Ако Бог постои, зошто допушта зло и страдање?

Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
pa ako bog ne dopusta zlo od kade togas odsustvo na dobro to est zlo, znaci nema bog!
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
Мислам дека поради искушението,дали би имале верба во него.Али чисто се сомневам дека искушение е да го поминиш целиот живот на коленици како циганите или некој трет.Ги зедов нив за пример нека ми простат.Иако некогаш мислам дека Бог не постои кога слушам и читам некои ужасни работи.
 
Член од
20 октомври 2007
Мислења
268
Поени од реакции
5
да ама на никој не му текнува да помисли на бог секој ден или кога ќе му се случи нешто добро само кога е лошо или тогаш се молат или тогаш викаат ЗОШТО БЕ ГОСПОДЕ
Се препознав.
:(
 
Член од
20 октомври 2007
Мислења
268
Поени од реакции
5
Господ дефинитивно постои...затоа што кога нешто навистина сакаш тоа и ке ти се оствари..
Две години му се молев на Господ да ја претставувам Македонија на детски евросонг,третата година сонот ми стана јаве,моја беше песната што ја претставуваше Македонија на детскиот евроснг во Белгија.Не дека се фалам мегутоа јас се окозив за да стигнам до таму мегутоа без помош од Господ нема да успеев затоа што на домашниот избор победив со само еден поен повеке од второ пласираните.
А баба ми како мал ми викаше Господ ги тера готите ама не ги утерува во штала јас не ја разбирав.После ова и тоа како ми се разјасни поговоркава
Знам едно девојче кое 7 години нонстоп сонува за една работа... и никако да и се оствари.. :S
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Аман бе тоа "Си сонувал, ти се остварило" е катастрофа теорија.
Секој што си е надарен во нешто со труд(самиот ако се потруди, а не од горе да му помогнат) може се да постигне. имаме примери на спортисти кои ги прогласувале за неталентирани, безнадежни, но со многу труд и пожртвуваност успеале да станат нешто, а не со помош од дедо ти од горе!
 

Fallen`Angel

Im Gotham's Reckoning
Член од
26 мај 2007
Мислења
5.658
Поени од реакции
75
затоа што на домашниот избор победив со само еден поен повеке од второ пласираните.
Тој еден поен сигурно бил од господ :pos:
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
zatoa sto vistinskiot bog e SATAN!
ај нетуку кажувај дека бил Сатан помислете малку зошто го допушта тоа? Зошто сите грешиме во животот, а треба да учиме од сопствените грешки...
 

Devil-King

Пациентот од Бардовци
Член од
3 февруари 2007
Мислења
1.009
Поени од реакции
67
Мислам дека поради искушението,дали би имале верба во него.Али чисто се сомневам дека искушение е да го поминиш целиот живот на коленици како циганите или некој трет.Ги зедов нив за пример нека ми простат.Иако некогаш мислам дека Бог не постои кога слушам и читам некои ужасни работи.

Бог не постои така не ве гледа и не драпајте јајца.
Животот е страдање што мора секој да го помини.Ако некој ви рече дека сега е среќен и се му е супер лажи.Би требало да е мртов одамна.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Бог не постои така не ве гледа и не драпајте јајца.
Животот е страдање што мора секој да го помини.Ако некој ви рече дека сега е среќен и се му е супер лажи.Би требало да е мртов одамна.

Постои.И?
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Бог не постои така не ве гледа и не драпајте јајца.
Животот е страдање што мора секој да го помини.Ако некој ви рече дека сега е среќен и се му е супер лажи.Би требало да е мртов одамна.
Ако Бог не постоеше немаше ни ти да постоиш, а дека не гледа се лажеш.
А ако е така жошто мора да се помина тоа страдање, ако одиме по логика мора некој тоа да го уредил, а тоа дека нема човек кој сега е 100% срекен тоа си во право.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Ако Бог не постоеше немаше ни ти да постоиш, а дека не гледа се лажеш.
А ако е така жошто мора да се помина тоа страдање, ако одиме по логика мора некој тоа да го уредил, а тоа дека нема човек кој сега е 100% срекен тоа си во право.
Бог не постои, а ние постоиме! Не се лажеме, ти се лажеш.
Тоа дали е страдање или не, зависи од кој агол го гледаш. Ако цело време се жалиш дека ти е тешко и не превземаш ништо за да си ја подобриш состојбата, тогаш богами ќе страдаш. Никој не рекол дека животот е лесен.
 
Член од
4 февруари 2007
Мислења
1.640
Поени од реакции
16
Бог не постои, а ние постоиме! Не се лажеме, ти се лажеш.
Тоа дали е страдање или не, зависи од кој агол го гледаш. Ако цело време се жалиш дека ти е тешко и не превземаш ништо за да си ја подобриш состојбата, тогаш богами ќе страдаш. Никој не рекол дека животот е лесен.
Ако не постои Бог,тогаш,кој постои?Никој?Нема ништо?Се е празно?Од онака?Случајно?
А за страдањето си во право.
 
Член од
5 јануари 2008
Мислења
981
Поени од реакции
408
Бог не постои, а ние постоиме! Не се лажеме, ти се лажеш.
Тоа дали е страдање или не, зависи од кој агол го гледаш. Ако цело време се жалиш дека ти е тешко и не превземаш ништо за да си ја подобриш состојбата, тогаш богами ќе страдаш. Никој не рекол дека животот е лесен.
Да така е, тој не постои ние постоиме, малку смешно али тоа ти е, индивидуално сваќање за нешатат. А што ако страдањето не го гледаш од никој агол. А жошто се е така тешко, би те прашал јас дали човекот тоа му е природно или самиот е виновен за нештата?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Да така е, тој не постои ние постоиме, малку смешно али тоа ти е, индивидуално сваќање за нешатат. А што ако страдањето не го гледаш од никој агол. А жошто се е така тешко, би те прашал јас дали човекот тоа му е природно или самиот е виновен за нештата?
Тоа со еден збор го викаме..живот, борба за опстанок...уф пусти дарвин.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom