Љубов од интерес (брак за документи)?

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Брак за документи?

И така ... што мислите за таа варијанта? Ако не постои љубов, би заминале некаде кај некого, со кого ќе живеете цел живот, само колку да заминете од тука поради било каква причина?
п.с. Има слична тема на друг подфорум, ако има проблем некој бришете ја оваа :wink: :)
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Re: Брак за виза?

divine напиша:
И така ... што мислите за таа варијанта? Ако не постои љубов, би заминале некаде кај некого, со кого ќе живеете цел живот, само колку да заминете од тука поради било каква причина?
п.с. Има слична тема на друг подфорум, ако има проблем некој бришете ја оваа :wink: :)
Ne e cel zivot ma, samo 3 godini, so mali varijacii od zemja do zemja.

Moj odgovor : NIKAD. Preziram lugje koi go pravat toa iskreno.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Re: Брак за виза?

OBDN напиша:
Ne e cel zivot ma, samo 3 godini, so mali varijacii od zemja do zemja.

Moj odgovor : NIKAD. Preziram lugje koi go pravat toa iskreno.
:poos: :poos: :poos:

Абе да, ама неможеш да знаеш баш ...
Иначе да, и јас не поштовам таков потег, и за ништо на светов не би го направила тоа. :P
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Поглупо нешто од тоа нема!
Ќе си го зацрнам животот за 3-4-5 години за една виза!? Ма даааааајјј...
Можам да си живеам во својата земја и за тие години додека сум во брак со некој кој не го сакам и додека чекам виза.. ќе можам да си најдам некој во кој ќе се заљубам и некој со кој ќе сум среќна!
Мразам такви личности.. :twisted:
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Јас би се оженил само за кумановкса виза и пасош :pos: :wink: !

Шега на страна, знам многу девојки (ебате многу, неколку) кои тоа го имаат направено, од нив, само една е задоволна од себе, се вљуби и остана во брак со чоекот, другите се испоразведоа, потоа, налет визата, која остана да животари подолго, која се врати порано, но еве, сите се прибраа тука, во Македонија, за гревота, имаат амерички (едната енглески, таа заљубената, и остана) пашапорти и....несреќни се.
 
Член од
25 јануари 2005
Мислења
26
Поени од реакции
1
Абе тоа претежно е застапено кај девојките, барем така јас го имам зацртано тоа. Не се трудат да успеат самите туку го бараат полесниот план а тоа е да се замини мислеќи дека коа се таму ,таму има МЕСЕН ОБЕСЕН. Ке се продатат ке искажат женска (лажна љубов) ќе му се пикнат под кожа и оп виза. Ама до кога не се свесни, еден период ќе извидат што е и како е, ќе ја разгледаат околината па после ќе пиштат за дома. Еве јас имам лични примери на пријателки и нивните планови еве да цитирам ЕЈЈЈ ИГОРЧЕ ЖИТИ СЕ ТИ СИ НА ТОА ИНТЕРНЕТОТ ПО ЦЕЛ ДЕН КАЖИМИ КОЛКУ ЌЕ МЕ КОШТА ДА МИ НАЈДИШ НЕКОЈ ДА ЗАМИНАМ..Свашта

БИДЕТЕ ИНДИВУАЛНИ И НЕЗАВИСНИ ОД НИКОГО!
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Cekaj sea, za brak po dogovor pravite muabet, ili za brak koj e proizvod na "pikaje pod koza" kade ednata stranka (onoj so drzavjanstvoto ili dokumenti) ne e zapoznaen so ona shto se slucuva?

Bidejki, zivotot se zacrnuva ko shto bi rekla Bitch, ako onoj so dokumentite ne e svesen zoshto nekoj go zel ( a treba da e kreten/ka da ne e).

ElextriX veli toa povekje kaj zenite, posto tie znaat kako da se piknat pod koza, za da na kraj dodade deka lugje prashuvaat kolku treba da platat? Malku kontradiktorni se tie dve raboti.

Ako e brak po dogovor, kade i dvajcata se svesni deka se raboti za dokumenti, togash nema nekoja maka, t.e. ne bi trebalo da ima, iako znaat da se zeznat rabotite. Ako se plakja za istoto, shto milion go imaat napraveno, togash ne e maka, tuku e dogovor.

Onie pak koi go pravat toa so "pikanje" pod koza zemaat mnogu golem rizik. 3 godini navidum se malku, no sepak ne se, se moze da se desi, a tebe bitisuvanjeto nekade da ti zavisi od voljata na nekoj drug neznam bas.

I toa deka se zeni... ne e tocno, jas licno poznavam daleku povekje mazi koi go imaat storeno toa, dali so pari dali so pikanje pod koza - sto neznaci deka se povekjeto mazi isto taka.

NI edniot ni drugiot nacin ne gi opravduvam, treba da si stvarno ne siguren u sebe, treba da si stvarno degradiracki raspolozen prema sebe za da storish neshto takvo.
No ete nekoi lugje se nasle vo situacija od koja mislat deka izlezot im e samo taka, ne sakam da gi sudam, no nikogash, ni pod koj uslov ne bi mu go napravila toa nekomu nitu na sebe.
Najintersni se onie koi frlaat po 10,000 dolari za takvi brakovi a neznaat deka za tie pari mozat da si najmat advokat koj licno ke im gi sredi dokumentite, bez da bidat zavisni od nekogo 1-2-3- ili kolku saka neka se godini.

p.s. Ako vekje nekoj se odluci na takva postapka, moj predlog e neka bara homoseksualci za takvi dogovori (sem ako samite ne ste homoseksualec), bidejki nitu go ima rizikot za nivno 'krevanje' prema vas, nitu rizik od potreba za sex vo pijano ili bilo kakvo drugo vreme, nitu ke go interesira vasiot seksualec zivot, nitu ke vi mrci za vaseto odnesuvanje i 'renome' pred prijatelite, i shto e najbitno, kukjata sekogash ke vi bide cista i vesela:)
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
Еве јас имам лични примери на пријателки и нивните планови еве да цитирам ЕЈЈЈ ИГОРЧЕ ЖИТИ СЕ ТИ СИ НА ТОА ИНТЕРНЕТОТ ПО ЦЕЛ ДЕН КАЖИМИ КОЛКУ ЌЕ МЕ КОШТА ДА МИ НАЈДИШ НЕКОЈ ДА ЗАМИНАМ
И како оди бизнисот, слабо а? Па никој повеќе не пие нафта (многу е скапа), сеа пијат детергент (поефтина солуција, ги отстранува сите дамки (заткулисни), башка се ти е бело, чиста работа).
 

Eko1

Форум Џедај
Член од
20 мај 2005
Мислења
1.579
Поени од реакции
29
Pristapot na temava vi e sosema pogreshen.... jas imam eden kup bratucedi i drugari koi shto imaat zemeno "zena so tablici".... nieden od niv ne e razveden... nieden od niv ne e nesreken.... da vi objasnam zoshto. Jas kako mashko si imam odredeni "kriteriumi" koe shto zensko treba da gi ima da pa go privlece mojot interes (karakter, izgled, smisol za humor i tnt).... zamislete koga vo tie kriteriumi bi dodal ushte edna karakteristika... t.e. da zivee vo stranstvo.... dali togash jas bi baral nekakva podruga devojka :?: ..... dali taa ke e porazlicna od toj moj "poseben" vkus za zeni :?: .... mislam deka nema da bide.... samo shto ke mi bide poteshko mozebi da ja najdam..... no sekako deka ke najdam neshto priblizno na taa.... site moi drugari zemaa so svoite zeni "preku telefon" ili na zbor.... tuku se zapoznaa.... se bendisaa.... izlegoa.... pa se zemaa.... :wink:
Nemojte da gi prezirate.... tie si mislea za podobar zivot.... bidejki tuka da ostanea nemaa nikakva perspektiva.... a tamu si imaat soliden zivot.... normalno deka ke pomislite eh pechalba.... eh tugjina.... eh.... ima sekogash.... moe licno mislenje e deka zivotot e poln so kompromisi.... Nikogash ne bi ja zemal za zena samo poradi viza......koga veke ke bidam reshen da si go baram ksmetot na drugo mesto.... normalno deka nema da sum tolku "rigorozen" so moite pobaruvacki vo nejzinite kvaliteti kako shto bi bil za nekoja devojka koja shto e "lokalna"... :wink:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
Точно Еко. Јас немам никаков проблем да земам дијаспорка, т.е таа да ме „земе“ - ако ми се допаѓа. :wink:
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Eko1 напиша:
Nikogash ne bi ja zemal za zena samo poradi viza...:wink:
Am muabetot e toa, zemanje zena samo poradi viza - - a ne viza kako eden od kriteriumite.

Jas na primer si baram eskim, za da mi bidat silni decata posle toa... zarem e toa brak od interes? Dabome, isto ko i vizata. Pa gajle mi e. :) :) :) :)

Nejse, viza ko eden od kriteriumi li primamlivi raboti, vis a vis, samo viza.

Toa e maubetot eko1
 

Моето_е_поголемо

муа не ме лазе
Член од
22 јули 2005
Мислења
475
Поени од реакции
21
Тоа е се ОК, само што прашањето беше:
Ако не постои љубов, би заминале некаде кај некого, со кого ќе живеете цел живот, само колку да заминете од тука поради било каква причина?
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.749
Поени од реакции
1.855
Е па Еко, во што ни е тогаш пристапот погрешен? Ние зборуваме за брак без љубов, колку да се кидне од тука.
Е сега Игорче, не им барај мажи на другарките, ќе те колнат после :pos: :wink:
ОБДН, конкретко не го размислив тоа, дали да знаат двајцата или само едниот ... во секој случај, нормално полошо е со упикување кога не знае едниот :? :wink:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.183
Поени од реакции
34.407
divine напиша:
Acid напиша:
Точно Еко. Јас немам никаков проблем да земам дијаспорка, т.е таа да ме „земе“ - ако ми се допаѓа. :wink:
Ејсид бе :poos: :poos: :poos:
Ич не ми е гајле бе. Победно од тука неможе да биде. Значи ако мене ми се допаѓа - би отишол.
После од кај знаеш, може дури и љубов да се роди! :wink:
Ако не чини, пак си ја имам Македонија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom