Џудо

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Што мислите за оваа вештина/спорт(пошто има натпревари)..Нека сподели некој некое искуство и каде има клубови во Скопје.Незнам зашто до сега не е отворена ваква тема пошто знам дека многу луѓе го фалат и лично јас имам тренирано некои техники и мислам дека е многу корисно
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.540
Поени од реакции
14.673
Што мислите за оваа вештина/спорт(пошто има натпревари)..Нека сподели некој некое искуство и каде има клубови во Скопје.Незнам зашто до сега не е отворена ваква тема пошто знам дека многу луѓе го фалат и лично јас имам тренирано некои техники и мислам дека е многу корисно
супер вештина е, имам научено некои техники од професорот по физичко кој е и џудо мајстор, исто така каде што тренирам бокс има и џудо мајстор кој спрема луѓе за ultimate fight.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
супер вештина е, имам научено некои техники од професорот по физичко кој е и џудо мајстор, исто така каде што тренирам бокс има и џудо мајстор кој спрема луѓе за ultimate fight.
Аха.. А знаеш некои клубови кај шо тренираат ultimate fight?
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.540
Поени од реакции
14.673
Аха.. А знаеш некои клубови кај шо тренираат ultimate fight?
од прилеп сум јас, и тренирам кај чатлески.
ама тој без основа од од бокс и кик бокс не те тренира ultimate fight
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Техниките на партер се одлични исто како препките и фрлањета, значи практично сѐ :). Само не мора сѐ да се учи, по еден до два захвата како специјалки се доволни.

Џудо е одлична вештина посебно комбинирана со уште некоја друга која има удари, како бокс на пример.
 

shady3

Никогаш не вели никогаш..
Член од
22 февруари 2009
Мислења
110
Поени од реакции
61
@ Tale_slash Кај Славе имаш учено техники? :) Инаку тој е единствен џудо мајстор во Македонија, и селектор. Има други што тренирале џудо, но не се мајстори.

@Streight Клубови во Скопје има повеќе, но засега ти го препорачувам Миоки, чиј тренер е Игор Паскоски.

@Silen Не си во право. Во џудо се учи сѐ. Тоа е како еден ланец - ако ти нема една карика се останато ќе пропадне. И што се тоа препки? Те молам информирај ме, јас само знам за техники. Инаку, познавам неколку луѓе што тренираат во мојот клуб и ја користат филозофијата на ,,работи на една-две специјалки, игнорирај ги другите", но никогаш немаат напредувано. Додека, Јованка Гусакоска и Никола Велески користејќи ги сите техники одат се понагоре и понагоре (Јованка на светско, се врати вчера, Никола на европско. Двајцата имаат сребра од балканско)
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.540
Поени од реакции
14.673
@ Tale_slash Кај Славе имаш учено техники? :) Инаку тој е единствен џудо мајстор во Македонија, и селектор. Има други што тренирале џудо, но не се мајстори.

@Streight Клубови во Скопје има повеќе, но засега ти го препорачувам Миоки, чиј тренер е Игор Паскоски.

@Silen Не си во право. Во џудо се учи сѐ. Тоа е како еден ланец - ако ти нема една карика се останато ќе пропадне. И што се тоа препки? Те молам информирај ме, јас само знам за техники. Инаку, познавам неколку луѓе што тренираат во мојот клуб и ја користат филозофијата на ,,работи на една-две специјалки, игнорирај ги другите", но никогаш немаат напредувано. Додека, Јованка Гусакоска и Никола Велески користејќи ги сите техники одат се понагоре и понагоре (Јованка на светско, се врати вчера, Никола на европско. Двајцата имаат сребра од балканско)
тој ми имаше покажано неколку техники (кимура итн.) за час по физичко за да не натера да се запишиме џудо најверојатно :)
имам одено на тренинг да гледам и се гледа дека е одличен тренер

--- надополнето ---

иначе џудото е олимписки спорт т.е го има на олимпијада ???
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
тој ми имаше покажано неколку техники (кимура итн.) за час по физичко за да не натера да се запишиме џудо најверојатно :)
имам одено на тренинг да гледам и се гледа дека е одличен тренер

--- надополнето ---

иначе џудото е олимписки спорт т.е го има на олимпијада ???
Колку плаќаш час? Ако си од Прилеп ме интересира :)

Инаку да, олимписки спорт е уште одамна, така да со среќа ако си кандидат за во Лондон :)
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.540
Поени од реакции
14.673
Колку плаќаш час? Ако си од Прилеп ме интересира :)

Инаку да, олимписки спорт е уште одамна, така да со среќа ако си кандидат за во Лондон :)
леле не сум џудист ама ме интересира :)
јас сакав да тренирам џудо ама ме убедија да почнам бокс па..... :)
 

shady3

Никогаш не вели никогаш..
Член од
22 февруари 2009
Мислења
110
Поени од реакции
61
тој ми имаше покажано неколку техники (кимура итн.) за час по физичко за да не натера да се запишиме џудо најверојатно :)
имам одено на тренинг да гледам и се гледа дека е одличен тренер

--- надополнето ---

иначе џудото е олимписки спорт т.е го има на олимпијада ???
Да, џудото е олимписки спорт, уште од поодамна. Инаку, што е тоа кимура? Таков термин нема во џудо.

@ Џену Грл, чланарината е 400 денари месечно, мислам. Не се плаќа од час. А во Лондон беа 7 од најдобрите џудисти од Пролетер :)
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
@Silen Не си во право. Во џудо се учи сѐ. Тоа е како еден ланец - ако ти нема една карика се останато ќе пропадне. И што се тоа препки? Те молам информирај ме, јас само знам за техники. Инаку, познавам неколку луѓе што тренираат во мојот клуб и ја користат филозофијата на ,,работи на една-две специјалки, игнорирај ги другите", но никогаш немаат напредувано. Додека, Јованка Гусакоска и Никола Велески користејќи ги сите техники одат се понагоре и понагоре (Јованка на светско, се врати вчера, Никола на европско. Двајцата имаат сребра од балканско)
Сум во право :).

Е сеа да објаснам. Во џудо јасно дека ги учиш сите техники и ако ти се намести во борба да можеш да ги употребиш ама нема шанси сите да ги знаеш исто добро, тоа е исклучено :). Една ствар што мора да се земе предвид е дека некои техники (посебно мислам на фрлањата) едноставно повеќе ти лежат од други, односно повеќе одговараат за нечија физичка конституција.

Секој џудист ги учи сите техники ама секогаш има една, две кои му лежат ептен и со кои најчесто ги добива борбите.

Препките се сопки, ако си тренирал џудо јасно ти е.

Мене фрлања не ми лежат толку ама препките ми одат доста добро, иако сум тренирал џудо малку (да си признаам) ама знам дека ме чека уште тренинг додека не ги научам техниките што мене ми лежат :).

Како помошен систем со друга борбена вештина каде има удари џудо е феноменално.
 

shady3

Никогаш не вели никогаш..
Член од
22 февруари 2009
Мислења
110
Поени од реакции
61
Сум во право :).

Е сеа да објаснам. Во џудо јасно дека ги учиш сите техники и ако ти се намести во борба да можеш да ги употребиш ама нема шанси сите да ги знаеш исто добро, тоа е исклучено :). Една ствар што мора да се земе предвид е дека некои техники (посебно мислам на фрлањата) едноставно повеќе ти лежат од други, односно повеќе одговараат за нечија физичка конституција.

Секој џудист ги учи сите техники ама секогаш има една, две кои му лежат ептен и со кои најчесто ги добива борбите.

Препките се сопки, ако си тренирал џудо јасно ти е.

Мене фрлања не ми лежат толку ама препките ми одат доста добро, иако сум тренирал џудо малку (да си признаам) ама знам дека ме чека уште тренинг додека не ги научам техниките што мене ми лежат :).

Како помошен систем со друга борбена вештина каде има удари џудо е феноменално.
Нема техника што не може да се научи. Ако мислиш дека може да биде ефективна, вежбаш учи коми и рандори додека треба и не треба да ја донесеш до перфекција и да ја користиш во борба. Горенаведениот Никола Велески е жив пример за користење на повеќе (десетина) техники во борба. Еве да речеме, мене не ми лежи ипон сеои наге, но сепак можам супер да ја користам во борба бидејќи со месеци сум посветувал поголемо внимание на неа.

Препки не постојат. Ако мислиш на окури аши бараи и де аши бараи не си во право, тие се техники.

Ако не е тајна, колку време тренираш? Се гледа дека имаш само површно и нецелосно познавање на џудото.
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.540
Поени од реакции
14.673
Да, џудото е олимписки спорт, уште од поодамна. Инаку, што е тоа кимура? Таков термин нема во џудо.

@ Џену Грл, чланарината е 400 денари месечно, мислам. Не се плаќа од час. А во Лондон беа 7 од најдобрите џудисти од Пролетер :)
тоа е подруго име на ude garami :wink:
 
Член од
14 декември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Мислам дека редно е да се спомни џудото и да се дискутира околу џудото во македонија.

Поздрав од ЏК "Пролетер" - Прилеп
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.540
Поени од реакции
14.673
Мислам дека редно е да се спомни џудото и да се дискутира околу џудото во македонија.

Поздрав од ЏК "Пролетер" - Прилеп
проф. славе е најдобар :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom