Дежурна Ординација! #2

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.279
Sakam kazam, ne znam recham ti e muabetov
,,,,a tvojot e ,,,neznam recham,,sakam kazham,,,
,,,i shto tolku se najde pogoden koga od se navedeno,,,barem vo konkretnite sluchaevi,,,tvrdenjata ne ti se tochni,,,
,,,ne gi naveduvash chlenovire kon neshto konkretno,, tuku so negiranje podcenuvachko,,,kon ostanatite soveti,,
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.293
,,,,a tvojot e ,,,neznam recham,,sakam kazham,,,
,,,i shto tolku se najde pogoden koga od se navedeno,,,barem vo konkretnite sluchaevi,,,tvrdenjata ne ti se tochni,,,
,,,ne gi naveduvash chlenovire kon neshto konkretno,, tuku so negiranje podcenuvachko,,,kon ostanatite soveti,,
Извини ако се навреди од моите постови, али јас тебе не те ни спомнав пошто си и онака небитен.
 
Последно уредено:

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.279
Извини ако се навреди од моите постови, али јас тебе не те ни спомнав пошто си и онака небитен.
,,,izvinuvanjeto prifateno,,,nema potreba od navredi,,,ali potrebno beshe malku da te iskoregiram,oti iskomentira soveti na drugi chlenovi,,da beshe do mene nemashe voopshto da te istretiram, onaka nebitno,,
 
Последно уредено:

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.293
,,,e dobro de,,,aj vaka,,eden artrit,kako vospalitelen proces,,vo posledno vreme prilichno zastapen dali ke ufrlish dexamethasone,,
,,,a za gripot,,,veruvaj mi chlenovive tuka poveke znaat i od tebe i od mene,,,
Дексаметазон не е прва линија на симптоматска терапија при акутен артритис а посебно една вирусна инфекција со сигурност не би го ставила на прво место. И не беше прашањето за артритис воопшто туку за вирусна инфекција и дексаметазон.
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
Дали алкохолот влијае врз сумамед уствари дали има контраиндикации ако се фрли една две чашки? :D
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.793
Поени од реакции
29.279
Дали алкохолот влијае врз сумамед уствари дали има контраиндикации ако се фрли една две чашки? :D
,,,chashka dve nema nikako dejstvo vrz sumamedot,,,
,,vo jetrata razlichni enzimi gi tretiraat sumamedot i alioholot,,,
,,,no bidejki alkoholot ja potenciram diurezata mozhe da se zgolemi eliminacija na sumamedot / generalno na site antibiotics/ i da se namali terapiskiot efekt na istiot,,
,,,no univerzalno pravilo e deka dodeka trae terapija so bilo koi lekovi alkoholot e kontraindiciran,,,
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Имам потечен врат од едната страна , бев на лекар сум имал потечени лимфни јазли до 2 сантиметри ама не се знај од што е правев детални крвни слики и ништо нема се е во ред крвта , тероидната ја снимав и таја е во ред . пример некогаш ми е многу потечен некогаш не се ни заприметува , ама кога вежбам пр. склекови , тегови и други вржби одма ми се воспалува и ми отекува повеќе имам заприметено, а немаѓ никаква болка и плус ко ќе се нервирам исто така ми потекува . што е работата?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.625
Поени од реакции
34.811
Имам потечен врат од едната страна , бев на лекар сум имал потечени лимфни јазли до 2 сантиметри ама не се знај од што е правев детални крвни слики и ништо нема се е во ред крвта , тероидната ја снимав и таја е во ред . пример некогаш ми е многу потечен некогаш не се ни заприметува , ама кога вежбам пр. склекови , тегови и други вржби одма ми се воспалува и ми отекува повеќе имам заприметено, а немаѓ никаква болка и плус ко ќе се нервирам исто така ми потекува . што е работата?
Хроничната неспецифична лимфаденопатија често се јавува со хронични, повторувачки инфекции во одредени регии (заби, крајници, инфекции на рацете или нозете), овие реактивни лимфни јазли на вратот може да бидат со различна големина и вообичаено не се болни!



Lymphadenopathia општо преставува зголемување на лимфните јазли кои се прва линија во одбрана на нашиот организам од различни антигени и инфекции, со што се смета дека лимфните јазли на вратот имаат улога во одбрана на разни инфекции на горниот респираторен систем или инфекција на забите и сите тие околу 2 цм (нормална големина е до 1 цм вратен лимфен јазол) потребно е следење и се сомневам дека твојата деферицијална крвна слика ништо не покажува, дали ТИ го виде резултатот или тоа како ти рекле „дека нема ништо се е во ред со крвта“? дали седиментацијата е добра? дали ти дадоа лаб.испитување на laktat dehidrogenazа (LDH) и CRP како показатели за да се види присуство на некоја инфекција?



...на пример зголемените лимфни јазли на вратот кај децата се јавуваат и со вирусните болести како што се сипаниците



...инаку отекување на лимфните јазли е физиолошки т.е. нормална појава кога телото се труди да ја спречи акутната инфекција (бактерија стрептокока, стафилокока) наместото каде јазлите отекуваат во твојот пример вратните лимфни јазли, што ни дава до знаење дека имаме воспаление во регијата за која се одговорни тие вратни јазли т.е.горен респираторен тракт- грло или забите (кариозни лезии на забите, воспаление на непцата)!



...така да се знае зошто доаѓа до зголемување на лимфните јазли, тоа е симптом на некоја друга болест и состојба на телото и доколку се делува на таа болест или состојба лимфните јазли се повлекуваат во нормала во големина до 1 цм нели, но ако зголемувањето над 1 цм кои трае повеќе од месец и пол треба да се прават понатамошни испитувања (хематолошки) па и биопсија!




...според мое мислење кај тебе, акутно зголемување на лимфна жлезда на вратот и тоа како велиш од една страна на вратот најчесто предизвикана од бактериска инфекција (стафилококи или стрептококи), додека ако би имал двострано отечени вратни лимфни јазли тогаш би рекле можна е инфекција од вирусно потрекло!... треба да ја утврдиш бактериската инфекција и со примена на антибиотик против таа бактериска инфекција и отечениот лимфен јазол ќе се повлече!
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Моментално користам капки за нос од оние со морска сол и одзатнуваат, ама за пола саат пак затнат. Некои со друг состав што помагаат на подолг период?
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
507
Поени од реакции
1.770
Хроничната неспецифична лимфаденопатија често се јавува со хронични, повторувачки инфекции во одредени регии (заби, крајници, инфекции на рацете или нозете), овие реактивни лимфни јазли на вратот може да бидат со различна големина и вообичаено не се болни!



Lymphadenopathia општо преставува зголемување на лимфните јазли кои се прва линија во одбрана на нашиот организам од различни антигени и инфекции, со што се смета дека лимфните јазли на вратот имаат улога во одбрана на разни инфекции на горниот респираторен систем или инфекција на забите и сите тие околу 2 цм (нормална големина е до 1 цм вратен лимфен јазол) потребно е следење и се сомневам дека твојата деферицијална крвна слика ништо не покажува, дали ТИ го виде резултатот или тоа како ти рекле „дека нема ништо се е во ред со крвта“? дали седиментацијата е добра? дали ти дадоа лаб.испитување на laktat dehidrogenazа (LDH) и CRP како показатели за да се види присуство на некоја инфекција?



...на пример зголемените лимфни јазли на вратот кај децата се јавуваат и со вирусните болести како што се сипаниците



...инаку отекување на лимфните јазли е физиолошки т.е. нормална појава кога телото се труди да ја спречи акутната инфекција (бактерија стрептокока, стафилокока) наместото каде јазлите отекуваат во твојот пример вратните лимфни јазли, што ни дава до знаење дека имаме воспаление во регијата за која се одговорни тие вратни јазли т.е.горен респираторен тракт- грло или забите (кариозни лезии на забите, воспаление на непцата)!



...така да се знае зошто доаѓа до зголемување на лимфните јазли, тоа е симптом на некоја друга болест и состојба на телото и доколку се делува на таа болест или состојба лимфните јазли се повлекуваат во нормала во големина до 1 цм нели, но ако зголемувањето над 1 цм кои трае повеќе од месец и пол треба да се прават понатамошни испитувања (хематолошки) па и биопсија!




...според мое мислење кај тебе, акутно зголемување на лимфна жлезда на вратот и тоа како велиш од една страна на вратот најчесто предизвикана од бактериска инфекција (стафилококи или стрептококи), додека ако би имал двострано отечени вратни лимфни јазли тогаш би рекле можна е инфекција од вирусно потрекло!... треба да ја утврдиш бактериската инфекција и со примена на антибиотик против таа бактериска инфекција и отечениот лимфен јазол ќе се повлече!


Ооооо добив одговор имто одговор машала :) . Фал многу на трудот , проверував CRP плус детална лрва слика размоска или незнам како се викаше точно, ми рекоја дека причимата била од некој си стар вирус , и сум имал мало воспаление на задниот нос, ми дадоја капки дс ги капам 5 дена и то е , ништо не се смена , сихурно висусот/бакеријата уште си стои некаде. ајде оваја недела ќе одам пак одново сето детално да се прегледа ., фала пак за одвоеното време :)
 

Attachments

Член од
25 февруари 2009
Мислења
1.565
Поени од реакции
417
Препорака за приватна клиника?

Би сакал во еден ден да испитам повеќе работи (крвна слика со тироидни хормони, ехо на тироидна, ехо/екг на срце, доплер на вратни артерии, ехо на абдомен).
Само ваљда ќе кошта поприлично??

И како е процедура за матичен, пример не сум бил 5 години на лекар, дали може директно да појдам кај друг лекар да ми биде матичен?
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
45
Поени од реакции
36
...вториот чекор, треба да ги направиш следниве анализи ако ги немаш направено (ако ги имаш дај ги резултатите) :
Хематолошки статус - Седиментација
Имунолошки статус - CRP
Коагулационен статус - Време на коагулација и Време на крварење
Фибринолитички статус - Димер, Фибриноген
Се 7, ЦРП 3,4 , Време крварење 55, Време коагулација 480, Фибр. 2,89
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.851
Препорака за приватна клиника?

Би сакал во еден ден да испитам повеќе работи (крвна слика со тироидни хормони, ехо на тироидна, ехо/екг на срце, доплер на вратни артерии, ехо на абдомен).
Само ваљда ќе кошта поприлично??

И како е процедура за матичен, пример не сум бил 5 години на лекар, дали може директно да појдам кај друг лекар да ми биде матичен?
најди некој да ти биде матичен па ќе те прати кај сакаш
 
Член од
11 февруари 2009
Мислења
1.072
Поени од реакции
1.144
Препорака за приватна клиника?

Би сакал во еден ден да испитам повеќе работи (крвна слика со тироидни хормони, ехо на тироидна, ехо/екг на срце, доплер на вратни артерии, ехо на абдомен).
Само ваљда ќе кошта поприлично??

И како е процедура за матичен, пример не сум бил 5 години на лекар, дали може директно да појдам кај друг лекар да ми биде матичен?
Тука можеш да прочиташ која е процедурата за промена на матичен лекар.
Со приватни клиники имам само искуство со Систина, каде прегледот се закажува телефонски и нема воопшто чекање. Јас имам искуство со татко ми и за преглед и консултација кај неврохирург и мислам дека не чинеше околу 3000 денари. Најдобро е телефонски да се јавиш кај нив и ќе ти кажат цена за се што те интересира, барем јас така направив тогаш.
Чисто колку за илустрација еве ценовник од Систина од 2014-та и ценовник од Ремедика исто така од 2014-та година.
Во врска со крвните анализи, можеш да провериш колку ќе те чинат на сајтот на Авицена.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.625
Поени од реакции
34.811
Моментално користам капки за нос од оние со морска сол и одзатнуваат, ама за пола саат пак затнат. Некои со друг состав што помагаат на подолг период?
...де факто нема,



де јуре сите капки за нос како препарати т.е. како локални назални денкогестиви или симпатомиметици вазоконстриктори во своето упаство информираат дека делуваат 12ч!
...зависи и зошто ги применуваш при симптоми од настинка или (при алегиски ринитис може да се примени орален антихистаминик) ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom