Авион на кејот на Вардар

Член од
9 мај 2013
Мислења
331
Поени од реакции
222
Сликиве се сликани во есента 2003 и кога ја видов темата на Анчо во врска со авионот, си реков ај и ја ке отворам слична тема со авиони на необични локации. Појма немам што правеа лугево со авионов, битно не го видов да летне :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Не му запалил моторот,затоа не полетал.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
И ова чудо се вика авион?! :icon_mrgr:
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Не е чудо да е од истиот човек и ова. Тука до Вардар на оваа страна завршува и
таа улица каде е и оној авион во дворот.(инаку тој е механичар)
 
Член од
9 мај 2013
Мислења
331
Поени од реакции
222
Не е чудо да е од истиот човек и ова. Тука до Вардар на оваа страна завршува и
таа улица каде е и оној авион во дворот.(инаку тој е механичар)
Изгледа од него ќе да е. Само ова што јас сум го сликал пред 10 години изгледа е некоја ептен првобитна верзија на авион што сигурно нема шанси да пролета. Ова ти што си го сликал делува по........... како да се изразам....... по авионски :)
Изгледа механичарот се усовршил во изработката на авиони во овие последни 10 години :)
 

.Sky.

Заменик министер без титула
Член од
15 февруари 2013
Мислења
6.857
Поени од реакции
7.241
Не е чудо да е од истиот човек и ова. Тука до Вардар на оваа страна завршува и
таа улица каде е и оној авион во дворот.(инаку тој е механичар)
Чичко анчо да не си грешка малце? Улицата од каде што завршува од тој човек до ова место има скоро 1км а од неговиот дом има околу скоро 2 км :) ...

Инаку ова не че да е авион на сликава ...
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Чичко анчо да не си грешка малце? Улицата од каде што завршува од тој човек до ова место има скоро 1км а од неговиот дом има околу скоро 2 км :) ...

Инаку ова не че да е авион на сликава ...
така ќе е, ова е малку подолу од новиот ФСМ,и уште малку па до таму,инаку улиците и не одат баш до вардар, а има едно два КМ точно.
„Авион на кејот“, ме потсети на нешто мислам беше и пред земјотресот или тие години,
Авион во Вардар,се расчу брзо низ сите скопски маала,и најинтересно им е на децата посебна на машките до 10 години,и сите тие трчај (и јас)да го видат тоа чудо,беше паднал точно на сред река карши сегашна и тогашна бавча Опатија.
 
Член од
9 мај 2013
Мислења
331
Поени од реакции
222
така ќе е, ова е малку подолу од новиот ФСМ,и уште малку па до таму,инаку улиците и не одат баш до вардар, а има едно два КМ точно.
„Авион на кејот“, ме потсети на нешто мислам беше и пред земјотресот или тие години,
Авион во Вардар,се расчу брзо низ сите скопски маала,и најинтересно им е на децата посебна на машките до 10 години,и сите тие трчај (и јас)да го видат тоа чудо,беше паднал точно на сред река карши сегашна и тогашна бавча Опатија.
Тогаш имало паднат авион покрај вардар, ама сега имаме бродолом на вардар. Ваљда некој пират си помислил дека вардар е пловен и заринкал со бродот. Сега нашиот Коце го прикажува бродот како туристичка атракција :D
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Јас тогаш го нареков авион-двосед без шофершајбна и кокпит :D
Јас 5-6 пати ја зумирав-одзумирав сликата да видам нешто што наликува на пилотска кабина ама такво нешто не најдов. Ипак добар сум бил со видот. :icon_lol:
 

Мачорка

Shining Star of Paektu Mountain
Член од
25 февруари 2011
Мислења
1.955
Поени од реакции
12.542
Од извори блиски на Зоран Божиновски, дознаваме дека на сликата всушност се прикажани подготовките за атентатот над Киро Глигоров. Ете го автомобилот ами 8 кој експлодираше во атентатот, а приколката која се наоѓа десно на фотографијата, била искористена за транспорт на експлозивот. Авионот служи само за да им го одвлече вниманието на случајните минувачи.
 
F

FARANG

Гостин
Станува збор за ултралајт авион...













Со еден ваков до Солуна града за 2000 ден. Таман со нашионт воен буџет кога ке треба да ги бомбардираме за сите по еден и јуриш...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom