АНТИЧКА МАКЕДОНИЈА = ФАШИЗАМ

H

HITCH

Гостин
Почнав да пишувам реферат на оваа тема и во еден момент се фатив како ја матретирам тастатурата со цел да не испуштам некој збор ......... СТРАШНО........ Се смирив малку си подразмислив дали вреди коментар и сфатив дека коментар на оваа тема не е потребен темата си има се....... Ова е најлуда екскурзија и навреда до сега што можеше да се сервира. Ова е најголема навреда .... Македонците сега станаа и фашисти .... WOOOW... не може релевантен извор да ви биде што напишале луѓе кои се лути на текст во весник кој не се знеа кој го финансира и која е целта за неговото постоење. Многу чудно што сега сите сме во ист кош требало нетребало МНОГУ СУМ НАВРЕДЕНА И ОЧЕКУВАМ ИЗВИНУВАЊЕ ЗА ОВАА ТЕМА НЕ САМО МЕНЕ ТУКУ НА СИТЕ
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634
Почнав да пишувам реферат на оваа тема и во еден момент се фатив како ја матретирам тастатурата со цел да не испуштам некој збор ......... СТРАШНО........ Се смирив малку си подразмислив дали вреди коментар и сфатив дека коментар на оваа тема не е потребен темата си има се....... Ова е најлуда екскурзија и навреда до сега што можеше да се сервира. Ова е најголема навреда .... Македонците сега станаа и фашисти .... WOOOW... не може релевантен извор да ви биде што напишале луѓе кои се лути на текст во весник кој не се знеа кој го финансира и која е целта за неговото постоење. Многу чудно што сега сите сме во ист кош требало нетребало МНОГУ СУМ НАВРЕДЕНА И ОЧЕКУВАМ ИЗВИНУВАЊЕ ЗА ОВАА ТЕМА НЕ САМО МЕНЕ ТУКУ НА СИТЕ
Од кого од Геро?
 
Член од
9 март 2007
Мислења
323
Поени од реакции
21
1. Дали ти си бил таму, па да можеш да збориш како било? Јас знам лично два-тројца кои биле и имам само најголема почит за нив. Ако ти си бил таму, ќе те почитувам исто така. Ако не си бил и муабетот ти е само за да привлечеш внимание, празен ти е.

2. Јас лично не би можел. Зошто? Имам лоши колена и во првиот момент кога би ме натовариле со чизми, оклоп и слично би завршил во болница. Со други зборови, би имале поголем зијан од мене во војска, отколку ќар. Повели, пцуј ме за тоа ако сакаш.

3. Национализмот и патриотизмот се покажуваат на многу начини. Она што јас го можам е да бојкотирам сè што е со Грчки капитал (Веро, Макпетрол, некупување на производи со потекло од Грција, неодење во Грција на одмор итн). Слободно кажи дека сум „помал“ патриот од оние што биле на фронтовите во 2001, во право си. И јас живеам со тоа. Но не кукам што другите се поголеми патриоти од мене, туку ги поддржувам во секој момент.

Со други зборови, помогни кајшто треба. Ако не можеш да помогнеш, не одмагај.
Прво... МАК ПЕТРОЛ не е грчка компанија...

второ, неколку луѓе од мојата фамилија биле како резервисти во војната и многу ДОБРО ја познавам таа работа, а и на моја комшија му има загинато брат мислам дека беше во Вејце, јас тогаш бев млад и нормално не можев да одам во војска.

Инаку јас би ја бранел мојата земја ако има потреба би одел и со оружје, способен-неспособен, ќе се обидам да помогнам искористувајќи го својот максимум, јас никогаш не бегам!

Но сакам да прокоментирам малку околу национализмот, нормално е да се има патриотизам кај секој македонец и да се гордее бидејќи е македонец и само македонец.

Но бидејќи грците не мразат, исто така и бугарите, не не признаваат, сакаат да не нема, мора да сфатиме дека на воен план воопшто не можеме да се спротиставиме, ќе не згазат во 24 минути! Единствено можеме да се спротиставиме и да ги победиме само ако играме паметно и ако не водат паметни политичари кои помалку ломотат а повеќе работат, работат долгорочно на квалитетни решенија, а не од денес за утре. Тоа моментално кај нас го нема!
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Почнав да пишувам реферат на оваа тема и во еден момент се фатив како ја матретирам тастатурата со цел да не испуштам некој збор ......... СТРАШНО........ Се смирив малку си подразмислив дали вреди коментар и сфатив дека коментар на оваа тема не е потребен темата си има се....... Ова е најлуда екскурзија и навреда до сега што можеше да се сервира. Ова е најголема навреда .... Македонците сега станаа и фашисти .... WOOOW... не може релевантен извор да ви биде што напишале луѓе кои се лути на текст во весник кој не се знеа кој го финансира и која е целта за неговото постоење. Многу чудно што сега сите сме во ист кош требало нетребало МНОГУ СУМ НАВРЕДЕНА И ОЧЕКУВАМ ИЗВИНУВАЊЕ ЗА ОВАА ТЕМА НЕ САМО МЕНЕ ТУКУ НА СИТЕ

Абе мајсторе, поголема навреда за Македонија нема од таа самопрогласен патриот да не знае како се пишува името на татковината. Да точно, на твојот nickname и потписот под него алудирам.
За твоја информација името на мојата, а веројатно и твојата татковина е МАКЕДОНИЈА, а не MAKEDONIA, или UNITED MACEDONIA, а не UNITED MAKEDONIA.
Се додека не ја научиш таа лекција, не можеш да одиш на лекцијата патриотизам и национализам. Поздрав.:toe:

Едит: Извини, бидејки си НАВРЕДЕНА, занемари го тоа МАЈСТОРЕ.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
23
??? Кој ти е муабетот? За каква правда зборуваш?

„Ти не си Македонец, ти си FYROM-ец. Твојот јазик не е Македонски, тој е Славобугарски. Во твојата држава има Албанци (прво и основно) и Славобугари. Ако кажеш дека има Македонци, ги напаѓаш моите основни човекови права да кажувам дека Македонија е Грчка, бидејќи од секогаш било така (Букурешт 1913 е само мит, жими сè).“

Дали ти *ова* го оправдуваш? Ако да, ти си Грчки националист.



Нема универзална правда, има само две (или повеќе) страни, кои се борат за едно нешто. Има борба, има победник и тој е во право. Сега ти бирај на која страна се бориш.
мешаш баби и жаби,кој може тоа да го оспори,мојата поента беше тоа што било е така,само што правиме денес да го зачуваме или пак тоа што го имаме надградиме а со сиромаштија то не се прави ,гледниот размислува со стомавот...... во грција не сум бил па има едно 17/18 год.. пс некој не ме признава не му давам пари
а за борбата се согласувам само средствата ни се различни
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Прво... МАК ПЕТРОЛ не е грчка компанија...
Дали зема нафта од ОКТА? ОКТА е грчка компанија. Поентата ми е моите пари да не отидат на Грчки сметки.


второ, неколку луѓе од мојата фамилија биле како резервисти во војната и многу ДОБРО ја познавам таа работа, а и на моја комшија му има загинато брат мислам дека беше во Вејце, јас тогаш бев млад и нормално не можев да одам во војска.
Почит кон тебе тогаш.



Инаку јас би ја бранел мојата земја ако има потреба би одел и со оружје, способен-неспособен, ќе се обидам да помогнам искористувајќи го својот максимум, јас никогаш не бегам!
А ако твојот максимум не е физички, туку умствен? Ако можеш многу повеќе да постигнеш со интелектуален труд отколку со пушка во рака? Пак би гинел? Тоа би било залудно фрлање на капацитетот.

Верувај, јас како воено неспособен го давам својот максимум за Македонската нација постојано.



Но сакам да прокоментирам малку околу национализмот, нормално е да се има патриотизам кај секој македонец и да се гордее бидејќи е македонец и само македонец.

Но бидејќи грците не мразат, исто така и бугарите, не не признаваат, сакаат да не нема, мора да сфатиме дека на воен план воопшто не можеме да се спротиставиме, ќе не згазат во 24 минути! Единствено можеме да се спротиставиме и да ги победиме само ако играме паметно и ако не водат паметни политичари кои помалку ломотат а повеќе работат, работат долгорочно на квалитетни решенија, а не од денес за утре. Тоа моментално кај нас го нема!

Така е. Брзо решение би било промена на името. Се согласуваш ли?

Мислам, знаеш ли зошто сме до овој степен кајшто сме? Зашто во 50-те години, во времето на СФРЈ, на нашите не им текнало дека треба да ја развиваат својата национална свест, како што тоа го правеле другите републики, туку едноставно убаво им било да си го прчат и некој од Белград да им кажува што кога да прават. Не размислувале за Македонската нација, туку само за своите интереси и еве нè сега до кај сме.



Е сега, покажано е и докажано дека развивањето на националната свест е клучна за успех на една држава, а со тоа и на соодветната нација. Кога не сме го направиле тоа до сега, мораме сега. Никогаш не е доцна да се почне. Ќе има големи проблеми, нормално, ама со работа во таа насока, ќе се успее.

Макар и да се прават грешки по патот, ако сè тоа е со цел на развивање на Македонската национална свест и нација воопшто, во вистинска насока е насочена работата. Грешки секогаш ќе има - поентата е само да се научи од нив и да се продолжи понатаму.
 

Dr_ViRuS

DarkSide with green light
Член од
9 јануари 2006
Мислења
1.076
Поени од реакции
28
Како би изгледал еден македонски националистички оглас
Продавам прости глупи новинари и докажани 'експерти' Напревени во Македонија (Made in Macedonia) по грешка.
Но за жал цела серија ни е грешка па затоа ги продаваме со попуст за поголеми количини даваме печатар гратис (Кинеско производство)





* 900-то мислење
 
Член од
9 март 2007
Мислења
323
Поени од реакции
21
Дали зема нафта од ОКТА? ОКТА е грчка компанија. Поентата ми е моите пари да не отидат на Грчки сметки.




Почит кон тебе тогаш.





А ако твојот максимум не е физички, туку умствен? Ако можеш многу повеќе да постигнеш со интелектуален труд отколку со пушка во рака? Пак би гинел? Тоа би било залудно фрлање на капацитетот.

Верувај, јас како воено неспособен го давам својот максимум за Македонската нација постојано.






Така е. Брзо решение би било промена на името. Се согласуваш ли?

Мислам, знаеш ли зошто сме до овој степен кајшто сме? Зашто во 50-те години, во времето на СФРЈ, на нашите не им текнало дека треба да ја развиваат својата национална свест, како што тоа го правеле другите републики, туку едноставно убаво им било да си го прчат и некој од Белград да им кажува што кога да прават. Не размислувале за Македонската нација, туку само за своите интереси и еве нè сега до кај сме.



Е сега, покажано е и докажано дека развивањето на националната свест е клучна за успех на една држава, а со тоа и на соодветната нација. Кога не сме го направиле тоа до сега, мораме сега. Никогаш не е доцна да се почне. Ќе има големи проблеми, нормално, ама со работа во таа насока, ќе се успее.

Макар и да се прават грешки по патот, ако сè тоа е со цел на развивање на Македонската национална свест и нација воопшто, во вистинска насока е насочена работата. Грешки секогаш ќе има - поентата е само да се научи од нив и да се продолжи понатаму.

Никако не спомнав брзо решение на името т.е. промена, туку предлагам да бидат целосно ПРЕКИНАТИ преговорите и да се бара постапка пред меѓународниот суд на правдата со која сите кои вршеле геноцид врз Македонците да не обештетат и како земја и како нација. Друг начин немаме!

Рачунајте со војни до никаде не можиме да стигниме, ниту можеме да им парираме на нашите непријатели, ниту пак некој ќе ни помогни т.е. 100% завршуваме можеби и многу полошо од Грузија.

Тоа што денес сме независна држава, сметај доколку овој дел вардарскиов беше на Грција никогаш немаше да бидеме независни, имаме среќа што нашиов дел стана како дел од србија а потоа и од Југославија и затоа денес имаме независна држава, инаку никогаш ќе немавме наша МАКЕДОНСКА земја.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
23
па од кога зборам јас за бојкот на се што е грчко ,удри ги по џебот и на педериве највеке ке ги заболе ,за начинот на бораба зборев за интелектуална, за тоа мислам дека имаме капацитет амо што ни фали организаирање на повисоко ниво...
сите приказни за македонче веди глава не се согласувам, кога ке бидеме еконоски развиени знаеме ние да бидеме и малце заебани ,затоа велам прво консолидирање на економијата и оранизирање на сите потенцијали во корист на нас(изрел) е одличен пример во секој поглед
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Rabotava e deka treba sekoj onoj koj se bori za osnovnite covekovi prava na Makedonecot vo Grcija da se ocrni i predstavi kako NACIONALIST. No, ovie intelektualni dzudzinja bez tronka intelekt, ne znaat izgleda ni sto e toa nacionalist.

Istava propaganda ja siri Grcija t.e. sponzorot na ovie lajaci. No, ako vnimatelno se razgleda koi se tie sto delat isti stavovi so Grcija po odnos na makedonskoto prasanje, ke vidite deka toa se "elitni komunjari i nivnite novinarski izmekjari''. I vednas stanuva jasno, koj e protiv Makedonija i Makedoncite.

Vidite gi samo komentarite na komunajite na ovie forumi; omalovazuvaat se` sto e makedonsko, duri i Hunzite gi isplukaa, gjoa se najgolem neprijatel na drzavava. Se neprijatel hunzite, no ne na Makedonija, tuku na Grcija, zosto so nivnoto postoenje se negira propagandata na grcite deka antickite Makedonci bile grci. A istite tie sto plukaa po hunzite, sega sekoja borba za osnovnite covekovi prava na Makedonecot vo stranstvo ja iavitoperuvaat kako nacionalizam. M da im go E.
 
H

HITCH

Гостин
Абе мајсторе, поголема навреда за Македонија нема од таа самопрогласен патриот да не знае како се пишува името на татковината. Да точно, на твојот nickname и потписот под него алудирам.
За твоја информација името на мојата, а веројатно и твојата татковина е МАКЕДОНИЈА, а не MAKEDONIA, или UNITED MACEDONIA, а не UNITED MAKEDONIA.
Се додека не ја научиш таа лекција, не можеш да одиш на лекцијата патриотизам и национализам. Поздрав.:toe:

Едит: Извини, бидејки си НАВРЕДЕНА, занемари го тоа МАЈСТОРЕ.
Јас не сум патриот? Еј ај олади со глупостите..... Кој си ти да ми кажуваш дали јас сум патриот или не?! Ме знаеш? Знаеш дали сум од предавничка фамилија или онака колку само да се замешеш? Дај мислење на тоа што сум го кажала а за се друго БРИШИ............:nenene::nenene:
 
Член од
9 март 2007
Мислења
323
Поени од реакции
21
Rabotava e deka sekoj koj se bori za osnovnite covekovi prava na Makedonecot vo Grcija da se ocrni i predstavi kako NACIONALIST. Istata propaganda ja pravi i siri Grcija t.e. sponzorot na ovie lajaci. No, ako vnimatelno se razgleda koi se tie sto delat isti stavovi so Grcija po odnos na makedonskoto prasanje, ke vidite deka toa se site komunjari. I vednas stanuva jasno, koj e protiv Makedonija i Makedoncite.
Vidite gi samo komentarite na komunajite na ovie forumi; omalovazuvaat se` sto e makedonsko, duri i Hunzite gi isplukaa, gjoa se najgolem neprijatel na drzavava. Se neprijatel hunzite ne na Makedonija, tuku na Grcija, zosto so nivnoto postoenje se negira propagandata na grcite deka antickite Makedonci bile grci.
досега ниту еден "комуњар" нема земено бугарски или грчки пасош! Од тој поглед... се гледа кој е поголем предавник на својата нација.
 
Член од
9 март 2007
Мислења
323
Поени од реакции
21
Јас не сум патриот? Еј ај олади со глупостите..... Кој си ти да ми кажуваш дали јас сум патриот или не?! Ме знаеш? Знаеш дали сум од предавничка фамилија или онака колку само да се замешеш? Дај мислење на тоа што сум го кажала а за се друго БРИШИ............:nenene::nenene:
не си патриот ти си патриотка :D:smir:
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Никако не спомнав брзо решение на името т.е. промена, туку предлагам да бидат целосно ПРЕКИНАТИ преговорите и да се бара постапка пред меѓународниот суд на правдата со која сите кои вршеле геноцид врз Македонците да не обештетат и како земја и како нација. Друг начин немаме!

Рачунајте со војни до никаде не можиме да стигниме, ниту можеме да им парираме на нашите непријатели, ниту пак некој ќе ни помогни т.е. 100% завршуваме можеби и многу полошо од Грузија.

Тоа што денес сме независна држава, сметај доколку овој дел вардарскиов беше на Грција никогаш немаше да бидеме независни, имаме среќа што нашиов дел стана како дел од србија а потоа и од Југославија и затоа денес имаме независна држава, инаку никогаш ќе немавме наша МАКЕДОНСКА земја.
Ete uste eden servophilos koj samo sto kaza deka Srbija ja stvorila Makedonija.

A pritoa zaborava ili voopsto ne znae deka taa Srbija go onevozmozi obeduvanjeto na Makedonija, preku srpsko-komunistickite nacionalisti.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
досега ниту еден "комуњар" нема земено бугарски или грчки пасош! Од тој поглед... се гледа кој е поголем предавник на својата нација.
Te izlazale vo ''bazata''.

Jas licno znam 4 komunjara i se visoko vo partijata i koi imaat bugarski pasosi.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom