Џудо

Член од
14 декември 2010
Мислења
16
Поени од реакции
0
Поздрав јас сум Дарио Тасески и сум од седумте џудисти кои минатата година ова време беа во Англија.
Мислам дека џудото е одличен спорт, но не е доволно развиен во Македонија и треба доста да се работи за да се стаса европското џудо. Мислам дека проф.Славе е најдобар дипломиран трењер во џудо во Македонија.

Поздрав ЏК Пролетер - Прилеп

 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Поздрав јас сум Дарио Тасески и сум од седумте џудисти кои минатата година ова време беа во Англија.
Мислам дека џудото е одличен спорт, но не е доволно развиен во Македонија и треба доста да се работи за да се стаса европското џудо. Мислам дека проф.Славе е најдобар дипломиран трењер во џудо во Македонија.

Поздрав ЏК Пролетер - Прилеп

И јас мислам дека не е доволно развиен и според мене е еден од најдобрите боречки вештини.. Ако можеш нешто подетално за џудото да напишеш да прочитаат и другите поздрав
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.543
Поени од реакции
14.677
И јас мислам дека не е доволно развиен и според мене е еден од најдобрите боречки вештини.. Ако можеш нешто подетално за џудото да напишеш да прочитаат и другите поздрав
братче, бидејќи си тренирал и џиу-џитсу, би те замолил да направиш мала споредба и која техника е подобра според тебе
јас лично сметам дека џудото е каде каде понапредна варијанта од џиу џитсу, иако се појавува пногу покасно како вештина
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
братче, бидејќи си тренирал и џиу-џитсу, би те замолил да направиш мала споредба и која техника е подобра според тебе
јас лично сметам дека џудото е каде каде понапредна варијанта од џиу џитсу, иако се појавува пногу покасно како вештина
исто брат.. Џиу џитсу е повеќе како боречка вештина за натпревар не наоѓа некоја голема примена во реален живот.. Џудото ми е подобро и поефикасно .. И сакам здравје боже некад да тренирам барем 3-4 години пошто премногу е корисно.. поздрав:salut:
 
Член од
2 март 2011
Мислења
32
Поени од реакции
3
Да не знае некој каде има да се купи во Скопје кимоно за Џудо?
 
Член од
5 декември 2007
Мислења
428
Поени од реакции
5
Jas prodavam kimono original Kwon,noseno samo nekolku pati !!!
Koj saka neka pise vo inbox za cena,ke mu go dadam dosta povolno
 
Член од
22 октомври 2007
Мислења
32
Поени од реакции
3
Јас барам да купам кимоно за Џудо.
Кој има нека пише.
 

Носталгичен

Семкар
Член од
9 мај 2013
Мислења
18
Поени од реакции
0
Ќе може ли некој да ми каже дали Џудо клубот "Илинден" е добар? Исто и за клубот "Миоки", каде точно се наоѓа на мапа, и дали е добар за тренирање :icon_mrgr:
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
исто брат.. Џиу џитсу е повеќе како боречка вештина за натпревар не наоѓа некоја голема примена во реален живот.. Џудото ми е подобро и поефикасно .. И сакам здравје боже некад да тренирам барем 3-4 години пошто премногу е корисно.. поздрав:salut:
ова мислиш на BJJ или на јапонско џиу џитсу за неефикасност?
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
епа грешка си ако мислиш дека е неефикасно. да не е ефикасно нема никој да го користи во ММА.

Јас не сум ти крив што не ми го читаш мојот цел пост... Убаво напишав за тренирање дека е добро а за во реален живот малку потешко..

ММА е спорт не е реална ситуација имај го тоа во предвид... Во улична тепачка незнам ни дали си имал, ама ако се најдеш на под многу тешко дека ќе употребуваш техники можеш само да го наебеш..
 
Член од
24 јуни 2009
Мислења
310
Поени од реакции
124
Јас не сум ти крив што не ми го читаш мојот цел пост... Убаво напишав за тренирање дека е добро а за во реален живот малку потешко..

ММА е спорт не е реална ситуација имај го тоа во предвид... Во улична тепачка незнам ни дали си имал, ама ако се најдеш на под многу тешко дека ќе употребуваш техники можеш само да го наебеш..
се гледа дека не се разбираш нешто од боречкиве вештини. убаво рекол риксон грејси - " тоа што сме вешти на земја, не значи дека треба таму да бидеме. Јас попрво би работел од горе. " BJJ сите го знаат како спорт, но не е така. тоа е само 30% од вештината. другото е применливост во ММА, применливост без кимоно, и применливост на улица - self deffence. во комбинација со удари и те како е корисно на улица, доколку го собориш противникот на земја. самата вештина е произлезена од self deffence техники. И да, сум имал улична тепачка, и ми помогнало.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom