Џорџ Флојд

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968

BLM, r u sure u wanna go this way?
Автоматски споено мислење:

Исто ми е многу јако тоа што на протестите во Америка за убиството на Џ. Флојд, почнале вака да се избацуваат со барања за уредување на светот по нивна слика што си ја имаат у главите - Израел да бил на Палестинците, Северна и Јужна Кореа да се споеле и сл.
И сеа што? Очекуваат да се мења американската надворешна политика или оноа баш очекуваат заради нивните барања да го бомбардираат Израел?
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120

BLM, r u sure u wanna go this way?
Автоматски споено мислење:

Исто ми е многу јако тоа што на протестите во Америка за убиството на Џ. Флојд, почнале вака да се избацуваат со барања за уредување на светот по нивна слика што си ја имаат у главите - Израел да бил на Палестинците, Северна и Јужна Кореа да се споеле и сл.
И сеа што? Очекуваат да се мења американската надворешна политика или оноа баш очекуваат заради нивните барања да го бомбардираат Израел?
@teneke нели требаше десните радикали да удрат на Евреите и да ги освестат?

кога веќе збориме за стереотипите...
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.120
Еден од најкрвавите викенди во САД, црнечка паравојска парадира во Џорџија, а еве ја насловната на CNN.

Screenshot_2020-07-07 CNN International - Breaking News, US News, World News and Video.png
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.642
Поени од реакции
81.646

поише вакви случаи треба
Во врска со овој случај...

IMG_20200707_184408.jpg
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
18
Поени од реакции
73
Еден од најкрвавите викенди во САД, црнечка паравојска парадира во Џорџија, а еве ја насловната на CNN.

Прегледај го приврзокот 258179
Незнам зошто сте сеуште изненадени од cnn најбеден медиум во свет се, готови се јасно им е дека Трамп зема втор мандат и единствено што им преостанува е да се самоубијат од заседа и да обвинат некој друг.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
можеш ти подобро од ова. Прво прошири го видикот со тоа што ќе видиш и друг медиум, чисто колку да излезеш од конзервативноста што ја покажуваш...
Автоматски споено мислење:


ако продолжат вака, ќе успеат... наметнуваат малоумни трендови преку социјалните медиуми.
Автоматски споено мислење:

Како изгледа погазено достоинство на Американскиот народ на денот на независноста:






„Прогресивниот“ медиум Твитер кој почна да забранува зборови кои ете според нивно мислење потикнувале расна нетрпеливост, немаат проблем со хаштагот #FlagBurningChallenge, челинџ кој го иницираше левицата, или поточно Revolutionary Communist Party или скратено RevCom.

У Русија за ова ти излегуваат ти ги одлепуваат бубрезите воедно ти пишуваат упат за трауматологија и следните минимум 10 години си мирен... далеку поделотворно по мене.
 
Член од
6 јули 2020
Мислења
18
Поени од реакции
73
У Русија за ова ти излегуваат ти ги одлепуваат бубрезите воедно ти пишуваат упат за трауматологија и следните минимум 10 години си мирен... далеку поделотворно по мене.
Америка е либерална демократија Русија ти е диктатура затоа така.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.414
Темава на форумов не ја пратам многу, ама од тематикава ми е искрено дојдено преку qr бидејќи се спомнува во секоја можна конотација. Отварам инстаграм за да чилам, се караат зошо некоја инфлуенсерка не го поддржала BLM? Пошо може не сака да го поддржи, секој има право на мислење. Отварам LinkedIn, километарски постови како вработени си даваат отказ пошто компаниите кај што работат не изјавиле дека го поддржуваат движењето. Дали компанијата е збир на индивидуалните верувања на вработените или е бизнис кој ти носи леб на маса? Веќе не може ни да се биде неутрален, и тоа се чита како завземање страна. Имам една црнкиња на ФБ, постирала статус као сите белци што ги имам за пријатели, ако не постирате support за BLM, ве категоризирам како расисти и ќе ве избришам? Uhm ok.

