Љубовни проблеми? Потребен ти е совет? Обрати се тука!

Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
@Krstev човече како можеш да зборуваш за емоции и за љубов гледајќи низ логичка призма? ..... Морало да ја заборави, морало ова она.....
На срцето не можеш да му наредиш сакај ја оваа или онаа личност, може и најгадна личност да е но ете тој ја сака и таа кај него буди емоции што ниедна друга не може.
Друга работа личностите ги памтиме по емотивниот впечаток, односно ги паметиме по тоа како НИЕ пази како Ние сме се чувствувале во тој момент кога сме биле со таа одредена личност.
Ти и секој, може да ја одбере и најверојатно ќе ја одбереш твојата идна жена со употреба на мозок и логика, но тоа не значи дека си среќен,. Ти и најверојатно и не си сакал никогаш, па не ни знаеш како изгледа таква врска, по муабетов, ...
Тоа не е ни така лоша работа, искрено и јас мислам оти лав ис оверрајтед, не си среќен ама крај краева бар имаш мир.
 
Член од
9 август 2014
Мислења
428
Поени од реакции
1.011
@Krstev човече како можеш да зборуваш за емоции и за љубов гледајќи низ логичка призма? ..... Морало да ја заборави, морало ова она.....
На срцето не можеш да му наредиш сакај ја оваа или онаа личност, може и најгадна личност да е но ете тој ја сака и таа кај него буди емоции што ниедна друга не може.
Друга работа личностите ги памтиме по емотивниот впечаток, односно ги паметиме по тоа како НИЕ пази како Ние сме се чувствувале во тој момент кога сме биле со таа одредена личност.
Ти и секој, може да ја одбере и најверојатно ќе ја одбереш твојата идна жена со употреба на мозок и логика, но тоа не значи дека си среќен,. Ти и најверојатно и не си сакал никогаш, па не ни знаеш како изгледа таква врска, по муабетов, ...
Тоа не е ни така лоша работа, искрено и јас мислам оти лав ис оверрајтед, не си среќен ама крај краева бар имаш мир.
Да имаш триесет и некоја година и да не си мажена, ќе видиш како ќе работи логичката призма. Не дека не работи и на помлади години, ама...
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.130
Не дека ќе ја заборави тукутака...
Но дека ќе има други приоритети кои ќе го одвлечат од неа, од сеќавањата кога бил можеби среќен во тие дадени моменти. Се` е до тоа кога он ќе сфати дека животот не е само една права нагорна линија, дека партнерот не е единствен извор на среќа туку постојат моменти безразлика дали си бил со некој или не.Тогаш осознаваш на што и како реагира твојата психа, дали си од оние кои едноставно не можат без човек или се посамосојни индивидуи, осознаваш јачина на индивидуалност а со тоа и се цениш повеќе онаму каде што те имаат повредено. На крај, тераш понатаму, запознаваш повторно луѓе, се ресоцијализираш и се пушташ пак во meat-маркетот, па на крај краева завршуваш со девојка со која си одговарате многу повеќе.
@macko i за во иднина да ти дадам совет, два:
При започнување врска со девојка, запази ја нејзината реакција при тоа како се/те претставува пред другите. Секогаш гледај како е поставена во нејзиното семејство, дознај која и од каде е, не од економски причини, туку од социолошки. Ако целосно се крие, тогаш има некоја задна намера. Не настојувај многу, но работи на случајот сама да ти каже која е и што е. Исто и реципрочно, кога те претставува во нејзино друштво/фамилија. Овој 4 годишен молк е целиот проблем во вашата врска.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.726
Поени од реакции
1.485
@macko i
колку години има девојка ти?
Дали има работа или некаква обврска во животот?

Тоа што живееш на село можеби е а можеби и не е проблем. Зависи за какво село станува збор. Постојат села кои се ај да речам, поразвиени, наликуваат на предградија, се наоѓаат покрај некој магистрален пат, па и не е толку страшно, а има села кои се забаталени и отцепени, со два-тројца жители, кои немаат ни продавница, камо ли школо или доктор.
Е сега, кога ќе ги тргнеме настрана романтизмите дека ако те сака ќе живее со тебе и во село Слп, и реално погледнеме на ситуацијата доколку селото е тип како гореспоменатото, јас тргнувам од себе, не би прифатила да живеам, и стварам семејство во таква средина макар имал и хациенда ко во шпанските серии таму.
Еве од личен пример, мојот сопруг е од село, јас не се срамам од тоа, го сакам и љубам бескрајно многу, но кога станува збор за жживот на село, сум бескомпромисна дека нема сила што ќе ме натера да отидам да живеам таму, затоа што несакам да подигам деца во тие услови. Друга работа, ако веќе планираш да ствараш во животот, немој да доградуваш или дигаш спрат бога ти на исто место каде живеат твоите, затоа што ќе имаш непресушен извор на проблеми од типот на снаа вс свекрва. Подобро дигај станбен кредит и осамостој се.
И трета работа, заради која те прашав дали девојка ти има обавези или работно време. Ако се одлучиш поради неа да одиш под кирија, има да си го запоти газето и да оди да работи и придонесува, немој да дозволиш се да падне на твој грб. Животот под кирија не е лесен воопшто.И јас несакам да живеам на село поради милион причини, родена сум и израсната во град, ама свесна сум што значи обврска за кирија и не седам дома чекајќи сопругот да ми стокми се а јас да бидам украс во станот. Моментално сум на неколку дена пред пороѓај, и даље не седам со скрстени раце, работам од дома и се бориме заедно да излеземе на крај, колку повеќе и подобро можеме за еден солиден живот.
Затоа отварај очи што ќе жениш и донесеш во куќа.
Она има 27 години. Ниту е пусто ниту многу развиено на 30 км од Скопје сум како и да е има амбуланта , аптека , 2 основни , градинка и претежно сме македонци иако околината е полна со албанци во нашето место нема ниту еден. Работ ако не и дадоа отказ дека 4 дена од коа почна оваа голгота се нема појавено на работа. Едноставно е како ќе и текне така по нејзино да е па сеа дали на другиот му одговара не е битно.
 
M

Moon Child

Гостин
@macko i ej pa ti mnogu mlad si bil be samo 30 godini rano ti e za zenacka tebe :icon_lol:
А што треба, затоа што има 30 години веќе, да се ожени со онаа нестабилна жена? Дај шта даш испаѓа работава по твое.
Боље нека не се жени никако отколку со некоја што животот секој ден невозможен ќе му го прави.
27 години има а онакво понашање, шта речи...
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
А што треба, затоа што има 30 години веќе, да се ожени со онаа нестабилна жена? Дај шта даш испаѓа работава по твое.
Боље нека не се жени никако отколку со некоја што животот секој ден невозможен ќе му го прави.
27 години има а онакво понашање, шта речи...
он па многу арниот, да го грабнеш и да бегаш :icon_lol:, 30 години начукал уште некоја година и "стар ерген" ќе го викаат, а уште абер нема да си најде стан и да се оддели од цицката на мајка му, а пази зима 400 евра плата што во мкд спаѓа во "над просечна" плата, ај да не работеше ќе разберев, ама од овакви "јака тресам", туку таа девојка ќе се спаси од таков, ќе има среќа во животот, ако ништо друго, остај ние што збориме тука.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Пошто огромен успех е да се ожениш/омажиш пред 30 години и има правилник кој мора да се прати кој на колку треба да праи свадба.
Ајде сите ергени ме нападнаа :icon_lol: па искрено ако нема пишано има непишано правило и тоа сите го знаат, такви се општествените правила и јас не ги измислив ;)
 
C

Castiel

Гостин
Ајде сите ергени ме нападнаа :icon_lol: па искрено ако нема пишано има непишано правило и тоа сите го знаат, такви се општествените правила и јас не ги измислив ;)
Кој се тоа сите? И кој рече дека мора се пратат општествените правила? Не си способна да размислуваш со сопствена глава па мора тие правила да ги следиш или?
 
Член од
25 март 2014
Мислења
717
Поени од реакции
733
Кој се тоа сите? И кој рече дека мора се пратат општествените правила? Не си способна да размислуваш со сопствена глава па мора тие правила да ги следиш или?
Мораш ако не сакаш да те викаат "стар ерген" :icon_lol:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Мораш ако не сакаш да те викаат "стар ерген" :icon_lol:
Зошто пишуваш на форумов, оти не фатиш во кујна, работа имаш? Општествени норми де.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom