Исчезнати лица

Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.830
Поени од реакции
39.141
Abe ova so palcive mnogu loso moze da go toluva nekoj, deluva ko da pokazuva palci a nema veze, ama perspektivata e takva. Tipot bese vo bunilo kakvi palci kakvi bakraci, taka gi drzese racete, na koj da pokazuva palci i zasto. Ona ko stopiranine kadri kako nekoj pravi naci salut, a ustvari na video mafta so rakata i otpozdravuva.

Eve ja slikata

Прегледај го приврзокот 403090

So lisici na raka, i drzenje na nekakva kesa so dvete race, prirodna polozba na racete e takva u vakva situacija, ne mora stisnata tupanica da e samo. I sega site ova go tolkuvaa ko da pokazuva palci, sve e pod kontrola decki, kerka mi e mrtva, bas onaka kako sto i planirav da ispadne.

Ne mi severuva deka za ova mnogu luge se fatija so palcive, ne znam eve, stai si lisici na raka, drzi kesa, i vidi kako mahinalno ti izgledaat racete u takva situacija. :) I dali nema apsolutno nikakva sansa da se dvizis so palcite nagore, duri i prirodno nekako ti doaga bas taka da ti bidat racete, da deluva ko da davas palec nagore. Eve na nekoj moze ova smesno ke mu e ama da ne se ponasame deka izlaga od pazarenje od Vero, ima lisici na raka, drzi kesa so dve race, da go simuliras ova samiot, racete bas vo ista polozba ke ti bidat, so palci nagore.

Inace mnogu glupo mi e da se diskutira bas za ova, debilno e realno, ama pa premnogu mu se dade na znacenje na ovoj moment, ja ne veruvam deka daval palci nagore, bez poenta muabet, nema logika, ednostavno momentot e takov, prirodna polozba na racete so ogled na okolnostite, i bujna fantazija na prisutnite na internetot.

сеа можеме како сакаме да ја толкуваме сликава, може и на мајка му вика добро сум мамо. Али тоа е тоа, он е уште у затвор, штом е у затвор, значи дека има нешто со убиството. Да би немале докази не би го држеле.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.230
Поени од реакции
5.462
Незнаев дека така лесно физичко лице може да дојде до видео снимки од правни субјекти а полиција неможе.
За таа некоја камера да снима треба соодветен софтвер, ако тоа правно лице е некој повозрасен за него е баук да извади снимка од - до.
Полиција може да побара да ја види снимката но тој што ја поседува не смее да ја предаде снимката на полицијата, затоа што го крши законот. Така е по закон, зошто и како незнам но процедурално е така. Снимката правното лице ја предава на полиција само ако има судски налог потпишан од истражен судија. Значи за да се добие снимка е цела бирократска процедура.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.391
Поени од реакции
2.796
За таа некоја камера да снима треба соодветен софтвер, ако тоа правно лице е некој повозрасен за него е баук да извади снимка од - до.
Полиција може да побара да ја види снимката но тој што ја поседува не смее да ја предаде снимката на полицијата, затоа што го крши законот. Така е по закон, зошто и како незнам но процедурално е така. Снимката правното лице ја предава на полиција само ако има судски налог потпишан од истражен судија. Значи за да се добие снимка е цела бирократска процедура.
А замисли тек за цивил неовластено лице колкава е процедурата.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.530
Поени од реакции
5.719
Полиција може да побара да ја види снимката но тој што ја поседува не смее да ја предаде снимката на полицијата, затоа што го крши законот. Така е по закон, зошто и како незнам но процедурално е така. Снимката правното лице ја предава на полиција само ако има судски налог потпишан од истражен судија
Ne znam dali e bas taka...
Kaj mene na rabota imase slucaj koga vraboten bese fizicki napadnat. Vraboteniot si podnese privatna tuzba, a na baranje na negov advokat, firmata (po pravna konsultacija) mu ja dade snimkata da odi na sud.
***
Inaku, vo takva situacija, koga roditel bara isceznato dete, jas veruvam deka site gazdi na lokali sto imaat kameri - dobrovolno mu gi dale snimkite na roditelot, duri I po cena da znaat deka go krsat zakonot
 

Ivan898

they see you, but you don't see them!
Член од
3 јуни 2020
Мислења
381
Поени од реакции
714
Поназад на темата имаше цело видео, некој му викна и само ги дигна палците како поздрав, само медиумите сибале мамата и го отсечија тој дел за да се напали народ.
Баш така, сестра му била таму и тој на неа и дал порака дека е добро.
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.230
Поени од реакции
5.462
Ne znam dali e bas taka...
Kaj mene na rabota imase slucaj koga vraboten bese fizicki napadnat. Vraboteniot si podnese privatna tuzba, a na baranje na negov advokat, firmata (po pravna konsultacija) mu ja dade snimkata da odi na sud.
***
Inaku, vo takva situacija, koga roditel bara isceznato dete, jas veruvam deka site gazdi na lokali sto imaat kameri - dobrovolno mu gi dale snimkite na roditelot, duri I po cena da znaat deka go krsat zakonot
Ти гарантирам дека е така, работев во видеонадзор и ја знам цела процедура како оди.
Ако ја предадеш снимката без судски налог, тој некој што е снимен може комотно да те тужи и паѓаш на суд.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.957
Поени од реакции
34.326
Abe ova so palcive mnogu loso moze da go toluva nekoj, deluva ko da pokazuva palci a nema veze, ama perspektivata e takva. Tipot bese vo bunilo kakvi palci kakvi bakraci, taka gi drzese racete, na koj da pokazuva palci i zasto. Ona ko stopiranine kadri kako nekoj pravi naci salut, a ustvari na video mafta so rakata i otpozdravuva.

Eve ja slikata

Прегледај го приврзокот 403090

So lisici na raka, i drzenje na nekakva kesa so dvete race, prirodna polozba na racete e takva u vakva situacija, ne mora stisnata tupanica da e samo. I sega site ova go tolkuvaa ko da pokazuva palci, sve e pod kontrola decki, kerka mi e mrtva, bas onaka kako sto i planirav da ispadne.

Ne mi severuva deka za ova mnogu luge se fatija so palcive, ne znam eve, stai si lisici na raka, drzi kesa, i vidi kako mahinalno ti izgledaat racete u takva situacija. :) I dali nema apsolutno nikakva sansa da se dvizis so palcite nagore, duri i prirodno nekako ti doaga bas taka da ti bidat racete, da deluva ko da davas palec nagore. Eve na nekoj moze ova smesno ke mu e ama da ne se ponasame deka izlaga od pazarenje od Vero, ima lisici na raka, drzi kesa so dve race, da go simuliras ova samiot, racete bas vo ista polozba ke ti bidat, so palci nagore.

Inace mnogu glupo mi e da se diskutira bas za ova, debilno e realno, ama pa premnogu mu se dade na znacenje na ovoj moment, ja ne veruvam deka daval palci nagore, bez poenta muabet, nema logika, ednostavno momentot e takov, prirodna polozba na racete so ogled na okolnostite, i bujna fantazija na prisutnite na internetot.
Не ги држи така рацете, @Syn . Ги придвижи така баш при погледнување кон камерата. Си го видел видеото ти или само сликава ја виде?
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.305
Поени од реакции
6.730
Кои снимки ги донел таткото во МВР? Од кај му пристап до камери на таткото освен ако не е снимка од прозор со мобилен негов?
Снимките ко што се кажува на видеото, се од кафичи, приватни објекти. Не е една снимка, од неколку ојекти се, почнувајќи од Ван Гог, до некој објект од другата страна на Партизанска, што ја фаќа колата на камера. Претпоставувам сите каде што побарал му искочиле у пресрет, се работи за дете исчезнато. Не знам дали со закон е забрането да се даваат снимки од приватни објекти. Не знам и што те чуди, милион снимки имаш по нет што кружат, дали новинар ги објавил или некој друг, од сообраќајки, снимени од камери на приватни објекти.
Автоматски споено мислење:

Не ги држи така рацете, @Syn . Ги придвижи така баш при погледнување кон камерата. Си го видел видеото ти или само сликава ја виде?
На видеото се слуша убаво дека нокој му довикува од позади камерите и овој крева палци. Женски глас му се обраќа со "даде", сестра му најверојатно.
По кажувањето на србинов, нели телата се најдени во недела наутро, мајката и таткото се викнати во станица, одвоени пошто се сомневале во таткото, на мајката и е кажано дека детето е најдено, убиено, однесена е на препознавање, а на таткото не му се кажува ништо. Него му се кажува дека детето е најдено, убиено, тек во суд, после снимкава, настаната кога го носат во суд.
 
Последно уредено:
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.391
Поени од реакции
2.796
Снимките ко што се кажува на видеото, се од кафичи, приватни објекти. Не е една снимка, од неколку ојекти се, почнувајќи од Ван Гог, до некој објект од другата страна на Партизанска, што ја фаќа колата на камера. Претпоставувам сите каде што побарал му искочиле у пресрет, се работи за дете исчезнато. Не знам дали со закон е забрането да се даваат снимки од приватни објекти. Не знам и што те чуди, милион снимки имаш по нет што кружат, дали новинар ги објавил или некој друг, од сообраќајки, снимени од камери на приватни објекти.
Ме чуди како може МВР да нема побарано и прегледано камери истиот ден од сите влезови на зградата и во период од 7-9 сабајлето сите возила што се задржуваат подолго од 5 минути да ги осомничат и истражат. Ме чуди исто така у снимката кај што он као објаснува како се возело возилото го спомнува Лукоил. Таму освен дирекција Лукоил пред Буњаковец нема ништо поврзано. А дека некој за смер Буњаковец ќе каже Лукоил, мало сутра. Дали тоа значи дека он имал пристап и до камери надвор од централното градско подрачје?

Дали го познавал Палчо лично? Зашто од сам старт и он и мајката се у паника за киднапирање а не дека детето е избегано или пубертетска игра без разлика дали имало индиции за тоа или не?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.839
Поени од реакции
15.779
сите овие матења и замаглувања ќе се користат да се пролонгира екстрадицијата, да не биде пред избори, а и општо, да се намали интересот на јавноста...
а и да биде екстрадикцијата ПРЕД избори, нема одма да почне да се процесуира..
патем, случајот Јанушев, поодамна убиецот сам се врати и го ставија во Шутел ( да ДО - одлежи стара казна), нарачателот екстрадиран по потерница, ама на мистичен начин тој е слободен и тука се вози со блиндирано возило , НИКАКВИ судски постапки НЕМА.....
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.305
Поени од реакции
6.730
Ме чуди како може МВР да нема побарано и прегледано камери истиот ден од сите влезови на зградата и во период од 7-9 сабајлето сите возила што се задржуваат подолго од 5 минути да ги осомничат и истражат. Ме чуди исто така у снимката кај што он као објаснува како се возело возилото го спомнува Лукоил. Таму освен дирекција Лукоил пред Буњаковец нема ништо поврзано. А дека некој за смер Буњаковец ќе каже Лукоил, мало сутра. Дали тоа значи дека он имал пристап и до камери надвор од централното градско подрачје?

Дали го познавал Палчо лично? Зашто од сам старт и он и мајката се у паника за киднапирање а не дека детето е избегано или пубертетска игра без разлика дали имало индиции за тоа или не?
Епа затоа и има толку шпекулации, теории, верзии што и како. Никаква конкретна информација не е дадена на јавноста и после повеќе од месец дена. Едино што е официјално кажано, дека ја чекале во влез, ја ставиле во вреќа, ја однеле и убиле после 2 саати, ради тоа што испаничиле дека се дознало во јавност, а првата објава на мајката е 2 саати после убиството, и мотивот користољубие, кој за сите нас нема никаква логика, за пари од некаков продаден стан. И тоа дека признале и ги однеле полицајците на местата каде се телата. Ова е се што е кажано, па нормално е што сега има еден тон шпекулации, недоверба во кажаното од МВР и обвинителство.
 

Klinton

wanna BOMB?
Член од
11 април 2010
Мислења
2.787
Поени од реакции
4.441
За таа некоја камера да снима треба соодветен софтвер, ако тоа правно лице е некој повозрасен за него е баук да извади снимка од - до.
Полиција може да побара да ја види снимката но тој што ја поседува не смее да ја предаде снимката на полицијата, затоа што го крши законот. Така е по закон, зошто и како незнам но процедурално е така. Снимката правното лице ја предава на полиција само ако има судски налог потпишан од истражен судија. Значи за да се добие снимка е цела бирократска процедура.
Ги знаеш ли двајцата осомничени од Велес?
 
Член од
24 март 2023
Мислења
78
Поени од реакции
163
Слушнала нешто затоа ја убиле. Идете на лечење.

Се додека не се дознае вистинкот мотив за киднапирањето може само да се шпекулира до бескрај.

А две работи се само можни:

1. Или е киднапирана поради изнуда на пари или имот. (Тогаш зошто го убиле девојчето? Освен ако изнудата била веднаш одбиена, за што нема никаков доказ бидејќи ниту еден од родителите не бил контактиран.)

2. Или е убиена поради некаква лична одмазда (нерасчистени сметки со родителите на Вања, или со родителите на мајката на Вања, пари, имот станови итн.) - мене на ова највеќе ми наликува.

Трето нема според мене.
Автоматски споено мислење:

А на тие тројцата дибеци, ништо чудно Палчо да им кажал дека ќе бараат пари и дека се е договорено, па дури и да ги излажал дека е договорено со таткото.

А позади грб ги искористил за да му помогнат да изврши убиство.

Според кажувањата на Миленко, дека само се доближил и ја ликвидирал а овие тројцата биле во шок, делува како да ги искористил да му помогнат во убиство, а им кажал дека ќе бараат пари.
 
Последно уредено:
Член од
7 декември 2023
Мислења
31
Поени од реакции
46
Слушнала нешто затоа ја убиле. Идете на лечење.

Се додека не се дознае вистинкот мотив за киднапирањето може само да се шпекулира до бескрај.

А две работи се само можни:

1. Или е киднапирана поради изнуда на пари или имот. (Тогаш зошто го убиле девојчето? Освен ако изнудата била веднаш одбиена, за што нема никаков доказ бидејќи ниту еден од родителите не бил контактиран.)

2. Или е убиена поради некаква лична одмазда (нерасчистени сметки со родителите на Вања, или со родителите на мајката на Вања, пари, имот станови итн.) - мене на ова највеќе ми наликува.

Трето нема според мене.
Автоматски споено мислење:

А на тие тројцата дибеци, ништо чудно Палчо да им кажал дека ќе бараат пари и дека се е договорено, па дури и да ги излажал дека е договорено со таткото.

А позади грб ги искористил за да му помогнат да изврши убиство.

Според кажувањата на Миленко, дека само се доближил и ја ликвидирал а овие тројцата биле во шок, делува како да ги искористил да му помогнат во убиство, а им кажал дека ќе бараат пари.
како да не не знаеле, а зошто носеле лопати, перница, бензин? И биле во шок, ма немој, па после така шокирани го закопале
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
279
Поени од реакции
115
Да расчистиме околу видеонадзорот бидејќи поседувам фирма за техничко обезбедување исто и лиценца за техничко обезбедување, секој видео надзор прво треба да има елаборат за него и не смее да снима јавна површина ( закон за заштита на лични податоци ) затоа снимките од диво наместени камери без елаборат секако нема да се земат како доказ во истрагата па на нив и да се гледа било што, а имало еден куп слуачаеви на било кој да отидеш да го замолиш да погледнеш снимка ке ти дозволи дали од паркинг дали улица некој ти ја закачил колата, така и на таткото е дозволено да ги погледне снимките, се работи за исчезнато дете кој не би дозволил иако истото не е законско. На видеото од србинот се гледа дека таткото со телефонот го снима екранот од видеонадзорот и се објаснува бидејќи сигурно му било дозволено само да гледа а не и да го земе снимениот матрејал со себе дали на усб стик или целиот хард диск, тој што му дал да гледа и снима со мобилен бил свесен дека не смее да му даде видео матрејал без судски налог.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom