Актуелни случувања во светот, со осврти од геополитички аспект

Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.155
Поени од реакции
39.857
На плејстејшн? Или на биљот?

Од што се толку јаки, затоа земјата им е посиромашна од Зимбабве..
кико, оди таму гланцај еврејски ташаци, благе везе немаш и ме замараш башка.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.651
Поени од реакции
5.330
кико, оди таму гланцај еврејски ташаци, благе везе немаш и ме замараш башка.
Гледам пројави искуство од гланцање ташаци, јас првпат слушам за тоа..Ама и ти па одбирање кои да ги гланцаш хаха. Ирански и ташаците на Хамас, Хезболах и на Хутиве да им ги гланцаш, што да ти кажам...
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.378
Хутите се иранско прокси, тоа досега ваљда и врапците надвор го знаат... Ама ете некој очигледно не го знае. Хутите го имаат тоа што им е дадено од поголемиот брат Шиит, а тоа што го има поголемиот брат воопшто не е за потценување - како што видоа сите што барем малку следат геополитички случувања (што ги исклучува сите што дозволуваат мозокот да им биде испран од западни медиуми).

Иран е една од топ 5 воени сили во светот од аспект на технологија за асиметрично војување и тоа посебно нагласено во офанзивниот аспект.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.378
Ова долу веројатно е порака... Освен тоа и логично е, кога ако не сега кога се има соработка со РФ а Пакс Американа е со смолкнати гаќи на неколку фронтови истовремено. Иран веќе започна со чистење на своите непријатели, но Корејците ќе имаат повеќе работа пошто марионетскиот режим на југот е добро укопан после децениите поминати од последната војна. Но северната страна е воено спремна како никогаш досега, а јужните еден куп од своето оружје и артилериска муниција ги дадоа во Украина (се разбира по наредба на газдите од САД).

 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.378
Глеј @Human како паѓаат рипери, ако некој сака да ги симне. Па макар тоа биле и ликови во сандали.


 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.155
Поени од реакции
39.857
Делува како да за скоро американциве ќе бегаат гз преку глава од ирак и сирија
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.086
Поени од реакции
4.731
Глеј @Human како паѓаат рипери, ако некој сака да ги симне. Па макар тоа биле и ликови во сандали.
Чим Лорд Бебо вика дека е Рипер, тогаш сигурно е Рипер. :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.723
Поени од реакции
30.378
Автоматски споено мислење:

Чим Лорд Бебо вика дека е Рипер, тогаш сигурно е Рипер. :D
Викаш авакси/постара генерација летаат над Ирак... Како и да е, импресивно како за козоебaчи нели?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom