Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Има тема за која е прикладна возраст за секс. Таму има доволно препораки. Јас лично го препорачувам во секое време. Што порано, тоа подобро.
Што ако ти рече е 12/13? Пак би и препорачал да има секс за да го задржи? Дај те молам не се зафркавај, тоа предложи и го на твојата ќерка кога ќе стане толку години. Јас не би верувај.

Но без таа опција ниту една врска не може да опстане. Зборувам за вистинска, трајна врска. А ако зборуваме само за тинејџерско занесување, нема љубовем проблем, туку само илузија, нели?
Може, сексот не е главната тема во еден опстанок на една врска. Џабе е девојчето ако го превземе и тој чекор, а типот продолжи со неговата ладно топла игра. Повеќе ќе биде повредена од сега, така барем брзо ќе може да го заборави.

Што е тоа „невиност“ и како тоа се „дава“? Спред мене, постои само човек кој имал секс и кој немал. Ако немал, треба да го има што побргу, за и тој дел од своето битие да почне да го развива со време.
Тука нема да оставам коментар, дека премногу ни се различни гледиштата кон тоа поле.

И девојките си доаѓаат и си одат. А тој е таков, што може да си дозволи да го изгуби ова девојче и да најде друго. Прашањето е, што ќе направи ова девојче за да покаже дека треба типот да остане баш со неа, а не со друга?
Да, девојката пробала со разговори, не усеала...што треба друго да направи? Да рашири нозе? Што ако и следниот тип е таков...па и следниот...на сите да шири нозе за опстанок?

п.с. Ме нервира кога пишува некој со различни бои на форум, мислам дека еден обичен член беше и опоменет и бришан поради тоа...тоа само како забелешка.
 

VeS

.
Член од
16 мај 2008
Мислења
4.749
Поени од реакции
2.355
So nego sum praela muabet na ovaa tema mnogu pati i toj mi veli deka treba da se naviknam jas na toa negovo odnesuvanje posto ednostavno on takov bil..mi veli ne deka jas zaboravam na tebe tuku sum takov izladen od rabotata se vrakam recisi sekogas nervozen i ne mozam da mislam ja na drugo...se obiduvam da se naviknam na nego go sfakam i premolcuvam mnogu raboti ama nekogas (mnogu cesto) ednostavno preteruva....
Inace mene bas mi e super toa sto mi bil drugar bidejki imam steknato mnogu doverba vo nego i veruvam deka ne bi me izneveril oti znam kako se odnesuval sprema drugite devojki go znam negovoto mislenje za toa...
A sto vikas moze on seuste me gleda kako negova drugarka..e bas za toa vecerva ke pravam muabet so nego..
A inace za so treba da se zaprasam jas...za moeto odnesuvanje kon nego...za mojata ljubov sto ja cuvstvuvam...???:toe:
Да, ти запрашај се..
и мене ми се има случено така значи од другар само онака премногу да ми годи неговото однесување и сето тоа и едноставно си го замислувам идеалниот дечко како да е тој, а не дека го сакам или нешто друго. Значи јас[според мое мислење]мислам дека кај вас ве привлекла меѓусебната комуникација и доверба што ја имате еден кон друг, а не вистинската љубов и заради тоа цело време се однесува така, ниту те бацува ниту те гушка.. зошто? Зошто можеби поголем процент те гледа како неговата бест френд отколку како некоја девојка.

sex seuste sme nemale...ednostavno ne mozam..ne mi e zgodno da praam nesto so nego za koe toj mi raskazuval kako go prael so druga...se plasam od negova reakcija..dali ke mu se dopadne toa..btw nikogas sum nemala odnosi i toj toa go znae...a ne se ni obiduva nes...nz so e rabotava dali ne go palam ili...?
не ти е згодно, се срамиш зашо ти бил најдобар другар.. доволен заклучок.

Сепак може ова да отиде и во спротивна наскока,значи после муабетот или да се промените и сето тоа или пак да си продолжите како најдобри другари.
Кога нешто не оди, неможеш со сила да го туркаш.
 

ilija^veles

Nick Sloter
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.050
Поени од реакции
41
Lugje koj znae neka mi pomogne neka me posovetuva..
Odam so deckoto 6 meseci, pred da se fatime mi bese najdobar drugar. Go sakam premnogu, no fintata e toa sto toj mene ne me saka...kon mene cuvstvuva samo milost sto mene ne mi e dovolno. Da znam moze ne e zgodno poso bevme best frends ama 6 meseci ne se mal period za da covek ne se navikne na nesto...nekoi denovi kon mene se odnesuva kako da sum samo jas na svetov, a mnogu pocesto se odnesuva kako da ja ne postojam, zaborava da mi se javi,ne me ni guska, ne me bacuva..mnogu e poinakov otkolku koga bevme drugari mnogu bese podrug i podrugo se odnesuvase sprema mene...sega koga sum mu zenska......:kesa:
А ти како се однесуваш со него? Дали му додеваш постојано, викаш заборава да ми се јави, не те гушка, не те бацува, ти ли цело време му се јавуваш кога тој “заборава“, му се бесиш на врат, постојано го бацуваш? Или и ти не му се јавуваш, не го гушкаш, бацуваш?
Преиспитај си го однесувањето, пробај кога си со него да се однесуваш некако поинаку, имате пред тоа(пред да заодите) сигурно правено муабет за тоа што него му се допаѓа кај девојките и слично, т.е. ситници кои ги забележува кај девојките. Пробај да го искористиш се тоа што го знаеш да го натераш да те сака. И ако осетиш дека одите заради негово сожалување подобро прекини ја врската.
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Што ако ти рече е 12/13? Пак би и препорачал да има секс за да го задржи? Дај те молам не се зафркавај, тоа предложи и го на твојата ќерка кога ќе стане толку години. Јас не би верувај.
Би и` препорачал да има секс со него за да стекне искуство. А тој, ако е паметен, ќе остане со неа. Но, ако нема секс со него, има многу поголеми шанси тој да има секс со друга, и да остане со таа друга. Исто, ако таа има секс со некој трет, има многу поголеми шанси таа да остане со третиот, отколку со овој.

И не зборам за тоа да биде сега, веднаш, туку општо. Ако на двајцата им се чека, фино. Ама по сè изгледа нему не му се чека (што е и нормално за машките на таа возраст).

Може, сексот не е главната тема во еден опстанок на една врска. Џабе е девојчето ако го превземе и тој чекор, а типот продолжи со неговата ладно топла игра. Повеќе ќе биде повредена од сега, така барем брзо ќе може да го заборави.
Сексот не е главната причина за опстанување на една врска, точно. Но недостаток од секс во секој случај води кон прекинување на една врска. Тоа е загарантирано.

А зошто мислиш дека ќе го заборави? Според мене, многу потешко се забораваат работите кои *не* биле направени и кои веќе не можат да се направат, отколку работите кои биле направени и испаднале грешки. Зашто во вториот случај си побогат за едно искуство плус, а во првиот случај си посиромашен за едно искуство.

Јасно, не збориме за искуство како земање на дрога или слично. Не гледам како може сексот да биде лошо искуство, бидејќи е природна работа.

Да, девојката пробала со разговори, не усеала...што треба друго да направи? Да рашири нозе? Што ако и следниот тип е таков...па и следниот...на сите да шири нозе за опстанок?
Не, да шири нозе, *ако сака* и *со цел да стекне искуство*. Не смее девојката да се потресува за само тој еден. Не е единствен, а ако веќе се гледа дека ќе се разделат, на овој начин ќе може барем да извлече максимално целосно искуство од него (зборам емоционално и физичко).

п.с. Ме нервира кога пишува некој со различни бои на форум, мислам дека еден обичен член беше и опоменет и бришан поради тоа...тоа само како забелешка.
Тоа беше со цел за да се оддели на кој дел од цитатот што се однесува. Вака е подобро, бидејќи сега се посебно одделени работите. Сепак, благодарам. :smir:
 
Член од
23 мај 2009
Мислења
958
Поени од реакции
727
sex seuste sme nemale...ednostavno ne mozam..ne mi e zgodno da praam nesto so nego za koe toj mi raskazuval kako go prael so druga...se plasam od negova reakcija..dali ke mu se dopadne toa..btw nikogas sum nemala odnosi i toj toa go znae...a ne se ni obiduva nes...nz so e rabotava dali ne go palam ili...?



So nego sum praela muabet na ovaa tema mnogu pati i toj mi veli deka treba da se naviknam jas na toa negovo odnesuvanje posto ednostavno on takov bil..mi veli ne deka jas zaboravam na tebe tuku sum takov izladen od rabotata se vrakam recisi sekogas nervozen i ne mozam da mislam ja na drugo...se obiduvam da se naviknam na nego go sfakam i premolcuvam mnogu raboti ama nekogas (mnogu cesto) ednostavno preteruva....
Inace mene bas mi e super toa sto mi bil drugar bidejki imam steknato mnogu doverba vo nego i veruvam deka ne bi me izneveril oti znam kako se odnesuval sprema drugite devojki go znam negovoto mislenje za toa...
A sto vikas moze on seuste me gleda kako negova drugarka..e bas za toa vecerva ke pravam muabet so nego..
A inace za so treba da se zaprasam jas...za moeto odnesuvanje kon nego...za mojata ljubov sto ja cuvstvuvam...???:toe:

Прво прашање-колку години сте разлика?

Ако сте генерациски блиски, па мислам дека и он не "дрмнал" ништо пред тебе. То шо ти кажуел прикаски како-то-он-таму-нешо-праел-со друга е машка карактеристика...сеа кога треба ТЕБЕ да ти покаже што НАВИСТИНА може да ти направи...па-бил уморен од работа (?) (LOL)...И, пази ти си требала да се навикнеш на неговата незаинтересираност (за тебе)???

