Бугарско државјанство (процедура и потребна документација) - СТАРА ТЕМА

Долу во линкот ги имате сите информации поврзани со времетраењето и промените на вашите статуси.

  • https://bugarskipasos.blogspot.com/p/statusi.html

    Гласови: 4 50,0%
  • Благодарност до сите кои учествувале во креацијата на блогов.

    Гласови: 4 50,0%
  • Инфо: Го копирате горенаведениот линк и го отварате со вашиот интернет пребарувач.

    Гласови: 0 0,0%
  • За процедура за подигнување преку амбасада подолу линк ,или вратете се на страна 4553.

    Гласови: 0 0,0%
  • forum.kajgana.com/threads/Бугарско-државјанство-процедура-и-потребна-документација.74574/page-4553

    Гласови: 0 0,0%

  • Вкупно гласачи
    8
  • Гласањето е завршено на .
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
На која возраст се децата, моите се 9 и 11 год. Кога прашав во министерство за правда ми рекоа дека треба било кој да однесе копии од бугарски лични карти и преведени и легализирани изводи од децата и дека за 3-4 месеци ќе им дадат државјанство. Не ми е јасно како може мало дете да оди на интервју
Eeeeeee prijatele ete taka.Jas kiga bev vo ministerstvo vo dekemvri 2017 mi zakazaa vo oktormvri 2018 ete taka intervju so majkata i tatkoto decata ne odat.I posle se ceka edna godina za ukazot.Znaci pak 2 gidini se ceka zatoabpobrzaj
 
Член од
1 април 2014
Мислења
285
Поени од реакции
186
Гледам темата е доста актуелна, брзо растечка и има доста упатени членови. Па имам едно прашање, колку се чека на таа протврда почетна за понатамошна процедура од ДАБЧ??
Би сакал да чујам одговори од повеќе членови чисто да дазнам околу колкав период е во прашање.
Фала Ви...
Потврдата се зема брзо не се сеќавам точно, ама не беше страшно.

За ДАБЧ планирај минимум 1 година за Произход. Поднесов 2017 Јануари и пред 2 недели го земав.

Sent from my Redmi Note 3 Pro using Tapatalk
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.176
Поени од реакции
106
Еј, еј. Еве ја и 5та година како сеуште нема никакви резултати. Нити земаш - нити те прекинуват. Знам дека не има многу, ама чаре?

2013г, со копија од чичко. Абер јок.
Нели нешто ќе се променеше, некој некое инфо, ако не друго да си се излажеме..
 
Член од
15 февруари 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Некои новости за нас што чекаме указ, не, а?
Од 25.10.2017 се смени статусот и еве од тогаш си чекам указ. Има шанси нешто да се убрза или?
Има луѓе што беа на интервју крај на Јули 2016 со веќе искочен пасош, јас бев почеток на Август 2016 и ни трага ни глас од указот.....
 
Член од
17 август 2016
Мислења
506
Поени од реакции
580
Гледам темата е доста актуелна, брзо растечка и има доста упатени членови. Па имам едно прашање, колку се чека на таа протврда почетна за понатамошна процедура од ДАБЧ??
Би сакал да чујам одговори од повеќе членови чисто да дазнам околу колкав период е во прашање.
Фала Ви...
Istio den ja dobivas.... ko ce pojdis vo zdruzenie da gi podnesvis dokumentite, ja praat potvrdata i ti ja daavat.
 
Член од
1 јули 2014
Мислења
6
Поени од реакции
21
ve molam za infromacija ... vaka na babami izvodot pisi deka tatko i se vika Riste Mitreski (mojot pradedo)... a pak na Pradednomi (RIste mitreski) na negovata posmrtnica pisuva RISTE JANESKI i nikako ne se poklopuvaat preziminjataaa dali ke mi pravat problem ???? maticarot nikako ne saka da promeni posto toa e ne zakonski ... neznam sto da pravam porano menjavale 2-3 preziminja i nikako ne se vrzuva
Јас го имав истиот проблем прадедоми роден како костадинов а починат како николовски. Матичарот во с. Теово ми рече да го донесам најстариот член од т.е дедоми направи молба за исправка на презимињата дедо ми се потпиша даде уплатница мислам 350 ден ја платив ги стави во плико документите и ми рече да ги однесам во матично во Велес кај началничката. Она ги прегледа преправи нешто во комп. и ми врати документ и со него ми издадоа умреница со исто презиме Николовски.
Интервју на 4.4.2017 денеска сменет статус во
По преписката Ви предстои да б'де изв'ршен финален експертен преглед преди да б'де разгледана от С'вета по гражданство.
Само со потврда од бккс
 
Член од
3 мај 2017
Мислења
251
Поени од реакции
171
Некои новости за нас што чекаме указ, не, а?
Од 25.10.2017 се смени статусот и еве од тогаш си чекам указ. Има шанси нешто да се убрза или?
Има луѓе што беа на интервју крај на Јули 2016 со веќе искочен пасош, јас бев почеток на Август 2016 и ни трага ни глас од указот.....
Нема, ќе си чекаш.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.648
Поени од реакции
27.969
Јaс мислaм декa зaтoa и не ги признaвaaт пoтврдите,декa мнoгу леснo ги издaвaaт.Дa вoведaт БККС и МБП пoстрoг критериум и пoвеќе дa се чекa зa пoтврдa декa тoгaш би дoбилa нa тежинa.Oд 100 тинa луѓе штo ке oтидaт пo пoтврдa 95 ке се врaтaт иститoт ден сo пoтврдa,a тoa гo знaaт мнoгу дoбрo влaстите вo Бугaријa.
Луѓетo дoзнaвaaт зa клубoвите сaмo aкo пoсaкaaт држaвјaнствo бугaрскo и тoгaш oчекувaaт зa 30€ дoкумент дa им пoслужи зa пaсoш дa дoбијaт.
 
Последно уредено:
Член од
21 ноември 2009
Мислења
182
Поени од реакции
315
Eeeeeee prijatele ete taka.Jas kiga bev vo ministerstvo vo dekemvri 2017 mi zakazaa vo oktormvri 2018 ete taka intervju so majkata i tatkoto decata ne odat.I posle se ceka edna godina za ukazot.Znaci pak 2 gidini se ceka zatoabpobrzaj
Јас прашав пред две недели и не спомнаа ништо за интервју, реко да донесам тоа што треба и за 3-4 месеци заедно со децата и мајката да одиме да ги подигнеме. За десетина дена ќе одам да ги зимам нашите пасоши, па ќе дадам и за дацата. Ќе видиме што ќе испадне.
 
Член од
7 мај 2007
Мислења
168
Поени од реакции
118
Посредници, ај оладете малку. Септември 2016 интервју, 2хххх/2016 со потекло родител, сеуште на финална. А гледам некои фаци тука, со братучеди од тој период веќе добиле указ, абе ајде...
Не го лажете народот.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

I jas sum od tie faci izgleda... so potvrda od klub i intervju septemvri 2016 vo skopje, pa so polozitelen status sum. Srekno i na tebe
 
Член од
21 октомври 2015
Мислења
399
Поени од реакции
364
Јас прашав пред две недели и не спомнаа ништо за интервју, реко да донесам тоа што треба и за 3-4 месеци заедно со децата и мајката да одиме да ги подигнеме. За десетина дена ќе одам да ги зимам нашите пасоши, па ќе дадам и за дацата. Ќе


http://www.justice.government.bg/76/ eve i razgledaj ubavo.Znaci so site dokumenti ti i zenari podnesuvate vo ministerstvo i fino lepo okoku edba godiba ce si cekate intervju kade zaedno ce odite dvajcata pa posme ibtervjuto za 3 meseca ce dobiete.
 
Член од
9 јануари 2015
Мислења
173
Поени од реакции
131
Посредници, ај оладете малку. Септември 2016 интервју, 2хххх/2016 со потекло родител, сеуште на финална. А гледам некои фаци тука, со братучеди од тој период веќе добиле указ, абе ајде...
Не го лажете народот.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Intervju Avgust 2016 ,20***/2016 so poteklo roditel , seuste sum na finalna,
definitivno ovie so bratucedi lazat !!!
 

Stolee

INFINITY TEAM SatelItIN
Член од
3 април 2017
Мислења
265
Поени од реакции
319
Intervju Avgust 2016 ,20***/2016 so poteklo roditel , seuste sum na finalna,
definitivno ovie so bratucedi lazat !!!
Па чим си на финална оште не си разгледан од советот како сакаш да ти се смени
Каде беше на интервју

Sent from my SM-A510F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom