Исчезнати лица

Член од
7 декември 2023
Мислења
31
Поени од реакции
46
Од друга страна никој не го спомнува моментот дека девојчињата биле криени долг период.

Вања има фејсбук профил со две слики кои се спуштени од интернет и не се од нејзе. Нема никаква активност на профилот и наликува на фантомски профил, без пријател, без лајкови, ништо.

Не е тагната на ниту една слика од другарче, школо, роднина. На профилот на мајката нема ниту една слика од Вања и сестрата а има еден куп од нејзе и од пријатели.

Исти и на инстаграм девојчето има акаунт со 0 слики, и на профилот има слика од нејзе но ликот и е отсечен да не се гледа.

Исто мислам и на тикток, 0 постови, и профил слика со отсечен лик.

Мислите 14-годишно девојче ќе биде толку загрижено за својата приватност онлајн?

Девојче на 14-годишна возраст ќе има ако не 20, тогаш барем една слика па макар и преработена со 10 филтери и фотошоп ефекти. Особено на таа возраст кога поминуваат по 1 саат да направат перфектно селфи.

Така да ...
друже, како прво за фејсбук профилот ако мислиш на тој со маче на профилна, не можеш со сигурност да знаеш дали е нејзин, како второ ова шо велиш имала 0 слики и профилна со отсечен лик, па еве ако нагаѓаме, може девојчето било интроверт, срамежливо, повлечено, не сме сите исти па да го споделуваме животот на социјални мрежи, според мене со сигурност била интроверт и мирна и повлечена, така да такви генерализирања се многу лоши, а за жал се многу застапени во нашево никакво општество
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.927
Поени од реакции
7.865
Што го спречи Палчо наместо да бега по Србија и Турција, да објави се и да ја разоткрие оваа темна вистина и воедно да им врати на оние кои ја кријат вистината за рамната земја?
Pa na covekot ne mu dadoa sansa, covekot resil da se vrati I da gi otkrie site vistini, dur peski se resi da se vraka ama ovie go uapsija I sega go drzat da ne ja kaze vistinata.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.443
Поени од реакции
9.182
Да не ме сфатите погрешно ова го пишувам за сите:
Наместо овде да се пљампа цело време попрво треба повеќе да се истражува и анализира а потоа да се напише нешто повеќе отколку што веќе знаеме што ќе ни сервира власта сосе О.Спасов.
Јас сум веќе надвор. Еве и на форум нема да се логирам 24h колку да видиш дека сум сериозен.
Во потрага сум по вистината, на терен. Мора да се ангажираме, пиши ми порака ако си сериозен, ќе ги разобличиме владите во сенка.

И Лупевска ќе ја разобличиме. Како не и е срам да се засрами!!!!
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.561
Поени од реакции
9.117
друже, како прво за фејсбук профилот ако мислиш на тој со маче на профилна, не можеш со сигурност да знаеш дали е нејзин, како второ ова шо велиш имала 0 слики и профилна со отсечен лик, па еве ако нагаѓаме, може девојчето било интроверт, срамежливо, повлечено, не сме сите исти па да го споделуваме животот на социјални мрежи, според мене со сигурност била интроверт и мирна и повлечена, така да такви генерализирања се многу лоши, а за жал се многу застапени во нашево никакво општество
Колку и да е интроверт не е нормално да немаш лајкови или споделени слики. Чудно е.
 
Член од
7 декември 2023
Мислења
31
Поени од реакции
46
Колку и да е интроверт не е нормално да немаш лајкови или споделени слики. Чудно е.
такви и се подесувањата на профилот, ако мислиш за фејсбук профилот, да не се гледаат лајкови, пријатели и слично, ако ја имаш за пријател и сеуште нема лајкови и пријатели тоа е друго
 

newcastle

Shearer
Член од
23 декември 2014
Мислења
271
Поени од реакции
104
Никој не ја спомна врската помеѓу Драган Даравелски и Ванчо Лазаров, ако се знае колку е моќен Даравелски а јавна тајна е дека помеѓу овие двајца уште во минатото има инциденти, а знаеме дека Палчо се спрема за избори и му требаат пари ништо чудно тоа што се шушка да е вистина.
 
Член од
17 декември 2019
Мислења
1.707
Поени од реакции
2.998
Е па ако нема информации, зошто викаш дека не било теорија тоа што го разглабате?

Ете уште еден „тетки на селска чешма“ муабет. МВР не го води случајот веќе. Предистражната постапка беше на МВР и толку. Сега се е во рацете на ОЈО. Значи буквално ко за секое нешто што се случува во државата што станувате експерти иако никогаш не сте имале допирна точка со тоа, така и сега. Чекај ти од МВР, ќе ти кажат! ;)
Pa OJO dava nasoki a MVR sproveduva.. ne moze od OJO samite da idat da gi priberat dokazite...
 
Член од
7 декември 2023
Мислења
31
Поени од реакции
46
@The Savior инаку тој е профилот со маче на профилна, проверив сликано е на терасата од зградата
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Ne si vo pravo.
MVR I Obvinitelstvo izlegoa javno so press na koja bea izneseni del gluposti, del lagi. Samite otvorija kup propusti koi baraat odgovori, posebno ako se znae deka ne e ova dali nekoj namestil tender, tuku se raboti za bezbednost. Uste pobitno, kako vo slucajot, bezbednost na nasite deca.
I zatoa javnosta ima pravo da bara odgovori, a bogami I odgovornost.
Ti, na primer, ne bi sakal da znaes koj napravil propusti I da baras da go smenat, za da utre tvoeto/moeto dete bidat pobezbedni?
Ili ke cekas sto ke ti kazat (ako ti kazat)?

Inaku, na slucajot
- MVR go nemaat motivot, (toa sto go kazuvaat e gluposti),
- go nemaat ubiecot (isporacuvanje moze da trae so godini) ,
- nemaat priznanie za ubistvo (samo za soucesnistvo),
- nemaat potvrdeno oficijalno ni oruzje so koe e izvseno deloto
- imaat eden krajno sporen pritvoren, (tatkoto), za kogo oficijalno nitu imaat priznanie, nitu direktni dokazi,
-I uste eden sporen pritvoren (soferot) koj, spored vremenski raspored (go vozi vo petok, a duri vo nedela go objavuvaat oficijalno imeto na Palco) I toj moze navistina da nemal poim za cela rabota.
Само мала забелешка, дискутабилно е ова дека се работи за безбедност на децата. Да, би било така ако ова беше сериски убиец, тероризам, или киднапирање по случаен избор како што имало по Колумбија и Мексико, исклучиво за пари и на секој што е колку-толку успешен.
Во случајов мене ми мириса дека има друга позадина (претпоставувам со дедовците на детето и нивните дела, или со родителите). Не би се изненадил и да излезе дека е одмазда за нешто од минатото, и ако испадне тоа детето е само колатерална штета, а вината е повеќе на тие кои го почнале процесот.

Моментот дека дедото бил главен на царина ги комплицира сите можни теории, сите знаеме како функционира тој дел од државата и колку бизниси и луѓе го имаат јадено немиен од истите. Истото важи и за луѓе кои биле дел од крчмење на фирмите во мкд (директори, управа), политичари и слично.
Ама баш воопшто не би се изненадил ако некој отиде и им рокне дете/внуче на таквите, и два пати би помислил пред да го осудам, знаејќи дека истите уништија илјадници семејства во државата.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.278
Поени од реакции
791
Ама признај се залета малку, м? :pos: :pos: :facepalm::facepalm:

Не бери гајле, еден од подобрите си ти. Еха колку има со помалку кохерентни мисли од тебе помеѓу општото граџанство ни наше, ќе се зачудиш ако излезе некоја статистика.

Рамноземјаши, фолијаши, теоретичари на заговори, обични теткачи и тепачи на „слободно“ време. СЕНЕШТО, освен некој со 3 чисти и 2 грама мозок. Затоа сме и тука каде што сме. Во секој поглед.

Биди ми поздравен и олабај од „медикаментите“. :вонзем::вонзем:
и палчо се праеше многу конхеретен му лизгаја мислите ,мислеше е најпаметен наадсите тој знај се ги вреѓаше на подкасти некохерентните ,ама немаше коќници ,ши вика она позната реплика од зикана династаи мози да се вози ал неможе да се заустави.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.276
Поени од реакции
2.150
У понеделник се дешава настанот сабајле. Веќе попладне истиот ден е најдена колата изгорена и пријавена у МВР.

Наредниот ден иде татково со снимки он лично што ги прибавил да им објасни дека ја нашол колата што ја киднапирала ќеркаму али не ги знае извршителите.

Све до сабота, рачунај 5 дена, МВР не успева да сконта дека изгорената кола е истата кола која им ја посочил татково у вторникот и дека е истата кола на велешанецот. Барем ниеден медиум ни МВР искочи со информација дека е најдена колата (освен ако не сум пропуштил нешто).

Ако се верува на верзијата дека таткото појма немал што се спрема ни кој спрема тогаш у МВР владеело општо куроболие за случајот и биле фокусирани да не се деси некоја фрка со ОБСЕ самитот а другиве кој ги ебе па ќе се расчистуваат овие случаи да ги испратиме гостиве прво.

Многу малце ми е веројатна приказната дека 6 дена на миљон камери и интерес на јавноста, никој ама баш никој од МВР да незнаел тачно што се случило. А ако е тоа така, онда е бетер беља пошто секој утре ќе се дрзне да го повтори делово знаејќи дека има 6-7 дена да кидне. А ако сака у меѓувреме и поткаст некој може да сними.
 
Член од
7 декември 2023
Мислења
31
Поени од реакции
46
Ванчо Лазаров бил претепан на 27.11.2002, Вања убиена на 27.11.2023, ова е решение на случајот
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.161
Поени од реакции
25.664
Адвокатот на Александар потврди дека гласот на видео и аудио снимката е автентичен. Што значи, таткото го има посочено возилото на инспекторите на МВР. Ако до пред месец дена мислев дека МВР си ја заврши работата како што треба, денес не сум толку сигурен.
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.276
Поени од реакции
2.150
Само мала забелешка, дискутабилно е ова дека се работи за безбедност на децата. Да, би било така ако ова беше сериски убиец, тероризам, или киднапирање по случаен избор како што имало по Колумбија и Мексико, исклучиво за пари и на секој што е колку-толку успешен.
Во случајов мене ми мириса дека има друга позадина (претпоставувам со дедовците на детето и нивните дела, или со родителите). Не би се изненадил и да излезе дека е одмазда за нешто од минатото, и ако испадне тоа детето е само колатерална штета, а вината е повеќе на тие кои го почнале процесот.

Моментот дека дедото бил главен на царина ги комплицира сите можни теории, сите знаеме како функционира тој дел од државата и колку бизниси и луѓе го имаат јадено немиен од истите. Истото важи и за луѓе кои биле дел од крчмење на фирмите во мкд (директори, управа), политичари и слично.
Ама баш воопшто не би се изненадил ако некој отиде и им рокне дете/внуче на таквите, и два пати би помислил пред да го осудам, знаејќи дека истите уништија илјадници семејства во државата.
Дедото е умрен многу одамна. Па сигурно на Палчо дека му напраил беља, му купил стан у зграда, јаката беља. Нема логика да е одмазда према дедото кој што и да напраил, го напраил пред 100 години. А да било нешто озбилно, верувам мајката или некој друг од семејството ќе знаеле па ќе ги врзеле приказниве. Теоријата па дека е нарачано убиство исто некако не ми држи вода. Јакиот убиец Палчо со ишијас и ишљакан од џанаците на Сашо како мало дете, баш него ќе го плаќаат да ликвидира некој.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom