Авионски несреќи

Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Епа ако не кажат така, кој ќе лета во иднина со џермануингс ако излезе дека имало дефект на авионот?
Еве сега кажаа дека копилотот барал помош од психијатар и му била дијагностицирана депресија. И сега? Уште прикриваат?
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Еве сега кажаа дека копилотот барал помош од психијатар и му била дијагностицирана депресија. И сега? Уште прикриваат?
Како бе одма го најдоа и психијатарот и успеаа да му накалемат и депресија. Па и мене ми била дијагностицирана депресија па не однесов у смрт 150 луѓе. Мислам не тврдам било што, можеби стварно му фалело нешто на типот ама дијагнозата (ако воопшто е точна) сама по себе не мора ништо да значи.

Btw ме изненадува брзината со која го решија случајот и ги најдоа причините. За оној срушениот над Украина година дена помина уште ништо дефинтивно нема. Не дека се исти случаите ама one may wonder.
 
Член од
3 јули 2010
Мислења
1.230
Поени од реакции
1.863
Како бе одма го најдоа и психијатарот и успеаа да му накалемат и депресија. Па и мене ми била дијагностицирана депресија па не однесов у смрт 150 луѓе. Мислам не тврдам било што, можеби стварно му фалело нешто на типот ама дијагнозата (ако воопшто е точна) сама по себе не мора ништо да значи.

Btw ме изненадува брзината со која го решија случајот и ги најдоа причините. За оној срушениот над Украина година дена помина уште ништо дефинтивно нема. Не дека се исти случаите ама one may wonder.
Како прво, не верувам дека некој некому нешто накалемил. Депресијата нема ист исход кај сите луѓе. Исто така и степенот на депресија и/или било каков relapse има важна улога.
Исто така, ова не е финален извештај, туку се само логички претпоставки во моментов - што не значи дека не може нешто да се смени до крајот на истрагата.

Исто така, не би било прв случај да заради самоубиствен нагон некој се реши да убие и други со него.
 
Член од
15 август 2009
Мислења
2.023
Поени од реакции
4.872
Како прво, не верувам дека некој некому нешто накалемил. Депресијата нема ист исход кај сите луѓе. Исто така и степенот на депресија и/или било каков relapse има важна улога.
Исто така, ова не е финален извештај, туку се само логички претпоставки во моментов - што не значи дека не може нешто да се смени до крајот на истрагата.

Исто така, не би било прв случај да заради самоубиствен нагон некој се реши да убие и други со него.
Вака напишано е во ред. Ама во твојот предходен коментар илустрираше сигурност во она што го пласирале медиумите како апсолутна вистина. Мојата реакција беше во тој правец. Дека прекратко е времето за да било кој може да дојде со дефинитивен заклучок освен ако не сакаат нешто да заташкаат.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.163
Поени од реакции
6.881
Многу ми е чудно како веднаш дојдоја до заклучокот дека пилотот сакал намерно да го урне авионот, а не тоа дека можеби нешто во кабината се имало случено, како на пример паѓање на нивото на кислород во кабината.
 

Syn

^ Фабричка грешка
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.010
Поени од реакции
40.092
Многу ми е чудно како веднаш дојдоја до заклучокот дека пилотот сакал намерно да го урне авионот, а не тоа дека можеби нешто во кабината се имало случено, како на пример паѓање на нивото на кислород во кабината.
Објаснуваше еден пилот-ветеран на cnn, за тоа како функционирал системот на истата врата од тој авион, ако тоа се случило тогаш другиот пилот без проблем ќе влезел, но цаката била што имало некое копче кое кога ќе го стиснеш еден мал временски интервал вратата не се отвара, овој го држел цело време а со другата рака го насочил авионот кон планината.
Тебе, мене, секако ќе ни е чудно ама низа експерти потврдија дека системот на функционирање со вратата бил таков што само од внатре некој намерно може перманентно да ја затвори и никој да не влезе, што било и случај, има аудио снимки каде другиов пилот се обидува да го разубеди, на крај земал секира да мава само како што го разбрав тој од cnn, таа врата била тестирана на рачна граната, и не била пробиена така да обидиве биле јалови на главниот пилот, верувам и самиот бил свесен за тоa aли во таква ситуација не можеш ни да помислиш што се му поминувало низ глава.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.123
Поени од реакции
18.108
Можда не е поврзано, ама занимливо акo e така и ако Germanwings работат слично.
https://www.youtube.com/watch?v=zi-x_UgTTOQ&t=11m41s[DOUBLEPOST=1427664997][/DOUBLEPOST]Исто А320, Ер Канада на лет Торонто - Халифакс.
Снежно невреме со слаба видливост, излетал од пистата и закачил далновод.За среќа без посериозни последици по патниците.


[DOUBLEPOST=1427665061][/DOUBLEPOST]виа Flightradar24.com[DOUBLEPOST=1427665099][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
zaebano e veke qa ti e 5trav qa vleze5 vo avion ili kola ili bilo 5to jebi6a toa ti e zivotot iluzuja
 
Член од
23 јуни 2008
Мислења
9.265
Поени од реакции
5.045
http://faktor.mk/2015/03/30/nova-teorija-koj-bil-tamu-germanskiot-avion-ne-go-urna-pilotot-samoubiets-tuku-nekoj-drug/

Некој ако сака да убие 2 инжинери , ќе урива авион. Глупост.

Не е дека се согласувам со ова - не сум во тек - ама ако некој сака да убие некој многу важен за кој што е спремен да земе и додатни жртви - еве ти perfect timing :)

Пак ќе кажам, не се согласувам со текстот :)
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.618
Поени од реакции
17.215
Многу ми е чудно како веднаш дојдоја до заклучокот дека пилотот сакал намерно да го урне авионот, а не тоа дека можеби нешто во кабината се имало случено, како на пример паѓање на нивото на кислород во кабината.
Мене па ми е чудно како сите можни теории ги направија само за официјалната да не ја прифатат,од авиони до невротоксини секој втор на фејсбук шернува.
 
Член од
14 април 2012
Мислења
31.170
Поени од реакции
61.338
Многу ми е чудно како веднаш дојдоја до заклучокот дека пилотот сакал намерно да го урне авионот, а не тоа дека можеби нешто во кабината се имало случено, како на пример паѓање на нивото на кислород во кабината.
Aко паднало нивото на кислород како што викаш, телото влегува во хипоксивна состојба, како оние грците што се срушија пред многу години. Од тоа што ни беше кажано, копилотот во последните неколку секунди се слушал како дише смирено и длабоко на voice recorder-от.

Хипоксија го намалува целосно капацитетот на телото, не дозволува да мислиш, збунет си и заспиваш потоа.
Некој намерно го држел копчето за вратата, односно, го блокирал системот кој дозволува алтернативно отварање на вратата. Човек во хипоксивна состојба не би можел ова да го прави.

И да не е ова случајот со причината за урнување, одлично смислена приказна е.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.163
Поени од реакции
6.881
Aко паднало нивото на кислород како што викаш, телото влегува во хипоксивна состојба, како оние грците што се срушија пред многу години. Од тоа што ни беше кажано, копилотот во последните неколку секунди се слушал како дише смирено и длабоко на voice recorder-от.

Хипоксија го намалува целосно капацитетот на телото, не дозволува да мислиш, збунет си и заспиваш потоа.
Некој намерно го држел копчето за вратата, односно, го блокирал системот кој дозволува алтернативно отварање на вратата. Човек во хипоксивна состојба не би можел ова да го прави.

И да не е ова случајот со причината за урнување, одлично смислена приказна е.
Абе има чадено нешто у кабина можда CO

Луфтханза е најголем сервисер на авиони у Европа, зарем мислиш дека ќе признаат абе наша техничка грепка беше. :coffee:
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.735
Поени од реакции
10.235
Објаснуваше еден пилот-ветеран на cnn, за тоа како функционирал системот на истата врата од тој авион, ако тоа се случило тогаш другиот пилот без проблем ќе влезел, но цаката била што имало некое копче кое кога ќе го стиснеш еден мал временски интервал вратата не се отвара, овој го држел цело време а со другата рака го насочил авионот кон планината.
Тебе, мене, секако ќе ни е чудно ама низа експерти потврдија дека системот на функционирање со вратата бил таков што само од внатре некој намерно може перманентно да ја затвори и никој да не влезе, што било и случај, има аудио снимки каде другиов пилот се обидува да го разубеди, на крај земал секира да мава само како што го разбрав тој од cnn, таа врата била тестирана на рачна граната, и не била пробиена така да обидиве биле јалови на главниот пилот, верувам и самиот бил свесен за тоa aли во таква ситуација не можеш ни да помислиш што се му поминувало низ глава.
јас па од друг извор читав као дека има можност од кабината да се внесе шифра со која нема шанси вратата да се отвори ни од надвор со веќе споменетата шифра...
у врска со опаѓање на кислородот нели се губи свесност али по х висина кога ке падне авионот потвторно се стабилизира притисокот и има време да се освестат без никаков ризик дека ке удрат од нешо пошо ова се дешава на голема висина не на 100м од земја
 

Kajgana Shop

На врв Bottom