Ако он има работа, претпоставка е дека е постар од тебе (во предвид ја земам и твојата забелешка дека сеуште не си имала односи). Ако разликата во години е значителна, треба да се запрашаш дали твоите очекувања за врска се РЕАЛНИ? Најчесто се случува оној со помалку искуство да биде ЗЛОУПОТРЕБЕН од оној со повеќе (сексуално) искуство...Неговите приказни за искуствата со други девојки е -просто чудно (без разлика на возраста)- и отвара прашање за неговиот морал и сексуални потреби-ај, сети се, што тоа точно ти кажувал дека прави со други девојки, а тебе не ти е згодно да правиш? Неговата незаинтересираност во второво сценарио може да се толкува и како негов страв ОД или ЗА тебе (страв од твојата невиност и неговото сексуално искуство). Можда НЕ сака да ја видиш неговата темна страна и не сака да те вовлече во неговата реалност. И, лично од ова повеќе ми е страв отколку од првата претпоставка...

Затоа, ти предлагам, малку повеќе да мислиш на СЕБЕ-што ТИ сакаш, што те прави среќна и да се чувствуваш убаво...а тоа СИГУРНО не е ситуацијава во која се наоѓаш. Можда звучи себично ама ТИ секогаш треба да си на прво место. Вака као што го опишуваш, не знам и колку е добро да го имаш у опште у близина (да, и како другар). Сврти лист и ОЛАДИ се малце. Постарите мажи, особено кога сме млади, особено привлекуваат-тоа е нормално, но реалноста е дека млада и неискусна девојка НЕ може да е прва другарка со постар дечко-постојат разлики во перцепцијата и потребите на двајцата. Љубовна игра со повозрасни обично е опасна игра, од која можеш да излезеш со скршено срце како НАЈЛЕСНА повреда...Ако дечкото е колку тебе-неговото однесување е незрело, а тоа значи дека треба да порасне пред да почне да си игра ДЕЧКО-ДЕВОЈКА...Друго прашање е и колку стварно го познаваш...
Веруј, стварно НЕ вреди да се губи време на ПРЕПРЕВКА и МОДЕЛИРАЊЕ на нечиј карактер, ниту пак самата да се моделираш според нечии желби и очекувања, зашто стварно може да се увалиш у нешто што ќе ти го направи животот пекол...И, не брзај да пораснеш-тоа доаѓа сакале ние или не:smir:
 
Член од
21 март 2009
Мислења
166
Поени од реакции
2
daj kazejte edno dete sakam da go iznerviram da go napravam ljubomoren a najmnogu da go povredam ama mn mn nemate pretstava kolku mnogu mu go posakuvam toa poso on se pravi zanete don zuan.plss pisete neso :D
pozz
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
daj kazejte edno dete sakam da go iznerviram da go napravam ljubomoren a najmnogu da go povredam ama mn mn nemate pretstava kolku mnogu mu go posakuvam toa poso on se pravi zanete don zuan.plss pisete neso :D
pozz
Ако он не чувствува ништо за тебе,знаеш колку многу ќе го напраиш "љубоморен"?????Воопшто нема да го постигнеш тој ефект,само ќе се изглупираш,а на него нема да му чуе за тебе.
Така да,пред да напраиш некоја драма размисли.Ако не те сака,а е со тебе само онака,најдобро раскини му и најди си некој кој ќе те сака и заслужува.
 
Член од
21 март 2009
Мислења
166
Поени од реакции
2
Ако он не чувствува ништо за тебе,знаеш колку многу ќе го напраиш "љубоморен"?????Воопшто нема да го постигнеш тој ефект,само ќе се изглупираш,а на него нема да му чуе за тебе.
Така да,пред да напраиш некоја драма размисли.Ако не те сака,а е со тебе само онака,најдобро раскини му и најди си некој кој ќе те сака и заслужува.
abe sakam me znam :D
ali daj kazi neso za toa so prasav
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.784
Поени од реакции
4.019
abe sakam me znam :D
ali daj kazi neso za toa so prasav
Па договори се со него да дое кај тебе на по една партија :sekss:, а коа ќе влезе кај тебе у соба ти прај го тоа со некој друг.
Би требало да има ефект.
 
N

navivacka

Гостин
Akо запнала толку да и помогнеме подоцна можеби ке сфати дека не е убаво да се одмаздува...смувај се со некого и нека дознае за тоа:toe:и решен проблем...
И јас сакав да се одмаздам на "мојот "ама кога размислив поубаво не е вреден за тоа...се ке си дојде на свое место.
 
Член од
21 март 2009
Мислења
166
Поени од реакции
2
Па договори се со него да дое кај тебе на по една партија :sekss:, а коа ќе влезе кај тебе у соба ти прај го тоа со некој друг.
Би требало да има ефект.
znam oti moze da ima efekt ali ne sakam da praam takvi raboti
 

Олимпија

Македонија во срцето!!!
Член од
26 март 2008
Мислења
5.624
Поени од реакции
9.146
da u vrska sme ali nee vazno toa znaes sakam samo da napravam neso da bide mn mn mn epten mn povreden :D
:pos::pos::pos:
Во врска си со некого ама сакаш многу,многу,најмногу да го повредиш :aplauz:
Послушај го советот на магде и ќе го повредеш ептем.

znam oti moze da ima efekt ali ne sakam da praam takvi raboti
Сакаш да се е*еш а нејќеш да ти влезе :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom