Бугарско државјанство (процедура и потребна документација)

Член од
21 ноември 2021
Мислења
16
Поени од реакции
19
  • Молбата ви е разгледана от С'вета по гражданство с положително становиште Документите са изпратени за издаването на указ на Вицепрезидента на Република Б'лгарија. 14 meseci sam na ovaj statsus i jos uvek nista
 

bo1

Член од
27 февруари 2017
Мислења
59
Поени од реакции
142
Pozdrav
dali nekoj imal vakov status i sto znaci istiot,so star dokument za poteklo aplicirano od dedo
  • С'вет'т по гражданство не е уважил молбата Не са налице категорични данни за б'лгарскија произход на лицето.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
15
Поени од реакции
3
Здраво на сите,
Дали има некоја нова информација во врска со направениве глупости од конзулат Битола.
Ќе се решава/исправа нешто, некој инфо??

 

Sikimco

Подобро ужасен крај, одколку ужаш без крај
Член од
25 јули 2011
Мислења
462
Поени од реакции
100
Здраво, со сопругата имаме граѓански брак склучен во Петрич, таа има бугарско државјанство 15 години јас немам, дали има некоја опција да добијам документи преку неа. Инаку моите родители, деодовци баби и блиски роднини никој нема бугарско државјанство. Благодарам однапред
 
Член од
17 септември 2021
Мислења
53
Поени од реакции
37
Здраво, со сопругата имаме граѓански брак склучен во Петрич, таа има бугарско државјанство 15 години јас немам, дали има некоја опција да добијам документи преку неа. Инаку моите родители, деодовци баби и блиски роднини никој нема бугарско државјанство. Благодарам однапред
Ne ne si i krvno srotsvo zavisi kolku vreme ziveete vo Bg ama tesko se dobiva taka pozz
 
Член од
4 февруари 2023
Мислења
9
Поени од реакции
7
  • По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
br 105../21
intervju 07.05.2021, 23.11.2023 vraten za doponitelni dokumenti.16.01.2024 dostaveni dopolnitelni dokumenti, на 18.01 2024 se smeni vo finalna . Sto mislite vie ke se zeme li pasos ili tesko.
 
Член од
25 јануари 2024
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Сакам да прашам дали доколку мојот родител ( мајка ) има бугарски пасош од 2003та година и има студирано во бугарија, дали после скоро 2 години чекање само за интервју постојат шанси за добивање на пасош ?
 
Член од
6 март 2017
Мислења
47
Поени од реакции
7
Zdravo, ke moze da mi dadete broj od nekoj preveduvac vo Bitola ili Skopje od MK na BG da mi gi prevede dokumentite?

Ako znaete i vo Sofija nekoj preveduvaci sto mozat se da mi zavrsat rabota moze i za tamu da mi dadete info, bitno mi e najbrzo i najsigurno da ja dostavam cela dokumentacija. Isto taka vo koja institucija se nosat dopolnitelnite dokumenti vo Sofija?

Sent from my SM-G975F using Tapatalk
 
Член од
21 август 2016
Мислења
20
Поени од реакции
23
  • Образувана преписка XXXX/2022/06.07.2022 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Preku tatko koj ima BG pasos, nekoj optimizam
 
Член од
10 јули 2023
Мислења
33
Поени од реакции
52
  • Образувана преписка XXXX/2022/06.07.2022 г. Преписката се намира в процедура по зад'лжително с'гласуване. Preku tatko koj ima BG pasos, nekoj optimizam
Досега преку родител немало проблем само времето на чекање над 3 год. освен сега најново што и деца не поминале на интервју најмногу од бт. конзулат поз.
 
Член од
6 март 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво,другата недела ке одам до воен архив да барам документ од дедо,да не треба да се закажува нешто или диреттно се оди,да пиши некој што бил таму позз
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.106
Поени од реакции
3.952
Здраво, со сопругата имаме граѓански брак склучен во Петрич, таа има бугарско државјанство 15 години јас немам, дали има некоја опција да добијам документи преку неа. Инаку моите родители, деодовци баби и блиски роднини никој нема бугарско државјанство. Благодарам однапред
Не ти е она потекло, така да не може директно преку сопругата да извадиш државјанство. Преку неа би можел едино да извадиш виза за Бугарија ако заедно таму се преселите да живеете, па после 5 години престој би можело да аплицираш и за државјанство.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom