Авионски несреќи

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Не знам каде си изгуби темата за авионските несреќи, сходно отварам нова.

Само што јавија дека, за жал, паднал мал авион во Монтана, 17 мртви вклучувајќи неколку деца.

Бог да ги прости.http://news.yahoo.com/s/ap/plane_crash_montana
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
nesto mnogu avioni vo posledno vreme....verojatno nekoi damki na sonceto....
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
2.681
Поени од реакции
182
На гробишта се урнал. :icon_neut
 

Iceboy

Porque somos LOS MEJORES
Член од
23 октомври 2008
Мислења
17.278
Поени од реакции
17.958
Да да на вестиве викаат наместо на скијање патниците од авионот ќе одат во гробишта
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Истиот вид на Аирбус кој го снема над Атлантикот минатата година овој пат падна во Либија. Летал од Јужна Афирка до Лондон. Сто и пет патници мртви.

A commercial passenger plane has crashed in Libya, killing all 105 people on board, airport officials say.

The Afriqiyah Airways flight from Johannesburg had been due to land at 0610 local (0410 GMT), they said. The plane crashed close to the airport.


The 94 passengers on board the Airbus 330 are believed to be of various nationalities, including British and South African.


The 11 crew were all thought to be Libyan nationals, an employee said.


The plane had been due to go on to Heathrow airport after stopping in Tripoli.


The BBC's Rana Jawad in Tripoli says it was not clear whether the plane was on the runway when it crashed, but she says that people she spoke to at the airport said they could not see the plane.


Ambulances have been going back and forth to the airport, our correspondent says.


She adds that the weather has been sunny and clear over the past few days.
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Колку што прочитав едно 10 годишно дете ја преживеало несреќата
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Авионска несреќа во Индија
Најмалку 160 лица го загубија животот во авионска несреќа во југозападниот дел на Индија, откако Боингот 737, управуван од српски пилот, не успеал правилно да слета на влажната писта во крајбрежниот град Мангалор, завршил во блиската шума, се запалил и експлодирал.

Спасувачките екипи и пожарникарите соопштиле оти изгорените тела на жртвите биле заробени во остатоците од авионот, додека 6 лица успеале да ја преживеат несреќата.

Според очевидците, Боингот на авиокомпанијата Ер Индија успешно се приземјил, но поради лизгавата писта во влажниот град Мангалор, истиот завршил во блиската шума каде што експлодирал.

он.нет
 
Член од
8 јуни 2010
Мислења
158
Поени од реакции
9
Член од
6 јануари 2008
Мислења
1.896
Поени од реакции
717
Најлошата авионска несреќа во цел свет:2 Боинг 747 се судираат на пистата на аеродромот во Тенерифе.Еве и клип
Part 1:www.youtube.com/watch?v=oUYWFhnz3QY
Part 2:www.youtube.com/watch?v=miTw2JqXpTs&feature=related
Part 3:www.youtube.com/watch?v=R7bjn1JUp0E&feature=related
Преживеани:0
Дали е нормален пилотот на КЛМ :nesvest: :nesvest: Човекот убил над 500 луге еј заради тоа што се правеше паметен....
 
Член од
4 јули 2008
Мислења
6.134
Поени од реакции
1.896
Овде не се многу виновни пилотите.Не ги гледав клиповите и незнам дали се од емисијата на National geographic но сепак ќе коментирам.На аеродромот тогаш имало магла.Бидејќи тоа било мал аеродром,а прегледноста била 0 поради густата магла требало многу да се внимава.Кога едниот боинг слетал на аеродромот од контролата му била дадена команда да се паркира и да се тргне од пистата,а во исто време му дале дозвола на другиот боинг да полета.Но првиот боинг кои слетал неможел да го најде местото каде што треба да го паркира авионот продолжил по пистата каде што вториот боинг во исто време полетувал..Командата му дала известување на првиот боинг дека вториот треба да полета од таа писта но поради проблем во комуникациите тие не ја примиле информацијата.Тогаш двата авиони се сретнале на пистата.За среќа вториот бонг малку се кренал и имало неколку преживеани патници.
 
T

Tetro

Гостин
Се урна воен хеликотер во Грција- загинаа двајца пилотиДвајца пилоти загинаа по пад на воен хеликоптер во Грција. Според првичните информации, несреќата се случила кога за време на обука хеликоптерот Апачи, ненадејно почнал да паѓа, по што се запалил.

Двајцата пилоти биле пронајдени мртви. Најверојатно причина за несреќата е проблем со моторот. Хеликоптерот е еден од 12-те кои што пред неколку месеци ги купи грчката влада.

Извор
 
T

Tetro

Гостин
Се урна авион на Аљаска

Се урна авион на АљаскаАвион со осум патници се урна на Аљаска, соопшти Националната гарда на државата, пренесува агенцијата Франс прес.
На местото на несреќата, што се случи во понеделник вечер во близина на градот Дилингам, се испратени лекарски екипи. Неофицијално, причина за несреќата било лошото време.
„Во авионот имало осуммина патници и можно е да има жртви“, се вели во соопштението на Националната гарда на Аљаска.
Неколку авиони, од кои еден воен и два карго, се урнаа за кратко време на Аљаска.
http://makfax.com.mk/113635

--- надополнето ---

Меѓу патниците на урнатиот авион на Аљаска бил и поранешен директор на НАСА

Во авионот, кој синоќа се урна северно од Дилингам, во западниот дел на Аљаска, се наоѓале девет патници.
Според Си-Ен-Ен меѓу патниците биле и поранешниот шеф на НАСА и административен директор на ЕАДС Северна Америка Шон О’Киф и поранешниот сенатор Тед Стивенс.
Американските медиуми јавуваат дека пет лица загинале, а четворица ја преживеале несреќата. Се уште не е позната судбината на О’Киф и на Стивенс.
Несреќата, според првичните информации се случила поради лошите временски прилики, односно поројниот дожд, маглата и ниската облачност.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Денес во Коломбија се преполови В737 при слетување во кој погина еден патник.

Colombian jet crash kills 1 of 131 aboard

Last Updated: Monday, August 16, 2010 | 11:38 AM ET


The Associated Press

A Boeing 737 jetliner with 131 passengers aboard crashed on landing and broke into three pieces at a Colombian island in the Caribbean early Monday. The region's governor said it was a miracle that only one person died.

http://www.cbc.ca/world/story/2010/08/16/colombia-jet-crash.html#ixzz0wmiyucXo


 

Kajgana Shop

На врв Bottom