Ја оправдувате ли пиратеријата?

Ја оправдувате пиратеријата?

  • Да

    Гласови: 238 70,4%
  • Не

    Гласови: 24 7,1%
  • Не, но користам пиратски производи

    Гласови: 76 22,5%

  • Вкупно гласачи
    338

Дивајн

блаблабла
Член од
3 април 2005
Мислења
15.748
Поени од реакции
1.855
Добро познато ни е на сите дека живееме во пиратериско време, барем тука кај нас. Што мислите во врска со пиратеријата? Ја оправдувате или не?
Јас лично незнам каков став имам во врска со тоа ... и ја оправдувам и не. Уште повеќе ми се изремети ставот кога гледав една емисија на ТВ наменета за пиратеријата ... имаше двајца гости со спротивни размислувања. И двете страни некако беа во право.
Поспецифични делови од истата ми беа кога кажаа како Бил Гејтс бил против пиратеријата, а самиот тој произведува режачи кои се основа на пиратеријата со CD-а која е и најраспространета ... закон нема што:)
Од друга страна пак лошо ми звучеше пиратеријата на македонски дела, музика, филмови ... Нашите уметници неможат да си ја наплатат цената за својот труд на тој начин.
Самиот збор пиратерија значи кражба ... тргнувајќи од тоа не би требало да ја има и да се оправдува.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.199
Поени од реакции
34.433
Бил Гејтс произведува CD-иња на кои можат да се режат и програми кои можат слободно да се делат (freeware), слики, документи... Не можеш да кажеш дека CD-ињата (или Бил) се виновни за пиратеријата. Пиратеријата е многу повеќе од шиткање CD-а на пазарче и камени мост..

Се трудам да не користам пиратски изданија, ама имам цел куп mp3-ки на компјутер, исто како сите тука. А за CD-а, филмови, музика - некако „полезетски” ми е кога ќе си купам оригинал.

Имено и форумов на кој сега ние дискутираме е софтвер за кој е потребна лиценца. Нормално дека е платен. Значи, не - не ја поддржувам пиратеријата. Некој вложил труд во нешто добро и заслужува добивка.
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
divine напиша:
Од друга страна пак лошо ми звучеше пиратеријата на македонски дела, музика, филмови ... Нашите уметници неможат да си ја наплатат цената за својот труд на тој начин.
:pos::pos::pos:
Кутрите они....Лелеееее....Испоумреа од глад.......
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Кога се би било поинакво во државава, тогаш ќе ја осудев пиратеријата. А се дотогаш, ја оправдувам пиратеријата и не знам дали има човек што ќе ја осуди.Нека ги намалат оригиналите,кога би биле некоја пристојна цена пр до кај 300 ден, можеби и ќе купиш оригинал или како во случајот со сдто на Тошката 150, ама меѓу 600,700,800 ден и пиратско од 150 и помалку, се разбира кој што ќе одбере...Значи проблемот е во нас и во нашите издавачки куќи. А кога станува збор за софтверот, кога би немало пиратерија, би било тешко нас.Свесни сте колку е скап оригинален лиценциран софтвер, било да е од Мајкрософт или Линукс? Значи пиратеријата кај нас не може а да не се оправда.Ако има некој против нека каже
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
MSV a da objasnish za shto se iznasmea?

Treba da sedi nekoj da rola kamera i da prai film so nistozen budzet od Vardar film i edvaj da go izdade posle setanje niz plevel i trnja i ti da sednes i fino lepo da napraish edna kopija od negoviot trud za 20 denari, bez dozvola? Ili mozda nekoj treba da drnka 15 godini na klavir, konecno da se probie, da izdade CD i ti da mu go kopiras? I toj od negoviot trud nishto da ne vidi sem fin plakat?
Protiv - uzasno protiv.
Intelektualna sopstvenost e toa, ako ne ti se dopagja kako nekoj stignal do neshto, ili koja mu e cenata ne go kupuvaj, no ne go ni kopiraj. Imam dilemi koga se zloupotrebuva neshto, na primer $100 Microsoft CD ovde i vo MKD kade standardot e mnogu ponizok - sepak, ako ne ti odgovara cenata nemora da go koristis - trudot nekoj si go ocenil, ako ne ti vredi cenata, ne go kupuvaj be. Bidejki ako ne ti vredi tolku - sto ima da go rezes?

Kupuvam - ona shto sakam da go imam, go cenam i vrednuvam go kupuvam koga mozam. Ako izleze nesto kvalitetno koe nemozam da si go priustam znam i da go zemam od nekoj, no ultimatno eden den ke go imam vo original. Retko siram, sem raboti koi tesko se naogjaat. Na primer glava rascepiv da gi najdam makedonski slageri minatata godina vo MKD, na kraj gi najdov kompilacii, snimani od radio - zatoa shto nema CD.
I rezam raboti koi ne gi smetam za kvalitetni - na primer Eminem - slusam ednash i posle frlam - i taka i taka nikogash nemalo da go kupam, i da imav pari - tako da ne mu praam steta :) Koja logika a?:)

p.s. Prasanjeto e dali ja opravudavte piranterijata - a ne dali kuppuvate piratski raboti. Se dur ima piranterija lugjeto ke kupuvaaat. Jas kako edinka ako ne kupuvam nema mnogu shto da promenam -- ne e toa poentata. Poentata e dali da se regulira i da se unisti u koren, i dali bi se soglasile vie so toa - a ne dali e ok da se kupuva, normalno deka e ok, koj lud ke rece ne be keif mi e da daam 500 denari povekje.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Abe ne deka ja opravduvam...
Ali koa kje vidam, edno piratsko cd se dvizi od 50-150 denari, a orginal od 500 nagore. Pa sega bolje mi e da dadam 150, poso kje mozam da si kupam uste 2 cdinja, i plus kje mi ostanat za kafe ili cigari pari :)
A od druga strana, pomilo mi e koga imam orginal cd.
Sepak orginal si e orginal :icon_lol::music2:
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.199
Поени од реакции
34.433
Имам против.

И да се по 100 денари оригиналните изданија, пак ист број на луѓе би ги купувале. Најверојатно затоа се толку високи цените. За да има барем каков-таков ќар, или да не си во зијан мора да бидат високи цените. Токму поради купувачите како Аурора.

Има илјадници DVD-теки кои треба да се затворат, има илјадници тезги на кои треба да им се одземат пиратските изданија. Прво тоа нека се случи, па кога ќе почнат да купуваат сите оригинали - тогаш ќе се намалат цените. Гарантирано 102.5%.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Acid напиша:
Имам против.

И да се по 100 денари оригиналните изданија, пак ист број на луѓе би ги купувале. Најверојатно затоа се толку високи цените. За да има барем каков-таков ќар, или да не си во зијан мора да бидат високи цените. Токму поради купувачите како Аурора.

Има илјадници DVD-теки кои треба да се затворат, има илјадници тезги на кои треба да им се одземат пиратските изданија. Прво тоа нека се случи, па кога ќе почнат да купуваат сите оригинали - тогаш ќе се намалат цените. Гарантирано 102.5%.
Gresis. Nema mnogu da se smeni vo cenata. Piranterijata vo USA e uzasno kontrolirana - cenite na CD-ata se isti poslednite 10 godini. Cenite na Microsoft proizvodite ne mrdnale. Madonna den denes sitka CD za 20 dolari, a Dan Brown prodava knigi za $20 po parce "sranje."
Pobaruvanjeto dur postoi cenite nema da padnat - znaci dodeka ima interes i demand.
Tchaikovsky, Brahms, Bethoven, Kafka, Nice, Platon se po $5-$10 vo USA. PObaruvacka e vo prasanje ne piranterija.
 

ThA-BiTcH

~*~Blonde Bitch With a Brain~*~
Член од
23 септември 2005
Мислења
4.338
Поени од реакции
61
Epa neka gi namalat sega cenite,
i poprimamlivo kje deluva koga orginal kje bide da receme 300-400 a piratsko 150 i kje se podrazmislis dali da kupis piratsko.:raz::icon_lol:
 

moTaro

Буљаш
Член од
17 ноември 2005
Мислења
1.476
Поени од реакции
11
Под неколку точки:

1. Ако зборуваме за Аудио пиратерија (песни, mp3, албуми). Поготово Македонски.

- Јас глава давам дека ако некој од нашиве продуценти користи ЛЕГАЛЕН СОФТВЕР (Cubase, Logic, SoundForge itn itn) за да ја произведат таа нивна музика. И кога ќе ја произведат како таква на Пиратски софтвер се борат за авторски права на истата.. Некако ми е смешно. Глупости.

2. Софтвер и апликации. Да бидеме реални, нашите плати не се 25.000+ USD на годишно ниво па некој да се надева дека ќе купуваме оригинални апликации. За дома Сигурно не. Е сега ако имате фирмичка која што подлежи на инспекции (иако незнам со кој ГЗ тие ќе се дрзнат тоа да го проверуваат) за жал ќе морате да користите лиценциран софтвер кој што нема во ниеден случај да работи "подобро" од пиратскиот. Напротив, добар крак отклучува опции за кои што реално трба да платите брдо пари ако сакате тоа да го направите легално!

3. Филмови спаѓа под точка 2. За дома Секако пиратски и 50 денари. Ако утре отварам приватно кино може ќе треба да ги плаќам.

За жал таква ни е "државата" и е глупаво воопшто да се зборува за забрана на пиратски софтвер.

Пирати Напред! Имате мој благослов, па дури во иднина и да кракнете некој мој програм (доколку сум програмер). Јеби га, значи се нашол некој по азган од мене и го растурил кодот. Тоа е за респект а не за осуда !
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.199
Поени од реакции
34.433
OBDN напиша:
Gresis. Nema mnogu da se smeni vo cenata. Piranterijata vo USA e uzasno kontrolirana - cenite na CD-ata se isti poslednite 10 godini. Cenite na Microsoft proizvodite ne mrdnale. Madonna den denes sitka CD za 20 dolari, a Dan Brown prodava knigi za $20 po parce "sranje."
Pobaruvanjeto dur postoi cenite nema da padnat - znaci dodeka ima interes i demand.
Tchaikovsky, Brahms, Bethoven, Kafka, Nice, Platon se po $5-$10 vo USA. PObaruvacka e vo prasanje ne piranterija.
Авторите треба да размислат за тоа како ќе ја формираат цената ако сакаат побарувачите да купуваат од нив, наместо од пиратите. Јас сигурно би се подразмислил кога би ја формирал цената.
 

OBDN

Ходајучи Вујаклија
Член од
25 јули 2005
Мислења
1.456
Поени од реакции
32
Acid напиша:
Авторите треба да размислат за тоа како ќе ја формираат цената ако сакаат побарувачите да купуваат од нив, наместо од пиратите. Јас сигурно би се подразмислил кога би ја формирал цената.
Neznam - ne sum avtor. Rabotata e shto ne ja formiraat cenata avtorite, ja formira nekoj drug. Izdavaci, menadzeri, pazar i ostali raboti. Sudejki po sebe jas ne bi se slozila so ona "epa neka gi napraat 50 denari ke kupuvam povekje." Kaj mene ne prai razlika, ako sakam da go imam, ke go imam, dali e 50 ili 500. Razlikata e sto so 50 ke go imam odma, so 500 ke sobiram nekoj den pari. Mora da ima pricina zoshto nikoj ne spusta cena. Se somnevam deka od tie tamu odlucuvacite nema nekoj biznis nastroen - demek nie sea umnite kontame povekje od niv - si imaat napraveno tie matematika i shto im nosi povekje ili pomalku profit. I ovde i vo MKD. Ne ke da se slepci.
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
АуРоРа напиша:
Свесни сте колку е скап оригинален лиценциран софтвер, било да е од Мајкрософт или Линукс?
Кикс на столетието, линукс лиценциран софтвер? Ама, колку нешто да лаже Аурорка...
 
Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
Пиратерија против музиката и филмот не подржувам.
Но за софтвер не можам да кажам ништо. Кој произведувач на софтвер ти гарантира дека програмот ќе ти работи добро? Дали гарантираат ако ти се случи нешто на компјутерот и податоците внатре? Не.
Трудот нека се наплатува, но нека се гарантира.
 

123

Член од
20 април 2005
Мислења
2.156
Поени од реакции
8
Не сум ниту против ниту за.
За нормална цена давам пари. Што се однесува до филмови, не купувам пиратски ама сама си ги копирам од видеотека.
Што се однесува до програми морам прво да видам што најмногу ми користи за моите потреби, па затоа немам потреба да купувам пошто си ги симнувам, е сега ако почнам со некој програм и пари да заработувам, ќе си го купам, до тогаш пиратски.
ОС Виндовс нема никогаш да го купам пошто е скап а покрај него треба уште милион програмчиња да купам, додека линуксот го начекав за помалку од 10 евра и си го купив.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom