што прочитаФ (Не ме фаќајте за збор) Тој бил делумно мумифициран и бил закопан на мало парче земја на средината на охридско езеро...

Ја колку што знам нема копно таму =] Али јбг.. Глупи Книги =]
 

Сапун

. . .
Член од
10 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
4
Вчера на емисијата на Миленко имаше некој гостин таму од Штип.И баш правеа муабет за гробот на Александр Македонски и тој вели дека е на Планината Беласица од нашата страна.Пред неколку години Грците пробале да копаат тунел во Беласица но го прекинале проектот бидејќи умреле околу 10 луѓе.Тој вели дека има книга во која со цртежи е и нацртан гробот на Александар.Само треба Владата да ја купи таа Бакарна Книга од некој човек на кого таа книга му била наследство и е стара околу 1000.На владата таа книга нема да ја кошта многу но сепак нее ни заинтересирана за неа.Тој вели дека ако се пронајде гробот на Александар Македонски и старите записи во него ќе се докаже дека Античките Македонци се сосема различни од Античките Грци.
 

Овердрајв

Модератор
Член од
5 ноември 2005
Мислења
4.255
Поени од реакции
569
Тој "некој гостин" беше Донски.. човекот не е за пред камера :)

Не кажа ништо поново од тоа што го има напишано во неговите книги. Човекот кај кој е книгата е бизнисмен, веќе има понуди за откуп од странство, ама не и од наша страна. Кога ќе се спојат тие три точки, не се добива баш убава слика..
 

Сапун

. . .
Член од
10 јули 2007
Мислења
1.642
Поени од реакции
4
Епа јас ги немам читано неговите книги и ми беше интересно :) и ново пред се
 
Член од
19 април 2007
Мислења
629
Поени од реакции
37
Можда го кремирале =]

Колку што прочитаФ (Не ме фаќајте за збор) Тој бил делумно мумифициран и бил закопан на мало парче земја на средината на охридско езеро...

Ја колку што знам нема копно таму =] Али јбг.. Глупи Книги =]
Што нема веке да слушнеш и прочиташ...Јас мислам дека е стварно закопан на беласица
"Александар Донски: Да. Нашата јавност не знае дека во 1989 година пратеник на Ватикан ја посетил Југославија и одржал таен состанок со дел од тогашниот политички врв на земјата. Недолго потоа, единиците на ЈНА стационирани во Македонија, извршиле блокада на дел од планината Беласица. Дали тоа било поврзано со податоци донесени од Ватиканската библиотека, тоа само можеме да претпоставуваме. Истата година тогашните југословенски разузнавачи известиле дека од страна на Грците бил направен обид кришум да се ископа тунел под Беласица од нивната страна на границата. Осум грчки работници загинале за време на копањето, по што проектот бил прекинат. Сите овие податоци ми ги кажа неодамнешен висок функционер во МВР, сериозен човек, кој имал пристап кон тајните документи на поранешната југословенска служба за разузнавање."
Ова ме става во мисла многу...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom