Ако Бог постои, зошто допушта зло и страдање?

Z

ZeroStyle

Гостин
Еве јас на темава ќе си репллицирам. Наталитетот е поголем од морталитетот на Земјата. Мора некои да умираат,а тоа да не биде од природна смрт,зошто ако сите умираа од природна смрт немаше да има место за сите сега. :)
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Еве јас на темава ќе си репллицирам. Наталитетот е поголем од морталитетот на Земјата. Мора некои да умираат,а тоа да не биде од природна смрт,зошто ако сите умираа од природна смрт немаше да има место за сите сега. :)

Тоа и јас ќе го прифатам.
Ама тука имаме друго толкување.
Толкување дека Бог ги зема за општото добро.Ако преголемата популација е проблем,тоа е НАШ проблем.Нема зошто Бог да убива за ние да можеме да се растегнуваме на полјанка,или да пафкаме на скришни места.

Ако човекот направи грешка од Кинески тип,па дојде до пренаселеност,дури и тогаш не значи дека секој живот не е Свет.Секој еден човек има право да живее.Колку-толку.Ако почине предвремено бидејќи бил немарен,болен или нешто друго,во ред.Ама концептот на Divine Intervention е најодвратното нешто што сум го слушнал.

Наместо да завива мајки во црно,нека не остави со нашите проблеми.
Ионака не ни се малку.
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
2.802
Поени од реакции
98
Можеби Бог и не е семоќен да спречи зло и страдање, можеби може но не сака да бидеме марионети во негови раце, а семоќта му е во љубовта, и утехата, и она што нам луѓето ни изгледа непоправливо лошо, не е и за него.
TheBestTipster, ако го искусиш Бога со петте сетила ќе му придадеш човечки или вонземјански епитети. А со шестото сетило... ќе знаеш дека тој е Бог.:smir:

Tuka nekade e coekot odgovor najblizok do vistinata !

Postoi no mokta na IZBOROT e vo nasi race...


zasto deteto umrelo ?

Ebes mu amter ne znam , zasto ima zlo i stradanje ako nema temnina ke nema ni svetlina...

Al zasto nevini ?

Toa e nesto energetski garant ima nekoja pricina ne mora da e za nasi pojmovi pravedna i fer ... al deka e seto toa samo onaka bez veze i da se svede na grip, tumor NE E .

Zaso ne znam da objasnam , predolgo e ... al deka ima BOG TVOREC ENERGIJA na kraju kraeva ZNAM sum osetil i kur ne mi cue sto ke mislite Vie za toa

pozdrav :smir:
 
С

Сатори

Гостин
Тоа и јас ќе го прифатам.
Ама тука имаме друго толкување.
Толкување дека Бог ги зема за општото добро.Ако преголемата популација е проблем,тоа е НАШ проблем.Нема зошто Бог да убива за ние да можеме да се растегнуваме на полјанка,или да пафкаме на скришни места.

Ако човекот направи грешка од Кинески тип,па дојде до пренаселеност,дури и тогаш не значи дека секој живот не е Свет.Секој еден човек има право да живее.Колку-толку.Ако почине предвремено бидејќи бил немарен,болен или нешто друго,во ред.Ама концептот на Divine Intervention е најодвратното нешто што сум го слушнал.

Наместо да завива мајки во црно,нека не остави со нашите проблеми.
Ионака не ни се малку.
Благородноста од тој вид, не зема за да им отстапи место на другите е малку преисилена и одвратна, да, се сложувам со тоа.

Но, ако го гледаме тоа од аспектот на неговиот голем план во кој што никој од нас не ја бира функцијата што ќе ја врши, идејата за семоќно добро и зло и нивно дефинирање паѓа во вода.
Се е веќе предходно запишано, иднивидуалниот избор не постои и се е оправдано.Тоа е најголемата контрадикција во христијанството, на кое што луѓето секојдневно се подложуваат.:nesum:
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Благородноста од тој вид, не зема за да им отстапи место на другите е малку преисилена и одвратна, да, се сложувам со тоа.

Но, ако го гледаме тоа од аспектот на неговиот голем план во кој што никој од нас не ја бира функцијата што ќе ја врши, идејата за семоќно добро и зло и нивно дефинирање паѓа во вода.
Се е веќе предходно запишано, иднивидуалниот избор не постои и се е оправдано.Тоа е најголемата контрадикција во христијанството, на кое што луѓето секојдневно се подложуваат.:nesum:
Продолжи со наведување и на останатите христијански „контрадикции„: страшно ме занима кои се. А после. да видиме дали се навистина контрадикторни или користиш погрешна, своеглава логика во нивното објаснување.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Продолжи со наведување и на останатите христијански „контрадикции„: страшно ме занима кои се. А после. да видиме дали се навистина контрадикторни или користиш погрешна, своеглава логика во нивното објаснување.
Твоето гледиште јасно ќе каже дека користи своеглава и погрешна логика.Што и да напише,ќе биде погрешно,и пак ќе и дадеш твои своеглави објаснувања како оние кои веќе долго време ми ги даваш мене,а најчесто ја завршуваш дебатата или без одговор или со нешто во стил "Аха,значи така е".
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Твоето гледиште јасно ќе каже дека користи своеглава и погрешна логика.Што и да напише,ќе биде погрешно,и пак ќе и дадеш твои своеглави објаснувања како оние кои веќе долго време ми ги даваш мене,а најчесто ја завршуваш дебатата или без одговор или со нешто во стил "Аха,значи така е".
Моите гледишта не користат логика, туку вера. А ако моите гледишта завршуваат со „аха, така е„, (што е многу ретко), тоа е само моја реакција на нечија тврдоглавост, која, и покрај укажувањата, останува на ставот за Божјото непостоење. А повеќе пати имам укажано на тоа дека, и покрај моето изложување верски и научни ставови, тврдоглавоста останува тврдоглавост-навистина незнам кој уште доказ треба да биде изнесен на форумов, за да можат тврдоглавите барем рационално да ја допуштат можноста за Божјото постоење и Неговата интервенција во човековата историја.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Моите гледишта не користат логика, туку вера. А ако моите гледишта завршуваат со „аха, така е„, (што е многу ретко), тоа е само моја реакција на нечија тврдоглавост, која, и покрај укажувањата, останува на ставот за Божјото непостоење. А повеќе пати имам укажано на тоа дека, и покрај моето изложување верски и научни ставови, тврдоглавоста останува тврдоглавост-навистина незнам кој уште доказ треба да биде изнесен на форумов, за да можат тврдоглавите барем рационално да ја допуштат можноста за Божјото постоење и Неговата интервенција во човековата историја.
Па дотичниот да се помеша меѓу нас..колку да каже...добро утро, добар ден и ај пријатно...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Христовиот „упад„ во човековата историја не е само за да наприви „гужва„, туку да не повика сите на спасение (на душите) и е токму она кое ниедна друга религија не го познава како историски настан.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Христовиот „упад„ во човековата историја не е само за да наприви „гужва„, туку да не повика сите на спасение (на душите) и е токму она кое ниедна друга религија не го познава како историски настан.
Toa e tocno za hristijanite no vo svetot postojat mnogu drugi bogovi i nivni vernici i sledbenici na koj ne se odnesuvaat zakonite propisite na hristijanskiot bog.
Toa e kako ustavi i zakoni na mnogu zemji, na primer ne mozes kako drzavjanin na kanada, vo Kanada da odgovaras po zakonot na Italija. Budisti, Muhamedanci, Hindusi, Pagani.... site tie mu se posveteni na svoite bogovi a cie postoenje e nesomneno pokazano i dokazano niz istorijata so nivnite proroci i sveti knigi. Spas za hristijanite e pocituvanje i sledenje na hristijanskite zapovedi koi gi dade hristijanskiot bog, no na primer za Budistite toa e ziveenje vo skald so ucenjata na Buda ili za Hinduistite e sledenje na zakonite i propiside na Hinduiskite bogovi.
Strasniot sud i site opisani maki i stradania (kako i nagradi) gi ocekuva hristjanskite vernici no ne i vernici od drugi veri posto bogovite ne mu se mesatt eden na drug vo rabotite ili kako si gi vodat svoite vnatresni verski raboti
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Христовиот „упад„ во човековата историја не е само за да наприви „гужва„, туку да не повика сите на спасение (на душите) и е токму она кое ниедна друга религија не го познава како историски настан.
Спас, спасение......од што?...........историски настан?....
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Спас, спасение......од што?...........историски настан?....
Спасение од гревовите за на другиот свет да бидеш чист.
Кога бебето доаѓа на свет, се раѓа со гревот на Адам и Ева. Му се простуваат гревовите со крштевањето и останува чисто се до неговата седма година.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.778
Поени од реакции
8.228
Спасение од гревовите за на другиот свет да бидеш чист.
Кога бебето доаѓа на свет, се раѓа со гревот на Адам и Ева. Му се простуваат гревовите со крштевањето и останува чисто се до неговата седма година.
Колку убаво склопено за да се оправда крштевањето како чин,а воедно и да се направи и најубавата работа која е природна,Божјо Дело-Детската невиност и чистина.

Ароганцијата на црквата и нејзините следбеници нема крај.
 
Член од
10 февруари 2007
Мислења
647
Поени од реакции
28
Колку убаво склопено за да се оправда крштевањето како чин,а воедно и да се направи и најубавата работа која е природна,Божјо Дело-Детската невиност и чистина.

Ароганцијата на црквата и нејзините следбеници нема крај.
Која е ароганцијата тука?
 
Член од
5 мај 2008
Мислења
104
Поени од реакции
4
Ако не почуствуваш зло тогаш нема да можиш да разликуваш добро од зло !!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom