Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
S

staycalm

Гостин
Ај ако сакаш образовај ме зошто тоа да ? Неодлучен сум во моментов, али осеќам како дебилизмов ми се развива, ништо чудно „патриотски“ да гласам.
Ако си дел од тие шо ги споменав, личност задолжена за едукација не би успеала во тоа, не пак јас.
А ако не си, сам би можел да се едуцираш повеќе.[DOUBLEPOST=1528984747][/DOUBLEPOST]
Ti ili vie generalno nisto. Pak ke si ostanite Шиптaри kako i dosega ;)
@Mojso на ваквиве спас и враќање назад им нема..
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Изјава на Ципрас

https://vecer.mk/makedonija/cipras-ne-priznavame-makedonska-nacija-nikogash-nema-da-gi-narekuvame-makedonci-video

Клошарине од СДС нели тврдеа дека ја заштитиле македонската националност?

Уствари кој курац да го потпишеме овој договор кој само грчи услови опфаќа?Поточно ДОГОВОР не е правиот збор.[DOUBLEPOST=1528981513][/DOUBLEPOST]
После сероњава на темава ќе го дрват зошто не испаѓаме на протест ако сме патриоти.
Да лежиш затвор зошто си испаднал да протестираш.
Дефинитивно и Грујо го надминаа во оваа дисциплина.
Ja pa mislev Erga Omnes vazi za site - za nas, za cel svet, za Grcite...kako toa tie da ne narekuvaat pak poinaku? Neli toa e dvojna formula no na drug nacin?
 
Член од
6 август 2011
Мислења
2.067
Поени од реакции
2.344
Хорхе денес му го попуши на Борисов. Еј, кој резил, претседател истретиран како џукела пред касапница. Барем ке се прошета со Маја по Софија, за друго и онака не го бива.
U3festv.jpg
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Хорхе денес му го попуши на Борисов. Еј, кој резил, претседател истретиран како џукела пред касапница. Барем ке се прошета со Маја по Софија, за друго и онака не го бива.
A, i? Golem kur. Barem napravi dobro delo za svojot narod. Sto deka Zaev segde go primaat ustvari segde go primaat zatoa sto od segde go prima. Toa e taa razlika.
 

Mojso

uneducated knob
Член од
14 септември 2009
Мислења
4.620
Поени од реакции
12.431
Ако си дел од тие шо ги споменав, личност задолжена за едукација не би успеала во тоа, не пак јас.
А ако не си, сам би можел да се едуцираш повеќе.[DOUBLEPOST=1528984747][/DOUBLEPOST]
@Mojso на ваквиве спас и враќање назад им нема..
Па до некаде си и во право. Тој делува шовинистички, патријархално и националистички. Али барем знае кој е. Си го знае ставот. Знае што може да дозволи и без што може да живее, а што не.

Ти од спротива, си безкичмењак. Ефтина курва. Што секаква различна песна може да запее, само ако некој доволно долго се потруди да ја убеди.


Извини ако ти беше премногу дебилен мојов одговор. Јбг.
 
S

staycalm

Гостин
Па до некаде си и во право. Тој делува шовинистички, патријархално и националистички. Али барем знае кој е. Си го знае ставот. Знае што може да дозволи и без што може да живее, а што не.

Ти од спротива, си безкичмењак. Ефтина курва. Што секаква различна песна може да запее, само ако некој доволно долго се потруди да ја убеди.


Извини ако ти беше премногу дебилен мојов одговор. Јбг.
Ти нема спас и тебе. И после си сакал едукација... :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
И за мене Хорхе е дебил ама бугарскава свиња органски не можам да ја поднесам, убаво и направи.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Па до некаде си и во право. Тој делува шовинистички, патријархално и националистички. Али барем знае кој е. Си го знае ставот. Знае што може да дозволи и без што може да живее, а што не.

Ти од спротива, си безкичмењак. Ефтина курва. Што секаква различна песна може да запее, само ако некој доволно долго се потруди да ја убеди.


Извини ако ти беше премногу дебилен мојов одговор. Јбг.
Не верувам во нација има само кеш...јас барем се декрариам за таков ама сум објективен ако сакаш Патриотизам го има Иванов, Груевски и Мицкоски тие се патриоти, Заев, Димитров и жутите се ништо ни се за пари ни се патриоти едноставно 0 идеолошки пропалитет. Мене лично ми одговара Северна Македонија само поради пари да можам директно со Грци за кеш би се договорил. Остај ги овие смотаниве испрани мозоци се ни пари ни идеи имаат. Лично и Хитлер да се врати од мртвите би ми одговарало а тек Заев и Грујо.
 
Член од
2 јули 2008
Мислења
159
Поени од реакции
76
Јас знам дека не бевме во пол позиција за името, и знам дека и Грујо заеба работа. Али после изјавата на Заев за медиумите во кое кажа дека ние како преговарачки тим немаме ерга омнес или црвени линии, е тогаш мислам дека допревме едно ново дно во преговорите за "името".

Заев рече и не убедува дека ова е добар договор кој уште толку го зајакнува македонскиот идентитет.

Извини ама ако промена на устав под присила од друга земја, формирање комисии со Бугарија и Грција за прилагодување на учебниците овде, и еве последно твитот на Ципрас во кое и со новиот договор нема да не признаат како Македонци, е јакнење на Македонскиот идентитет, ондак би го сместил Заев и Димитров во иста соба во Бардовци.

Овој договор е КЛАСИЧНА КАПИТУЛАЦИЈА од наша страна, вртете ја како сакате до 101 и назад, останува фактот дека ова само болни лица би го прифатиле како добар договор.



Yeah, right... :icon_lol:
Те молам негувај го јазикот на својата држава, не вака...
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.139
Поени од реакции
8.241
Интересно е што бугарскиот претседател го бранеше Ѓорѓе, т.е. штом Борисов и министерката го канеле на дијалог, не смееле да избегаат од средбата...
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.274
Поени од реакции
27.725
Големо ДА, за конечен споразум.
Големо НЕ за необразовани заостанати дебилчиња како мнозинството „бранители на името“ на протестот со нивните фашистички изјави.
Ќао.
Odi slusaj si ja debelata od izrael ne se mesaj :D
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.560
Поени од реакции
17.592
Да се разбереме мене не дека многу ме заболе курац за македонизмот. Јас не сум патриот, баш напротив се повеќе ми се гади од народот тука. Едноставно оваа држава и овој народ не се вредни за да се бориш за нив. Нула сме апсолутна, ниту национална свест, ни начитаност, ни култура, ни работоспособност, ни религиозност. Едноставно во ништо не преидначиме, аморфна маса сме и монета за раскусурување на парадржави како нашите соседи. Најцрна дупка во Европа сигурно, а и пошироко.
НО, никој апсолутно никој не го заслужува овој фашизам на сред 21 век. Ова газење нема да застане тука после договорот. Ќе има уште еден куп негирања од нив, за на крајот пак ништо да не добиеме. Така што должност на секој од нашето племе, кој сеуште преживува на оваа територија, без разлика како се идентификува е тотално да ги игнорира повикот за изјаснување на референдум. Запаметете навреда е и да гласаш ЗА и да гласаш ПРОТИВ и да го прешкрташ ливчето.
Не заради сакање на татковината, туку строго заради фашизмот и ебењето во здрав мозок на секој еден поединец, и тоа со уцени и забрани кои ни пред 5000 години не било нормално да се поставуват, а не пак сега.
 
Член од
24 октомври 2012
Мислења
810
Поени од реакции
509
Macedonia’s About To Become The World’s First “Politically Correct” Police State

"Should the Macedonian government at any time in the future (e.g. after a peaceful and democratic populist-patriotic revolution) refuse to implement any aspect of this agreement and begins to liberate its institutions from Greece’s post-modern occupation, then Athens will immediately take it to the UN and fast track a case against it in the International Court of Justice, doing everything that it can to lobby for sanctions against the landlocked state in order to cripple it the moment that it begins doing anything to free itself from the Liberal-Globalists. The implementation of the name deal will therefore doom Macedonia and its people to an eternity of submission and inevitably lead to the erasure of their identity, therefore representing a crisis of existential proportions."
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Лично се сметам за анационален, атеист од Македонија (Географска и Држава) имам Македонско етничко потекло (Небугарско) и сметам дека сите што живеле во Географска Македонија се дел од Македонската историја од првото пишани натписи па до ден денес. Зборувам на малку расипан Македонски Литературен Јазик со елементи на Скопски слег (дијалект). Имињата би ги продал за пари ако ми понудат само не мењам анационалност и атеизам. На кратко за мене...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Интересно е што бугарскиот претседател го бранеше Ѓорѓе, т.е. штом Борисов и министерката го канеле на дијалог, не смееле да избегаат од средбата...
До културата е. Башка што Борисов се меша во туѓи работи. Додуша, се научи така, со Мурто Муртински си игра „маде“. Овој му се „кези“ како на нива муртинска да се.
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.637
Поени од реакции
81.582
Miniturtle, уште еден ендемски вид кој се појавува на форумов после толку време... работи на најсилно машинеријата, нема лабаво :icon_lol:

Те молам негувај го јазикот на својата држава, не вака...

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.946
читај ги твоите сограѓани со кои делиш мислење, гледај ги скандирањата на протестот, ако се ти е ок, не ти е арно
Кажи конкретно што има фашистичко во скандирањата?
Некој ќе си рече дека нема ништо, штом не можеш да посочиш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom