Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Дечки пак јас со прашање. Проблемот со зелена водата го решив. Го исчистив сет аквариум, ставив алгостоп, и не позелене пак бистра си е водата. Е сега пошто имам само моли (molly fish) која рипка живее во слични услови со нив да разбијам монотонија малце. Eптен ми се намножија овие.
Gupi, neon tetra, ancistrus, rummy red nose, rasbora harlequin, galaxy rasbora
може
Да стаиш apple snail, neritia snail,
И треви вистински.
Ова сите се икраши, ако сакас само живоротки иди си со гупи или платици. Некој ќе каже и ксифо, но ксифото знае да биде агресивно така да јас не го препорачувам.

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
дали како подлога на аквариумот можам да ставам само црн КВАРЦЕН ПЕСОК

или мора прво да ставам мрежа на стаклото па одозгоре КВАРЦЕН ПЕСОК
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
дали како подлога на аквариумот можам да ставам само црн КВАРЦЕН ПЕСОК

или мора прво да ставам мрежа на стаклото па одозгоре КВАРЦЕН ПЕСОК
Мрежата се става да се одвои песокта со земјата, така да ако идеш само со кварц не ти е потребна. Јас мојот тревен аквариум ми е дамо со кварц, но додавам флорена од сера и имам diy цо2 систем. Сепак сите викаат за тревен аквариум е најбитна хранливата подлога. Имаш таква во декспорт 1400 ден. 2кг мислам, но можеш да користиш обична земја хумус флорабела само да биде исчистена, пресеана од ѓубре и измиена и процедена неколку пати. Со diy подлога има предбости и слабости. Предност тревите растат како луди, се што ќе боцнеш ќе се фати.. А слабост, при премештај на трева вадиш земја надвор 100%, знае да избие алги.

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
Мрежата се става да се одвои песокта со земјата, така да ако идеш само со кварц не ти е потребна. Јас мојот тревен аквариум ми е дамо со кварц, но додавам флорена од сера и имам diy цо2 систем. Сепак сите викаат за тревен аквариум е најбитна хранливата подлога. Имаш таква во декспорт 1400 ден. 2кг мислам, но можеш да користиш обична земја хумус флорабела само да биде исчистена, пресеана од ѓубре и измиена и процедена неколку пати. Со diy подлога има предбости и слабости. Предност тревите растат како луди, се што ќе боцнеш ќе се фати.. А слабост, при премештај на трева вадиш земја надвор 100%, знае да избие алги.

Sent from my E2003 using Tapatalk
Јас немам тревен аквариум , ниту милсам да го правам.имам трева демерсус ја ставив пред две недели па ќе видиме.
Сакам само да ја сменам подлогата на аквариумот.
да ги тргнам беливе каменчиња и да ставам КВАРЦЕН ПЕСОК
а врз него големите камења, може и од нив да сменам некој[DOUBLEPOST=1485426074][/DOUBLEPOST]
Мрежата се става да се одвои песокта со земјата, така да ако идеш само со кварц не ти е потребна. Јас мојот тревен аквариум ми е дамо со кварц, но додавам флорена од сера и имам diy цо2 систем. Сепак сите викаат за тревен аквариум е најбитна хранливата подлога. Имаш таква во декспорт 1400 ден. 2кг мислам, но можеш да користиш обична земја хумус флорабела само да биде исчистена, пресеана од ѓубре и измиена и процедена неколку пати. Со diy подлога има предбости и слабости. Предност тревите растат како луди, се што ќе боцнеш ќе се фати.. А слабост, при премештај на трева вадиш земја надвор 100%, знае да избие алги.

Sent from my E2003 using Tapatalk
Јас немам тревен аквариум , ниту милсам да го правам.имам трева демерсус ја ставив пред две недели па ќе видиме.
Сакам само да ја сменам подлогата на аквариумот.
да ги тргнам беливе каменчиња и да ставам КВАРЦЕН ПЕСОК
а врз него големите камења, може и од нив да сменам некој
 

Attachments

Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Јас немам тревен аквариум , ниту милсам да го правам.имам трева демерсус ја ставив пред две недели па ќе видиме.
Сакам само да ја сменам подлогата на аквариумот.
да ги тргнам беливе каменчиња и да ставам КВАРЦЕН ПЕСОК
а врз него големите камења, може и од нив да сменам некој[DOUBLEPOST=1485426074][/DOUBLEPOST]

Јас немам тревен аквариум , ниту милсам да го правам.имам трева демерсус ја ставив пред две недели па ќе видиме.
Сакам само да ја сменам подлогата на аквариумот.
да ги тргнам беливе каменчиња и да ставам КВАРЦЕН ПЕСОК
а врз него големите камења, може и од нив да сменам некој
Епа не ти треба мрежа тогаш :) само да знаеш автомстски правиш нов старт што значи потребно е ново циклирање

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
значи да ги чувам рибите ден два надвор од аквариумот?
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
значи да ги чувам рибите ден два надвор од аквариумот?
Во принцип циклирање трае мин 1 недела, но мислам дека постојат препарати за побрз старт. А можеш и вака, кварцот пред да го ставиш изми го низ неколку води, стај го во тавче и во релна на 200 степени 10-20 мин. Нека олади изми го пак, потоа намести го 1-2 цм напред 5-6 цм позади. Со ова добиваш ефект на поширок аквариум. Пред да почнеш извади 40 % од старата вода и таа ќе ја вратиш назад пак што значи 60% нова стоена мин 1 ден. Филтрите не ги миј, остај ги нека врти така 2 дена. Вака мислам дека се убрзува целот процес.. Целта на циклирањето е да се создадат полезни бактерии во водата, на филтрите.

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
имам два галона вода стоена повеке од една недела
ке ја ставам таа и ке оставам да врти филтерот два дена па ке ги ставам рибите
ништо нема да им биде на рибите и демерсусот ако ги цувам во пластичен сад
 
Член од
14 јули 2012
Мислења
71
Поени од реакции
15
Друштво ај помогнете кај да најдам осветлување за аквариум со растенија, ама поевтино некое :). Аквариумот има 250 л. Димензии му се 140*40*45. 45 му е висина.
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Друштво ај помогнете кај да најдам осветлување за аквариум со растенија, ама поевтино некое :). Аквариумот има 250 л. Димензии му се 140*40*45. 45 му е висина.
Зависи за што ти е, тревен аквариум ти треба средно/јако осветлување, ако не ти е тревен слабо осветлување.. Пиши што сакаш од осветлење и ке ти кажам која ватажа ти е потребна.. Лед, штедливи, неонки т8 и т5..

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
Член од
14 јули 2012
Мислења
71
Поени од реакции
15
Најевтино ќе ми биде со неонки независно дали се Т5 илиТ8. Можеби боље е Т5 бидејки се помали а ист ефект има како Т8. Гледав арматури со по 2 неонки на пластичарската и се околу 750ден. Ама тие се обични и ќе треба да ги "опшивам" со нешто. Инаку се работи за тревен аквариум и за почеток би ставил некои малку захтевни растенија.
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Најевтино ќе ми биде со неонки независно дали се Т5 илиТ8. Можеби боље е Т5 бидејки се помали а ист ефект има како Т8. Гледав арматури со по 2 неонки на пластичарската и се околу 750ден. Ама тие се обични и ќе треба да ги "опшивам" со нешто. Инаку се работи за тревен аквариум и за почеток би ставил некои малку захтевни растенија.
63w = low light
126w = medium light
189= high light
Оваа јачина ти е потребна за со т5/т8 неонки..
За тревен не е само светлото сепак треба да имаш хранлива подлога, цо2 макро/микро елементи :)

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
Член од
14 јули 2012
Мислења
71
Поени од реакции
15
Ќе има хранлива подлога од "SERA", не знам како точно се викаше. Микро и макро елементи не знам како се ставаат, ама ќе научам, а и CO2 ќе има ама тоа понатака. Значи јас го имам само аквариумот и полека го спремам. Затоа за самиот почеток ми треба осветлување и подлога. Сега за сега останува 4 неонки од по 36 вати мислам дека ќе биде доволно.
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Ќе има хранлива подлога од "SERA", не знам како точно се викаше. Микро и макро елементи не знам како се ставаат, ама ќе научам, а и CO2 ќе има ама тоа понатака. Значи јас го имам само аквариумот и полека го спремам. Затоа за самиот почеток ми треба осветлување и подлога. Сега за сега останува 4 неонки од по 36 вати мислам дека ќе биде доволно.
Co2 како за почеток можеш да направис со шеќер и квасец. За макро и микро ќе ти пишам во порака за да не рекламирам тука други страни.

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
Член од
14 јули 2012
Мислења
71
Поени од реакции
15
Фала за советите, сега чекам да ми стигне канистарот,а за тоа време сакам да го направам осветлувањето, затоа барав совети.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom