Албена

Rabrobil

Seduce and Destroy
Член од
1 јули 2010
Мислења
886
Поени од реакции
294
Има ли некој кој бил во албена поточно во хотелот лора/ралитса и ке сака да сподели искуства иначе прашувам бидејќи требаше ова лето да идам токму таму но за жал ми го откажаа аранжманот и отидов у црна гора ако некој бил нека пише
Фала однапред:smir:
 
P

ppan

Гостин
Пријателју,
Курорт'т "Албена" е нај-красивијат и подреден курорт на б'лгарското Черноморие. Хотелите са удобни, с отлична архитектура и предлагат всички удобства. По принцип "Албена" е ск'п курорт и за това по-голјамата част от посетителите там са богати чужденци. Плажната ивица е огромна и отлично подредена. За разлика от другите мега комплекси по Черноморието(Златни пјас'ци, Сл'нчев брјаг, Несеб'р) Албена не е презастроен и не подтиска гостите с грамадите от хотели. Обикновенно морето е с ~ 2 градуса по-студено от курортите на југ, но тази година е изклјучение. Мојат с'вет е иди там, но си вземи повече пари!
Ето информација за т'рсените от теб хотели:
http://www.albenaholidays.bg/02/952-00-60/top_hotels/view.html?hid=329
http://www.tirs.bg/nw/хотел-лора-албена-216.html?langdef=en
Поздрави!
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.113
Има ли некој кој бил во албена поточно во хотелот лора/ралитса и ке сака да сподели искуства иначе прашувам бидејќи требаше ова лето да идам токму таму но за жал ми го откажаа аранжманот и отидов у црна гора ако некој бил нека пише
Фала однапред:smir:
a temava e za shto??? shtom si bil vekje na odmor i toa vo Crna Gora-
ili za dogodina te interesira??
 

Круме

Life, Get One!
Член од
28 март 2010
Мислења
449
Поени од реакции
32
А бе... многу бугари одеднаш на форумов или мене ми се чини...
 

RTM

Член од
4 септември 2008
Мислења
835
Поени од реакции
203
Ако бараш вистински озмор - това е местото. Наjвеке ако идеш со фамилиjа.
Имам неколку години одено на одмор тамо и за мен е наjдоброто место на Црно море.

Албена има капацитет около 15 000 луге /за споредба за Сончев брег се смета дека има около 250 000 легла/. Много е чисто, подредено и зелено. До Албена има резерват от шуми. Близо е и Балчик со неговата прекрасна Ботаническа градина и дворецот на Романската кралица /имало е период кога тиа земи са биле дел од Романиjа/.
Ако можеш да избираш - иди во хотелите Малибу или Калиопа. И двата са на морето, а во истото време са близо и до главната улица. Перфекта локациjа. Бил сум на одмор во "Малибу" и беше прекрасно.
Калиопа е предимно за швегани и останати скандинавци, така че не знам дали се предлага и во Македониjа.
Скоро бе построен и наjмодерниот хотел - Фламинго. Немам идеjа как е, но ако се гледат цените сигурно е много добре.

3772141798_fe9eacba8f_o.jpg
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Имам идено во Албена, ок е, не е лошо, има интересни работи ама стандард се се хотели, карши широка плажа, барови, дискотека некоја. Идеално за одмор само да си на плажа и во некој коктел бар :) Ралитса хотелот сега е со 4 зведички и е еден од подобрите таму.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
1.263
Поени од реакции
219


Библиотека на плажа

Ако летувате во Албена, Бугарија, не мора да размислувате која книга да ја понесете. Покрај плажа ве лека библиотека со 2500 наслови на десет јазици.

Вистински туристички хит, бидејќи изнајмувањето на книга од полиците не чини ништо, а локалните власти се задоволни бидејќи разноврсноста на понудата помага во популарноста на оваа необична библиотека.
Според помошникот директор на летувалиштето Албена, библиотеката постојано се збогатува, бидејќи гостите кога го напуштаат местото ги оставаат своите примероци, за даможат да ги користат и другите љубители на книгите.
Жанровите се разноврсни од светска класика до трилери, мистични четива, па до љубовните романи и мемоари, што го привлекува вниманието на младите и старите читатели.
Туристите се одушевени од идејата до која дошол Германецот. Херман Компернас од компанијата „Albena PLC“.
„Многу брзо најдовме соодветен, траен материјал, некој вид конструкција од палети под полиците. Поради тоа библиотеката е отпорна и на силен ветер“, објаснил менаџерот на проектот и архитект Компернас.
Според замислата, направени се 140 полици на кои има место за 4000 наслови.

http://www.hajdpark.mk/biblioteka-na-plaza/
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Коj го интересира Албена може да види едно от официалните спотчета на курорта.
Албена е наполно различна от един Слонче Брег например. Тоа е курорт от повисока класа,граден со идеjaта тамо да са западни туристи по време уште на социалистическа Бугариja.
 

Prestapnik

Кондураџија
Член од
10 јануари 2015
Мислења
418
Поени од реакции
342
Ај да ја разобновам темава. На почеток на Јуни треба да одам на неколку дена во Албена. Прво дали вреди да се наткревам до таму за 4–5 дена колку што имам време да престојувам? И ако да, дајте препорака за кои места да ги посетам и каде најдобро да се забавувам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom