Љубов / Заљубеност

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Партнерот те исполнува, тој е оној кој денот ти го прави прекрасен, тој е оној кој ти прави да се чувствуваш дека постоиш кога ќе се видиш во неговите очи, тој е оној кој те сака, почитува, поддржува, не можеш да ”дишеш” без него. Сфаќаш дека си заљубен и сакаш да трае тоа.



Но, мене ме интересира што мислите за тоа дали еднаш може да се заљубиш или сте од оние луѓе кои би се заљубиле во секој партнер доколку го извлече тоа од вас? Дали само еднаш се сака вистински, чисто и искрено или ...?



Дали сте дошле во ситуација да се замислите дали сте сакале некого, да се посомневате во своите чувства?
 
Член од
13 септември 2005
Мислења
25
Поени од реакции
0
Заљубеноста е возбуда и страсти, се распламнува љубовта, заљубени, залудени, заслепени, тогаш го идеализираме до совршенство тој во кој сме вљубени, прекрасни моменти доживеани, кои ти прават насмевка кога ќе се присетиш... но заљубеноста, онаа првичната најсилна и најбозбудувачка поминува. Не исчезнува доколку е вистинска љубов, се менува во интензитеот како морето, со плима и осека...

Сакањето е тоа што трае, тоа е значењето на вистинската љубов, тогаш искрено и реално го гледаш оној кој го сакаш, и го сакаш таков каков што навистина е, со сите мани и убавини...
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
Се надевам дека не е само еднаш. Ама сепак е ретка случка.
Јас знам дека сум заљубен или сум на добар пат, кога ќе погледнам во девојка и наместо да ја слекувам со очите, ќе ја облечам во нешто(обично бело). Ова ми се има десено можда еден или двапати.
Ама повише си замислував него што стварно беше д риал тинг и д ван.
Е сега зависи што вие рачунате под љубов?
Јас сакање и љубов строго двојам.
Љубовта е она кое може да го чувствуваш само за една личност.
Да осетиш дека баш тој/таа е оној дел на душата кој ти фалел цел живот.
Љубовта е онака, до коска!
Може да те остави тоталка, а може да те произнесе во многу подобра личност.
Ништо друго не е така моќно.
А за сакање, сакам полно мили и драги особи. Ама не е исто.
 
Член од
22 јули 2005
Мислења
2.198
Поени од реакции
11
jas se stavam sebe si vo onaa grupa na luge koi ednas vistinski i iskreno sakaat.samo ednas imam sakano vistinski t.e. samo ednas u zivot sum sakala nekoj na bilo koj nacin.no mislam deka mozes da sakas nekoj t.e. da osekas ljubov kon nego,a mozes da skakas potoa i drugi no ne na onoj nacin na koj sto si go skala prviot.kako vikaat:vistinskata ljubov nikogas ne se zaborava,A NITU PAK PREBOLUVA!!!
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.126
Поени од реакции
13.695
се сложувам со никола, сум сакала многу луѓе но откако го эапоэнав маж ми сватиф што е љубов. не верувам дека ќе љубам некој друг како него, нема да има некој што ќе ме исполни на тој начин. си ја најдов мојата половина. така да мислам се љуби само еднаш.
 

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Ако ја најдете вистинската љубов ќе сватите дека се сака само еднаш, иако пред неа сте мислеле дека ги сакате сите:wink:
 
Член од
28 мај 2005
Мислења
6.373
Поени од реакции
177
мене еднаш во животот ме удри гром........и до сега немам слично нешто доживеано како тогаш
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
FortunE напиша:
Но, мене ме интересира што мислите за тоа дали еднаш може да се заљубиш или сте од оние луѓе кои би се заљубиле во секој партнер доколку го извлече тоа од вас?
хух, малку чудно ми е прашањево.
Ако не знаеш што е љубов, ондак не ни можеш да знаеш дали си се воопшто заљубил. Како и се друго, и љубовта има свои форми.
Дали само еднаш се сака вистински, чисто и искрено или ...?
Да.
Дали сте дошле во ситуација да се замислите дали сте сакале некого, да се посомневате во своите чувства?
многу пати ми се десило, али дали од сам себе и моја воља или од друга, се се средило.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
"My dear boy, the people who love once in their lives, are really the shallow people. What they call their loyalty and their fidelity, I call either the lethargy of custom or their lack of imagination. Faithfulness is to the emotional life what consistency is to the life of the intellect - simply a confession of failure. Faithfulness! I must analyze it one day. The passion for property is in it. There are many things we would throw away if we were not afraid that others might pick them up." Lord Henry Wotton to Dorian Gray!

Moeto mislenje sumirano vo pogorniot citat. Onoj koj e sposoben da saka, ke znae da saka povekje od ednas. Mozebi nikogash isto, no ne pomalku strasno. Sum sakala, i se nadevam deka ke sakam uste mnogu pati, isto tolku strasno i jako - ljubovta, poklonot zivoten. Sakanjeto i ljubenjeto e sposobnost i pozadi lonceto i kapaceto, koe ne zavisi od imot, imanje, poseduvanje - ljubovta e davanje, a ne vrzuvanje - Ljubovta i ljubenjeto se bran, pretocen, ponesen i raznesen, a ne vrzan i samo za eden vreden. Pa kade e imaginacijata bi prasal Henry Wotton - prashuvam i jas.
 

dajdo

The OuTLaW
Член од
17 октомври 2005
Мислења
5.139
Поени од реакции
19
samo ednash vistinski barem ja sum u taa grupa na luge :)
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Како да не само еднаш.. глупости се тоа. Секој може да сака, секој може да се заљуби, некој ќе го сакаш помалку некој ќе го сакаш повеќе и тоа не само еднаш, туку мал милион пати.
Има луѓе кои обземени од страста мислат дека се заљубени, а уствари не се и подоцна го сфаќаат тоа. Ако луѓето се заљубуваа еднаш засекогаш, немаше да се раскинуваат првите врски и да се распаѓаат браковите.
Ништо не е вечно.
Можеме да примиме само толку љубов колку што ќе си пружиме самите на себе.
Потребно е да ја доживееме љубов кон себе, за да можеме истата да ја дадеме на други.
 

NikolaP

Команданат Флик
Член од
30 октомври 2005
Мислења
1.095
Поени од реакции
16
The`bItCh напиша:
Како да не само еднаш.. глупости се тоа. Секој може да сака, секој може да се заљуби, некој ќе го сакаш помалку некој ќе го сакаш повеќе и тоа не само еднаш, туку мал милион пати.
Сакање и љубење, ДВЕ РАЗЛИЧНИ РАБОТИ.
The`bItCh напиша:
Ако луѓето се заљубуваа еднаш засекогаш, немаше да се раскинуваат првите врски и да се распаѓаат браковите.
Не е тоа од заљубување или не. Ако се распаѓаат, ретко се и заљубени. Онака вистински. Колку луѓе се во брак, па само се сакаат, или па ни тоа.
The`bItCh напиша:
Можеме да примиме само толку љубов колку што ќе си пружиме самите на себе.
Потребно е да ја доживееме љубов кон себе, за да можеме истата да ја дадеме на други.
Е со ова се слагам. У некоја мера. Може и да ти дадат љубов иако пред тоа си бил неспособен и тоа да те направи многу подобра личност.
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
NikolaP напиша:
Сакање и љубење, ДВЕ РАЗЛИЧНИ РАБОТИ.
Фала богу. И јас тоа реков..
Не е тоа од заљубување или не. Ако се распаѓаат, ретко се и заљубени. Онака вистински. Колку луѓе се во брак, па само се сакаат, или па ни тоа.
Па значи дека не се заљубени само си мислат дека се.
Страст е во прашање, а не емоции.:wink:
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Чисто ме интересира што мислат форумџиите на оваа тема. Нели секој заљубувањето го манифестира на различен начин, а и многу пати сме во заблуда - сме мислеле заљубени сме , а да не е така. Па како знаеш дали си заљубен или не? И како ќе ја препознаеш онаа вистинската љубов? И колку долго може да ви трае сето тоа, дали е тоа само моментална желба или нешто повеќе...

Дека само еднаш вистински се сака - е тоа е една голема тинејџерска заблуда која секој си ја кажува кога барем малку ќе се заљуби... Е ова ќе ми биде вечна љубов и готово...
 

The`bItCh

AdJuStAbLe mAdNeSs
Член од
22 јануари 2005
Мислења
4.605
Поени од реакции
112
Не верувам дека некој од овие погоре е тинејџер.:icon_roll
 

Kajgana Shop

На врв Bottom