Најекономично греење (затоплување)

Член од
29 септември 2012
Мислења
1.155
Поени од реакции
2.176
Ako prodolzime da zboruvame,vo ovoj stil nisto nema vzaemno da spodelime,muabetot e ist i so kolite nekoj za pezo/reno nejki da slusni samo golf slusnal....i tocka taka i ova....
Zosto ne probas so ifeel.?togas klimata gleda temperatura prema toa sto meri daljinskiot,a za toj deklariran minimum...treba xx raboti da se naredeni pa mozebi ke simni do toj minimum...
Btw na edna klima imam videno 70/100w+ od deklariran minimum odnosno mislam bese okolunl 200w a bese 250/270w No: izduvot od setiranata temperatura bese edvaj +4/6° taka da toa mu idese kako vo leto da se ladis...pa sega vidi razmisli
Kaj mojata toshiba na 250w input, izlezot od setiranata e najmalce 13,vo zavisnot od nadvoresnata temeratura,i brzinata na izduv.E sega sto e situacijata neznam,semako ja rabotel co maksimalen izduv.A modulacijata niska e vazna vo toplo vreme i megu period,sigurno ne barame na Bozik modulacija.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Jas mislam deka edniot kaj drugiot e vraboten i mora da go branat gree a toa ne e veke ni za kudenje ,gjabe potroseno vreme ama eve da spodelam.Konkretno nokeska mojata gree gtech setirana na 23.5 ,pregrea na 25.5 mereno so kompceto za proverka na ambientalna temperatura i nikako da iskluci i koga konecno iskluci nikako da se vkluci povtorno a temperaturata padna na 22c pak mereno na displej na klimata ,i morav od steker da ja isklucam i vklucam za da pocni da gree i pak mozok nema da prekini pregreva tuku pak od 22 odi na 25.5 ili 26 veruvam koga isklucuva i zatoa komfor nula ,ednas zesko ednas ladno i vo prevod kanta, podaleku od GREE klima sto nema nikakva modulacija.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
А да пробаш да го извадиш сензорот од климата?! Може и фабрички у старт да е лошо наместен!
Обично (штедат на тоа) и сензорот е на кратко кабле, ама ако стигне 20цм, може да го извадиш странично од климата.
Автоматски споено мислење:

Zosto moderatorot na ovaa tema ne postavi anketa i da gi navede brendovite i da si glasame sekoj spored negova gledna tocka?
И да може да се гласа за две опции истовремено!
Ете на оваа анкета морав да бирам помеѓу две, а ги имам двете и сум задоволен.
 
Член од
23 декември 2018
Мислења
99
Поени од реакции
132
Dali nekoj ja koristi klimava Fuego FGT-180 ja ima vo Neptun... vo komsii ja imaat staveno, pa potivka nadvoresna ne sum cul, bukvalno e necujna, spored specs e so Panasonic kompresor, plus ja gledam ne gasi i na potoplo, sto pretpostavuva dobra modulacija.
Klima so isti specs ima vo Setec ST TAC-18INV32 SIBERIA i cenava e nenormalna...



 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Ne e do klimata, do tebe e, veruvaj mi.
Sekoja klima ima +/- 3C razlika, taka e setirana.
A drugo e postavenosta na vnatresnata, koja kaj nikogo ne e kako sto treba.
Е како бе ова?!?
Цело време поставеноста не чини, човекот не чини, само вашите клими совршени :rolleyes:
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
А да пробаш да го извадиш сензорот од климата?! Може и фабрички у старт да е лошо наместен!
Обично (штедат на тоа) и сензорот е на кратко кабле, ама ако стигне 20цм, може да го извадиш странично од климата.
Sum vo plan da probam ama zasega taka mi odi po nervi sto ne mi se otvora , se nadevam ke podpadnat temperaturive pa bar ke raboti celo vreme pa zdravje za vgodina.Inaku na druga klima go imam izvadeno senzorot nadvor pod klima pola metar i e odlicno ,i toa imam sensor staveno od ali a nemam poim kakov bil fabrickiot sto jacina, i sega klimata si raboti petka precizno prema termometarot sto mi e postaven na masicka.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Hm.....
Автоматски споено мислење:


Kaj go gledas toa so softwerot.?
Vo aplikacijata ,klikas na imeto pa otkako ke vlezi vo opciite klikas uste ednas na imeto i ti izleguva opcijata ,ama gjabe koga nema poddrska a sum na region evropa.


Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Pregrijalo čovjeku na plafonu :pos: , neki nikako da shvate gdje se mjeri sobna T..
A to nije nikako na plafonu...
Alo procitaj deka i preku i feel e istata situacija na metar visina od pod ,barem koga se mesas vo tugji muabeti opismeni se malku razberi pa komentiraj.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 
Член од
25 декември 2018
Мислења
541
Поени од реакции
559
Zosto moderatorot na ovaa tema ne postavi anketa i da gi navede brendovite i da si glasame sekoj spored negova gledna tocka?
Немои вакви идеи да му даваш, ќе му отвориш работа на продавачиве да прават лажни профили, исто ко политичарине купувааат likes од индија/кина на социалниве мрежи.
 
Член од
10 јуни 2015
Мислења
528
Поени од реакции
835
Za razliku od tebe ,koji si u svom neznanju , pokvario klimu od 1000€ :pos::tapp: , strelec je stručnjak za tebe...Sreća pa te ljudi ne uzimaju za ozbiljno pa nisi napravio i veću štetu drugima..
..Neznanje je najveća opasnost , upravo ti si dokaz...
Probano i so toj offset ama i toa ne go biva ,ednostavno gresni temperaturi gleda klimata i odi off na preku 500w i toa e problem ,mozebi da sleguva do 350tina sto e duplo od deklariraniot minimum od 180w i zatoa e gree kanta so lazni specifikacii

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Оди
Alo procitaj deka i preku i feel e istata situacija na metar visina od pod ,barem koga se mesas vo tugji muabeti opismeni se malku razberi pa komentiraj.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Пријателе Сметката,со Гаранцијата,и правец во Државен пазарен Инспекторат, а можеш и преку интернет,и пријави оти техничките параметри не се како наведениве, оти си измамен и ќе ти ги вратат парите,Грее ќе дојдат и ќе си го земат Гомцето во спротивно ќе треба да платат тестирање,кое во Мк го нема а чини скапо,а тебе нема да те чини ништо..
 
Член од
11 јули 2019
Мислења
287
Поени од реакции
418
Alo procitaj deka i preku i feel e istata situacija na metar visina od pod ,barem koga se mesas vo tugji muabeti opismeni se malku razberi pa komentiraj.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Gdje mjeriš sobnu ? Opet na plafonu ?

iFeel ima raspon rada od 1°... Od kud kod tebe 5-6° razlike ,to samo ti znaš ..
 
Член од
25 октомври 2020
Мислења
137
Поени од реакции
242
Gdje mjeriš sobnu ? Opet na plafonu ?

iFeel ima raspon rada od 1°... Od kud kod tebe 5-6° razlike ,to samo ti znaš ..
па нели има " off set/ компензација " и таа може да биде 0, 1, 2 или 3 степени ? Што значи ако функционира таа компензација може и ич да нема компензација ( 0 степени компензација ) ?
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
Sum vo plan da probam ama zasega taka mi odi po nervi sto ne mi se otvora , se nadevam ke podpadnat temperaturive pa bar ke raboti celo vreme pa zdravje za vgodina.Inaku na druga klima go imam izvadeno senzorot nadvor pod klima pola metar i e odlicno ,i toa imam sensor staveno od ali a nemam poim kakov bil fabrickiot sto jacina, i sega klimata si raboti petka precizno prema termometarot sto mi e postaven na masicka.

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
Za ova treba povejke rasturajne.? ili ?
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.681
Поени од реакции
3.977
А да пробаш да го извадиш сензорот од климата?! Може и фабрички у старт да е лошо наместен!
Обично (штедат на тоа) и сензорот е на кратко кабле, ама ако стигне 20цм, може да го извадиш странично од климата.
Не бидува таа работа - сензорот едноставно МОРА да е во воздушната струја од турбината. Прво тоа е пробано кај мене, се добиваат уште полоши резултати. Е сега ако се продолжи кабелот и се стави на метар од плафонот можеби и ќе се добие нешто но неверувам, ќе биде премногу инертно.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.294
Не бидува таа работа - сензорот едноставно МОРА да е во воздушната струја од турбината. Прво тоа е пробано кај мене, се добиваат уште полоши резултати. Е сега ако се продолжи кабелот и се стави на метар од плафонот можеби и ќе се добие нешто но неверувам, ќе биде премногу инертно.
Знам дека ти нешто така правеше, ама мислев дека си добил подобрување...
Инаку идеата не лоша! Сите жичани контролери се всушност тоа. Не верувам дека струењето на воздухот нешто би променило, и онака тој тиристор е инертен и спор! Јас верувам дека пол-метро да го спушти од плафон(или од горниот дел на климата), ќе добие пореално отчитување...
Во секој случај не боли да се проба!

П.С. едини проблем би бил прекраток кабел, знам по квадрото кај мене колку е кратко. Ама па за среќа убаво е наместена па не ми треба таква гимнастика.
 
Член од
11 јануари 2018
Мислења
493
Поени од реакции
1.125
Za ova treba povejke rasturajne.? ili ?
Jas morav prednata maska da ja izvadam nekoi 4-6 strafa da dojdam do maticnata ,i kableto od senzorot bese kratko i morav da smenam drug poracan od aliexpres ,bitno stariot ne go merev sto jacina bese i noviot imase dolzina od 1 metar i go prikluciv vo maticnata i go pustiv pola metar pod klima i si tera odlicno .Ke i dojdi redot i na gree ama sega imam nesto drugi obvrski i se odlozuva sega posle ..

Sent from my SM-N975F using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom