Актуелни случувања во светот, со осврти од геополитички аспект

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.904
Поени од реакции
30.602
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.904
Поени од реакции
30.602
Кроспост, ама соодветно е и за овде:


Не се работи за неспособност, или немање волја или сојузници.
...
Не треба многу за да го направат пепел и Јемен и Иран и се што е поддржано од таа оска.
Сеуште никако да се соочиш со реалноста за асиметричното војување и фактот дека класичната морнарица ги заврши деновите како примарно важен воен асет и дека сега се повеќе слабост отколку асет. Дури и примерите во Црно Море ги објаснуваш (објаснувате) како „неспособност на Русија“, наместо да увидиш дека истото важи за било која морнарица. Посебно се повеќе ранливи тие бродови кои се поголеми, посебно носачите на авиони. Тоа што сеуште пловат е само заради одлуката на РФ и Кина да нема ескалации.

Не е случајно што во флотилата нема носачи а подморниците не се појавуваат на површина. Напади со масивни јата дронови (воздушни и поморски) практично гарантираат загуби. Освен тоа и носачот во Персискиот залив е практично пловечка мета во првиот момент кога Иран ќе одлучи да ескалира.

Ова се разбира дека го разбираат и западните аналитирачи, и сега е јасно дека целата работа со „сојузот против Хутите“ беше само блеф. Во спротивно ќе искочи дека и тие аналитичари и адмирали се надвор од контакт со реалноста како тебе (а јас не верувам дека се). Друга опција е дека САД и покрај се решиле дека загубите вредат ако Јемен се стави под западна контрола, но европските вазали очигледно не сакаат нивни војници да гинат и да се соочуват со лути гласачи дома.

Нејсе. Многу сакав да „поморската коалиција“ да ги нападне Хутите во Јемен, многу добра смена на парадигма ќе ви се десеше и на вас прозападните „фотеља генерали“.


Исто така јасно е дека Иран не смеат да го нападнат со нуклеарно оружје. А водење класична војна против Иран бара логистика која сега сите ваљда гледате колку би била ранлива. Како за пример вчера беше погоден брод во сред Индијски Океан, многу далеку од брегот (и од Иран). Тоа беше направено за да покаже дека Иран денес е озбилна воена закана за било кој. Логистиката за конвенционална војна против Иран денес е невозможна за САД и западните вазали.Проблемот е што никој не сака да ја заврши валканата работа што ја оставија Саудијците.
Токму Американците со доаѓањето на Бајден ја прекинаа помошта и ги влошија односите со Саудијците во врска со Јемен. Дел од поширока стратегија, меѓутоа Јемен беше жртвата или една од жртвите во поглед на нивниот сојузник.
Не се работи за неспособност, или немање волја или сојузници.
Пробуваат да остават нешто стабилно или баланс после 3-4 децении хаос што правеа таму.
Некоја нова стратегија или не знам што, помирување на односи помеѓу повеќе земји.
Којзнае колку ќе им функционира и кога ќе сменат мислење.
А тие сменувања обично коштаат скапо. Не треба многу за да го направат пепел и Јемен и Иран и се што е поддржано од таа оска.
Сеуште си во истиот мајндсет и покрај тоа што илузијата за САД видливо се руши насекаде. Како и обично, сеуште се информираш исклучиво од западни меинстрим медиуми. Како резултат на тоа ти си во комплетна делузија за реалноста.
Еве само неколку моменти во ситуацијава, а кои одбиваш да ги видиш какви што фактички се:


- С.Арабија во војната против Јемен служеше само како америчко прокси (против иранското прокси Хутите)

- С.Арабија (за разлика од тебе) ја увидоа реалноста дека во нивното соседство Иран (и сојзуниците) се поспособни да проектираат моќ, во споредба со САД.

- следствено имаше помирување меѓу С.Арабија и Иран, под покровителство на Кина, и следствено ја запреа војната против Јемен (Хутите), а САД дури потоа како последица на тоа ја запреа помошта за С.Арабија (помош која не им ни треба, затоа што сега немаат потреба заради амерички интереси да војуваат против Хутите).

- помирувањето во регионот не е резултат на одлука на САД, туку е последица од слабоста на САД таму да проектираат моќ и форсираат војни, да е до САД тие би сакале таму да се војува и се да гори
Автоматски споено мислење:


At least 66 US troops have been injured in the attacks so far, including five who have been awarded Purple Hearts. US officials say most of the rockets and drones fired at US bases didn’t reach their intended target.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.904
Поени од реакции
30.602
Автоматски споено мислење:

Некој активно буричка во Балочистан, пред некој ден во Иран сега во пакистанскиот дел.


 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.904
Поени од реакции
30.602
FROZEN ASSETS: “If the United States does this to Russia today, <...> then tomorrow they can do the same to anyone”

The confiscation of frozen Russian assets is comparable to a cataclysm, Nobel Prize laureate in economics, Yale University professor Robert Shiller said in an interview with the Italian newspaper La Repubblica.

Shiller added that such a step would lead to de-dollarization, which many countries are increasingly leaning toward. In addition, confiscation would send a very bad signal to dozens of countries that convert their savings into dollars and “entrust them in the capable hands of Uncle Sam.”


Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.904
Поени од реакции
30.602
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.904
Поени од реакции
30.602
Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.904
Поени од реакции
30.602
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.237
Поени од реакции
39.988
Не верувам да имаат некој ефект на хутите овие напади. Они се фанатици, а фанатиците освен со boots on the ground не можеш да ги победиш.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.651
Поени од реакции
5.330
Не верувам да имаат некој ефект на хутите овие напади. Они се фанатици, а фанатиците освен со boots on the ground не можеш да ги победиш.
Со што ќе се тепаат со вили и мотики??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom