Авионски несреќи

Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Падна еден и во Кина при слетување во Јучунг. Викаат има 42 мртви но 54 преживеале. К'смет.

Голема иронија е дека на сајтот на авиокомпанијата пишува не треба да се лета во Јучунг ноќе заради лошите услови како што се осветлувањето на пистата, временските прилики и околината.

 
T

Tetro

Гостин
БЕЛГРАД - ДВЕ ЛИЦА ЗАГИНАА ВО УРИВАЊЕ НА СПОРТСКИ АВИОН

Две лица загинаа денеска при уривање на мал спортски авион на аеродромот „Лисичји Јарак“, на 20 километри од Белград.

Како што јавија српските медиуми, загинатите се пилотот и копилотот на авионот.

Инцидентот се случил кога авионот се обидел да слета на аеродромската писта по 15-минутен лет. Леталото удрило во пистата и се запалило.

Во тек е истрага за утврдување на причините за несреќата.

http://telma.com.mk/index.php?task=content&cat=1&rub=4&item=2827
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Се урна руски воен авион

Руски воен авион се урна утрово во рускиот далечен исток, а членовите на екипажот успеале безбедно да се катапултираат, соопштило руското воздухопловство.
Портпаролот на воздухопловството, полковник Владимири Дрик изјавил дека авионот се урнал во близина на аеродромот во областа Приморски, за време на првиот пробен лет по извршена поправка, пренесува АП.
Според неговите зборови, двајцата членови на екипажот се безбедни и во добра здравствена состојбата.
Причината за несреќата се уште не е утврдена, а истрагата е во тек.
 

AL.

Член од
22 јануари 2009
Мислења
12.610
Поени од реакции
5.016
Се урна "Миг 29“ во Белорусија, двајца мртви

Воен авион од типот "Миг 29" на белоруското воено воздухопловство се урнал во текот на воена вежба во таа земја. Во несреќата загинале двајцата пилоти.
Инцидентот се случил околу 17 часот по локални време, авионот се урнал во шума откако пилотите изгубиле контрола над него, јавува РИА Новости.

Белоруските власти веднаш покренале истрага за причините за падот на авионот.


#
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
T

Tetro

Гостин
Чартер авион ја промаши пистата на аеродромот во Њукасл поради снегот и мразот

Чартер авион од типот „Боинг 737“, на британската туристичка компанија „Тимсон“, ја промаши пистата при спуштањето на аеродромот во Њукасл во североисточна Англија.
Инцидентот се случи доцна синоќа, а пистата беше покриена со снег и малку подмрзната од студеното време што овие денови ги зафати северните делови на Велика Британија. Пилотите на авионот не успеале да го запрат леталото на пистата, па тоа со предниот дел завршило во полето, надвор од пистата, објасни денеска претставник на аеродромските власти.
Во „Боингот“ на „Томсон“ се наоѓале 189 патници, вклучувајќи и едно бебе, кои се враќале од одмор што го поминале во Ланзероте, на Канарските острови. Никој од патниците, или од членовите на екипажот, не е повреден во овој инцидент.
Аеродромските власти во Њукасл соопштија дека првите испитувања покажале оти нема никакви оштетувања ниту на авионот.


http://www.mrt.com.mk//index.php?option=com_content&task=view&id=35406&Itemid=29
 
T

Tetro

Гостин
Двајца загинати во уривање на авион во Москва
DW - пред: 3 часа
Авион од типот Ту-154 се урна денеска при принудното слетување на московскиот аеродром Домодедово. Во несреќата според последните информации загинале најмалку двајца патници а десетици се повредени.

Жртви и повредени при принудно слетување на авион во Москва
Р.С.Европа - пред: 2 часа
Најмалку двајца се загинати, а 40 повредени при принудно слетување на руски патнички авион од типот „Тупољев-154“ на аеродромот во Москва, соопшти руското Министерство за вонредни состојби.

Двајца загинати и 40 повредени при принудно слетување на патнички авион во Москва
Алфа - пред: 3 часа
Најмалку двајца се загинати, а 40 повредени при принудно слетување на руски патнички авион од типот „Тупољев-154“ на аеродромот „Домодедово“ во Москва, соопшти руското Министерство за вонредни ...

Авион излетал од писта во Москва, најмалку двајца загинати
Нетпрес - пред: 4 часа
Најмалку две лица загинати откако авион излетал од пистата во Москва при итно слетување на аеродромот Домодедово. Авионот сопственост на “Дагестан ерлајнс“ во кој се наоѓале 155 патници принудно ...


http://www.time.mk/cluster/e002a394d2/dvajca-zaginati-vo-urivanje-na-avion-vo-moskva.html
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Двајца загинати во уривање на авион во Москва
DW - пред: 3 часа
Авион од типот Ту-154 се урна денеска при принудното слетување на московскиот аеродром Домодедово. Во несреќата според последните информации загинале најмалку двајца патници а десетици се повредени.
Жртви и повредени при принудно слетување на авион во Москва
Р.С.Европа - пред: 2 часа
Најмалку двајца се загинати, а 40 повредени при принудно слетување на руски патнички авион од типот „Тупољев-154“ на аеродромот во Москва, соопшти руското Министерство за вонредни состојби.
Двајца загинати и 40 повредени при принудно слетување на патнички авион во Москва
Алфа - пред: 3 часа
Најмалку двајца се загинати, а 40 повредени при принудно слетување на руски патнички авион од типот „Тупољев-154“ на аеродромот „Домодедово“ во Москва, соопшти руското Министерство за вонредни ...
Авион излетал од писта во Москва, најмалку двајца загинати
Нетпрес - пред: 4 часа
Најмалку две лица загинати откако авион излетал од пистата во Москва при итно слетување на аеродромот Домодедово. Авионот сопственост на “Дагестан ерлајнс“ во кој се наоѓале 155 патници принудно ...
http://www.time.mk/cluster/e002a394d2/dvajca-zaginati-vo-urivanje-na-avion-vo-moskva.html

во Русија почнаа да се рушат авиони како голуби дунеци. Од две причини : нивните патнички авиони ( а и други) се оставени на милост и немилост во однос на одржување, пред се бидејќи авионската индустрија која ги правеше е доведена на просјачки стап или веќе умрена.....оние пак авиони кои се донесени од запад се невидени кршеви, најмени или купени од оние гробиштата за авиони во Аризона..и најголемиот дел од нив летаат само во рамките на Руската федерација...никој надвор не ги прима, немаат дозвола за тоа....
Приказната е многу долга и тажна , но тоа е тоа ....глобалистиве газат и убиваат...:)
 
T

Tetro

Гостин
во Русија почнаа да се рушат авиони како голуби дунеци. Од две причини : нивните патнички авиони ( а и други) се оставени на милост и немилост во однос на одржување, пред се бидејќи авионската индустрија која ги правеше е доведена на просјачки стап или веќе умрена.....оние пак авиони кои се донесени од запад се невидени кршеви, најмени или купени од оние гробиштата за авиони во Аризона..и најголемиот дел од нив летаат само во рамките на Руската федерација...никој надвор не ги прима, немаат дозвола за тоа....
Приказната е многу долга и тажна , но тоа е тоа ....глобалистиве газат и убиваат...:)
Ќе отидеме оф-топик, ама ајде, некогаш мора и тоа.

Значи, Руските авиони се такви како што наведе, а можат да бидат далеку поспремни од моменталната состојба.
Руските пилоти се најлудите во светот. :) Слетуваат на замрзната писта, додека другите ќе кружат околу неа ако треба и по 3-4 саати пред да се исчисти пистата за слетување.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
uste edno off i kraj, tolku...:
Pod Пајперски самолет se podrazbira ruska varijanta na osnova na Piper Cub koja ja tabacat po podrumi, rabotilnici itn. i gi letaat "partizanski" ..:) Motor avtomobilski Subaru koj se nabavuva poloven na angro preki Primorskiot kraj, citaj Vladivostok, za koj nekolkumina pravat i prodavaat reduktori lokalno, elisa drvena i tolku....
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.185
Поени од реакции
4.822
Се срушил воен авион, повредени двајца пилоти

Двајца пилоти се повредени откако се срушил воен авион во западна Турција, пишува Асошиејтед прес.
Авионот паднал во близина на градот Измир.
Како што пренесуваат локалните медиуми, пилотите веднаш биле пренесени во болница. Причините за несреќата се уште не биле утврдени. Единствено што било познато е дека авионот се урнал веднаш по полетувањето од воздушната база.

http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=81082&kategorija=6
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Трагедија, но имало среќа во несреќата: 35 преживеани при падот на Иранскиот Boeing 727 - иако многу од преживеаните се во критична состојба. :toe:


The plane reportedly approached the runway to land but was forced to delay the touchdown due to bad weather.

The IranAir-operated plane, with 105 passengers and crew on board, crashed near Lake Orumiyeh, head of Iran's State Emergency Center Gholam-Reza Masoumi said on Sunday.

The American-made Boeing 727 had taken off from Mehr-Abad Airport in the Iranian capital, Tehran, with a one-hour delay and was en route to Orumiyeh International Airport when the incident happened.
http://www.presstv.ir/detail/159378.html
 

Kajgana Shop

На врв Bottom