Најекономично греење (затоплување)

Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Читам се и сешто, еве пример со слики, лани на -10 надворешна. Осакава моја која е 10 години стара дуваше 50 степени на собна температура од 13 степени при што после измерив 15 степени. Потенцирам on/off 10 години стара клима.
Дали ново GREE ломо треба да дува и колку вие решите.








Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.888
Читам се и сешто, еве пример со слики, лани на -10 надворешна. Осакава моја која е 10 години стара дуваше 50 степени на собна температура од 13 степени при што после измерив 15 степени. Потенцирам on/off 10 години стара клима.
Дали ново GREE ломо треба да дува и колку вие решите.








Sent from my iPhone using Tapatalk
Na koja brzina, na 1 verojatno. Kolku kw e klimata kolkava soba (sopce) visina itn. Nisto ne kaza samo na brzina nesto lupna. na 1 brzina so edvaj duva i kaj mene duva toplo, na dvojka i trojka odma mlacno ako e vo sobite pod 15c.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
@vlavot
A Osaka sto be lepi ako ne Gree ? Da ne se pravi u Tajland
https://osaka.bg/bg/марка-климатик/osaka
Стрелчо, не знам шо лепе, али носи тошиба компресор. Али може да е GREE.



Еве и Ducati 848 имам, коа глеам некна, се лупи лепенката на Ducatito, под неа да ти било GREE


Инаку дај кажи искуство со амберот. Како си задоволен, температури, потрошња, autofan

Ваков ли е?




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
Na koja brzina, na 1 verojatno. Kolku kw e klimata kolkava soba (sopce) visina itn. Nisto ne kaza samo na brzina nesto lupna. na 1 brzina so edvaj duva i kaj mene duva toplo, na dvojka i trojka odma mlacno ako e vo sobite pod 15c.
Шо ти е на 1?
Издув се мери на max speed.
Собата е 35 квадрата, тогаш имаше никаква, крш дограма дрвена, (хотел промаја)
Висина 2.6m, над мене таван, под мене не се грее. Соба ориентирана на јужна и на источна страна. Температурата беше мерена лани, на -10. А ако клима сеа на +10 на макс оптеретеност не може да даде 50sce.
Нз, нели глеате кај стрелчо 63 вади кај вас 30-40 :D
Нешо не штима :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
@vlavot
https://osaka.bg/bg/марка-климатик/osaka
Tebe sve niz inka treba da ti se stava izgleda, ete vidi go linkot ocigledno zimaat od poveke proizvoditeli
Ova lici na tvojata Osaka verovatno Chigo ili Midea
osaka1.jpg
i Osaka druga
osaka2.jpg
A za vtorovo ja sum PREzadovolen...tvojata kako e na Auto\Fan i na izduv ? Diga li pojse od 1Kw :D
Ajde da ja vidime njubavata kako topli ne se srami da go izmeris i Mitsubishito so toplomerov tuku samo so Osakata se falis :D.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Добро е што навеле минимална инсталација на цевки од 2.5-3 метри.Но таа треба дополнително да се корегира според моделот на климата, најчесто се 5метри. Многу сервисери ставаат 0.5-1 метар што е криминално.

Собата oд 18м2 што ја греам со клима секој ден (ладна куќа со полна цигла, малку изолација и пвц, ладна долна плоча од подрум) најчесто е 5-10 степени пред да почнам со загревање, за 1-2 часа станува ~20 степени со setpoint 24 степени. Издувот е 40-50 степени доколку поставам setpoint 30 (макс), дури и кога надвор е -5 а внатре 10 степени. Се работи за 18btu, Sanyo компресор инвертер, 52кг надворешна, 1.6кг фреон, Vivax пакување. 10та зима, без никакви интервенции досега, никогаш не е сервисирана, ниту имало потреба да се провери фреон. Затоа мислам дека годишната проверка за 800 денари во суштина не е неопходна, но си плаќаш за допоолнителната гаранција, (што може и да не е лоша идеја). Филтрите се тие мрежестите со дополнителни мали-зелени, ги перам еднаш годишно. Никогаш не се испонашала чудно, нема никаков баг. Престанува да работи на -20. Маана е бучност на двете единици, посебно на надворешната која знае да зафучи како jet engine посебно на дефрост, ова од ден еден. Ова сето го прави со пола метар цевки за фреон, затоа што неписмениот сервисер/лопов така го инсталирал на времето, како и секогаш треба да се информираш и да си пописмен од мајсторите/докторите за да не те украдат/излажат/отепаат а можно е појма да немале дека треба 5 метри цевки да има, макар и во котур, затоа што никогаш не се интересирале да научат нешто. Сега ги гледам климиве по куќиве повеќето се со по 1 метар цевки.

Сега сум на мукает да земам уште една клима за другата соба. Ме интересира Хансол -20 за 39.999 денари редовна цена. (Sanyo компресор, ми тргна со првиот) или конкурентна на неа. За Хансол каде да се праша за најдобра понуда и квалитетна монтажа? Или предложете добра алтернатива со слични перформанси.
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
@vlavot
https://osaka.bg/bg/марка-климатик/osaka
Tebe sve niz inka treba da ti se stava izgleda, ete vidi go linkot ocigledno zimaat od poveke proizvoditeli
Ova lici na tvojata Osaka verovatno Chigo ili Midea
Прегледај го приврзокот 179749
i Osaka druga
Прегледај го приврзокот 179750
A za vtorovo ja sum PREzadovolen...tvojata kako e na Auto\Fan i na izduv ? Diga li pojse od 1Kw
Ajde da ja vidime njubavata kako topli ne se srami da go izmeris i Mitsubishito so toplomerov tuku samo so Osakata se falis .
Па знаеш шо те интересира, имаше иста таква, за греење маме еби, аутофанот шо е таков таков е, освен ако наместиш на 28 се уклучува 3-та брзина дига температурата околу 24 степени во соба. И после се смирува.

Температура на издув имам измерено и покажав на клип.
А зашто да дига над 1kw, надвор се температурите во плус. Коа ќе паднат ќе почне и повеќе да троши.

Не знам шо е лошо во тоа да е надвор 3 степени, внатре во 35 квадрата 25 степени, а да троши толку малку.

Желба на твојот амбер е со толку мала потрошувачка да даде толкава топлина.

Исти таков Амбер зеде шурата, па да го монтираат па ќе сподлувам искуства.



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
A Maximalen izduv na Osakata e?
Шо ти е на 1?
Издув се мери на max speed.
Собата е 35 квадрата, тогаш имаше никаква, крш дограма дрвена, (хотел промаја)
Висина 2.6m, над мене таван, под мене не се грее. Соба ориентирана на јужна и на источна страна. Температурата беше мерена лани, на -10. А ако клима сеа на +10 на макс оптеретеност не може да даде 50sce.
Нз, нели глеате кај стрелчо 63 вади кај вас 30-40 :D
Нешо не штима :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kogo lazes bre kako sto ti ide u korist taka menuvas izjavi, de bile 21 de 35m2.....de topli de ne uspeva da zagree....a zines lazes.....
Biseri2.jpg
Biseri.jpg
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ne e gree kral na klimite ima i mnogu pojaki dokazani marki
10 godisnata garancija e cista zabluda koga ti treba sekoja godina za prodolzuvanje treba da davas po 900 den sekoja godina toa ti se 9.000 den taka da sobtie pari sto ke gi dades za klimata i za garancija ke zemes odlicen primer TOSHIBA ODLICEN brend so fokatan kvalitet i ke dobies 3 godini BEZUSLOVNA GARANCIJA[DOUBLEPOST=1509708116][/DOUBLEPOST]
Добро е што навеле минимална инсталација на цевки од 2.5-3 метри.Но таа треба дополнително да се корегира според моделот на климата, најчесто се 5метри. Многу сервисери ставаат 0.5-1 метар што е криминално.

Собата oд 18м2 што ја греам со клима секој ден (ладна куќа со полна цигла, малку изолација и пвц, ладна долна плоча од подрум) најчесто е 5-10 степени пред да почнам со загревање, за 1-2 часа станува ~20 степени со setpoint 24 степени. Издувот е 40-50 степени доколку поставам setpoint 30 (макс), дури и кога надвор е -5 а внатре 10 степени. Се работи за 18btu, Sanyo компресор инвертер, 52кг надворешна, 1.6кг фреон, Vivax пакување. 10та зима, без никакви интервенции досега, никогаш не е сервисирана, ниту имало потреба да се провери фреон. Затоа мислам дека годишната проверка за 800 денари во суштина не е неопходна, но си плаќаш за допоолнителната гаранција, (што може и да не е лоша идеја). Филтрите се тие мрежестите со дополнителни мали-зелени, ги перам еднаш годишно. Никогаш не се испонашала чудно, нема никаков баг. Престанува да работи на -20. Маана е бучност на двете единици, посебно на надворешната која знае да зафучи како jet engine посебно на дефрост, ова од ден еден. Ова сето го прави со пола метар цевки за фреон, затоа што неписмениот сервисер/лопов така го инсталирал на времето, како и секогаш треба да се информираш и да си пописмен од мајсторите/докторите за да не те украдат/излажат/отепаат а можно е појма да немале дека треба 5 метри цевки да има, макар и во котур, затоа што никогаш не се интересирале да научат нешто. Сега ги гледам климиве по куќиве повеќето се со по 1 метар цевки.

Сега сум на мукает да земам уште една клима за другата соба. Ме интересира Хансол -20 за 39.999 денари редовна цена. (Sanyo компресор, ми тргна со првиот) или конкурентна на неа. За Хансол каде да се праша за најдобра понуда и квалитетна монтажа? Или предложете добра алтернатива со слични перформанси.
Sto model na VIVAX imas?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Не знам шо е лошо во тоа да е надвор 3 степени, внатре во 35 квадрата 25 степени, а да троши толку малку.
Покажи колку е тоа малку.....малку е 200 или 500 или 800 ?
А Термометарот покажува и 100Ц ако го добижиш до печката на дрва.. или го ставиш под климата....Холивуд треба да учи од тебе
 
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
A Maximalen izduv na Osakata e?


Kogo lazes bre kako sto ti ide u korist taka menuvas izjavi, de bile 21 de 35m2.....de topli de ne uspeva da zagree....a zines lazes.....
Прегледај го приврзокот 179752
Прегледај го приврзокот 179751
Абре стрелчо, прав спинер си, како можеш да манипулираш свака ти час.
Во тој мој пост шо верувам го знаеш да го рецитираш да те разбудам однспиење, читаш дека пишува дневна и трпезарија одделена со хармоника, вкупна површина од околу 45-39 квадрати.
Осаката шо ти викаш дека е GREE, ти верувам дека е по тоа што не успеваше да загрее простор од 21 квадрат, а не 39.
Затоа пробав да ја затворам хармониката и само 21 квадрат да загрее но не успеа.

Патем постот со сликата беше наменет да се докаже дека 10 години стара клима на ниска внатрешна дува 50 степени од издув, а не дали може да загрее волку или онолку.




Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom