Македонска берза

Член од
7 септември 2018
Мислења
297
Поени од реакции
401
Јас продадов се на мсе пред неколку месец пишав во пост си стои купив усд и шортови на СнП. Плус 10% сум. Ни на крај на памет не ми е да купувам МК акции. Сега отворив лонг на ус бондс и тоа левериџед. Смешно е да се враќам на мсе нема ни шортови и левериџед позиции. Очекував и очекувам уште пад. Ќе видам кога лонг да отварам но најверојатно не на мсе поради недостаток на инструменти освен ако не се отвори голема шанса.
Имаш високо ниво на толеранција на ризик. Превисоко за мене. Ти посакувам среќа.
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Во никој случај македонскиот профитерски ,,дип-стејт'' нема да дозволи пролонгирана девалавиција на КМБ во време коа се скаутира потенцијален купувач. Сепак крунисан чин за целиот напор овие 30 години треба да биде аквизицијата.

#Блокчево од 2700 акции на 11.700 ветува У-трн. Можеби...
 
Член од
23 јуни 2017
Мислења
591
Поени од реакции
1.098
Во никој случај македонскиот профитерски ,,дип-стејт'' нема да дозволи пролонгирана девалавиција на КМБ во време коа се скаутира потенцијален купувач. Сепак крунисан чин за целиот напор овие 30 години треба да биде аквизицијата.

#Блокчево од 2700 акции на 11.700 ветува У-трн. Можеби...
Nemoj da mu tekne na Strasho ili na Andrea da gi pushti niz voda nivnite 5%, kje bide ide dunav....
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
ПКБ сврте 70к ЕУР :cujte:

# Така те личи велју наше белосветско (y)!
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Во однос на највисоката достигната цена

Алкалоид -13%
КМБ -12%
СТБ -15%
НЛБ -16%
Гранит -3%
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Не постојат случајности во инвестингот како и воопшто во животот, дури и коа ги има (n)

Во прилог е одлуката од Апелација за ПКБ преку која се одбива жалбата на чкембариве и која оди во прилог на Владимир Кандикјан и останатите мали акционери.
Судот овозможил (досудил) презентација и препис до акционерите на:
-договори за уредување на односите меѓу друштвото и извршниот и управниот одбор на директори
-записници од собранија и седници
-одлуки за распределба на добивки од 14 па до 18та година , оф оф оф...
и др.

# Распределбите на добивките да ги враТЕТЕ :neetaka:
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Ама се неписмени од судовите, успешно ги затскриле личните податоци на општините и градовите, па ги објавиле страните у постапката како: Владимир Кандикјан од С. и ПЕКАБЕСКО АД, К. - И. С. :tapp:

Е стварно вака нема шанса да се заклучи еднозначно за кои лица се работи... Само ми е криво што во судовите некој зема плата за ова од граѓаните
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Ама се неписмени од судовите, успешно ги затскриле личните податоци на општините и градовите, па ги објавиле страните у постапката како: Владимир Кандикјан од С. и ПЕКАБЕСКО АД, К. - И. С. :tapp:

Е стварно вака нема шанса да се заклучи еднозначно за кои лица се работи... Само ми е криво што во судовите некој зема плата за ова од граѓаните
Владимир Кандикјан со 229 акции. Тендо ти ли си брату ? :misticen:
 
Последно уредено:
Член од
5 април 2012
Мислења
8.122
Поени од реакции
8.911
Не постојат случајности во инвестингот како и воопшто во животот, дури и коа ги има (n)

Во прилог е одлуката од Апелација за ПКБ преку која се одбива жалбата на чкембариве и која оди во прилог на Владимир Кандикјан и останатите мали акционери.
Судот овозможил (досудил) презентација и препис до акционерите на:
-договори за уредување на односите меѓу друштвото и извршниот и управниот одбор на директори
-записници од собранија и седници
-одлукци за распределба на добивки од 14до 18та, оф оф оф...
и др.

# Распределбите на добивките да ги враТЕТЕ :neetaka:
Не ве разбрав, ќе се понишат одлуките за распределба на добивка?
 
Член од
16 јули 2021
Мислења
1.078
Поени од реакции
1.934
Не ве разбрав, ќе се понишат одлуките за распределба на добивка?
Highly doubt that :). Им се овозможува детален увид во работењето и минатите одлуки на маливе акцинери. Nothingburger :(
 
Последно уредено:
Член од
30 март 2018
Мислења
1.454
Поени од реакции
1.883
Се надевам истресол некој од форумџииве, да намали со доживњај тука :) :)
Количина каквашто помина денеска имаат само 5 лица, од коишто тројца се кутревци. Такашто поинтересно прашање е кој ги купил акцииве
 

Kajgana Shop

На врв Bottom