Аквариумски риби (општи дискусии)

Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
hornwort e treva samo za gupi ili za site zivorotki?
kade da ja najdam vo skopje, lokacija centar, aerodrom,lisice?
За сите, убава е што може да се расте во песок и на површина да плови, густа е и малите рибки се кријат во неа, а каде ја има незнам. На времето Зрзе ми даде едно гранче за неполн месец имав жбун :)

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
Тоа е тоа.. Мрежеста мрестилка

Sent from my E2003 using Tapatalk
те удавив денеска :toe:
извини,
ама не ми е јасно како ова функционира,
нели на пластичната мрестилка се става решетка и паѓаат малите доле
а во ова како се двои родилката од малите?

уште еднаш извини;)
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
те удавив денеска :toe:
извини,
ама не ми е јасно како ова функционира,
нели на пластичната мрестилка се става решетка и паѓаат малите доле
а во ова како се двои родилката од малите?

уште еднаш извини;)
Не се двојат никако, заоа ја викам чуварка. Тука малите се чуваат или доколку сакаш да ја користиш како мрестилка треба да ја напуниш со трева.

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
интересни работи има на следниов сајт
akvarium.mk
Знаеш дека со ова ризикуваш да те банираат :)
На сајтот најголемо познавање маст фиш, корен, боби и филип според мене, поготово корен.

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
413
Поени од реакции
82
Колку време треба да ги чувам малечките гупи посебно во мрестилиште во аквариумот
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Колку време треба да ги чувам малечките гупи посебно во мрестилиште во аквариумот
Додека да пораснат 1-1.5 цм да не можат да ги јадат

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
Член од
14 јули 2012
Мислења
71
Поени од реакции
15
Здраво. Сакам да направам аквариум со димензии 140*40*45. Сакам да чувам јужноамерикански мали циклиди (Mikrogeophagus ramirezi, Apistogramma cacatuoides), тертри (Cardinal Tetra, Neon Tetra,
Rummynose Tetra, разни видови corydoras-и, разни видови аncistrus-и), потоа од Азија (Glass catfish -Kryptopterus bicirrhis, Colisa lalia, Harlequin Rasbora, Siamese algae eater). Тоа се претежно риби кои преферираат помека вода која е спротивна на нашава скопска. Најдов некаде дека треба да се "преработи" водата преку РО (Реверзна Осмоза) апарат. Па ако имате инфо колку е и кај може да се најде за да не акам џабе низ градов. И дали мора да се има РО апарат за овие видови на риби. И не напоменав дека ќе има мнооогу растенија внатре. Фала ви однапред.






[COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.870588)][/COLOR]
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Здраво. Сакам да направам аквариум со димензии 140*40*45. Сакам да чувам јужноамерикански мали циклиди (Mikrogeophagus ramirezi, Apistogramma cacatuoides), тертри (Cardinal Tetra, Neon Tetra,
Rummynose Tetra, разни видови corydoras-и, разни видови аncistrus-и), потоа од Азија (Glass catfish -Kryptopterus bicirrhis, Colisa lalia, Harlequin Rasbora, Siamese algae eater). Тоа се претежно риби кои преферираат помека вода која е спротивна на нашава скопска. Најдов некаде дека треба да се "преработи" водата преку РО (Реверзна Осмоза) апарат. Па ако имате инфо колку е и кај може да се најде за да не акам џабе низ градов. И дали мора да се има РО апарат за овие видови на риби. И не напоменав дека ќе има мнооогу растенија внатре. Фала ви однапред.






[COLOR=rgba(0, 0, 0, 0.870588)][/COLOR]
3 prodavnici vo skopje delfin,nemo i deksport oaza

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Ne neznam ni dali imaat, ti gi pisav poso se najsnabdeni prodavnici

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
Член од
21 август 2009
Мислења
123
Поени од реакции
49
Фала 3pi0. А да не знаеш случајно колку се?
Се мислам дека нема да го најдеш тој апарат кај нас ама побарај, може да најдеш само средства за намалување на dh вредноста во водата.. Јас чувам кардинали и немаат проблем со стоена чешмовача.

Sent from my E2003 using Tapatalk
 
Член од
9 февруари 2015
Мислења
15
Поени од реакции
0
Може ли да ми кажете како да ја тестирам ph вредноста на водата и како да ја исчистам водата ако има многу амонијак и други токсини
 

Kajgana Shop

На врв Bottom