Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
26 јуни 2010
Мислења
18
Поени од реакции
0
Девојче, излеа младо си па не знаеш за подмолноста на скопјаните. Ово ти е типичен пример кога Скопје ја саботира Битола (и не е прв пат). Така, откачи го тој скопски п***р и чувај си го битолчанецот; битолската сентименталност и посветеност е овековечена во Одата за Сонцето...оооо, а кај ми е Сонцето?...:pipi:
Хаххахх...Можеби..Незнам дали го имаш прочитано минатиот проблем.. Сепак, не е така како што мислиш. Но, стварно почна да ме иритира фактот дека Битолчанецот почна насекое да ми вика дека имам друг и дека не го сакам него. Притоа, никој освен мене и Скопјанецот не знае за минатата случка. Едноставно, кога така ќе ми рече Битолчанецот, не знаете што ми се иди да направам...Неможам повеќе вака...Мислам дека за брзо време ќе ги премине сите граници, и, ќе се скараме толку лошо што нема да останеме ни пријатели.. Јас мислам дека сака да ми раскине, а да излезе дека јас сум крива. Што мислите вие? Ќе полудам... :(
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.556
Поени од реакции
1.612
Хаххахх...Можеби..Незнам дали го имаш прочитано минатиот проблем.. Сепак, не е така како што мислиш. Но, стварно почна да ме иритира фактот дека Битолчанецот почна насекое да ми вика дека имам друг и дека не го сакам него. Притоа, никој освен мене и Скопјанецот не знае за минатата случка. Едноставно, кога така ќе ми рече Битолчанецот, не знаете што ми се иди да направам...Неможам повеќе вака...Мислам дека за брзо време ќе ги премине сите граници, и, ќе се скараме толку лошо што нема да останеме ни пријатели.. Јас мислам дека сака да ми раскине, а да излезе дека јас сум крива. Што мислите вие? Ќе полудам... :(
Значи, кажи му вака на Битолчанецот: „Чуј, се измував со еден Скопјанец, точно е. Но *тој* ме бакна *мене*, не јас него. Потоа му реков дека не сакам да продолжи понатаму и тој прифати и ми се извини што се обидел. Имаме контакт на Фејсбук и сега ме тормози со праќање некакви песни. Бидејќи ти си ми сè уште формално дечко, дали сакаш да прекинам да примам какви било информации од него?“ (ова последново прашај го директно и ако ти побара да го откачиш Скопјанецот, откачи го пред негови очи, за да добие до знаење дека сакаш да останеш со него).
Понатаму продолжи: „Тој ме бакна бидејќи искористи ситуација кога *ти не беше тука*. Ова само значи дека сум привлечна за други мажи и не сум будала да го одбивам нивното внимание, кое ми годи во секој поглед. Со други зборови, ти ќе треба повеќе да се потрудиш околу мене, зашто ако ти не се потрудиш, друг ќе се потруди. Не сакам да те повредам, но твојата љубомора ме повредува мене, па те молам престани и фокусирај се на тоа како да бидеме повеќе заедно и како да си поминуваме убаво.“



После овој муабет, дај му недела, максимум две. Ако и понатаму се однесува љубоморно, откачи го Битолчанецот - не ти треба таков дечко покрај себе.

А ако има памет во главата, ќе почне да прави договори со тебе како почесто да се гледате и како да ја продлабочите врската.

--- надополнето ---

Крусер,

Еве неколку поговорки како изгледаат во реалноста:

Сè тече, сè се менува ..... Ништо не е вечно ..... Секој е заменлив, без секој се може .... Без разлика колку е добра или лоша сегашната состојба, ќе се промени .... 1.она што не се менува е она што е во срцето, она што си го стекнал како искуство ... 2.да не жалам за минатото, за луѓето кои се во моето срце ... не, не жалам, ама тие се вечно .... во мене, тие се дел од мене, тоа сум ЈАС ... една ѕвезда ...која се надевам ако не сега ... некогаш ќе биде сјајна

Крусер, секој треба да биде среќен кога знае дека дал се од себе ... ??? Не е поентата да дадеш се од себе - ако тоа нема цел ... 3. поентата е да дадеш се од себе и тоа да помогне на партнерот...

Некои незнаат како да дадат се од себе - како да се справат со проблем/ ситуација .... затоа е тука партнерот па да помогне кога на другиот му е тешко, да го поддржи, да го разбере ... 4. зар тие што незнаат како да дадат се од себе треба да ги отфрлиме ... да си речеме ... 5. јас дадов се од себе и не бива ... јас ... ама не си ти ... туку е тој или таа ... разбираш ???

Поздрав и благодарам однапред
1. Она што е во срцето апсолутно се менува, во зависност од интересот кој човекот го има.
2. Не разбирам... објасни.
3. Не разбирам... објасни.
4. Да ги отфрлиме - не. Да им покажеме како да дадат сè од себе - да. Да толерираме ако не даваат сè од себе - апсолутно не.
5. Не разбирам... објасни.
 
Член од
26 јуни 2010
Мислења
18
Поени од реакции
0
Значи, кажи му вака на Битолчанецот: „Чуј, се измував со еден Скопјанец, точно е. Но *тој* ме бакна *мене*, не јас него. Потоа му реков дека не сакам да продолжи понатаму и тој прифати и ми се извини што се обидел. Имаме контакт на Фејсбук и сега ме тормози со праќање некакви песни. Бидејќи ти си ми сè уште формално дечко, дали сакаш да прекинам да примам какви било информации од него?“ (ова последново прашај го директно и ако ти побара да го откачиш Скопјанецот, откачи го пред негови очи, за да добие до знаење дека сакаш да останеш со него).
Понатаму продолжи: „Тој ме бакна бидејќи искористи ситуација кога *ти не беше тука*. Ова само значи дека сум привлечна за други мажи и не сум будала да го одбивам нивното внимание, кое ми годи во секој поглед. Со други зборови, ти ќе треба повеќе да се потрудиш околу мене, зашто ако ти не се потрудиш, друг ќе се потруди. Не сакам да те повредам, но твојата љубомора ме повредува мене, па те молам престани и фокусирај се на тоа како да бидеме повеќе заедно и како да си поминуваме убаво.“



После овој муабет, дај му недела, максимум две. Ако и понатаму се однесува љубоморно, откачи го Битолчанецот - не ти треба таков дечко покрај себе.

А ако има памет во главата, ќе почне да прави договори со тебе како почесто да се гледате и како да ја продлабочите врската.
Но, дечко ми нема никаков контакт со Скопјанецот, така речено - Не ни знае дека тој постои. Еве уште еднаш ќе кажам - при разговор со Скопјанецот, од никаде тој ми вика „Преуба е песнава, слушај ја“, „Ја обожавам песнава“ и сл. Ме нервира тоа што дечко ми почна да наоѓа изговори за да се исклучи од мсн/фб, а воедно и да ме направи љубоморна. „Срце морам да одам, се договорив со другарКите ... “ и такви некои. Последните караници завршуваат со „Ти имаш друг и не ме сакаш мене“, но на крајот се смируваме...И...:(
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.556
Поени од реакции
1.612
Но, дечко ми нема никаков контакт со Скопјанецот, така речено - Не ни знае дека тој постои.
Од кај знаеш дека не знае?

Последните караници завршуваат со „Ти имаш друг и не ме сакаш мене“, но на крајот се смируваме...И...:(
Истото прашање - од кај тој знае дека имаш друг? Што му дава повод така да размислува?

Инсиститрај да се сретнете лице во лице, бидејќи
Ме нервира тоа што дечко ми почна да наоѓа изговори за да се исклучи од мсн/фб, а воедно и да ме направи љубоморна. „Срце морам да одам, се договорив со другарКите ... “ и такви некои.
, со други зборови, од МСН и ФБ може да се исклучи кога сака. При лице во лице разговор не може. Затоа барај го и инсистирај да се видите. Притоа не заборавај да му напомнеш дека ти е непријатно кога чувствуваш дека не сака да се види со тебе за да се види со другарките.

А ако продолжи така да се однесува, побарај го Скопјанецот и оди чекор понатаму со него. Ако Битолчанецот своето време повеќе сака да го троши со другарките отколку со тебе, не си обврзана да стоиш на чивилук и да го чекаш.

Еве уште еднаш ќе кажам - при разговор со Скопјанецот, од никаде тој ми вика „Преуба е песнава, слушај ја“, „Ја обожавам песнава“ и сл.
Тоа апсолутно ништо не значи. Повторувам, ако Скопјанецот ти е напорен, кажи му да престане или едноставно игнорирај го.
 
Член од
26 јуни 2010
Мислења
18
Поени од реакции
0
Од кај знаеш дека не знае?



Истото прашање - од кај тој знае дека имаш друг? Што му дава повод така да размислува?

Инсиститрај да се сретнете лице во лице, бидејќи

, со други зборови, од МСН и ФБ може да се исклучи кога сака. При лице во лице разговор не може. Затоа барај го и инсистирај да се видите. Притоа не заборавај да му напомнеш дека ти е непријатно кога чувствуваш дека не сака да се види со тебе за да се види со другарките.

А ако продолжи така да се однесува, побарај го Скопјанецот и оди чекор понатаму со него. Ако Битолчанецот своето време повеќе сака да го троши со другарките отколку со тебе, не си обврзана да стоиш на чивилук и да го чекаш.



Тоа апсолутно ништо не значи. Повторувам, ако Скопјанецот ти е напорен, кажи му да престане или едноставно игнорирај го.[/QЗнам
Па знам бидејќи Битолчанецот е, да не речам, лесно избувлив и веднаш би ми рекол. Па така, сега немаше да бидеме заедно. И јас размислував за чекор понатаму со Скопјанецот, но, не сакам да излезам, незнам како да се изразам.., ако раскинеме со Битолчанецот, да не мисли Скопјанецот дека ми треба рамо за плачење и некој со кого би го заборавила Битолчанецот. Многу ме нервира дечко ми во последно време...Дали ова ќе биде крај или нешто друго, - незнам, но ако веќе дојде крај, сакам да продолжи пријателството помеќу мене и дечко ми...

--- надополнето ---

Еве на пример сега, правиме муабет и е некако отсутен. Го прашав зошто не пишува и ми вика, „Уморен сум, само што станав, ми се спие“
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
се беше океј се до денеска . не сме у врска ама....... денеска ја немаше цел ден на фб и титкав и пракав пораки ,а таа нисто.кога се уклчи на фб се однесува некако поинаку.сите објави,видеа ги изгришала од ѕидот.што да права ?помошш :nesvest:

Биди упорен и во денот стави и десет видеа на ѕидот или нон стоп оставај и пораки,притоа да не заборавиш на секоја нејзина слика да ставиш лајк.Ќе видиш после некое време како и она ќе те бомбардира на твојот профил со сочни коментари.Од сето ова можеш само да изедеш бан,што и воопшто не боли.
Кога ќе пораснеш ќе сфатиш дека живи луѓе шетаат по улица и ќе се изненадиш.
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
Хаххахх...Можеби..Незнам дали го имаш прочитано минатиот проблем.. Сепак, не е така како што мислиш. Но, стварно почна да ме иритира фактот дека Битолчанецот почна насекое да ми вика дека имам друг и дека не го сакам него. Притоа, никој освен мене и Скопјанецот не знае за минатата случка. Едноставно, кога така ќе ми рече Битолчанецот, не знаете што ми се иди да направам...Неможам повеќе вака...Мислам дека за брзо време ќе ги премине сите граници, и, ќе се скараме толку лошо што нема да останеме ни пријатели..
Да не беше скопјанецот, се ќе беше фино кај битолчанецот.
Кога ќе се појави трета личност во врска, одма се наоѓаат "мааните" на партнерот. Па уште и ако скопјанецот ти пушта песници и ти се подмочкуваш од радост, а другиот идиот битолчанец не го направил тоа никогаш сигурно вадиш заклучок дека скопјанецот те сака, а битолчанецот не и љубоморен е "без причина".
Јас мислам дека сака да ми раскине, а да излезе дека јас сум крива. Што мислите вие? Ќе полудам... :(
:pos: :pos: :pos:
А ти не си крива, нели?
Дај не се лажи сама себе и не изигравај мајка Тереза.
Искрено ти шо мислиш за роговите на дечко ти битолчанец? Како му стојат?
 
Член од
26 април 2010
Мислења
17
Поени од реакции
1
Фала за советите.Сега сакам да и помогнам на другарка ми .Таа е во врска 2 и пол години,но во последно време врската е некако се полабава и полабава.Во текот на две недели се јавија доста кризи,караници и дојде до раскинување.Потоа се смирија за брзо време и другарка ми беше многу среќна поради тоа.Но нивната врска сега е малку поинаква.Дечко и беше тој што раскина и за да се смират дал идеа или некојси
услов нивната врска понатаму да биде во тајност.И сега нормално женско како женско,ќе ги изанализира и поврзе сите детали,така што би добила мислење или став дека дечко и сака да ја чува као резерва,дека врската не е тоа што беше...Истоа така битно е,што дечко и станал поладен у последно време,поагресивен и не толку пажљив кон неа итн итн.Ако може за совет како да се постави во иднина ?

уште неколку детали околу ова :
Таа е помалку толерантна и ги зема предвид и неговите проблеми...Неговите родители се разведени,тој сам си ја прави куќата моментално итн итн.Исто така таа е скарана со неговата братучетка(која впрочем и ги запознала) поради Х причини па сега он е истотака почесто и со неа
 

SrRulz

Siempre Real Madrid
Член од
8 декември 2007
Мислења
4.845
Поени од реакции
221
Имам сексуални фантазии кон една професорка која нема да ми предава догодина ај совети како да и дадам до знаење...? :(
 
T

Tetro

Гостин
Имам сексуални фантазии кон една професорка која нема да ми предава догодина ај совети како да и дадам до знаење...? :(
биди самоуверен и ко ќе ја сретнеш на улица, шмекни ја. само немој многу нападен да бидеш, де. тоа е првиот чекор, после кажи што си направил.
 
A

ancheto

Гостин
помош!
претходнава 1 недела чуствувам неконтролирана љубомора према дечко ми,
и покрај 11 месеци врска..
незнам зошто е тоа така, само знам дека морам да се сменам, нејкам да е тоа така, и ве молам за помош.
некој текст што ке ме поттикне и промени, што ке ме натера да размислувам,
или некое свое искуство,
или паки совет за понатака како да постапувам.
Благодарам однапред, и ве молам побрзо.

п.с. ова го копирав и во темата за љубомора, но незнам дали треба да е таму, затоа и овде.извинете ако не треба така..
 
T

Tetro

Гостин
помош!
претходнава 1 недела чуствувам неконтролирана љубомора према дечко ми,
и покрај 11 месеци врска..
причината ја заборави. која е причината за да му љубомориш?
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.556
Поени од реакции
1.612
Фала за советите.Сега сакам да и помогнам на другарка ми .Таа е во врска 2 и пол години,но во последно време врската е некако се полабава и полабава.Во текот на две недели се јавија доста кризи,караници и дојде до раскинување.Потоа се смирија за брзо време и другарка ми беше многу среќна поради тоа.Но нивната врска сега е малку поинаква.Дечко и беше тој што раскина и за да се смират дал идеа или некојси
услов нивната врска понатаму да биде во тајност.И сега нормално женско како женско,ќе ги изанализира и поврзе сите детали,така што би добила мислење или став дека дечко и сака да ја чува као резерва,дека врската не е тоа што беше...Истоа така битно е,што дечко и станал поладен у последно време,поагресивен и не толку пажљив кон неа итн итн.Ако може за совет како да се постави во иднина ?

уште неколку детали околу ова :
Таа е помалку толерантна и ги зема предвид и неговите проблеми...Неговите родители се разведени,тој сам си ја прави куќата моментално итн итн.Исто така таа е скарана со неговата братучетка(која впрочем и ги запознала) поради Х причини па сега он е истотака почесто и со неа
Дали не е можно дека тој сака да ја „чува“ девојката во тајност, за неговата братучетка да не дознае дека се заедно, бидејќи можеби братучетката и општо фамилијата на типот се противи на таа врска?

Мислам дека, како за промена, девојката не треба да анализира многу и да не губи ум и време. Нека оди со типот дури ѝ е убаво. Ако не ѝ е убаво, нека му каже и ако не добие реакција од него, нека не се обидува да ги поправи работите - резервиран и ладен тип како него не сака да го тормозат. Најдобро да си најде некое хоби и да му се посвети на хобито и да го остави типот да се занимава со куќата или што и да е; неговата ситуација е веќе доволно комплицирана, што секој обид да се навлезе повеќе во неговата психа или да му се влијае на неговото време ќе биде протолкуван како агресија и ќе предизвика оштра реакција од него. Таквите е најдобро да се остават сами да се обидат да ја поправат врската; тој е со убедување дека мора сè сам да направи и дека од него сè зависи (разводот на неговите, работите околу куќата итн го натерале така да мисли), па му треба време да сфати дека всушност девојката му недостасува. Кога тоа ќе се случи, самиот ќе одвои време и желба да биде со неа.
 
A

ancheto

Гостин
причината ја заборави. која е причината за да му љубомориш?
па, пред 1 недела(кога и почнаа моите проблеми) раскинавме, и почуствував многу голема болка,сватив дека едноставно нејкам да го изгубам, и се смиривме, и почна сево ова,
нејкам да одам на работа, се плашам што ке прави тој,
нејкам да заспијам дур е на мсн,
нејкам да шетам нигде...
и многу срања..
страв ми е..
 

Kajgana Shop

На врв Bottom