Во САД имам живеено и во лева и во десна сојузна држава. Скроз различно искуство. Сум одела и во црква во недела, сум живеела со луѓе кои не признаваат религија. Дури и чудно ми е како опстојуваат во една држава луѓе со толку спротивставени ставови. ( Мислам со изборот на Трамп уште толку се поделија ).
Не можам да кажам дека во конзерватнивните средини немаше дискриминација. И тие неколку што беа црнци и индијанци живееа во посебни квартови, излегуваа на посебни места. Ама па не можам ни да премолчам кога и самите тие пред мои очи неколку пати пробале да се извлечат на картата расизам. Од друга страна, во полевичарските средини агресивно се наметнува тој либерален стил, агресивно се промовираат нови начини на живот ( неидентификација со пол, LGBT rights ) и мислам дека голем дел од работите се прават за ТРЕНД. Никој не верува во тоа што го промовира, ама сите одат со масата. Го гледав Red Talk на Jada Smith, гостинка е некоја активистка ( белка ). Вика јас не сум белка, јас сум избелена црнкиња. Некој да го каже обратното ќе биде расист. ( Џастин Трудо се маскира како црнец го попи веќе ). How low can you go?

Статистиката за жал ( или среќа ) не познава пол или раса, и таа укажува дека најголем дел од криминалните активности се извршени од страна на црнци. Е сеа тие ќе речат дека е поради системски расизам, поради тоа што имало повеќе полиција во нивните населби, итн. Јас не одрекувам дека има голем дел од белците во Америка кои ги дискриминираат и искрено ги презираат, ама не можат веќе да се влечат на таа карта. Оди во било која црнечка населба одма ти се нафрлаат околу тебе. Имаат цели фондови за стипендирање црнци на универзитет. Па ако се појави фонд кој стипендира белци одма ќе е расистички. Има BLM, ако се појави WLM пак е расистички. Имате организации за поддршка на LGBT, тоа е ок, ама обратното не е ок? Јас сум сигурна дека вработен во било која од поголемите tech компании, ако јавно искаже дека е анти LGBT, одма ќе срка отказ. Другите може да твитаат за поддршка, ама обратното не може. До кај ќе одиме со ова?
Јас гледам и при избор за работа веќе се прави позитивна дискриминација. Скалата од најмали до највисоки шанси за вработување е вака :
-average white male
-colored average male
-average white female
-colored average female
-white gay/lesbian
-colored gay/lesbian
-trans white
-trans colored
-non binary white
-non binary colored

Секоја компанија кај шо сум била на интервју го потенцира ова, дека имаат разноликост бла бла, дека нудат еднаква застапеност итн. И сеа иаме еден куп идиоти на позиции, пошто додаваат на разноликоста. Не е веќе битен квалитетот или колку знаеш, туку дали допринесуваш во "колоритноста" на компанијата. We have mixed, international teams девизата ја имам видено на секој оглас. Мислам дека концептот првично беше дека на сите треба да им е дадена еднаква шанса при вработување, да нема дискриминирање врз било која основа, а не да ги вработиме сите без разлика на квалитет.

Не гледам ништо добро од ова, само уште длабока поделба на луѓето која може да резултира со катастрофални последици.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Темава на форумов не ја пратам многу, ама од тематикава ми е искрено дојдено преку qr бидејќи се спомнува во секоја можна конотација. Отварам инстаграм за да чилам, се караат зошо некоја инфлуенсерка не го поддржала BLM? Пошо може не сака да го поддржи, секој има право на мислење. Отварам LinkedIn, километарски постови како вработени си даваат отказ пошто компаниите кај што работат не изјавиле дека го поддржуваат движењето. Дали компанијата е збир на индивидуалните верувања на вработените или е бизнис кој ти носи леб на маса? Веќе не може ни да се биде неутрален, и тоа се чита како завземање страна. Имам една црнкиња на ФБ, постирала статус као сите белци што ги имам за пријатели, ако не постирате support за BLM, ве категоризирам како расисти и ќе ве избришам? Uhm ok.

Во САД имам живеено и во лева и во десна сојузна држава. Скроз различно искуство. Сум одела и во црква во недела, сум живеела со луѓе кои не признаваат религија. Дури и чудно ми е како опстојуваат во една држава луѓе со толку спротивставени ставови. ( Мислам со изборот на Трамп уште толку се поделија ).
Не можам да кажам дека во конзерватнивните средини немаше дискриминација. И тие неколку што беа црнци и индијанци живееа во посебни квартови, излегуваа на посебни места. Ама па не можам ни да премолчам кога и самите тие пред мои очи неколку пати пробале да се извлечат на картата расизам. Од друга страна, во полевичарските средини агресивно се наметнува тој либерален стил, агресивно се промовираат нови начини на живот ( неидентификација со пол, LGBT rights ) и мислам дека голем дел од работите се прават за ТРЕНД. Никој не верува во тоа што го промовира, ама сите одат со масата. Го гледав Red Talk на Jada Smith, гостинка е некоја активистка ( белка ). Вика јас не сум белка, јас сум избелена црнкиња. Некој да го каже обратното ќе биде расист. ( Џастин Трудо се маскира како црнец го попи веќе ). How low can you go?

Статистиката за жал ( или среќа ) не познава пол или раса, и таа укажува дека најголем дел од криминалните активности се извршени од страна на црнци. Е сеа тие ќе речат дека е поради системски расизам, поради тоа што имало повеќе полиција во нивните населби, итн. Јас не одрекувам дека има голем дел од белците во Америка кои ги дискриминираат и искрено ги презираат, ама не можат веќе да се влечат на таа карта. Оди во било која црнечка населба одма ти се нафрлаат околу тебе. Имаат цели фондови за стипендирање црнци на универзитет. Па ако се појави фонд кој стипендира белци одма ќе е расистички. Има BLM, ако се појави WLM пак е расистички. Имате организации за поддршка на LGBT, тоа е ок, ама обратното не е ок? Јас сум сигурна дека вработен во било која од поголемите tech компании, ако јавно искаже дека е анти LGBT, одма ќе срка отказ. Другите може да твитаат за поддршка, ама обратното не може. До кај ќе одиме со ова?
Јас гледам и при избор за работа веќе се прави позитивна дискриминација. Скалата од најмали до највисоки шанси за вработување е вака :
-average white male
-colored average male
-average white female
-colored average female
-white gay/lesbian
-colored gay/lesbian
-trans white
-trans colored
-non binary white
-non binary colored

Секоја компанија кај шо сум била на интервју го потенцира ова, дека имаат разноликост бла бла, дека нудат еднаква застапеност итн. И сеа иаме еден куп идиоти на позиции, пошто додаваат на разноликоста. Не е веќе битен квалитетот или колку знаеш, туку дали допринесуваш во "колоритноста" на компанијата. We have mixed, international teams девизата ја имам видено на секој оглас. Мислам дека концептот првично беше дека на сите треба да им е дадена еднаква шанса при вработување, да нема дискриминирање врз било која основа, а не да ги вработиме сите без разлика на квалитет.

Не гледам ништо добро од ова, само уште длабока поделба на луѓето која може да резултира со катастрофални последици.
Ама видеото за системскиот расизам што го постави Рики друго ми кажа :(((((
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.700
Поени од реакции
27.627
Темава на форумов не ја пратам многу, ама од тематикава ми е искрено дојдено преку qr бидејќи се спомнува во секоја можна конотација. Отварам инстаграм за да чилам, се караат зошо некоја инфлуенсерка не го поддржала BLM? Пошо може не сака да го поддржи, секој има право на мислење. Отварам LinkedIn, километарски постови како вработени си даваат отказ пошто компаниите кај што работат не изјавиле дека го поддржуваат движењето. Дали компанијата е збир на индивидуалните верувања на вработените или е бизнис кој ти носи леб на маса? Веќе не може ни да се биде неутрален, и тоа се чита како завземање страна. Имам една црнкиња на ФБ, постирала статус као сите белци што ги имам за пријатели, ако не постирате support за BLM, ве категоризирам како расисти и ќе ве избришам? Uhm ok.

Во САД имам живеено и во лева и во десна сојузна држава. Скроз различно искуство. Сум одела и во црква во недела, сум живеела со луѓе кои не признаваат религија. Дури и чудно ми е како опстојуваат во една држава луѓе со толку спротивставени ставови. ( Мислам со изборот на Трамп уште толку се поделија ).
Не можам да кажам дека во конзерватнивните средини немаше дискриминација. И тие неколку што беа црнци и индијанци живееа во посебни квартови, излегуваа на посебни места. Ама па не можам ни да премолчам кога и самите тие пред мои очи неколку пати пробале да се извлечат на картата расизам. Од друга страна, во полевичарските средини агресивно се наметнува тој либерален стил, агресивно се промовираат нови начини на живот ( неидентификација со пол, LGBT rights ) и мислам дека голем дел од работите се прават за ТРЕНД. Никој не верува во тоа што го промовира, ама сите одат со масата. Го гледав Red Talk на Jada Smith, гостинка е некоја активистка ( белка ). Вика јас не сум белка, јас сум избелена црнкиња. Некој да го каже обратното ќе биде расист. ( Џастин Трудо се маскира како црнец го попи веќе ). How low can you go?

Статистиката за жал ( или среќа ) не познава пол или раса, и таа укажува дека најголем дел од криминалните активности се извршени од страна на црнци. Е сеа тие ќе речат дека е поради системски расизам, поради тоа што имало повеќе полиција во нивните населби, итн. Јас не одрекувам дека има голем дел од белците во Америка кои ги дискриминираат и искрено ги презираат, ама не можат веќе да се влечат на таа карта. Оди во било која црнечка населба одма ти се нафрлаат околу тебе. Имаат цели фондови за стипендирање црнци на универзитет. Па ако се појави фонд кој стипендира белци одма ќе е расистички. Има BLM, ако се појави WLM пак е расистички. Имате организации за поддршка на LGBT, тоа е ок, ама обратното не е ок? Јас сум сигурна дека вработен во било која од поголемите tech компании, ако јавно искаже дека е анти LGBT, одма ќе срка отказ. Другите може да твитаат за поддршка, ама обратното не може. До кај ќе одиме со ова?
Јас гледам и при избор за работа веќе се прави позитивна дискриминација. Скалата од најмали до највисоки шанси за вработување е вака :
-average white male
-colored average male
-average white female
-colored average female
-white gay/lesbian
-colored gay/lesbian
-trans white
-trans colored
-non binary white
-non binary colored

Секоја компанија кај шо сум била на интервју го потенцира ова, дека имаат разноликост бла бла, дека нудат еднаква застапеност итн. И сеа иаме еден куп идиоти на позиции, пошто додаваат на разноликоста. Не е веќе битен квалитетот или колку знаеш, туку дали допринесуваш во "колоритноста" на компанијата. We have mixed, international teams девизата ја имам видено на секој оглас. Мислам дека концептот првично беше дека на сите треба да им е дадена еднаква шанса при вработување, да нема дискриминирање врз било која основа, а не да ги вработиме сите без разлика на квалитет.

Не гледам ништо добро од ова, само уште длабока поделба на луѓето која може да резултира со катастрофални последици.
Како тоа си преживеала ти во двата краја на САД без да те збрца луд црнец кој статистички гледано најмногу врши криминал?
Сметаш дека сите црнци што го подржуваат БЛМ едноставно лажат дека се дискриминирани и се лакоми за повеќе и повеќе?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Да се надоврзам со постов на Емкаа

Во НБА моментално има драма со повеќе бишви и сегашни кошаркари (црнци) што буквално постираат и лајкуваат антисемитски цитати од Хитлер за Евреите. Се дигна голема галама за ова ама се уште никој нема добиени некаква казна или опомена иако се активни во НБА како играчи или како аналитичари на разни НБА емисии. Едниот од нив (Стивен Џексон) иначе и бил пријател со Џорџ Флојд.

Замислите белец НБА кошаркар да споделува цитати од Хитлер па дури и да ги брани своите нео-нацистички ставови на CNN. Досега ќе беше распнат и немаше да има иднина за него (заслужено). Ама овие бидејќи се црнци им прогледуваат низ прсти дури и за вакви екстремни испади.
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.471
Поени од реакции
5.474
Паравојска ?



Интересно е како си парадираат така со пушки и се мислат некој јак фактор а со еден џоестик може сите да ги пратат 2 метара испод земја. Доколку пробаат било што сериозно да направат...
Автоматски споено мислење:

Па ако се појави фонд кој стипендира белци одма ќе е расистички. Има BLM, ако се појави WLM пак е расистички.
Да се надоврзам, цела Премиер Лига имаше стаено BlackLivesMatter на дресовите.
Барнли,(фудбалски клуб), ваљда некој негови фанови со авионче имаа извадено парола „White Lives Matter = Burnley Fc". Погоди кој мораше да се извинува и кој попи хејт од цел свет ?
епа господа, Горд тазе фан на Барнли. Горд Бел Стрејт Маж.
Анти се тоа што они промовираат.
Фала многу пријатно.
 
Последно уредено:

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.414
Како тоа си преживеала ти во двата краја на САД без да те збрца луд црнец кој статистички гледано најмногу врши криминал?
Сметаш дека сите црнци што го подржуваат БЛМ едноставно лажат дека се дискриминирани и се лакоми за повеќе и повеќе?
Јас никаде во мојот пост не викам дека не се дискриминирани. Сум била и самата сведок на ситуации кај што суптилно и не баш суптилно биле дискиминирани. Ама сум била сведок и на ситуации кај што реално биле криви, ама го употребиле џокерот "Is it because im black? " Ниту па викам дека сите се криминалци. Сум била во мешани друштва, сум се дружела и со нив. И реално немам ништо против нив. Одамна го тргнав тоа етикетирање на луѓе врз основа на раса/пол. Нема белци/црнци ропаци, има ропаци. Ама не можам да замижам пред статистички докази.
Зошто, генерално гледано, стапката на криминал во квартовите кај што живеат тие е највисока? Дали сите имаат пристап до образование? Колкумина од нив завршуваат средно? Сеа тука стапува картата на системски расизам. Како генерациите пред нив живееле во опресија. Тоа е несомнено точно, но ова е веќе 3-4 генерација која живее во слобода. Зошто најголем дел од нив сеуште не успеваат да излезат од тој круг? Сеа пак тука доаѓа системскиот расизам, како ние белците сме го искористиле ропството за да се збогатиме и до ден денес го уживаме тоа богатство и затоа сме во предност. Да, НЕКОИ белци го искористија тоа. Најголем дел не видоа никаков бенефит. Дали ние како белци Европејци сме криви што Европа земала замав во 15-16 век наместо Африка/Азија?
Дали нашите генерации на Балканот и 10 години пред нас пораснаа во услови на војна и немаштија? Со ембарга, со бомбардирања. Колку фамилии почнаа живот од почеток? Дали голем број од тие што се раселија во западните земји, па и тие што останаа почнаа од нула? И колкав број од тие генерации и нивните деца завршиле образование и дали се во таа статистичка група која врши криминал?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom