Абортус (општо) и дали оправдувате или не?

Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
ne mozete nikoj da kazuvate i da sudite dali ste za ili protiv abortusot (a i iajs nemozam da sudam) se dodeka ne dojde do toa (nedaj boze :tapp:) Jas licno znam primer preku rekla kazala devojce 16godisno imase vrska so eden tip skoro edna godina ama od doma i ne znaea i ostanala bremena. I so ke prai na samo 16god dane go rodi? Koja bi go rodila na 16 godini ti da gledas dete i ojde devojceto parite vraka, deckoto za raka i abortira. Mi kazuvase drugarka i sto bila so nea deka so vakum go cistela mislam deka eden mesec bila bremena i ispustala nekoi zvuci od bolka i bilo dosta grozno da ne recam uzasno . Pa zatoa umot vo pic*ata a ne vo glavata :pipi:
Аботусот е болна работа,велат дека премногу болело ако не го правиш со анастезија и ако го прајш кај некој надни лекар.ЗНачи треба да си појдиш на правото место,плаќаш дупло,со анастезија и крај.
и после абортусите нека се забрануваат со закон,и нека одат младите девојки кај такви надни лекари,нека трпат болки,и плус со тоа се со едната нога в гроб,а дека ќе останат бремени пак да ми пишите.Затоа се оди на правото место-в болница каде шо има група анастезиолози...
 
Член од
4 септември 2008
Мислења
63
Поени од реакции
0
нека трпат болки,и плус со тоа се со едната нога в гроб,а дека ќе останат бремени пак да ми пишите.Затоа се оди на правото место-в болница каде шо има група анастезиолози...[/quote]

e mnogu mi e nesvatlivo toa koga ke recete deka nemoze pak bremeni da ostanat tie sto abortirale, kako ne? kako moze toa, koga doktorot toa pravilno ke go izraboti i plus samo so vsmukuvanje so cevce za 2min gotovo e ni povreda ni ostetuvanje zosto da ne ostani posle bremena ?
 
Член од
2 август 2008
Мислења
743
Поени од реакции
460
нека трпат болки,и плус со тоа се со едната нога в гроб,а дека ќе останат бремени пак да ми пишите.Затоа се оди на правото место-в болница каде шо има група анастезиолози...
e mnogu mi e nesvatlivo toa koga ke recete deka nemoze pak bremeni da ostanat tie sto abortirale, kako ne? kako moze toa, koga doktorot toa pravilno ke go izraboti i plus samo so vsmukuvanje so cevce za 2min gotovo e ni povreda ni ostetuvanje zosto da ne ostani posle bremena ?[/quote]
Па мислам дека ти кажав погоре,кога ќе одат кај некои надни лекари шо не се воопшто компетенти за да извршат абортус,тоа се случува.А кога ќе си појдеш кај шо треба нема гајле...професионалец се грижи за тебе.Сега ме сфати ?
 
Член од
9 септември 2008
Мислења
431
Поени од реакции
63
аборус си е ок ако е направен легално.па грешки сме луѓе прајме нели?
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.705
Поени од реакции
19.771
нека трпат болки,и плус со тоа се со едната нога в гроб,а дека ќе останат бремени пак да ми пишите.Затоа се оди на правото место-в болница каде шо има група анастезиолози...
e mnogu mi e nesvatlivo toa koga ke recete deka nemoze pak bremeni da ostanat tie sto abortirale, kako ne? kako moze toa, koga doktorot toa pravilno ke go izraboti i plus samo so vsmukuvanje so cevce za 2min gotovo e ni povreda ni ostetuvanje zosto da ne ostani posle bremena ?[/quote]


Со вшмукување на ембрионот значи таква интервенција се врши само до 6-7 недела од бременоста додека сеуште е ембрион плодот или фетус, но абортус е дозволен и до 3тиот месец на бременоста, тогаш буквално се чисти и тоа треба баш професионалци да го изведат, за да не настанат несакани последици како да остане неплодна девојката, или други потешкотии, значи веќе ако дојде ред за абртус , најубаво е во клинички центар, односно клиника за гинекологија и акушерија, па таму се надевам дека ќе сторат се да ве заштитат пред се вас и да не ви остават никакви постоперативни последици.
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Се случило една од сто да остане неплодна после абортус, зшо се извршил нелегално кој знае кај каков неписмењак, и после ќе се плашат да абортираат од причина дека нема да можат да останат бремени повторно. Ако се се одвива во место со добри услови во клиника за гинекологија и со анестезија и со стручњак, нема потреба од паника.
 
Член од
25 септември 2008
Мислења
18
Поени од реакции
0
значи сепак забрана за абортус...и пазете се гледајте воопшто да не дојде до рамислување за абортус..ако не млада мама...па ако треба и самохрана:salut:
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
A si se zaprasal li dali nekogas maskite se spremni da gi napravat golemite zrtvi ? Na primer sto bi ti napravil , da si vo taa situacija ?
Епа ако не сите мажи на светот да направат колективно харикири од сочуство кон жените дека мораат да раѓаат. :toe:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Епа ако не сите мажи на светот да направат колективно харикири од сочуство кон жените дека мораат да раѓаат. :toe:
Не мора толкава жртва, доволно е нешто што се вика одговорност. :wink:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Еве денешна статија во Утрински весник ко порачана за темава:



Со секс се почнува се' порано - и тоа без заштита


Светскиот ден на контрацепција одбележан без податоци за бројот на абортуси

Јасмина Јовановска




Старосната граница на младите кои првпат се одлучуваат на секс се' повеќе се симнува, но надлежните не знаат колку таблети за контрацепција се употребуваат, ниту пак колку девојки и жени завршуваат на абортус. Светскиот ден на контрацепција вчера во Македонија беше одбележан без овие податоци. Министерството за здравство немаше официјална статистика, затоа што таа била во фаза на подготовка. Срамната ситуација донекаде ја спасија стручњаците кои излегоа со податоци за 2003 година.

„Стапката на употреба на орална контрацепција во Македонија е многу ниска и изнесува два до три проценти, додека во светски рамки е 11 проценти“, истакна на вчерашната прес-конференција по поводот Денот на контрацепција д-р Горан Димитров од Клиниката за гинекологија и акушерство. Според податоците за земјите од регионот од декември 2006 година, Македонија е на дното според употребата на орална контрацепција. А колку е битна свеста за контрацепцијата укажува фактот што на секоја петта жена во светот која забременува, кај најмалку една од нив се работи за непланирана бременост, што во најголем број од случаите завршува со абортус, објасни д-р Димитров. „Многу млади жени имаат незаштитен секс во текот на првиот сексуален однос. Едно од десет раѓања е кај мајки кои и самите се' уште се деца“, истакна д-р Димитров, кој додаде дека во Македонија 80 отсто од младите не консултираат гинеколог при првиот сексуален однос.

Студиите спроведени од Министерството за здравство, како што рече претставникот д-р Едис Рамо, укажуваат дека неинформираноста за сексуалното и репродуктивното здравје е главна причина за зголемен ризик од несакана бременост и сексуално преносливи болести. И покрај ваквиот заклучок, таа немаше податоци кога е направена последната студија, какви мерки се преземени во училиштата, колку се користат таблетите за контрацепција, ниту пак колку абортуси годишно се прават во земјава, со објаснување дека извештајот се' уште се подготвува.

Гинеколозите предупредуваат дека се' помлади се одлучуваат на прв секс и тоа без заштита, дури и деца од 13- годишна возраст и дека бројот на абортуси се' уште се доближува до бројот на раѓањата, а голем број од нив, неофицијално, се вршат нелегално во приватни гинеколошки ординации. Овие случаи најчесто се откриваат кога ќе дојде до загрозувачка компликација за животот, поради што за помош тие се обраќаат во болниците. Во приватната болница „Мала Богородица- Систина“ годишно се прават од 800 до 900 абортуси. Лани од компликација од нелегален абортус извршена во друга ординација кај нив биле третирани два до три случаи, вели д-р Васил Јовковски. На Клиниката за гинекологија, пак, за разлика од 1990 година кога биле правени и до 4.100 абортуси, годинава има само 300 абортуси, но нема податок за лекувани пациентки од последици од илегален абортус.

Затоа, велат гинеколозите, треба да се стави акцент на контрацепцијата со која младите треба да ги запознаат прво родителите, а клучна улога имаат и медиумите.

Светските истражувања покажуваат дека 33 проценти од младите преку Интернет се информираат за заштитата од несакана бременост, сексуалното и репродуктивното здравје, а овој процент расте до 93,9 проценти кога ќе се вклучат и другите медиуми. Меѓутоа, според д-р Татјана Гуржанова од Клиниката за гинекологија, главна улога има и образованието, па затоа таа предложи покрај веронауката, во училиштата да се воведат и часови за сексуална едукација.
 

Луси

extreme
Член од
17 септември 2008
Мислења
6.705
Поени од реакции
19.771
Многу јасно, како ќе имаат точни бројки кога принципот на аборутус за малолетна девојка е : таа мора да дојде со еден родител/старател кој ќе одобри да се изврши абортусот, е сега многу им е полесно на диво, каде што ќе можат и да сокријат од родителите и да си напраат абортус, баш ни лук јал ни на лук мирисал, арно ама колку само можат копмликации да настанат, јас имам пријателка која за малку ќе починеше од не соодветено извршен абортус! Значи ако дојде до самиот чин, се знае легално и најсигурно на Клиника за Гинекологија, е сега за срамот и стравот треба пред да зачнеш да му ја мислиш.
А патем кон горе наведениот текст на Бети, др. Горан Димитров е еден од најдобрите доктори гинеколози на самата Клиника:smir:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Odgovornost,merak i strast se razlicni poimi,prvo mladinata mora da si gi kontrolira emociite za da ne dojde do nesakani posledici,a koga ke dojde ima samo napred i nazad,odlukata sekoj sam si ja nosi ama posledicite ostanuvaat do krajot na zivotot?!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom