Исчезнати лица

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Епа затоа и има толку шпекулации, теории, верзии што и како. Никаква конкретна информација не е дадена на јавноста и после повеќе од месец дена. Едино што е официјално кажано, дека ја чекале во влез, ја ставиле во вреќа, ја однеле и убиле после 2 саати, ради тоа што испаничиле дека се дознало во јавност, а првата објава на мајката е 2 саати после убиството, и мотивот користољубие, кој за сите нас нема никаква логика, за пари од некаков продаден стан. И тоа дека признале и ги однеле полицајците на местата каде се телата. Ова е се што е кажано, па нормално е што сега има еден тон шпекулации, недоверба во кажаното од МВР и обвинителство.
Палевски е високо позициониран во СДСМ во исто време кога дедото на Вања, Ванчо-Вања Лазаров е висок функционер во СДСМ. Палевски многу добро го познавал Ванчо и најверојатно биле блиски и фамилијарно на времето, имаат неколку станови од него купено или можеби се возрвраќало за услуги. Значи ете ти го одговорот дали се знаеле или не.

Иначе УПА Ентерпрајс е фирмата на Палевски и таа го гради центар и излегоа барем 2 афери со него. Едната беше за срушеното поткровје во Дебар Маало за што доби пресуда за државата да му исплати 1 милион евра оштета, што во времето на следната влада во периодот од 2006-2008 беше поништена. И втората афера е за зградата Тифани на почетокот на Партизанска, кога исто така за време на владата 2002-2006, се донесе пресуда која го ослободува Палевски од вина. --->>>>> https://time.mk/?q=палевски&search=news&order=dec&startdate=03.01.2002&enddate=09.01.2009&page=6 Тука се имаат заплеткано работите, така да ете го можниот мотив. Или ако не е ова, тогаш е нешто слично.

Е сега, јас кажав и на почеток, а како доаѓа време се повеќе и повеќе изгледа ова е стварно лична одмазда на Палевски. Типот утредента си прави подкасти, и мува не го лази. Совеста не му е поместена ни милиметар. Ова дефинитивно не му е прво убиство. И во подкастите, цело време истиот наратив го тера (криви се власите и ционистите), маркетинг за оние што се по теориите на заговор, иначе Ванчо Лазаров е влав. Приказната што им ја има продадено на своите следбеници е во стилот дека ќе ги враќаат парите од транзицијата.

Иначе не верувам да е ова заговор само на овие тројца. Тоа пикапот што го користеле, тоа возило не е на ниеден од овие. Ова е поголема игра и затоа полицијата сеуште ќути и не само што ќути, мислам дека и се инсистира на дефокус, за да не процури нешто што не треба. А тоа све ми вели дека има шанси да има уште апсења.
Автоматски споено мислење:

Ne si vo pravo.
MVR I Obvinitelstvo izlegoa javno so press na koja bea izneseni del gluposti, del lagi. Samite otvorija kup propusti koi baraat odgovori, posebno ako se znae deka ne e ova dali nekoj namestil tender, tuku se raboti za bezbednost. Uste pobitno, kako vo slucajot, bezbednost na nasite deca.
I zatoa javnosta ima pravo da bara odgovori, a bogami I odgovornost.
Ti, na primer, ne bi sakal da znaes koj napravil propusti I da baras da go smenat, za da utre tvoeto/moeto dete bidat pobezbedni?
Ili ke cekas sto ke ti kazat (ako ti kazat)?

Inaku, na slucajot
- MVR go nemaat motivot, (toa sto go kazuvaat e gluposti),
- go nemaat ubiecot (isporacuvanje moze da trae so godini) ,
- nemaat priznanie za ubistvo (samo za soucesnistvo),
- nemaat potvrdeno oficijalno ni oruzje so koe e izvseno deloto
- imaat eden krajno sporen pritvoren, (tatkoto), za kogo oficijalno nitu imaat priznanie, nitu direktni dokazi,
-I uste eden sporen pritvoren (soferot) koj, spored vremenski raspored (go vozi vo petok, a duri vo nedela go objavuvaat oficijalno imeto na Palco) I toj moze navistina da nemal poim za cela rabota.
Не е вистинскот збор го немаат или незнаат. Туку не се кажува сеуште во јавност. Гарант се неколку чекори подалеку.
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2023
Мислења
31
Поени од реакции
37
муабетот е нелогичен, дали таа греши што збори или ние сеа дознаваме за ова. Пошто сите го криват Палчо за убиствава, сеа слушам друго за шоферот. Ваљда таа ги помешала лончињата.
Вика шоферот на Пачо и продолжува да збори за Палчо дека е планер и егзекутор.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.278
Поени од реакции
792
Палевски е високо позициониран во СДСМ во исто време кога дедото на Вања, Ванчо-Вања Лазаров е висок функционер во СДСМ. Палевски многу добро го познавал Ванчо и најверојатно биле блиски и фамилијарно на времето, имаат неколку станови од него купено или можеби се возрвраќало за услуги. Значи ете ти го одговорот дали се знаеле или не.

Иначе УПА Ентерпрајс е фирмата на Палевски и таа го гради центар и излегоа барем 2 афери со него. Едната беше за срушеното поткровје во Дебар Маало за што доби пресуда за државата да му исплати 1 милион евра оштета, што во времето на следната влада во периодот од 2006-2008 беше поништена. И втората афера е за зградата Тифани на почетокот на Партизанска, кога исто така за време на владата 2002-2006, се донесе пресуда која го ослободува Палевски од вина. --->>>>> https://time.mk/?q=палевски&search=news&order=dec&startdate=03.01.2002&enddate=09.01.2009&page=6 Тука се имаат заплеткано работите, така да ете го можниот мотив. Или ако не е ова, тогаш е нешто слично.

Е сега, јас кажав и на почеток, а како доаѓа време се повеќе и повеќе изгледа ова е стварно лична одмазда на Палевски. Типот утредента си прави подкасти, и мува не го лази. Совеста не му е поместена ни милиметар. Ова дефинитивно не му е прво убиство. И во подкастите, цело време истиот наратив го тера (криви се власите и ционистите), маркетинг за оние што се по теориите на заговор, иначе Ванчо Лазаров е влав. Приказната што им ја има продадено на своите следбеници е во стилот дека ќе ги враќаат парите од транзицијата.

Иначе не верувам да е ова заговор само на овие тројца. Тоа пикапот што го користеле, тоа возило не е на ниеден од овие. Ова е поголема игра и затоа полицијата сеуште ќути и не само што ќути, мислам дека и се инсистира на дефокус, за да не процури нешто што не треба. А тоа све ми вели дека има шанси да има уште апсења.
Автоматски споено мислење:


Не е вистинскот збор го немаат или незнаат. Туку не се кажува сеуште во јавност. Гарант се неколку чекори подалеку.
Палчо увек дремеше одспротива на тифани коо да е тој газдата и да чека кирија ,зградато која се фалеше дека тој ја изградил,ама мислам тој беше само протокол помегу сдсм елитата му дадоја да гради и му платија нешо ама дуќаните беа за фунционерите како шо се фамилиата на шеќеринска тромбев томе и некој други во тоа време номенкалтура и пробаја да го пуштат низвода ама палчо не беше толку глуп беше мадафака се замислуваше нешо као рекетар .заради него падна и взатвор на ујп директорката

еве и геро со боја ко го потури палчо си седи кај зградата тифани вкафич не мрда одтаму пие кафе тутун си ја смета за своја своина


ова као месетено од кај излегоја толку новинари наеднаш да сликат и снимат као палчо кје го потуруал со боја геро и овај од сорос милчин чека у позадина
 
Последно уредено:
Член од
11 декември 2023
Мислења
31
Поени од реакции
37
Вака се размислува (y)
Автоматски споено мислење:


Нема смисла да направиш убиство а потоа да си тераш нормално на подкаст и тоа 3 од 23 значи човекот имал материјал за плус 20 подкасти и некој тоа го спречил со причина. Погледнете и послушајте некои од последните подкасти со какви документи располагал.

П.С
Дали некој има информации од пријатели или роднини за телото на Вања дали било однесено и видено откриено дома за да се направи нормален погреб потоа?
Зошто? Што сакаш да кажеш?
Автоматски споено мислење:

ГИ ГЛЕДАВ!!!! Затоа и пишувам.
Значи досега не бев информиран, но тоа е мој пропуст. Сега сум спремен поинтензивно да се залагам да излезе правата вистина за човекот, некој очигледно го мести!!!!

Мора конечно да се застане на патот на ова светските збирштини, разно разни садисти и сатанисти го раководат овој свет и еве вака дури и во мали држави како нашата прават проблеми.

Гледав исто, истражував малку, нема никаква активност во државата за да се крене малку свеста за тоа што се случува околу нас и особено за овој случај и неправдата која му е нанесена на господин Палевски, пак ќе речам бизнисмен човек кој сигурен сум не извршил никакво убиство.

Дури и размислувам да покренам иницијатива: „Правда за Палчо“, прво преку фб активности па потоа и да се организираме да почниме со мирни собири и протести каде ќе изнесиме некои од фактите кои вистински го обелоденуваат овој „случај“ и да му дадеме апсолутна поддршка на човекот.

Јас ќе го направам тоа по секоја цена, ако си храбар и не се плашиш те поканувам да ми пратиш приватна порака па да го продолжиме таму разговорот, ќе се организираме.
Еве за почеток ти може да отвориш овде на форум тема „Правда за Палчо“, а јас ќе се активирам на фб групите и ќе отворам своја група и пејџ каде ќе ги актуелизираме работите.

Тука нешто СТВАРНО смрди!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Како не, го местел некој
Автоматски споено мислење:

а како го има наговорено палчо за егзегутор освен ако палчо претходно не бил и работел како ,професионален егзекутор ,или нешто знаел и го има уценето.или друге е убицата и плачо наместен
Пари?
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.611
Поени од реакции
26.121
Жити се, ако некој му дал пари на Палчо да го убие девојчето е поголем кретен од тие тројцата што наседнале на приказните што им ги кажувал. Сам си пресудил.
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.561
Поени од реакции
9.117
. Типот утредента си прави подкасти, и мува не го лази. Совеста не му е поместена ни милиметар.
Да нели логично? Во надеж дека нема да го откријат си тера подкасти 3 од 23 за банкстери наместо да избега наредниот ден? Зошто сега нема некој нов подкаст и не е политички ангажиран? Неговиот канал се чини веќе не е ниту активен. На последниот подкаст имаше коментар дека и можеби е убиен што е многу пореално отколку некоја друга претпоставка.
Автоматски споено мислење:

Ова дефинитивно не му е прво убиство.
Дали на памет си нафрлаш или можеби имаш некаков доказ? Како може некој да направи убиство и позади него да остави 2 пиштоли како доказ?!? Баш ме интересира што ќе покаже истрагата во врска со двата најдени пиштоли чии се и дали се употребени за убиството на Вања.
Автоматски споено мислење:

Ова е поголема игра и затоа полицијата сеуште ќути и не само што ќути, мислам дека и се инсистира на дефокус, за да не процури нешто што не треба.
Да процури што? Дека за убиецот се уште се трага? Дека убиствата се нарачани од власта? Има ли смисла тоа што полицијата си ќути? Народот сака одговори и вистина.
Автоматски споено мислење:

Не е вистинскот збор го немаат или незнаат. Туку не се кажува сеуште во јавност. Гарант се неколку чекори подалеку.
Тоа на кратко се вика КРИЕЊЕ НА ВИСТИНАТА.
 
Последно уредено:

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
271
Поени од реакции
104
Зошто Вања ( Ванчо ) е киднапирана и убиена а не помалата сестра која е полесно да ја киднапираш? 20 години бил долг период, за одмазда и после 50 години може одмазда сега починува син му па нема што да изгуби, Палчо е убиецот ама кој е нарачателот? Факт е дека Палчо е пропаднат без банка пара па чека да му пуштат од Швајцарија, зошто тој цело време оди на доктор во Србија со кој се сретнува ако знаеме дека Даравелски цело време е во Србија и таму живее. Ванчо Лазаров му го открива целиот криминал во царина заради него губи све и бега во Србија се крие не смее да се врати и овде немало мотив
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.665
пардон, не лежел 20 ама 20 години му се става на терет тоа дело поради Ванчо, а и да се занемари тоа мислам побитно е што му е одземен голем дел од богатството
Бранко Црвенковски сакаше да го стави Даравелски во затвор, не некојси Ванчо таму.
 
Член од
24 март 2023
Мислења
78
Поени од реакции
163
Зошто Вања ( Ванчо ) е киднапирана и убиена а не помалата сестра која е полесно да ја киднапираш? 20 години бил долг период, за одмазда и после 50 години може одмазда сега починува син му па нема што да изгуби, Палчо е убиецот ама кој е нарачателот? Факт е дека Палчо е пропаднат без банка пара па чека да му пуштат од Швајцарија, зошто тој цело време оди на доктор во Србија со кој се сретнува ако знаеме дека Даравелски цело време е во Србија и таму живее. Ванчо Лазаров му го открива целиот криминал во царина заради него губи све и бега во Србија се крие не смее да се врати и овде немало мотив
Па сестрата губела прв час. Може и двете биле во план да бидат киднапирани (и егзекутирани), па затоа носеле и две коли.

Тоа и србинот го вика, дека мислеле и другото девојче ќе се симне па почекале 5 - 6 минути, па после тргнале.
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.627
Поени од реакции
8.500
Па сестрата губела прв час. Може и двете биле во план да бидат киднапирани (и егзекутирани), па затоа носеле и две коли.

Тоа и србинот го вика, дека мислеле и другото девојче ќе се симне па почекале 5 - 6 минути, па после тргнале.
Koja e potrebata od kidnapiranje ako planiral nekoj da gi ubie?
Toa ti e kako vicot, fanes muvata otvoris ustata, malku od otrovot i muvata e gotova.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
Првиот човек на МВР излезе пред камери и ги осуди веќе, не да рече уапсивме осомничени што имаме докази што укажуваат дека се сторители туку излезе и рече овие се убијците што е тотално непрофесионално зашто не е негова работа да вели овој е убиец или не е и има нешто презумција на невиност што ти е гарантирана под устав. Уште во самиот старт првиот човек на МВР излезе тотално непрофесионално и го прекрши уставот. Среќа што никој не го чита, а и секако е обична тоалетна хартија. Најверојатно и има прекршено и некој работи од законот за кривична постапка кај што би требало да е подобро специфицирано ама тоа некој правник нека каже.
Vo USA za vakvi gluposti paga slucaj, imashe za poznatiot fudbaler(amerikanski fudbal), koj ja ubi sopugata ama prizna vo policija bez advokat i beshe osloboden poradi proceduralna greshka
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
271
Поени од реакции
104
Ооо само да се пише нешто, зошто не била отровена во сред влез, поради тоа што Палчо не учествува во грабнувањето, овие абдаливе ја киднапират и бидејќи ни еден од нив не го познава девојчето а го ставаат во вреќа прво се осугуруваат дали ја има правата особа па ја убиваат, друго некој лупета Црвенковски имал нешто против Даравелски, па кој го има ставено Ванчо за директор нормално некој од таа власт сигурно овој сам се нема назначено, пред да се напише нешто размислете дали држи вода, тоа со отровот ми е најако.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.240
Поени од реакции
41.567
Го слушав србинов и има добри и логички теории, башка поткрепени со видеа и аудио разговори...
Пушти линк, кои се тие аудиo разговори многу ме интересира, а уште повеќе, како овој дошол до нив. :facepalm: :facepalm: :facepalm:
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom