Авиони погодни за Македонија

  • Креатор на темата FilipMacedon
  • Време на започнување
F

FilipMacedon

Гостин
Мене лично ме интересира кои борбени авиони од кој тип би биле најпогодни за македонското небо,но бидејќи имаме мал воздушен простор
можеме и да збориме за цела Македонија(Пирин,Беломоре,Вардар).Ајде да видам кои се типови на авиони ке наброите ,и во кој број да бидат
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697

epeten eftino, epten ekonomicno, epten EFIKASNO....avionce...!
..edinstveno so realna borbena istorija.......
 
F

FilipMacedon

Гостин
Конкрете,не заебавај.Дај одбери некој млазњак,со овие пропелерци само ке се срамиме
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
JAS 39 Gripen - за 2006 година е чинел около 45-50 мил.$

Миг 29 ако сакаш руски модел.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
Конкрете,не заебавај.Дај одбери некој млазњак,со овие пропелерци само ке се срамиме
A be ja ne sum bas mnogu po FANTAZIRANJE... :)
....inaku , ako si za "mlazni"samo dva tipa...onoj koj veke go ima na Petrovec ,

a ako sakame sami da go proizveduvame toa NASIOT AVION ..togas :


ARES na Bert Rutan...so asimetricno postaveni usis na motorot i vulkan topot.... :)
A-10 za siromasni... :)
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.040
Поени од реакции
2.270
Определено МК има нужда от авион,коjато подржка нема да чини много.За 25 000 квадратни километра мислам дека какавто и да е авиона не са нужни повеке от 10-20 броja.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Британскиот [FONT=arial,helvetica]Harrier

[/FONT]


[FONT=arial,helvetica] [/FONT][FONT=arial,helvetica]

[/FONT] [FONT=arial,helvetica] DIMENSIONS: [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Length [/FONT] [FONT=arial,helvetica] (GR.3) 47.17 ft (14.37 m)
(F/A.2) 46.50 ft (14.17 m) [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Wingspan [/FONT] [FONT=arial,helvetica] 25.25 ft (7.60 m) [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Height [/FONT] [FONT=arial,helvetica] (GR.3) 11.25 ft (3.42 m)
(F/A.2) 12.17 ft (3.71 m) [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Wing Area [/FONT] [FONT=arial,helvetica] 201.1 ft� (18.68 m�) [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Canard Area

[/FONT] [FONT=arial,helvetica] not applicable

[/FONT] [FONT=arial,helvetica] WEIGHTS: [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Empty [/FONT] [FONT=arial,helvetica] (GR.3) 12,200 lb (5,533 kg)
(F/A.2) 14,052 lb (6,374 kg) [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Normal Takeoff [/FONT] [FONT=arial,helvetica] unknown [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Max Takeoff [/FONT] [FONT=arial,helvetica] (GR.3) 26,000 lb (11,793 kg) [short-takeoff]
(F/A.2) 26,200 lb (11,884 kg) [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Fuel Capacity [/FONT] [FONT=arial,helvetica] internal: 5,060 lb (2,295 kg)
external: 5,300 lb (2,404 kg) [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Max Payload

[/FONT] [FONT=arial,helvetica] 8,000 lb (3,630 kg) [short takeoff]
5,005 lb (2,270 kg) [vertical takeoff]

[/FONT] [FONT=arial,helvetica] PROPULSION: [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Powerplant [/FONT] [FONT=arial,helvetica] one Rolls-Royce Pegasus Mk 106 vectored-thrust turbofan [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Thrust [/FONT] [FONT=arial,helvetica] 21,500 lb (95.64 kN)

[/FONT] [FONT=arial,helvetica] PERFORMANCE: [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Max Level Speed [/FONT] [FONT=arial,helvetica] at altitude: Mach 1.25
at sea level: 735 mph (1,185 km/h), Mach 0.97
sea level cruise: 405-520 mph (650-835 km/h) [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Initial Climb Rate [/FONT] [FONT=arial,helvetica] 50,000 ft (15,240 m) / min [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Service Ceiling [/FONT] [FONT=arial,helvetica] 51,000 ft (15,545 m) [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Range [/FONT] [FONT=arial,helvetica] typical: 540 nm (1,000 km)
ferry: 1,800 nm (3,330 km) [/FONT] [FONT=arial,helvetica] g-Limits [/FONT] [FONT=arial,helvetica] +7.8 / -4.2

[/FONT] [FONT=arial,helvetica] ARMAMENT: [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Gun [/FONT] [FONT=arial,helvetica] two 30-mm Aden gun pods (150 rds ea) [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Stations [/FONT] [FONT=arial,helvetica] five to seven external hardpoints [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Air-to-Air Missile [/FONT] [FONT=arial,helvetica] AIM-9 Sidewinder, AIM-120 AMRAAM, Sky Flash, Matra 550 Magic [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Air-to-Surface Missile [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Wasp, Sea Eagle, AGM-84 Harpoon [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Bomb [/FONT] [FONT=arial,helvetica] WE177 nuclear, GBU-13/-18 Paveway laser-guided, 1,000-lb GP, BL.755 cluster, Matra 400-kg retarded bombs [/FONT] [FONT=arial,helvetica] Other [/FONT] [FONT=arial,helvetica] rocket pods, ECM pods, recon camera pods, munition dispensers [/FONT]
[FONT=arial,helvetica] [/FONT]
[FONT=arial,helvetica] 3-VIEW SCHEMATIC: [/FONT] [FONT=arial,helvetica] [/FONT]
[FONT=arial,helvetica]
[/FONT] [FONT=arial,helvetica] [/FONT]
[FONT=arial,helvetica]
[/FONT]
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
258
F-35 За во иднина многу добар авион за Македонското поднебје. Верзијата Б мислам дека е со VTOL па така да супер ќе е. (Ко инвеститор во авионот е Турската војска). 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.697
Sekoj avion so osnovna cena pogolema od 200.000 evra ne treba ni da se stava na spisok...:)
 
Х

Ханзо

Гостин
Ако веќе фантазираме......за стил бре...барем да бидеме убави. :)
 
Член од
12 јуни 2006
Мислења
231
Поени од реакции
31
Ако веќе фантазираме......за стил бре...барем да бидеме убави. :)
Убав е убав.... има и мети на него! Него дали знаете дека ние (според акциониот план на НАТО) нема да имаме воени авиони - и сега ги немаме (само хеликоптери)? А дали знаете која соседна држава е задолжена за одбрана на нашето небо?
 
Член од
12 јуни 2006
Мислења
231
Поени од реакции
31
Мене лично ме интересира кои борбени авиони од кој тип би биле најпогодни за македонското небо,но бидејќи имаме мал воздушен простор
можеме и да збориме за цела Македонија(Пирин,Беломоре,Вардар).Ајде да видам кои се типови на авиони ке наброите ,и во кој број да бидат
Ја би подигнал кредит од банка (Америчка) едно 50-60 милијарди, ќе купам 2-3 носачи на авиони (од Америка) , неколку подморници и други ситници што идат уз тоа. - Што? немате море?, - ќе прашаат зачудено американците... Како немате море, па Егејско чие е? Море купете си вие и дузина „Команчи“ ќе ви се најдат за високи планини да браните, као Пирин... на пример...
Е, не ќе купувам од Украина, ебате беља, оружје се купува од најјакиот, за да никој не те заебава, не мора дури ни да го употребуваш. Саркози ќе им го пуши на грциве наредниве 10 години за 15-16 милијарди евра за „миражи“, ама американциве се бесни и сега каков секс ќе им удираат на грчиштана, очи ќе им испаднат. Веќе почнаа.... им ги извадија аферите со СИМЕНС и Германос, понатамошното дупење ќе биде уште пожестоко...
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
258
Ако немаме авиони не значи дека не треба да имаме против воздушни. Купи таму патриотки или незнам што од Америка и чекај некој да залута. :D Тоа што Македонија нема Авиони во НАТО планот многу е глупо. Зошто. Таман позиција сме...
Инаку ако нема авиони од таков тип јас викам едни вакви да си купиме.А за логистичка подршка на копнени воени сили, посебно спецјални воени единици (како Волците), дефинитивно ни треба ова...


Херкулес товарен авион со 3 различни „пушки“ од страната. Погоден за ноќно време. Уууу ГРМИТ(право предлог за име на единицата).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom